I/37 Hradec Králové – Pardubice

[1. úsek] Trutnov (I/14, I/16) – Jaroměř (I/33)
[2. úsek] Hradec Králové (I/31) – Opatovice (D35) – Pardubice (I/36) – Chrudim (I/17) – Ždírec nad Doubravou (I/34) – Žďár nad Sázavou (I/19) – Velká Bíteš (D1)
Odpovědět
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od JirkaS »

Podle mě je důležité jen toto: Zákon č. 361/2000 Sb., § 18 rychlost jízdy, odstavec 3 "Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km/h, na silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 110km/h a na dálnici rychlostí nejvýše 130 km/h.
odstavec 6: Místní úpravou provozu na pozemních komunikacích podle § 61 odst. 2 lze nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavců 3 a 4 snížit. Jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla bez směrově oddělených jízdních pásů, sníží se nejvyšší dovolená rychlost na nejvýše 90 km/h.
Takže když tam není značka snižující rychlost, platí 110km/h, protože v zákoně je lze snížit, ne rychlost je stanovena. Chybějící značka omezení rychlosti (místní úprava) je pak chybou správce komunikace, ne řidiče.
pasky
Příspěvky: 54
Registrován: 19.1.2016 19:21:37

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od pasky »

Opravdu jde ten odstavec chápat jednoznačně tak, že když tam místní úprava není, platí 110km/h? Já to na první čtení pochopil opačně. Ani bych si nebyl jistý, že by se to ze správního řízení nemuselo poslat až k soudu...
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Sosa »

Vzhledem k tomu, že zákon může vykládat pouze soud a nejsou precedenty, tak by to asi muselo jít k soudu. Je to nejednoznačné.
Edit: jinak dík za dobrou obranu.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od siesa »

No ja si zase myslim, ze to je vcelku jednoznacne...
Btw. odvolavat se na parametry silnice je podle meho nazoru hloupe. Co je vlastne smerove delena komunikace? Je to nutne 2+2 a vice, nebo to je i deleny tripruh nebo 1+1 (je jich sice malo, ale najdou se)? A co se chape tim oddelenim? Svodila, retezy, betony, nebo staci pas zelene ci snad pouze kuzely? Abychom pak (sice absurdni nadsazka, ale v nasem state uz je snad uplne vsechno mozne) nemuseli behat vedle auta s metrem a premerovat, zda odstavny pruh nebo sirka krajnice odpovida normam obecne platnym pro dalnici, protoze kdyz tomu tak nebude, pak ma ridic samozrejme poznat, ze to dalnice neni... Ostatne podobne se v "duchu zakona" uz jednou soud vyjadril, ze i kdyz chybi znacka zacatek obce, podle charakteru zastavby ma ridic poznat, ze obci projizdi, a prizpusobit rychlost (ten pripad z Decina).
Jestlize je jednou system zalozen na v podstate jednoznacnem znaceni, pak by se mel tento system dodrzovat a ne obchazet kvuli zdanlive uspore jedne znacky nebo dokonce lenosti prislusneho spravce komunikace. To je muj nazor.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od dvs »

Co jsem to tou moji otázkou s obrázkem vyvolal za diskusi. :)

Jen tak mimochodem: Jak tam budou jezdit na to pole uvniř těch brejliček traktorem a kombajnem?

Na běžných sjezdech je to území většinou ŘSD a je tam nějaký ten trávníček a ty udržují vozy správce komunikace, pro které neplatí omezení na "minimální konstrukční rychlost 80km/h", ale tady je tam les a dvě pole oddělené potokem.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od adamos »

Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Honey72 »

Koukal jsem na katastr a ŘSD tam víceméně nic nemá. Potok je státní, Lesy ČR mají ten les, ale ta pole uvnitř jsou fakt soukromá :) . Když může po D11 jezdit kombajn, co by nemohl jet i kousek po SMV :)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Honey72 »

Jinak k té rychlosti. Vidím značku, tak podle ní pojedu. Přece po mě nikdo nemůže chtít, abych třeba v noci po tmě zjišťoval, jestli jsou někde za keříky oddělující svodidla a podobně ?
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od AF-1 »

Honey72 píše:Teoreticky to mohu hned za značkou rozjet na 110, i když ještě nejsem na čtyřpruhu, ale na přivaděči ?
To byste byl prikladna vyjimka. Typicky ridic udrzuje v pripojovacim pruhu rychlost 40 kmh a kouka, zda ma v prubeznem pruhu misto. Pripadne nastvane blikne, pokud mu vozidlo v prubeznem pruhu neda prednost bezhlavym skokem do leveho pruhu. Za me mate palec nahoru.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od JirkaS »

Honey72 píše:Koukal jsem na katastr a ŘSD tam víceméně nic nemá. Potok je státní, Lesy ČR mají ten les, ale ta pole uvnitř jsou fakt soukromá :) . Když může po D11 jezdit kombajn, co by nemohl jet i kousek po SMV :)
Nakonec z toho vyplyne, že značku umístil správce komunikace blbě. Takže se pod tu SMV přidá dodatková tabulka 250m a značka SMV se objeví až za tím sjezdem do pole :-)
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od kik »

