I/38 Znojmo, obchvat

Jestřebí (I/9) – Mladá Boleslav (D10) – Nymburk – (D11) – Kolín (I/12) – Kutná hora (I/2) – Čáslav (I/17) – Havlíčkův Brod (I/34) – Jihlava (D1) – (I/23) – Znojmo (I/53) – Rakousko
Odpovědět
GiuseppeS
Příspěvky: 560
Registrován: 10.5.2009 14:41:32

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od GiuseppeS »

klarka píše:Pokud čtu odvolání o.s.Obchvat,je myslím vyčerpávající a asi přišli na hodně chyb. To tvrdím sice jako laik, ale o tom, že úřady pracují laxně, si cvrlikají vrabci. Pokud se všichni zainteresovaní v jakémkoliv případě nezačnou chovat a pracovat zodpovědně, pak odpůrci budou mít vždycky navrch. Ti většinou nenechávají nic na náhodě. Co se týká staveb komunikací, v praxi je dávána přednost moci a síle, mnohdy jde rozum stranou. Většinou se nehledá optimální řešení, ale řešení co nejdražší a pokud možno nejkrutější k přírodě a majitelům potřebných pozemků.
Dovolím si nesouhlasit. Odvolání není o laxnosti nebo silovém řešení, ale o tom, že se napadají některé formální věci (to je samozřejmé a logické, jakékoliv zpochybnění jakéhokoliv správního rozhodnutí kdekoliv na světě začne každý stěžovatel najitím byť jedné formální chyby). Takže žádná krutost k přírodě, ale 23 stran argumentů typu "úřední deska městského úřadu Znojmo je nevhodně umístěna, protože její hhorní část je nad hlavou běžného občana" :o Musím ale uznat, že nejméně jeden bod se týká přírody resp. majitelů pozemků, a to 19. který hovoří o hlukových a imisních limitech, ale opět z pohledu formálních problémů, ne věcných
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Ne nejsem autorkou odvolání o.s.Obchvat a na svých výrocích si trvám.Není mi jedno, co se děje ve městě, ve kterém žiji.Jsem docela dobře obeznámena s prací institucí, které mají co do činění nejen s komunikacemi,ale obecně mají sloužit lidem, kterým velmi často vůbec neslouží. Jaký rozklad ve státních institucích veřejně na očích všech, takový panuje ve stejných institucích od shora dolů po ty nejnižší.Čím větší moc, tím horší jednání s lidmi , navíc podle pravidla my můžeme všechno a vy držte ústa a krok.
V první části budoucí komunikace zvané obchvat Znojma není vůbec územní rozhodnutí. Přesto si zaměstnankyně ŘSD sehnala firmu na kácení stromů a začala s pracemi.Nebýt o.s.Obchvat, bylo by splundrováno bez jakéhokoliv povolení. Toť příklad jeden. Druhý příklad vandalizmu a nezákonného počínání po nás potopa, máme pravdu,je skrývka zeminy v délce více než kilometru na opačné straně budoucí silnice, ve stavbě dvě. Tam sice je platné územní rozhodnutí, ale dosud chybí stavební rozhodnutí. ŘSD si klidně patrně ve jménu slíbených dotací,započnou- li stavební práce ještě letos, vede stylem nejhorších grázlů.Alespoň co se mého mínění týče. Jsem moc zvědavá, jestli bude tato nehorázná opovážlivost nějak potrestána a především jsem zvědavá, uvedou-li ty hory zeminy zase do původního stavu. Ještě přeci není nikde povoleno, že právě tudy silnice povede. O zbytečně vynaložených financích ani nemluvím. Takové chyby a ještě spousty dalších jsem měla na mysli.A samozřejmě potrestání viníků. Krutost k přírodě spatřuji především v tom, že se alespoň u nás má stavět v zahrádkářských koloniích, kde je plno zeleně , a přitom o pár metrů dál jsou pole. V době diktátu EU na polích nic moc neroste, leda tak fotovoltaika. Jsem přesvědčená o tom, že po čtyřiceti letech od vzniku myšlenky obchvatu Znojma, uběhlo dosti vody a hodně se změnilo. Bohužel se změnili i lidé. Jsou dravější,drzejší,schopni podrazů beze studu, chtiví peněz a slávy , postavení... Co všechno z toho a mnohem víc se skrývá v prosazování "obchvatu Znojma" se objevuje každým dnem.
RACH
Příspěvky: 244
Registrován: 7.5.2010 13:14:56

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od RACH »

