A5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofen)

Odpovědět
Brutus
Příspěvky: 102
Registrován: 13.9.2016 22:03:47

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Brutus »

Kategória C11,5 je mrhanie priestorom a materiálom ale hlavne prečo ich vyspelé krajiny vyškrtli z noriem je, že sú to nebezpečné cesty smrti. Ich veľkorysé a zbytočné šírkové usporiadanie dáva vodičovi falošný pocit bezpečia a zvádza ho k rýchlej a riskantnej jazde.

Hlavnou príčinou je neprimeraná rýchlosť jazdy, a to nehovorím len o tom, že tam nejaký pako páli 140 (ten pôjde ako kretén kdekoľvek), ale najmä o tom, že aj pri zhoršených podmienkach, napr. za dažďa, akosi chýba vodičom tendencia ísť dole z plynu, pričom aj 90 km/h môže byť v tom čase priveľa. Pričom - a to je tá pointa - na užších cestách ten istý vodič spomalí.

Odpoveďou na túto "záhadu" je dopravná psychológia. Jedným faktorom je pocit falošného bezpečia: širokú cestu vodič vníma ako bezpečnú, aj keď tá C11,5 nie je v skutočnosti ani o mikrometer bezpečnejšia ako C9,5. Tá cesta síce vyzerá ako diaľnica, ale nie je to diaľnica. Druhý faktor, na širokej ceste vodič nesprávne vyhodnocuje vlastnú rýchlosť a jej primeranosť - vníma ju ako podstatne nižšiu než je v skutočnosti. Toto robia všetci, máme to zakódované v hlavách. Ďalším faktorom je, že keď už sa stavia takáto široká cesta, tak sa stavia rozšafne aj z hľadiska líniového vedenia - sú na nej príliš dlhé priamky alebo smerové oblúky s príliš veľkými polomermi. Oboje opäť vedie jednak k (často nevedomému) zvyšovaniu rýchlosti a k nesprávnemu vyhodnocovaniu vzdialeností a rýchlosti iných vozidiel.

Všetky tieto faktory dohromady spôsobujú, že vodiči - a to zďaleka nie len notorickí parchanti a piráti - jazdia rýchlosťami, ktoré proste nie sú primerané, aj keď sa tým vodičom primerané zdajú. Pričom sa súčasne omnoho menej sústredia na vedenie vozidla (pocit bezpečia!), z čoho vyplývajú oneskorené reakcie v krízových situáciách. Od toho je už len krôčik k tragédii.

Čiže, cesty smrti nerobia vodiči, ale všetko začína na parametroch cesty: tí istí vodiči sa predsa na iných cestách nezabíjajú, teda aspoň nie tak často. Príliš úzka cesta je zlá, ale príliš široká tiež. Podobne, príliš kľukatá cestá je zlá, ale príliš rovná azda ešte horšia.

Zaujímavým čítaním sú technické smernice pre dizajn ciest z motoristicky vyspelých krajín. Odporúčam najmä nemecké RAA, RAL a RASt, aj keď aj inde nájdete to isté, akurát je tam podstatne väčšia jazyková bariéra, veď koľkí z nás vedia po holandsky alebo švédsky, všakže (RAA 2008 je inak k dispozícii aj v angličtine). V týchto smerniciach nájdete jednak tvrdo obmedzené šírky vozoviek obojsmerných ciest, obvykle v úrovni medzi 8 a 9 metrami, jednak obmedzenia líniového vedenia, napríklad že priama nesmie byť dlhšia ako 1500 metrov apod. Preto tiež nenájdete v Rakúsku či Nemecku žiadne zbytočne široké cesty - aj keď ich kedysi pred 40-50 rokmi začali stavať, rýchlo zistili, že je to zlý nápad a tak radšej zobrali zbíjačky, odpálili z nich aspoň po metri z každej strany a zasadili tam trávu. Prípadne ich prerobili na 3-pruhy, ktoré vyššie spomenutými negatívami netrpia.
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Anonym »