Taky jsem si říkal proč SMPV nezačíná už u Tesca ale nakonec to takhle je možná lepší. U Březhradu jsem už zažil pár dost divokých situací, kdy to lidé v cca 40-50 km/hod. poslali z připojovacího do pravého pruhu a ani se nepodívali, jestli tam někdo jede. A u Tesca je to směrem do města dost pravidelný jev.... A přitom je tam připojovací pruh dlouhej jak nohavice.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Honey72 »

AF-1 píše:
Honey72 píše:Teoreticky to mohu hned za značkou rozjet na 110, i když ještě nejsem na čtyřpruhu, ale na přivaděči ?
To byste byl prikladna vyjimka. Typicky ridic udrzuje v pripojovacim pruhu rychlost 40 kmh a kouka, zda ma v prubeznem pruhu misto. Pripadne nastvane blikne, pokud mu vozidlo v prubeznem pruhu neda prednost bezhlavym skokem do leveho pruhu. Za me mate palec nahoru.
Tak my všichni tady samozřejmě víme, že se jedná jen o připojení na SMV, ale kdo to tam nezná, třeba cizinec, uvidí značku, dozadu krásná rovinka, může si myslet, že už je na SMV a rozjede to. A pak bude koukat ;) .
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Hejkal
Příspěvky: 54
Registrován: 21.1.2015 19:55:47

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Hejkal »

Na co ?
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Hanes »

Na to, jak hezky zaparkoval auto mimo vozovku, kdyz nezvladl zatacku u najezdu na SPMV :lol:
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od AF-1 »

Povolena rychlost nerovna se rychlosti primerene mistu a situaci.
To vi snad kazdy absolvent autoskoly.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Mike »

jsem si skoro jist, že každý absolvent autoškoly je tak zmasírován, že si pamatuje jen tu maximální povolenou rychlost
k tomu je připoután, svítí a netelefonuje, tudíž se mu nemůže nic stát

ale to jsme tu silně OT
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Majkii »

Pánové, jaký je vůbec závěr z té diskuse ohledně rychlosti na dvoupruhových směrově nerozdělených SMV? Značka s modrým autíčkem tedy vždy znamená 110, pokud není určeno jinak?
wazer.cz
Pište česky, prosím!
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od dvs »

Závěr žádný. Tady se judikáty nestanovují. :)
Podle mne ano 110km/h, a je starostí správce, úředníků a policistů, aby na směrově nerozdělené byla spolu se značkou SMV i 90km/h. Kromě té 110km/h znamená ta značka plno jiných podstatnějších věcí (třeba zákaz cyklistů, traktorů, zákaz stání atd.). Naopak co z té diskuse vyplynulo, ale moc tu nepadlo, tak značka SMV nezaručuje směrové oddělení. Možná by na směrově neodělených mělo být zvykem dát i pozor provoz v obou směrech A9.

PS: Zkusil jsem si ten sjezd projet a i když na fotce to vypadá jako dlouhá rovinka, tak normálně myslící řidič tam asi těch 110 nebude využívat a pozná, že je na nájezdu. Jednak na konci rovinky se mu silnice opticky zužuje rozdělením ramp. Navíc po rozdělení je tam hodně pozvolná šikana nejdříve doleva a pak teprve doprava.

Další anomálie oproti dálnicím, kterou nechápu proč v tom připojováku jsou ty vodorovné šipky, které podle mne dělají jenom zmatek. Místo aby řidič zrychloval a zařadil se, tak mu šipky naznačují "kukej tam rychle zajet ať nezkončíš v příkopu".

Taky jsem si všiml, že cesta na to pole je možná i kolem toho lesíka.
Apofis74
Příspěvky: 142
Registrován: 15.8.2009 16:05:18

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Apofis74 »

mohl bych sem dáti jeden dotaz který se netýká této nové ale staré hradubické?? Jak je to s tím kruháčem v Hradišti na Písku? Proč tam ještě stále straší když uzavírka kvůli které byl nesmyslně vytvořen už je otevřená? Děkuji a omlouvám se za zde položený dotaz
xhj
Příspěvky: 160
Registrován: 17.11.2009 23:44:31

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od xhj »

Nemůže to být tím, že oficiálně uzavírka končí až 15.6.2016? Mně to také vrtalo hlavou když jsem minulý týden jel jak po již obnovené vozovce, tak i přes ten kruhový objezd.
Apofis74
Příspěvky: 142
Registrován: 15.8.2009 16:05:18

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Apofis74 »

jo tak to možné je ale snad nejsou na hlavu a řeknou si že je hotovo. Někdo to přeci musel převzít a povolit
Apofis74
Příspěvky: 142
Registrován: 15.8.2009 16:05:18

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Apofis74 »

tak oficiální uzavírka už dle datumu skončila a ten paskvil kruháč tam je stále. Kam se ozvat s dotazem co to má znamenat víte někdo. Vždyť to je na hlavu
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od Majkii »

Dle starosty Starého HRadiště se z toho stalo provizorně definitivní řešení.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: I/37 Hradec Králové – Pardubice

Příspěvek od kot »

Do kdy proboha ?
Odpovědět

Zpět na „I/37“