V místech trvalého záboru stavby silnice I/38 Znojmo obchvat, II. stavba, byl v pondělí 5.12. zahájen záchranný archeologický průzkum. Práce by měla trvat určitě do Vánoc. Jinak paní Poláková podala v pondělí trestní oznámení jelikož se domnívá, že ke skrývce zeminy a archeologickému průzkumu nemá ŘSD povolení. Prý lze podle ní archeologický průzkum provádět až po nabytí právní moci stavebního povolení. :crazy:
Ta paní je už vážně histericky zoufalá když už napadá tak jasnou věc, že lze provádět záchranný archeologický průzkum. Měla by se Klárko "Vaše kámoška" - učitelka v důchodu co nemá nic jiného na práci spíše obrátit na poradce Patrika ten už to má zmáklé, nebo ještě lépe věnovat se pěstování nových odrud meruněk na zahrádce za městem a už toho prudění nechat
Odkaz na článek: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region ... nojma.html
dobrenz
Příspěvky: 310
Registrován: 8.11.2010 22:02:02

Re: I/38 Znojmo-to se jeste bude stavet?

Příspěvek od dobrenz »

clovek by uz zapomel, ze tady kdysi byl nejaky obchvat. aprop D8-R52-I/38 defacto vzdy na uzemi Sudet jsou nejvetsi obstrukce. I na prazske magistrale si vydupala 50kmh pani co se pristehovala do Prag z Brixu(Most).
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: I/38 Znojmo-to se jeste bude stavet?

Příspěvek od siesa »

dobrenz píše: z Brixu(Most).
Z BRÜXU....Vaše neznalosti jsou vážně alarmující... :roll:
dobrenz
Příspěvky: 310
Registrován: 8.11.2010 22:02:02

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od dobrenz »

okay nobodys perfect krome cizku. Snad Znaim a Mährisches Budweis budou v richtigu.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od siesa »

dobrenz píše:okay nobodys perfect krome cizku. Snad Znaim a Mährisches Budweis budou v richtigu.
Znaim mozna, ale Moravske Budejovice jsou (nebo snad spis byly?) Mährisch Budwitz....
Ale to uz snad delate i schvalne, ze? ;)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od Standa »

dobrenz píše:okay nobodys perfect krome cizku. Snad Znaim a Mährisches Budweis budou v richtigu.
My za to nemůžeme, prostě máme k té perfektnosti minimálně co se týče lingvistických schopností sklony :) (já jsem zrovna výjimkou, já jsem rád, že se pár jazyky domluvím na úrovni pologramota). Znám několik případů, kdy se děti českých emigrantů ve Švýcarech staly se svou "nabiflovanou" spisovnou němčinou nejlepšími žáky svých tříd právě v jazyce německém (a šlo o "německé" kantony!).
RACH
Příspěvky: 244
Registrován: 7.5.2010 13:14:56

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od RACH »

V článku: Poslední úsek navazuje na druhý konec již vybudované části obchvatu a vede jižním směrem na Dobšice. „Investor v současné době podal žádost o vydání územního rozhodnutí na odbor výstavby znojemského městského úřadu,“ dodal Holeček.

Zde nedávno firma zdemolovala chatky, které stály v trase obchvatu. V těchto místech si ale lidé nově postavili rekreační objekty a jeden z nich se teprve staví. A to přesto, že u silnice první třídy, kterou obchvat bude, nemají dle zákona tyto stavby co dělat.