Také je to věcí norem, které se ale občas změní a nejsou dokonalé. 4 proudá dálnice je bez odstavných naprosto bezpečná, pokud jsou nízké intenizity. Pokud jsou vysoké, tak už ne. Normy ale intenzitu nezohledňují.
Stavět na každé straně o metr více mi přijde zbytečné. Auto tam stejně odstavit nelze. Lepší jsou zálivy, které na obchvatu jsou. A stavět do budoucna, že možná někdy za 10 - 15 let bude dálnice podle dnešních norem. To už se stejně bude dělat obnova povrchu.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Lynx »

Jsou někde k dispozici plánky či videa z tohoto úseku ? Děkuji.

Co se týče dopravní psychologie, tak souhlas s Brutusem. Když jedete např. od Písku na ČB po té rovné široké cestě (I/20), tak to láká jet 100, 110, 120 ..... a přitom je to jen dvoupruhová silnice, s úrovňovými kříženími, žádná dálnice.

https://goo.gl/maps/A9x4hmZzqEZAfUit5

https://goo.gl/maps/6nC4As5P2YZf98a5A
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Aram96 »

Ta filozofie, že užší silnice je bezpečnější, protože nesvádí k rychlejší jízdě, je zvrácená tak, že by byla hodna spíš těch některých “odborníků” z pražského magistrátu. Jestli máte pocit, že S 9,5 nebo dokonce S 7,5 je při 80-90 km/h bezpečnější než S11,5 při 100-110 km/h, tak to nemůžete myslet snad ani vážně ;)
Zálivy jsou jedna věc, je to asi lepší než velmi malý odstavný a kategorie S 9,5, to ano, (podobně jako je lepší R21,5 než R22,5 nebo jak to bylo ..) ale nikdy to nemůže nahradit komfort a bezpečnost S 11,5, kde si prostě vyhnou 3 kamiony vedle sebe. Čili za mě buď řešení jak tady se zálivy, nebo s pořádným odstavným. Samozřejmě se bavím o úsecích, které jsou stavěny pro jaksi “dálniční směry” ale s menšími kapacitami, proto také dlouhodobě nechápu některé S 9,5 na některých “velkých jedničkách” u nás. :(
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od MPMP »

Ano, na S11,5 se opravdu vyhnou i 3 kamiony. Problém s dnešními řidiči je ale ten, že na to začnou spoléhat a to "projíždění mezi dvěma protijedoucími auty" si začnou svou bezohlednou jízdou vynucovat.
Stačí vzpomenout na I/11 před Hradcem Králové před zprovozněním dálnice, kde ten, kdo nejel pravým kolem v odstavném pruhu, byl považován za "brzdu provozu" a nepřítele plynulosti. Při tom neznám nic nebezpečnějšího.
Svatosp
Příspěvky: 464
Registrován: 10.9.2009 14:24:50

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Svatosp »

Dobra kravska teorie, ze uzsi silnice je bezpecnejsi, hovada jsou všude a ve chvili, kdy na ty silnici klekne auto nebo kamion, tak se stava neprůjezdnou, k tomu zalivu to muze byt daleko a nemusi se tam bezpecne odstavit ..apod...
Uz několikrát mi odstavny pruh zachranil krk, na silnic bez toho odstavného pruhu uz by byl dost problem!
Zajimalo by me, kdo tyhle priblble teorie vymejsli :-( Asi nejaky ty zeleny ekoteroristi, papir snese vse.
Brutus
Příspěvky: 102
Registrován: 13.9.2016 22:03:47

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Brutus »

