Sudetská dálnice

Články a úryvky k historii nejen českých silnic a dálnic
Odpovědět
Tomas 1975
Příspěvky: 700
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Sudetská dálnice

Příspěvek od Tomas 1975 »

V Německu byla právě vydána další publikace pojednávající o stavbě dálnic i na území dnešní České republiky...

Die Sudetenautobahn zwischen Gefrees und Karlsbad 1938 bis 1940....

100 stran informací, fotografií a plánů na kvalitním papíře, perfektní grafika....

O tom se zde může jenom zdát... Bohužel...
Sauce
Příspěvky: 610
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Sauce »

Kde by taková publikace byla k sehnání? Na žádném z internetových obchodů jsem jí zatím nenašel.
poljaq
Příspěvky: 171
Registrován: 25.3.2010 21:24:56
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od poljaq »

Tak to by mne zajímalo též. Neváhal bych a pořídil si.
Tomas 1975
Příspěvky: 700
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Tomas 1975 »

Kontakt na nakladatelství.
hf-gefrees@gmx.de
Cena je asi 13 euro, vydáno v nákladu 500 ks
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od theodor less »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 58#p199658
Sauce píše:To je pozůstatek sudetské dálnice, vizte: https://lms.cuzk.cz/lms/LMS_wms_02e.htm ... 08/1948/AS
Děkuji Sauce za pěkné foto, na kterém jsou pěkně vidět torza sudetské dálnice na německém území. V nových leteckých fotkách už jsem stopy nenašel. Šance pro někoho s větší představivostí.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od theodor less »

Lenny píše:Vize dálniční sítě dle Valbeku, viz: https://www.valbekstory.cz/vize-dalnicni-site-v-cr/
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 05#p227905
mapka se moc nelíbila
theodor less - názvy koridorů, včetně Sudetského
Trupman - zbytečnost a pravopis (Moravskoslezký)
mapman - pravopis (Lebzig, Szczetin)
diaľničiar - nepřípustnost názvu "Sudetský"
Martin z Ostravy - nevhodnost názvu "Sudetský", preference názvu "pří(po)hraničí".
kollma - "Sudety" a "pohraničí" se nepřekrývají, "Sudety" se používá, nevhodné pro koridor
Standa - "Sudety" jako pohoří se nepřekrývá se "Sudety" politickými
diaľničiar - název "Sudetský" vhodný jen pro Němce, odpouštět, ale nezapomínat a proč tedy připomínat
Mikulík - nepřipomínat, ale nezapomínat
Mapka je skutečně paskvil. Nejvíce diskutovaný problém je název "Sudetský". Autor využil toho, že v jeho zamýšleném koridoru se nachází "sudetská dálnice", jejíž název není zpochybňován. Název exteritoriální také není zpochybňován, ale tento název autor naštěstí nepoužil. A naštěstí měl tolik soudnosti, že nepoužil snad i tolerovaný název "hitlerova" dálnice.
Přílohy
mapa-cr-01.jpg
mapa-cr-01.jpg (73.1 KiB) Zobrazeno 11387 x
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od theodor less »

Diaľničiar píše:Já bych rozuměl, kdy by Německo nazvalo některý tah "sudetský koridor", ale aby si to tak nazvala ČR, to bych právě řekl, že by se neudělalo snad nikdy. (z historických důvodů - a na tom ale není nic špatného; odpouštět, ale nezapomínat a proč tedy připomínat?)
Tak já bych tomu nerozuměl. Němci na naši žádost používají Tschechien a nikoli Tschechei, my říkáme Spolková republika Německo a nikoliv Německá spolková republika. A najednou Němcům střelí v kuli a budou používat "sudetský koridor"?
Kdo vás zmocnil k dávání odpouštění? A komu chcete odpouštět? Válečným zločincům z Norimberku? Dnešním občanům Německa není co odpouštět.
A jak chcete nezapomínat bez připomínání? Připomínat zvěrstva nacistů a komunistů se musí i nadále.
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Honey72 »

Problém je, že Češi v pojmu Sudety vidí stále jen historický pojem a doslova se bojí jej používat. Přitom je to i nadále geomorfologický pojem a cizí země tuto příhraniční oblast jako Sudety zeměpisně stále označují. Stačí se podívat nejen do německých map, ale třeba i polských, ruských apod. My jsme po válce Sudety odpískali, co by původně německé osídlení.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mikulik
Příspěvky: 547
Registrován: 23.9.2009 10:29:37

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Mikulik »

Sudety je název, který používali příznivci Hitlera, tak nevím o čem tady diskutujeme, jak vidím, tak některé názory jsou tu nepohodlné a začíná se tu cenzurovat !!!! Takze za mě Severozápadní dálníce !!!! Nevšiml jsem si, že by na www.mapy.cz se takové pojmenování nacházelo, to asi máte nějaké mapy Wehrmachtu
KarelLer
Příspěvky: 693
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od KarelLer »