Jestlipak OS Obchvat podal i na tyto stavby trestní oznámení? Nebo jsou snad jejich a zákon si vykládaj jen jednosměrně.
zdroj: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region ... vebni.html
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Sice nevím, proč zrovna já mám něco sdělovat paní Polákové, ale tady to sdělím.Je fakt, že to možná tím trestním oznámením trochu přehnala. Ale zase na druhou stranu - věřím, že tam ŘSD dělá něco, co nemá. Jinak by nebylo tolik rozruchu. Neznám souvislosti. Ale logikou se dopracovávám k tomu, že archeologický výzkum musí být přece někde hlášen. Jestliže o tom neví nikdo nic na městském úřadě ani na příslušných odborech krajského úřadu, pak je někde něco špatně. Navíc jsem odkojená archeologickými vykopávkami, kterých jsem se jako studentka mnohokrát zúčastňovala. A podotýkám, že na různých typech nalezišť. Nikde jsem však neviděla provádět tak brutální skrývku ornice, jako je tomu v případě obchvatu. Kvůli tomu článku jsem taky hledala informace na internetu a zjistila jsem si, že archeologický výzkum se provádí na význačných lokalitách s předpokládanými arch. památkami. Tedy,osobně nepředpokládám, že by v dané lokalitě byly význačné archeologické památky. Z těch důvodů by pak mohlo být postupováno podle stavebního zákona,§127, tedy provádět výzkum až po nabytí právní moci stavebního povolení. Nebo je to jinak? On se každý zákon dá vysvětlovat způsobem, jak se to komu hodí... Možná, že právě o to paní Polákové jde. Protože jsem mimo jiné vyčetla, že skrývka ornice je zásah destruktivní, stejně tak bylo kdesi napsáno, že provádění archeologického výzkumu formou terénního odkryvu je ve své podstatě destruktivní...mohou být stav.povolením dotčeny orgány státní správy a samosprávy...(snad jsem to nepopletla). Takže by se mohli čtyři ( a nejen čtyři) hádat, jak to vlastně je. Taky jsem si z internetu vytáhla příslušné územní rozhodnutí, kde o významné lokalitě není řeči a o archeologickém výzkumu se mluví až v části b,přípravné práce - po vydání stavebního povolení. Takže, kdo mi to všechno vysvětlí. Ono v každém šprochu pravdy trochu a kdo se cítí, ten se vtípí.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od Lenny »

Obecně na archeologický průzkum není třeba stavební povolení, takhle se to dělo na D1 i na R49.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Max
Příspěvky: 324
Registrován: 11.5.2010 18:21:38
Bydliště: Praha

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od Max »

Ja bych jenom doplnil, ze soucasny stavebni zakon archeologicky pruzkum resi jenom ze 2 hledisek:
1) co se bude dit, pokud se na nejakou pamatku narazi necekane behem stavby
nebo 2) pri stavebnim nebo jinym rizeni muze ministerstvo kultury (popr. nejakej odbor spadajici pod nej) predlozit pozadavek o provedeni pruzkumu z pozice dotceneho organu - a behem rizeni se nejspis dojde k tomu, ze provedeni pruzkumu bude jednou z podminek k vydani stavebnimu povoleni (ve smyslu, ze se v budoucnu udela driv, nez se zacne stavet, ne ze povoleni nabyde pravni moci nutne az potom, co se udela). A "povolovani" tech pruzkumu samotnych resi ministerstvo kultury (resp. nekdo v jeho byrokracii).
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Vcelku chápu, že na D1 byla stavěna stylem "po nás potopa", bylo to ve zcela jiných podmínkách. Ale v době kapitalizmu by měl být český stavitel již poučen ze staveb ve světě...místo toho plundruje pod rouškou archeologického průzkumu celý jeden úsek budoucí silnice, která nemá stavební povolení. Ať mi nikdo netvrdí, že jde o archeologický výzkum, když je odhrnuto 30 cm ornice v délce asi dvou kilometrů v přesně vytýčeném prostoru budoucí silnice a archeologové udělali pár dírek v jednom místě. Prošla jsem se podél té hrůzy a mé laické archeologické oko pod skrývkou nevidělo barevnou změnu půdy, která by nasvědčovala obzvláště významné archeologické lokalitě. Musím se přidal na stranu paní Polákové, která tvrdí. že jde o zahájení stavebních prací (aby se nepřišlo o přísun dotace) a to BEZ PLATNÉHO STAVEBNÍHO POVOLENÍ. Vše pod rouškou archeologického výzkumu. Je mi spolu s ní špatně nad jednáním firem, lidí, nad bezohledností k přírodě, nad devastací hodnot, které vytvořili jiní (soukromé pozemky). Jen kdyby se sáhlo na majetek těch, kteří tak bezostyšně a hlavně beztrestně páchají podobné zlo jako ve Znojmě. Až bude ta zpropadená silnice zvaná obchvat postavená a uvedená do provozu,jsem rovněž zvědavá , za jak dlouho se začnou ozývat místní a nadávat na to, kdo takovou stavbu mohl povolit. Nebude tu malebno, jen hluk a smrad z aut, z tavicího se asfaltu, bezútěšno. Kolos zvaný ŘSD a pár hloupých radních si prosadili svou...
Geo
Příspěvky: 804
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od Geo »

Jak se lisi brutalni skryvka ornice od normalni skryvky ornice?
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od MPMP »

Jak se vytváří hodnoty (viz. "...hodnot, které vytvořili jiní ...") když je následně míněn pozemek? Já teda "vytvořit pozemek" fakt neumím. 8-)
RACH
Příspěvky: 244
Registrován: 7.5.2010 13:14:56

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od RACH »