Aram96 píše:Ta filozofie, že užší silnice je bezpečnější, protože nesvádí k rychlejší jízdě, je zvrácená tak, že by byla hodna spíš těch některých “odborníků” z pražského magistrátu. Jestli máte pocit, že S 9,5 nebo dokonce S 7,5 je při 80-90 km/h bezpečnější než S11,5 při 100-110 km/h, tak to nemůžete myslet snad ani vážně ;)
To nie je o pražskom magistráte, ani československý výmysel ale sú to dlhoročné poznatky a vedecky podložené výskumy o dopravnej psychológii z motoristicky vyspelých krajín (D, A), ktorej sa bohužiaľ v CZ + SK vôbec nevenujeme. To isté je u nás s dopravným značením. V Nemecku je zaužívaná prax, že čím menej dopravných značiek sa používa tým ich viac vodiči rešpektujú - Schilderwaldnovelle StVO 1997 https://de.wikipedia.org/wiki/Verkehrsz ... ilderwald“. U nás presne naopak - všetko treba vyznačiť značkami...
Aram96 píše:Zálivy jsou jedna věc, je to asi lepší než velmi malý odstavný a kategorie S 9,5, to ano, (podobně jako je lepší R21,5 než R22,5 nebo jak to bylo ..) ale nikdy to nemůže nahradit komfort a bezpečnost S 11,5, kde si prostě vyhnou 3 kamiony vedle sebe. Čili za mě buď řešení jak tady se zálivy, nebo s pořádným odstavným. Samozřejmě se bavím o úsecích, které jsou stavěny pro jaksi “dálniční směry” ale s menšími kapacitami, proto také dlouhodobě nechápu některé S 9,5 na některých “velkých jedničkách” u nás. :(
Možnosť odstavenia porúchaného vozidla by nebola problémom, keby sa dodržala 1,5-metrová nespevnená (trávnatá) krajnica. Spolu so spevnenou krajnicou to vytvára dostatočný priestor na odstavenie vozidla. Zároveň je to bezpečnostná poistka pre prípad vybočenia z jazdného pásu a nie že mám síce vozovku širokú jak parížsky bulvár, ale zato 20 cm za jej okrajom je priekopa...

S11,5 sú naozaj cesty smrti. To rovno pridajme 3 metre a máme z toho striedavý 3-pruh S13,5 alebo RQ 15,5 https://de.wikipedia.org/wiki/Richtlini ... RQ15,5.svg
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Lynx »

Co je bezpečnější netuším a netroufám si spekulovat, ale to že je rovná široká silnice svádí jet "dálniční" rychlostí, to je fakt experimentálně ověřený na sobě samém :-) Zatímco u užší silnice prostě jede drtivá většina řidičů výrazně pomaleji.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Lenny »

Martin z Ostravy píše:Tak snad ho někdo na Závodě Brno připravuje, ale mám strach se zeptat :D
Toto je DÚR 06/2018 na 5206.2. Vyloženě se v ní píše, že přeshraniční propojení s rakouskou dálnicí A5 bude předmětem jiné stavby, je v ní doložena pouze vzájemná prostorová koordinace.

Osobně to nechápu, příjde mi lepší absolvovat proces přípravy jen jednou, místo 2x. Hold na Závodě Brno jsou asi jiného názoru. Doufám, že se to ještě změní.
Přílohy
5206_2.png
5206_2.png (417.83 KiB) Zobrazeno 17579 x
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Aram96 »

Chlapi, s oběma vašimi posledními příspěvky souhlasím, ale mluvíme každý o něčem trochu jiném. Já jen tvrdil, že to, že jedu rychleji na širší silnici, neznamená, že to je nebezpečnější, než pomaleji na úzké. To, že širší svádí k vyšší rychlosti, je logické, nemusí to však znamenat (a ono ani většinou neznamená) že to je nebezpečnější. Jsme ale OT, proto odpověď už dám jinam ;)
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od kik »

Pánové, projel jsem ten obchvat Drasenhofenu v neděli po půlnoci při návratu z dovolené a byl jsem poněkud v šoku. Jednak z toho, kudy to vlastně jedu - při cestě do Chorvatska jsem ještě jel přes obec - a pak z toho po čem vlastně jedu. To je něco mezi dálničním půlprofilem a naší silnicí 1. třídy. Až to budou rozšiřovat na plný profil tak se zase možná bude jezdít přes obec protože mi není jasné, jak by chtěli za plného provozu bagrovat i svahy.... Ale i tak díkybohu za to, ten průjezd obcí byl hroznej.
Kubasssssssss
Příspěvky: 64
Registrován: 8.11.2012 20:59:49

