České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Kde to bylo ...
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=143&t=1990
Stránka 51 z 63

Autor:  Tomas 1975 [ 29.3.2016 18:37:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Příprava Žďákovského mostu je velice složitá a není k tomu v archivech skoro nic. Začala již v roce 1864 nějakými prvními úvahami atd...
V připravovaném prvním letošním čísle časopisu Silnice - Železnice k tomu bude celkem podrobná studie, kterou jsem dal dohromady. Most byl součástí tkzv. dálkové silnice Plzeň - Moravská Ostrava a stavební práce zde byly zahájeny v roce 1938 (stavba silnice v úseku Lety (včetně obchvatu Letů) - Nové Sedlo (dnes Orlík nad Vltavou) a v roce 1940 silnice na druhém břehu. Všem bylo jasné, že pro přepravu materiálu pro vlastní stavbu mostu (betonového nebo ocelového) je třeba nejprve postavit kvalitní příjezdné silnice. V roce 1942 bylo vše stopnuto....
Po válce se začalo opět stavět a počítalo se s ocelovým mostem (Brebera - Pacholík) schváleným v roce 1940...
Model je vystaven v NTM.
Obě betonové opěry pro tento most byly betonovány v letech 1947 a 1948. Na konci roku 1948 stavbu stopli komunisti. A že postavíme most železobetonový (rozpětí oblouku 360 m)....
Dále již jak jsem psal. Nezájem ze strany MD, ŘSD atd..... :zvraci:
S kolegy z Německa řeším dálnici Vratislav - Brno - Vídeň 20 let a neustále je co řešit. A nic není problém včetně financování....

Autor:  Mike [ 29.3.2016 21:47:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

neváže se k tomu i ta historka o kolonách vozidel a vojáků prchajících vstříc americkému zajetí, kteří nevěřícně koukají do map a na vodní hladinu ?
někde jsem něco takového v souvislosti s Vltavou zaslechl...
akorát nevím, který most měli na mysli

Autor:  Vizi [ 30.3.2016 9:02:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Mike píše:
neváže se k tomu i ta historka o kolonách vozidel a vojáků prchajících vstříc americkému zajetí, kteří nevěřícně koukají do map a na vodní hladinu ?
někde jsem něco takového v souvislosti s Vltavou zaslechl...
akorát nevím, který most měli na mysli

Už jsme to tu kdysi i řešili, sakra vždyť to už je šest let :o
Přes Vltavu se (řekněme od Prahy po ČB) ve velmi krátké době těsně před válkou začalo stavět několik mostů, já vím o pěti. Dokončené byly mosty u Vestce a Podolska, rozestavěné pak u Žďákova a u Hladné na plánované silnici Bechyně - Písek, poslední pak měl být u Červené II, ten se asi ani nezačal stavět.
V některých vojenských mapách byly skutečně zakreslené jako dokončené, což na konci války způsobilo v daných lokaloitách potíže.

Autor:  Tomas 1975 [ 30.3.2016 11:41:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Ještě bych asi přidal Štěchovice. Začali se stavět v roce 1937 a dokončeny byly v roce 1939.
Ty chtěli Němci vyhodit do vzduchu.
Vltava byla zakletá ještě z důvodu přípravy stavby přehrad. Třeba původní Štěchovice měli být vyšší a Orlík nižší. Orlík má dnes maximální hladinu na 354 a původní měla být 335 m.n.m.
Slapy, přehrada u Červené atd....

Autor:  mts [ 31.3.2016 14:57:18 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

to mike: ja myslim, ze oni nevericne zirali na vic věci uz od Stalingradu :-)

Autor:  kik [ 31.3.2016 17:57:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Už nevím, v čem to bylo, ale viděl jsem starou fotku údolí Vltavy před výstavbou Orlické přehrady, kde byl novž želozobetonový most a kromě toho i ten starý řetězový, co dnes stojí v údolí Lužnice. Celé to údolí vypadalo velice idylicky.... Jen nevím zda to byl Žďákovský či Podolský most....
Mám dojem, že to byl nějaký starý Ahoj z přelomu 60. a 70. let na chalupě našich, ale kdybyste mě zabili, tak si nevzpomenu.

Autor:  dvs [ 31.3.2016 18:59:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Nebyla to tato fotka? Zdroj wikipedia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... dolsko.jpg

Autor:  Mike [ 31.3.2016 21:15:31 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

mts píše:
to mike: ja myslim, ze oni nevericne zirali na vic věci uz od Stalingradu :-)

to je na delší debatu a zda bychom byli velmi OT
ovšem je to jedna z ukázek, jak dobrá myšlenka ( likvidace rudého nebezpečí ) může katastrofálně dopadlnout, jestliže ji realizují diletanti

u nás je toho zářným příkladem - snad právě nejvíc - výstavba rychlostních komunikací

Autor:  kik [ 1.4.2016 12:01:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

dvs: Ta, co myslím já, byla, myslím, trochu jiná. Bylo to focený z jiný strany.