No hovořit o devastaci hodnot, které vytvořili jiní (soukromé pozemky) je dost silné slovo. To by možná mohl zjistit Dobrenz u přeživších důchodců z bývalé Hitlerjugend jak to cítí. Lidé po válce dostali pole přídělem, pak je spravoval státní statek ve Znojmě nebo v Práčích. U zahrádkářů je to podobné. Už při stavbě D1 v 70-tých, kdy se počítalo s rýchlostní komunikací D nebo R38 od Jihlavy na Vídeň se hovořilo o tom, že zahrádky jsou jen dočasně. Ale někteří si myslej, že je vše na věčné časy jako Sovětský svaz. :lol:
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Je zajímavé, že se tu někdo nimrá v třeba i nesprávně zvolených výrazech. Ale podle mě je krácně upravený pozemek hodnotou. O produkci kyslíku ze stromů se ani nezmiňuji.Myslím si, že podstata této diskuse je v tom, zda archeologický výzkum před nebo po vydání stavebního povolení. - to už jsme si vyjasnili, že lze mezi územním a stavebním povolení. Nikdo mi tu však nevysvětlil, jak je možný archeologický výzkum pomocí (a používám ten termím znovu) devastační skrývky ornice v celém jednom úseku stavby. Pokud jde o archeologickou lokalitu, pak to samozřejmě jde i pochopit, ale ta snad musí být nějak registrována a bylo by snad nutné alespoň nějaké ohlášení. Ale nevím zda místnímu stavebnímu úřadu nebo krajskému úřadu.? A proč se totéž nedělo při přípravě stavby, která již stojí? Tam se našly nějaké pece, ale skrývka ornice v celém úseku nebyla prováděna. Že by to skutečně bylo podle toho, jak se to komu kdy hodí? Že by v tom přece jen hrály roli obavy o dotace, tak se tímto způsobem zahájila stavba? V tomto případě se dá hodně spekulovat. Moc ráda bych věděla, jak to ve skutečnosti bylo, je a bude. Nevěřím v čistou a zákonnou hru.
RACH
Příspěvky: 244
Registrován: 7.5.2010 13:14:56

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od RACH »

Tak jak to jednoduše shrnout:

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu upravuje Zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. Tady se to řídí §9 odst.(1) K odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro nezemědělské účely je třeba souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, který je nezbytný k vydání rozhodnutí podle zvláštních předpisů (upravuje § 126 zákona č. 50/1976 Sb., ale ten Vám rozepisovat nebudu- jelikož má 4 odstavce a ve 3 odkazuje na další zvláštní předpisy. Jestli Vás to, ale zajímá jistě se zákony na http://business.center.cz proklikáte) :D
, s výjimkou případů uvedených v odstavci (2), ale ten nás v tomto případě nezajímá.
V našem případě muselo již proběhnout.

Dále uvádím co jsou již zemní práce a to (odkopávky, výkopy, násypy, zásypy), upravuje to zase ČSN 73 3050 pro počtení.
Před zahájením zemních prací se provádí - skrývka ornice tl. cca 150-300 mm
- vytýčení stavby- přesné umístění
Podkladem pro vytýčení je situační výkres, podle kterého se provede vytýčení obvodu stavby geodety.
Ale odkokápávky jsou již zemní práce a znamenají plošné odstranění nerovností například dle nivelity tělesa stavby a mohou být dělány i zároveň se skývkou ornice (což byl možná příklad u Vámi zmiňované stavby). Jelikož zde k odstranění půdních nerovností snad(nevím nedělám dozor) nedošlo tak o stavbě nemůže být řeč.
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Za toto vysvětlení děkuji, ale protože jde v místních poměrech o dost závažnou kauzu a Znojmo se začíná sdělit na dva tábory, moc by mě zajímalo, zda ta skrývka ornice musí být někde nahlášená (ať se při tom dělá archeologický výzkum nebo ne) a jestli se provádí v rozsahu celé jedné stavby před nebo po vydání stavebního povolení. Je to přece už značný zásah, na který má stavební zákon zvláštní paragrafy. protože podle mě tu dochází k" podstatné změně terénu, jímž se mění vzhled prostředí a odtokové poměry." Takový zásah přece nemůže být možné provádět bez toho, že by o tom nikdo ze speciálního stavebního úřadu nevěděl. Prostě se mi to všechno jeví tak, že se vzaly do rány dvě mouchy, z nichž jedna vůbec mouchou není.
Jsem znojemská patriotka a jestli silnice bude nebo nebude (teď už asi bude) , není pro mě podstatné. Podstatné je pro mě to, jestli se to vše děje zákonně nebo stylem podařilo se nám to vždycky, tak nám to i teď projde, zákon nezákon. Vůbec se mi nelíbí chování velkých firem, jakou ŘSD je, k okolnímu světu a především k zákonům. Vím, že je to především o lidech, ale tím spíš by se na ně mělo ukazovat.
RACH
Příspěvky: 244
Registrován: 7.5.2010 13:14:56