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Kubasssssssss »

Nejlepší na tom je, že teď je to přes obec rychlejší než po obchvatu. Když jsou před váma kamiony, tak rozhodně přes obec, a za napojením na kruháči je nevidíte ani v zrcátku.
D52, D43 v původní trase!
michal
Příspěvky: 4518
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od michal »

Tak jsem mel moznost projet se po novem obchvatu za bileho dne, a musim rict, ze to trochu nedavam. Porad mam pocit, ze v tom musi byt nejaky zamer. Proc ekodukty uzke a silnicni most v plnem profilu, proc tak uzky ten polovicni profil... Ale nejsem schopen vymyslet jaky.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od kik »

MPMP píše:Ano, na S11,5 se opravdu vyhnou i 3 kamiony. Problém s dnešními řidiči je ale ten, že na to začnou spoléhat a to "projíždění mezi dvěma protijedoucími auty" si začnou svou bezohlednou jízdou vynucovat.
Stačí vzpomenout na I/11 před Hradcem Králové před zprovozněním dálnice, kde ten, kdo nejel pravým kolem v odstavném pruhu, byl považován za "brzdu provozu" a nepřítele plynulosti. Při tom neznám nic nebezpečnějšího.
Na staré I/11 mezi Chlumcem a Hradcem nebyl žádný odstavný pruh, hned za postranní čárou byl a ostatně stále je příkop. Jediným místem, kde bylo něco jako odstavný pruh, byl úsek mezi Vlkovem a Dlouhopolskem a to bylo vše.
Pokud jsem musel autem do Prahy, tak jsem z HK jezdil přes Nechanice, Nový Bydžov a Městec Králové a k Poděbradům jsem přijížděl po I/32 od Jičína. A v pátek večer a v pondělí ráno tam býval pěkný šrumec.
Ale ano, preferuji širší komunikaci, auta se tam spíše vyhnou.
harmonica
Příspěvky: 223
Registrován: 26.4.2012 15:43:50
Bydliště: Ostrava

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od harmonica »

Tak silnici mám také projetou. Je pravda, že je úzka, ale upřímně je to určitě lepší než to co bylo. Jede se povětšinou pomalu jen když potkáte kamiony ale i tak docela plynule. Co je podle mě horší - PL blázni co projíždí Drasen co nejrychleji aby předjeli jeden kamion - zakázal bych tam prujezd přes tu obec.

Každopádně ten obchvat je tedy jen pul profil, proč však chybí těch 500m( od dálnice až po ten kruháč) a není to napojené plynule? Že by se odstínil ten jeden kruháč úplně? A nebo tam je nějaký jiný problém?
BMW E61 530d
Ex. Ford Mondeo 2.0 TDCI

Život je bahno a jen svině v něm umí chodit.
Redispero
Příspěvky: 382
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Redispero »

harmonica píše: Každopádně ten obchvat je tedy jen pul profil, proč však chybí těch 500m( od dálnice až po ten kruháč) a není to napojené plynule? Že by se odstínil ten jeden kruháč úplně? A nebo tam je nějaký jiný problém?
Definitivní řešení se bude dělat až s přestavbou na čtyřpruh. Přibližně v místech kruháče pak vznikne MÚK.
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od zesp »

Už tu sice bylo video, ale v týdnu jsem se trošku motal kolem Drasenhofenu, tak přidávám pár fotek z exitu Drasenhofen west a z kruháče u hranic, kde je dálnice ukončena:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/A5_ ... asenhofen/

Po vlstním obchvatu jsem sice nejel, ale taky mě překvapilo to řešení předpokládající dlouhou existenci dvoupruhu... Ale zase na druhou stranu v podobné podobě (mimo tedy těch mimoúrovňových křížení) my máme I/52 z Pohořelic už od roku 1996!!! Takže teprve teď nás ti Rakušáci dohnali. Sice i rovnou předehnali (plnohodnotná dálnice jižněji), ale to už plyne z logiky věci. Když na to dojde, u nás máme už řadu let kvalitní dvoupruh vedený mimo obce (až na ten okraj Mikulova) s odbočováky a připojováky... To Rakušáci až donedávna neměli...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Lenny »

Na obchvatu Drasenhofenu se utrhl na části trasy cca 50 m svah v zářezu. Být to u nás, tak se píše: "To by se rozhodně v Rakousku nestalo."