Autor:  Tomas 1975 [ 14.4.2016 19:18:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Potřebuji pomoci - nevíte kde stojí - stál tento most..
Fotka je popsaná pouze datem 1934.
Děkuji za odpovědi.

Přílohy:
013.jpg
013.jpg [ 47.91 KiB | Zobrazeno 9358 krát ]

Autor:  Tomas 1975 [ 26.4.2016 18:17:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Nová hádanka.
Návrh dálničního mostu z roku 1939. Bohužel doposud tudy nejezdíme....

Přílohy:
S6007266.JPG
S6007266.JPG [ 141.47 KiB | Zobrazeno 9052 krát ]

Autor:  Bobek [ 26.4.2016 18:48:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

To bude Suchdol, ne?

Autor:  Tomas 1975 [ 27.4.2016 18:08:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Výtězem je Bobek
Gratulace.
Návrh mostního oddělení Škody a.s. Plzeň z jara 1939.
Osobně bych spíše podporoval variantu Krivoschein - Hofman, ale ta by dnes asi neprošla...
Možná by nebylo špatné připomenout, že dnes uplynulo 49 let od zprovoznění Žďákovského mostu. A nikdo si ani nevzdechl... Smutné....

Autor:  Martin z Ostravy [ 27.4.2016 21:48:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Jak to, že ne?
Vyšel o tom článek v deníku:
http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/zdakovsky-most-slavi-49-vyroci-20160427.html

Autor:  Tomas 1975 [ 28.4.2016 19:17:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Tak beru svoje slova zpět.
Kontroloval jsem články na i dnes, Deníku atd... cca okolo 19:00.
Tento tam naskočil později.
Zajímavý článek. Novinářka se celkem snažila. Uznávám.
Akorát to hloupé opsání roku 1941...

Autor:  Tomas 1975 [ 28.4.2016 19:28:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

A jedna hádanka na víkend....
Odpovím až v neděli večer nebo v pondělí ráno.
Stavba jedné z dálnic na území dnešní ČR.

Přílohy:
S6002967.JPG
S6002967.JPG [ 224.5 KiB | Zobrazeno 8790 krát ]

Autor:  Honey72 [ 29.4.2016 12:56:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

To je jak nějaké klesání u Kunic ?

Autor:  Tomas 1975 [ 1.5.2016 21:02:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Tak to je smutné. Matka našich dálnic...
Honey to cca odhadl. Ovšem odpověď nic moc...
Honey je tedy vítěz, ale s výhradou..... ;)
Pokud pojedete od Mirošovic ve směru na Prahu tak na cca 18,8 km je jednostranná odpočívka.
Je to pohled od této odpočívky ve směru na Prahu. Podzim 1940.
Most v popředí (kopákové zdivo) tam po rozšíření stojí dodnes.
V okolí mostu na přeložkách cest je dodnes vidět původní dláždění.
V pozadá staveniště velkého mostu u Kunic (momentálně - 1940 - realizace základů) a stoupání ve směru na Prahu...

Autor:  Tomas 1975 [ 31.7.2016 19:09:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Dvě tematické fotografie.
Vyměřování naší dálnice v lednu 1939.
Kde to je ?

Autor:  Tomas 1975 [ 31.7.2016 19:10:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Ještě ty snímky.... :crazy:

Autor:  Tomas 1975 [ 31.7.2016 19:13:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Do třetice...

Přílohy:
005.jpg
005.jpg [ 53.46 KiB | Zobrazeno 5618 krát ]
004.jpg
004.jpg [ 53.18 KiB | Zobrazeno 5618 krát ]

Autor:  Lenny [ 31.7.2016 21:01:07 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Není to ve Chřibech? První fotka mezi I/50 a Zástřizly a druhá někde v lese u Zástřizel?

Autor:  Tomas 1975 [ 1.8.2016 17:30:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

To jsi hodně daleko....
Malá detektivní nápověda.
Zahradník by to poznal....

Autor:  Pavel_t [ 1.8.2016 18:57:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Tomas 1975 píše:
To jsi hodně daleko....
Malá detektivní nápověda.
Zahradník by to poznal....

Tak pokud ten zahradnik neni jmeno ale nekdo kdo pecuje o zahradu ci zde spise o park, tak by to mohlo byt nekde u Pruhonic. I pokud ty cisla bodu jdou poporade od Prahy a jsou relativne huste, tak by to na ty Pruhonice taky nasvedcovalo. Nicmene to je jen Watsonova dedukce a jinak se podle fotek necapu.

Edit: jo a taky podle toho, ze Chriby jsou hodne daleko :)

Autor:  Tomas 1975 [ 1.8.2016 20:13:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Kde to bylo ...

Pavel t téměř uhodl. Zahradníci pracují v dendrologickém ústavu u Průhonic, přes který byla resp. je postavena dálnice.
V příloze přesná místa, která se dnes již nedají poznat....
Dnes km 6 - 6,2 součastné D1

Přílohy:
004 Díl 5 1.jpg
004 Díl 5 1.jpg [ 40.12 KiB | Zobrazeno 5480 krát ]

Stránka 51 z 63 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/