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od RACH »

Osobně si myslím, že je dobře udělat archeo-průzkum skrývkou ornice po celé délce aby se vše stihlo prozkoumat a zdokumentovat než začne stavba a zemědělský rok. Ornice se následně může rozhrnout po okolních pozemcích, může se prodat třeba pro revitalizované území po těžbě nebo vrátit na místo kdyby se stavba nekonala. Nyní je skrývka oficiálně pouze dočasná a je součástí zákonného archeo-průzkumu. Tudíž vše snad v pořádku.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od dd »

Ani se mi nechce věřit, že někdo může myslet vážně to, že zahrádkářské kolonie jsou nějakou hodnotnou součástí přírody. V širší rodině pár zahrádkářů mám a s klidem mohu říct, že zahrádkářské kolonie jsou spíše uložištěm pro šrot a jiné krámy, místem pro pálení plastů a jiného odpadu, atd. A to, že jejich zrušení bude mít patrný vliv na produkci kyslíku ve městě, mě opravdu pobavilo. Tomu nevěří snad ani ekomaniaci.

Pokud jde o blaho místních, tak dnes všechna doprava z I/38 tráví 20 minut poskakováním mezi semafory a ta silnice vede skrz sídliště přímo pod okny mnoha domů. Většině obyvatel Znojma obchvat uleví. Spíše se ale místní dělí na ty kteří mají v dotčeném území chatku a ty kteří nemají, klasické nimby. Nemá ji tam i paní Poláková?
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Tak to zírám i já, jací betonoví zarputilci polemizují o těch nejzákladnějších vztazích - člověk a příroda. Podle vám podobných by na Zemi byly jen městské aglomerace,pořádná síť silnic,fotovoltaické a větrné elektrárny, které hyzdí krajinu a kdo ví co ještě.
Je štěstím, že většina zahrádkářů se nechová tak barbarsky, jak píšete. To jsou možná ti, kterým jejich pozemek už dlouho patřit nebude, protože je v zóně budoucího obchodního střediska, nové bytové či průmyslové zástavby nebo snad bezvadně naplánované silnice, jako tomu je ve Znojmě.
A mohu vás ubezpečit, že paní Poláková v tom, co se má v blízké budoucnosti stavět, zahradu nemá.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od Lenny »

Jen tak pro ujasnění, jak řešení požadují odpůrci stavající trasy? Stačí naklikat do mapy pro představu.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od dd »

Nejsem betonový zarputilec a fotovoltaické a větrné elektrárny, jak se dnes staví, považuji za nesmyslné (mimochodem jejich výstavba je do značné míry vinou ekologistů). Ale pořádnou a kvalitní síť silnic bych si přál. Vedle mnoha jiných důvodů i proto, že ekologie jízdy po obchvatu oproti průjezdu městem mnohonásobně překoná negativní dopady výstavby a záboru silnice. Podívejte se do velmi ekologicky myslícího Rakouska, tam obchvaty také staví.

Pokud jde o můj názor na zahrádkářské kolonie, tak na tom trvám a pochybuji, že Znojmo by bylo výjimečné. Až pojedu příště přes Znojmo, tak si to ověřím ;-) Proto je, narozdíl od Vás, nepovažuji za hodnotnější než například pole.
klarka píše:Krutost k přírodě spatřuji především v tom, že se alespoň u nás má stavět v zahrádkářských koloniích, kde je plno zeleně , a přitom o pár metrů dál jsou pole.
klarka
Příspěvky: 165
Registrován: 23.3.2010 8:28:15

Re: I/38 Znojmo, obchvat

Příspěvek od klarka »

Shodneme se v tom, že si rovněž přeji pořádnou a kvalitní síť silnic a OBCHVATY, jaké mají v Rakousku, které dobře znám. Škoda, že něco takového, co máme za humny, nerealizujeme ve Znojmě.
A bohužel tu jen tlacháme o něčem, co je již rozjeté a ani jedné straně to nepřinese uspokojení. A Znojmáci toužící po obchvatu procitnou, až poznají, že jim to "úžasné řešení" nepomůže.
Odpovědět

Zpět na „I/38“