Docela mě zklamal, na skoro celém obchvatu zákaz předjíždění. A taky jsem nepochopil, jak chtějí dostavět nadchody pro zvěř.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
michal
Příspěvky: 4518
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od michal »

Uz jsem byl parkrat v pokuseni do Asfinag napsat a zeptat se na to, protoze mi ten jejich zamer fakt unika...
Petanecek
Příspěvky: 371
Registrován: 14.11.2012 10:47:44

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Petanecek »

Jestliže to není tím, že snaha je, ale chut ne... A nebo si jsou vědomi situace v ČR a prostě se na to vybodli, neb to stačej za těch 30 let postavit znovu. :D
Zdržuji se hlavně jižně od Dunaje, ale rád se podívám i na severní břeh a sem tam i na západ od Rýna.
michal
Příspěvky: 4518
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od michal »

Mně přijde zvláštní, že by se to v budoucnu rozšiřovalo za cenu vrácení provozu na starou cestu přes Drasenhofen. To by si místní líbit nenechali. A pochybuju, že by přistoupili na co nejdřívější zprovoznění za cenu komplikací v budoucnu. Chvíli jsem zvažoval možnost, že to je ve skutečnosti přeložka B7, podél které jednou v budoucnu vyroste plnohodnotná dálnice, ale ty některé mosty jsou prostě na rozdíl od ekoduktů připravené na 2+2. Takže fakt prapodivná záhada.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Lenny »

Při dostavbě napřed mohou dodělat levou polovinu dálnice, a tu pak využit pro provoz během přestavby stávající trasy.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
mr_nobody
Příspěvky: 23
Registrován: 3.1.2016 13:42:29

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od mr_nobody »

michal píše:Mně přijde zvláštní, že by se to v budoucnu rozšiřovalo za cenu vrácení provozu na starou cestu přes Drasenhofen. To by si místní líbit nenechali. A pochybuju, že by přistoupili na co nejdřívější zprovoznění za cenu komplikací v budoucnu. Chvíli jsem zvažoval možnost, že to je ve skutečnosti přeložka B7, podél které jednou v budoucnu vyroste plnohodnotná dálnice, ale ty některé mosty jsou prostě na rozdíl od ekoduktů připravené na 2+2. Takže fakt prapodivná záhada.
Tohle už se tady před časem myslím řešilo - ty ekodukty mají jednu opěru udělanou jako budoucí středový sloup ve SDP, takže se jenom postaví druhá polovina.
michal
Příspěvky: 4518
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od michal »

Tenhle pocit jsem i vzhledem k možnosti rychlého porovnání s ekoduktem u Hochleithenu neměl. Leda za cenu bourání velké části té opěry.
Petanecek
Příspěvky: 371
Registrován: 14.11.2012 10:47:44

Re: A 5 (Nord Autobahn) Schrick - st. hranice CZ (Drasenhofe

Příspěvek od Petanecek »

Článek k A5 a propadům před mosty.
* Problémy s přechody na mosty (bylo to tu již zminováno, že je to jako horská dráha)
* V současné době probíhají rekonstrukční práce na druhém pruhu severně od sjezdu Mistelbach-West / Wilfersdorf
* Problémy jsou také s náspy u dálnice: V oblasti výjezdu Großkrut dochází k sesuvům půdy: „Bohužel zde máme tento problém v oblasti výrubu,

https://www.noen.at/mistelbach/land-um- ... 1605162714
Zdržuji se hlavně jižně od Dunaje, ale rád se podívám i na severní břeh a sem tam i na západ od Rýna.
Odpovědět

Zpět na „Rakousko“