Já příznivce Hitlera nejsem, ani žádného neznám, ale název "Sudety" používám jako zkratku pro "ta nešťastná vysídlená oblast, která byla za protektorátu součást Třetí říše".
Likas
Příspěvky: 807
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Likas »

Já v Sudetech bydlím a ta linie je v krajině i myšlení lidí stále zřetelná. Ovšem "Sudetský koridor" nebrat. Tento paskvil s takovou hromadou, doufám, přepisů mě tedy dost hnul žlučí - nejsem dalek kolegům do Valbeku napsat.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od theodor less »

KarelLer píše:... název "Sudety" používám jako zkratku pro "ta nešťastná vysídlená oblast, která byla za protektorátu součást Třetí říše".
Pěkně řečeno, není k tomu co dodat. :ok:
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22491
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Diaľničiar »

theodor less píše:Kdo vás zmocnil k dávání odpouštění? A komu chcete odpouštět? Válečným zločincům z Norimberku? Dnešním občanům Německa není co odpouštět.
A jak chcete nezapomínat bez připomínání? Připomínat zvěrstva nacistů a komunistů se musí i nadále.
Moje minulost mně osobně umožňuje i odpouštět. Moje rodina emigrovala, i to jen část a vím, jaké osudy jsou do minulosti a navzdory tomu umím odpouštět. ;) Kdybych neuměl odpouštět, tak s D nespolupracuji, nepracoval jsem tam atd. Na druhou stranu mají po té zkušenosti problém s vnímánim reality. (migranti atd.) A to ne že stávající generaci? To co Německo provedlo, za to musí pamatovat i generace, které se pak tvářili, že to ani nebylo. Radši. Ale ono to bylo a vztahuje se to i na ně. Je to jen dobrá vůle mnoha z nás, že to jako již další generace taky "až tak černě" nevidíme. Já to tehdy stejně vnímal matně, smutně, ale matně. Od těch co žili během té doby až po další generaci. A nástup komunistů, kteří pak ještě trestají ty, co válčili s UK to byl vrchol nespravedlnosti. Ale zpátky k Hitlerovi, ano ono lze odpouštět. Já neodpouštím za vás ani váš stát, já sám za sebe pokud dovolíte ale mohu snad napsat, že lze odpustit. A rozhodně si nehodlám připomínat tato zvěrstva tak, že pojedu ve státě (vašem), kterého území bylo okupováno tím tyranským režimem po sudetské nebo hitlerově dálnice pane TL. Právě proto že nehodlám zapomenout. A jsme ve fóru a napsat to mohu i když se vám to nelíbí. Proto mě mírně řečeno nadzvedlo ze židle když shlédnu takovou mapu. :roll: To navrhl někdo kdo tohle preferuje nebo totální neznalec historie. Pak ale nemá ani jen za mák právo dávat názvy z historie.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Honey72 »

Ano. Krušnohorská nebo Severní by byl vhodnější název. A ta od Valbeku Severní by se mohla jmenovat Českomoravská.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od ML90 »

Mikulik píše:Sudety je název, který používali příznivci Hitlera, tak nevím o čem tady diskutujeme, jak vidím, tak některé názory jsou tu nepohodlné a začíná se tu cenzurovat !!!! Takze za mě Severozápadní dálníce !!!! Nevšiml jsem si, že by na http://www.mapy.cz se takové pojmenování nacházelo, to asi máte nějaké mapy Wehrmachtu
Viz Honey72 o příspěvek výše. V jiných zemích je to běžně používaný pojem, který nemá absolutně žádné negativní konotace a není důvod se kvůli tomu rozčilovat. V Polsku je to absolutně normální souhrnné označení pohoří podél česko-polské hranice včetně Krkonoš a Jeseníků viz např. tento článek věnovaný turistice: https://turystyka.wp.pl/sudety-co-warto ... 056266369g
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od theodor less »

