Nacisti v Praze

Články a úryvky k historii nejen českých silnic a dálnic
Odpovědět
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Nacisti v Praze

Příspěvek od Diaľničiar »

Omlouvám se za nadpis, ale chci se věnovat období, kdy ta vláda tady tak byla a vycházím z magazínu History, srpnové číslo. Pokud to tady někde je, tak to smažte nebo pokud je takové téma, tak to klidně přesuňte, já našel jen obdobu pro Moravu a Hitlerovy dálnice ve všeob. smyslu.

Tak schválně: přepíšu to sem :arrow:

... Speer na návštěve ...

Kvůli rozsáhlým přestavbám do Prahy 4. prosince 1941 na Heydrichovo pozvání osobně příjíždí Hitlerův dvorní architekt Albert Speer (1905-1981). Nové vládní budovy budou stát poblíž Pražského hradu, zazní mimo jiné na setkání obou mužů. Proritou se pro ně stává pražský dálniční okruh s velkými mosty na jihu a severu města. Probírají i stavbu německé opery nebo univerzity. Chtějí zrušit některá nádraží, zmizet má například to dnešní Masarykovo, a obecně zjednodušit síť železniční dopravy. Hlavní nádraží plánují posunout směrem ke Florenci, na železnici má navazovat rychlodráha vedená ulicemi i pod nimi. Peníze ale tehdy již plynou hlavně na válečné účely, takže nakonec všechny velkorysé plány vyšumí do ztracena ...

... Průkopnící v dopravě ...

Jedním z mála německých realizovaných projektů v Praze, a to užitečným, je druhý tubus vinohradského železničního tunelu o délce 1109,5 metru, který spojuje hlavní nádraží a Vršovice. Do provozu je uveden 10. prosince 1944. :idea: Za války ještě vzniká 300 metrů dlouhá část třetího tubusu. :shock: Až o mnoho let později (až v 70. letech) spatří světlo světa i ona plánovaná severojižní magistrála s přemostěním Nuselského údolí a tunelem pro metro ... Němci přišli s poměrně propracovanou myšlenkou dopravních staveb, při kterých čerpali i ze svých zkušeností se stavbou dálnic. Napojení prahy na dálnice, pražský obchvat, to vše byly průkopnické myšlenky. A třeba taková výstavba Zlíchovského mostu přes Vltavu, který hlavnímu městu chybí do dnešních dnů, to byly vskutku futuristické plány, které by ve výsledku Praze z dnešního pohledu velmi pomohly, hodnotí Horejš.

V článku je uvedena i magistrála: transversála od Pankráce po Holešovice.

Helena Stejskalová
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nacisti v Praze

Příspěvek od Diaľničiar »

Je 80 let od oné návštěvy, 75 od ukončení války, žádná další přímo nebyla, vyměnilo se vícero režimů.


Mě by ale spíš zajímalo, jestli se moc odklonila tehdejší trasa pražského obchvatu se stávající trasou, protože již tehdy se řešila koncepčně i Praha, na co bylo později navázáno (s dostatkem plynu, elektrické energie, vody atd.) Ví to někdo :?: Nebo odkázat na další literaturu s nákresama :?:
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Nacisti v Praze

Příspěvek od Honey72 »

Pražský okruh ještě vymyslela naše vláda, ale během okupace náckové prosadili místo okruhu tangentu sever-jih a východ-západ, tedy jen obchvaty. Podobně jako u Norimberku. Víc by řekl Tomáš, plány jsou.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Tomas 1975
Příspěvky: 707
Registrován: 22.9.2009 20:02:33

Re: Nacisti v Praze

Příspěvek od Tomas 1975 »

Literatura:
Protektorátní Praha jako německé město. Autor Dr. Hořejš. Hodně věcí k dopravě je tam ode mně...
Mám připravený:
Pražský dálniční okruh ve stínu hákového kříže
Nemohu najít nikoho kdo zaplatí zbytek přípravy a vlastní vydání....
Pasáž o přípravě několika mostů z výše jmenované je v aktuálním vydání časopisu Beton TKS.
Paní redaktorka je tak trochu mimo...
Podstatnější jsou zasedání společné česko - německé plánovací komise pro Prahu a okolí.
Tam jezdili skuteční němečtí odborníci....
Speerovi šlo pouze o sféru vlivu a sondoval co a jak s R.H.....
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Nacisti v Praze

Příspěvek od theodor less »

Diaľničiar píše: Němci přišli s poměrně propracovanou myšlenkou dopravních staveb, při kterých čerpali i ze svých zkušeností se stavbou dálnic. Napojení prahy na dálnice, pražský obchvat, to vše byly průkopnické myšlenky. A třeba taková výstavba Zlíchovského mostu přes Vltavu, který hlavnímu městu chybí do dnešních dnů, to byly vskutku futuristické plány, které by ve výsledku Praze z dnešního pohledu velmi pomohly, hodnotí Horejš.
Helena Stejskalová
Průkopnické myšlenky, futuristické plány - na to byli náckové dobří. Ani komouši nezůstali pozadu.
S Panamským průplavem je spojeno jméno amerického prezidenta Theodora Roosevelta. Byl to on, který průplav dotáhl do konce. Na císaře Karla V. a jeho vize z roku 1523 si dnes nikdo nevzpomene.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22543
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nacisti v Praze

Příspěvek od Diaľničiar »

Tomas 1975 píše:Literatura:
Protektorátní Praha jako německé město. Autor Dr. Hořejš. Hodně věcí k dopravě je tam ode mně...
Ten článek vychází opravdu z Dr. Hořejše. ;) Tedy děkuji za doplnění názvu.

Já se konkrétně o tuto část historie ve smyslu k Praze nezajímal, zaujalo mě pouze, že co se plánovalo. A doposud nepostavilo nebo zda se oprašuje co tato doba naplánovala.
theodor less píše:Průkopnické myšlenky, futuristické plány - na to byli náckové dobří. Ani komouši nezůstali pozadu.
Každý režim přináší se sebou velké myšlenky, ale ne každý je schopný je realizovat. I váš režim sliboval velkolepé dopravní investice, ale zůstalo to v plánech. Takový Bangladéš vede žena, která dovedla ty velké mld. USD stavby prosadit a staví se. A to není žádný diktátorský režim, abych uvedl i demokracii.

Samozřejmě, že nacisti, kteří berou jiným a za to financují to dosavadní pak tam hodnotit co se postavilo a co ne je zcela mimo. V tomto uhlu to byla pyramidová hra. Ale o nacistech jako o režimu jsem se nechtěl bavit, na to jsou jiná témata. Pouze a jenom o jejich plánech a realizovaných stavbách. ;) A dále o realizovaných stavbách za dalších 80 let a jestli to kopíruje i ty jejich plány.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Historie“