I/38 Kolín, obchvat

Jestřebí (I/9) – Mladá Boleslav (D10) – Nymburk – (D11) – Kolín (I/12) – Kutná hora (I/2) – Čáslav (I/17) – Havlíčkův Brod (I/34) – Jihlava (D1) – (I/23) – Znojmo (I/53) – Rakousko
Odpovědět
Mibl
Příspěvky: 18
Registrován: 5.7.2011 13:08:34

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Mibl »

Tak dorazila odpověď z druhé strany:
Dobrý den,

při Vámi navrhovaném uspořádání by vozidla přijíždějící po silnici I/12 od Prahy musela v souladu se zákonem o provozu o pozemních komunikacích přejet do pravého jízdního pruhu (s výjimkou předjíždějících vozidel nebo při zaplnění obou jízdních pruhů). Při současném uspořádání nemusí vozidla na komunikaci I/12 přejíždět z pruhu do pruhu. Vámi zmiňované řešení bylo při návrhu křižovatky jednou z alternativ.

s pozdravem

PČR KŘP STČK OSDP
kpt. xxx xxx


§ 12, odstavec 2 Zákona však praví:
V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3. Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, zvláštního motorového vozidla a motocyklu s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km/hod smí levý krajní jízdní pruh užít k jízdě, jen jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.
Ve výsledku to tedy moc nechápu (pravda obec začíná o kousek dál, než by ty souběžné pruhy vznikly) a prosím o případné rady, jak formulovat doplňující dotaz.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od adamos »

Je to marný, je to marný, je to marný.

Jako by to vadilo na jedničkách, kde je v kopci stoupací pruh, že se musí řadit do pravýho.

Zkrátka zase se ukazuje: kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. :kladivo:
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od pp21 »

Mibl píše:
Při současném uspořádání nemusí vozidla na komunikaci I/12 přejíždět z pruhu do pruhu. Vámi zmiňované řešení bylo při návrhu křižovatky jednou z alternativ.

s pozdravem

PČR KŘP STČK OSDP
kpt. xxx xxx
Díky za sehnání odpovědi, tohle opravdu dává smysl. Z mého pohledu je to hodně rozumný argument, proč je to takto namalované.
Jediný co se na tom dá zpochybnit může být intenzita ve směru I/12 -> I/12 versus I/38 (od D11) -> I/12. Předpokládám, že ten poměr tu asi nikdo neznáme.

Osobně bych se v tom nešťoural, a už vůbec bych se nesnažil aplikovat nějakej paragraf o pozemní komunikaci v obci, která začíná až 300 metrů za začátkem tohoto úseku.

Já čekal nějakou normovanou odpověď že to všemu vyhovuje bla bla bla a že by podle nějaké normy nebylo možné připojit levé odbočení z I/38 (od K. Hory) na I/12 do Kolína do více jízdních pruhů či nějakej jinej argument tohoto typu.

Tohle mi dost vyrazilo dech (v pozitivním smyslu). Ono se to kolikrát nezdá, ale i ty úředníci či policajti při práci myslí a není jim všechno jedno. Ale to noviny neprodává, takže se to běžně člověk nedoví.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od monin »

adamos píše:Je to marný, je to marný, je to marný.
Jako by to vadilo na jedničkách, kde je v kopci stoupací pruh, že se musí řadit do pravýho.

Zkrátka zase se ukazuje: kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. :kladivo:
Kromě tohoto, vysoce a naprosto za vše, i v dnešní době, vypovídajícího: je to marný, je to marný, je to marný. Bych použil, jako super příměr i toto: :D

http://youtu.be/FrLBS-Pa9dU?t=6m15s

"Vážená paní! To co povídáte, to zní velice logicky. Ovšem zákon, nám říká něco úplně jiného." :D
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
michal
Příspěvky: 4493
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od michal »

monin píše: "Vážená paní! To co povídáte, to zní velice logicky. Ovšem zákon, nám říká něco úplně jiného." :D
:ok:
Tomáš Němec
Příspěvky: 394
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Tomáš Němec »

Dnes jsem jel mezi K. Horou a Kolínem a všiml jsem si stavební činnosti vpravo od silnice v blízkosti křižovatek na Starý Kolín a Libenice. Patrně se bude silnice rozšiřovat pro zřízení levých odbočováků, následně se obnoví asfaltový kryt. Zatím to nijak provozu nevadí, je tam jen snížená rychlost na 50. Mapy.cz poskytují následující info: http://mapy.cz/s/8orN
Toxy
Příspěvky: 253
Registrován: 7.1.2010 9:31:57

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Toxy »

Sice jsem zaslech, že se nemá jednat o levé odbočováky, ale o odboč. a připoj. pruh pro odbočku na Starý Kolín, ale podle mě je to blbost, nejspíš o ty levá odbočení půjde a ta tam byla potřeba jako sůl. Už tam vznikla spousta šrotu a i pár životů tam zůstalo... V pondělí tam bylo vybetonován podklad pod asfalt a frézovala se původní vozovka.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10744
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Lenny »

dělá se tam toto:

Stavba Rekonstrukce křižovatky u Libenic je projektována v katagorii S 9,5/70 a měří 0,596 km. V dubnu 2012 APIS zpracoval dokumentaci pro zadání stavby. Předmětem stavby je zlepšení stavu nehodového místa v místech křižovatek se silnicemi III/33355 a III/3277. V místě křižovatky se silnicí III/33355 do Libenic bude vozovka doplněna o levý odbočovací pruh pro směr od Čáslavi a křižovatka se silnicí III/3277 do Starého Kolína bude doplněna o odbočovací pruhy a připojovací pro směr do Kolína. Vozovka bude rozšířena vlevo. V místě křižovatek bude záchována snížení rychlosti na 70 km/h.
Stavbu provedou M-Silnice s nabídnutou cenou 8 milionů Kč.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2948
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Majkii »

wazer.cz
Pište česky, prosím!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10744
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Lenny »

Výše uvedená okružní křižovatka je v provozu a v noci září lampy do dáli, oproti pouličnímu osvětlení je světlo výraznější.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
michal
Příspěvky: 4493
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od michal »

Mibl píše:Tak to máme odpověď, která přišla kupodivu ze ŘSD. Podle toho, kdo dostal odpověď v kopii, je oslovil KÚ.
Věc: Odpověď na dotaz: křižovatka I/12 a I/38 v Kolíně: dotaz k jízdním pruhům

Projektová dokumentace na mimoúrovňové křížení (MÚK) I/12 a I/38 byla řádně projednána a odsouhlasena se všemi DOSS, a to včetně Policie ČR, DI Kolín a Krajským úřadem Středočeského kraje, Odborem dopravy. Projektování a uspořádání křižovatek musí být v souladu s ČSN 73 61 02 „Projektování křižovatek na pozemních komunikacích“ z 11/2007, tato norma musela být v projektové přípravě a následné realizaci výše uvedeného MÚK dodržena.

S pozdravem

xxx xxx
Investiční referent
ŘSD ČR, Závod Praha
Každopádně to působí dojmem norma je posvátná a myslet je zakázáno. Tím, jak je to naprojektovaný a namalovaný takhle blbě, tak se ani řidič od Prahy nemůže uhnout do levého pruhu, aby udělal místo najíždějícímu vozidlu od Poděbrad.
Jen tak pro zajímavost jsem narazil na další místo, dokazují nesmyslnost toho řešení u Kolína...https://mapy.cz/s/1L1nd
kollma
Příspěvky: 217
Registrován: 27.12.2013 17:32:57

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od kollma »

Úplně náhodou jsem narazil na tuhle část letecké mapy: https://mapy.cz/s/paforedobo Podle panoramy rozhled doprava tak na 50 metrů, doleva tak 200 metrů. To mi přijde jako mnohem větší problém projektanta než namalované pruhy...
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Maty »

kollma píše:Úplně náhodou jsem narazil na tuhle část letecké mapy: https://mapy.cz/s/paforedobo Podle panoramy rozhled doprava tak na 50 metrů, doleva tak 200 metrů. To mi přijde jako mnohem větší problém projektanta než namalované pruhy...
Ano tahle křižovatka je docela pitomá. Jezdím tam několikrát denně. Ten výhled doprava je asi víc než 50m ale i tak nic moc. Už tam pár nehod bylo. Nicméně více vážných i fatálních nehod se stává přímo na samotném obchvatu Kolína. Za poslední ani ne měsíc dva smrťáky :-(
Aram96
Příspěvky: 7835
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

Smutné řádky. :( A jaké nehody ? Čelní střety ? Pro mě je tento obchvat bohužel jedním z příkladů, jak se to přesně dělat nemá, jenže to se před 10-20 lety nevědělo ..
kot
Příspěvky: 10331
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od kot »

A ještě bych tě Arame doplnil, že příslušný projekt byl před realizací starý dalších minimálně 10 či více let.
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Maty »

Aram96 píše:Smutné řádky. :( A jaké nehody ? Čelní střety ? Pro mě je tento obchvat bohužel jedním z příkladů, jak se to přesně dělat nemá, jenže to se před 10-20 lety nevědělo ..
Ano asi nejčastější jsou čelní střety při nesprávném předjíždění, nedávno tam nějaký mladík pod vlivem drog a alkoholu zabil cyklistu, co si vzpomínám tak se tam cca dva roky zpět nějaká ženská pokoušela otáčet a sundal ji kamión. Nicméně bych tyto nehody nepřisuzoval špatnému projektu ale prostě lidské debilitě...
Štěpán
Příspěvky: 30
Registrován: 31.10.2019 0:57:28

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Štěpán »

Co si pamatuju když jsem tam jezdil (pokud to nepřemalovali), tak tam bylo vodorovné značení naprosto neodpovídající reálnému rozhledu - tam kde člověk neviděl na 200 metrů přerušovaná, tam kde viděl na kilometr plná. Pokud se pak někdo "spoléhá na čáry"...
Aram96
Příspěvky: 7835
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

Úplně stejně totálně nesmyslně je "namalovaný" i obchvat Lechovic na I/53. A to je prosím vážení stavba stará cca 2 roky. :)

Maty: díky za podrobnosti. To naštěstí ani jedno nesouvisí s poloměry či čárami na silnici. :ok:
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: I/38 Kolín, obchvat

Příspěvek od Maty »

Další vážná nehoda na obchvatu Kolína. Ach jo.
Odpovědět

Zpět na „I/38“