640px-Divisions_of_the_Sudetes.svg.png
640px-Divisions_of_the_Sudetes.svg.png (76.92 KiB) Zobrazeno 10695 x
Diskuze už proběhla v jiném vlákně, dokonce s obrázkem "Krkonošsko-jesenická subprovincie". Z mapky je patrné, že "Sudety geomorfologické" se jen minimálně překrývají se "Sudetami historickými" či "Sudetami politickými." Takže Poláci mluví o něčem jiném než my. Polák netuší, že Čech byl citlivý na název "Sudety", Čech netuší, že Polák je citlivý na pojem "polský koncentrační tábor", protože správně je "německý koncentrační tábor na území Polska".
Shodou okolností bylo používání těchto kontroverzních názvů zakázáno zákonem (vyhláškou). Komunisté však měli potřebu lít špínu na odsunuté německé obyvatelstvo a začali používat slovo "Sudeťáci". Tím však ukázali, že slovo "Sudety" a jeho odvozeniny jsou výstižné, praktické a nenahraditelné.
Pan Mikulík ostře vystupuje proti nacizmu, ale možná, že jen proti tomu německému. USA a země jihovýchodní Asie mají tragické vzpomínky na nacizmus japonský. Koneckonců i v Česku máme nacisty, a jejich nejoblíbenější strana je SPD. Je zvláštní, že pan Mikulík nám už několikrát doporučoval, ať volíme SPD.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od ML90 »

theodor less píše:Polák netuší, že Čech byl citlivý na název "Sudety", Čech netuší, že Polák je citlivý na pojem "polský koncentrační tábor", protože správně je "německý koncentrační tábor na území Polska".
Abychom byli přesní, tak se jedná o pojem "polské tábory smrti". Polské koncentrační tábory jsou něco jiného, ty skutečně v meziválečném období i po druhé světové válce existovaly (byly hlavně pro politické oponenty režimu a příslušníky národnostních menšin). Nejznámější jsou Bereza Kartuska v dnešním Bělorusku a Jaworzno ve Slezsku.
Mike
Příspěvky: 4940
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Mike »

theodor less píše:... Komunisté však měli potřebu lít špínu na odsunuté německé obyvatelstvo a začali používat slovo "Sudeťáci". ..
ono to spíše vzniklo z názvu SudetenDeutschePartei - ta byla i v parlamentu
a posléze
SudetenDeutscheFreikorps
o těch je škoda mluvit
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Mikulik
Příspěvky: 547
Registrován: 23.9.2009 10:29:37

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Mikulik »

Děkuju, že jste si vzpomněl na pana Mikulíka, to potěší. Japonský nacismus byl masakr. Ohledně doporučení koho volit, tak věřím, že každý je dost vzdělaný a má dost svého rozumu. Tak určitě doporučuju volit například SPD, ale i třeba Trikoloru nebo Alianci národních sil. Určitě ne ty ostatní parlamentní strany, které toho moc dobrého nepřinesly. Mapky existují různého druhu. Mě třeba chybí má oblíbená oblast Chebu, Karlovarska.

https://www.google.com/search?q=sudety& ... XEw-LPzdpM
Honza1
Příspěvky: 312
Registrován: 27.8.2013 11:50:10

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Honza1 »

Dám ten odkaz DF i sem, když je to o Sudetské dálnici... jsou tam dvě historické pojednání o této dálnici a asi nejhezčí mapka :)

Sudetská dálnice do Děčína? NE. Dálnice měla Labe překonat o 40 km jižněji

http://www.decinskeforum.cz/2021/02/02/ ... NxL8bhevu4
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od theodor less »

Autorem mapky je Ivo Vondrovský (1953) rodák z Frýdlantu v Čechách, autor časopiseckých článků a publikací z historie čs. meziválečného opevnění, autor map a plánků. V mapě jsou zakresleny dva návrhy trasy Sudetské dálnice (konec 1938, duben 1939), schválená trasa (květen 1939) včetně variant; vše na území ČR.
Dále je zde zmínka o knize, kterou vydal spolek Historisches Forum Gefrees. O této knize informoval už Tomas 1975, když založil toto vlákno.
Tomas 1975 píše:V Německu byla právě vydána další publikace pojednávající o stavbě dálnic i na území dnešní České republiky:Die Sudetenautobahn zwischen Gefrees und Karlsbad 1938 bis 1940.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Sudetská dálnice

Příspěvek od Standa »

Mike píše:
theodor less píše:... Komunisté však měli potřebu lít špínu na odsunuté německé obyvatelstvo a začali používat slovo "Sudeťáci". ..
ono to spíše vzniklo z názvu SudetenDeutschePartei - ta byla i v parlamentu a posléze SudetenDeutscheFreikorps - o těch je škoda mluvit
Geografický omyl a jeho vývoj je vysvětlen zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sudety#Su ... N%C4%9Bmci, negativní vnímání názvu Sudety pak zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sudety#V% ... _Slovensku (stejná stránka, jiné místo). Název Sudetská dálnice je IMHO použitelný ve vztahu k historickému projektu (dík Honzovi1 za odkaz :ok: ), nikoli však k současnému názvu koridoru či dálnice v téže trase. Osobně bych ho snesl třeba u koridoru v trase cca Liberec - Trutnov - Rychnov - Šumperk - Ostrava (tedy I/14 + I/11), ale raději ve formě "podsudetský".
Odpovědět

Zpět na „Historie“