Rakousko všeobecně

Odpovědět
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Geo »

Na A12 mezi Innsbruck-Ost a Innsbruck-Mitte dneska dokoncili stavbu zastreseni. V tunelu jsou dva jizdni pruhy + odstavny (behem vystavby se jezdilo 2+2). V pripade nejakejch problemu se ma z odstavneho stat treti jizdni pruh. Je tam omezeni na 100km/h.
Takze po roce a pul zase o neco pohodlnejsi cesta za lyzovanim. Vice na http://tirol.orf.at/news/stories/2511519/
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od mapman »

Šíří se to zahraničními fóry jako lavina, takže si dovolím i já připomenout, že od 1.1.2012 platí v Rakousku nově předpis, že nouzová ulička pro vozidla zachránného systému musí být utvořena už ve chvíli tvorby stojící kolony vozidel.

Schéma pro ilustraci:
Obrázek

V reálu to pak vypadá takto:
Obrázek

Teď k tomu podstatnému, za porušení této povinnost hrozí pokuta až 726 €, za blokování vozidla záchranného systému nevytvořením uličky až 2180 €.

Více v němčině na:http://www.oeamtc.at/?id=2500%2C1372745%2C%2C
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 3.3.2021 0:34:27, celkem upraveno 2 x.
Důvod: odkaz je neplatný, ale jeho odstranění by vedlo k znehodnocení obsahu příspěvku
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

To mi přijde rozumné
R48 -> D48 se podařilo!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Lenny »

Někteří pirati z čech by věděli jak takovou uličku využít ... :D
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Pokud by ses nesnažil propracovat k dalšímu sjezdu, tak ti to je k ničemu, ledaže by ses chtěl podívat na tu nehodu.
R48 -> D48 se podařilo!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Standa »

Martin z Ostravy píše:Pokud by ses nesnažil propracovat k dalšímu sjezdu, tak ti to je k ničemu, ledaže by ses chtěl podívat na tu nehodu.
Kdybych byl doktor, tak by to mělo i smysl. O tom ale asi lenny nepsal :? ... Jinak mi to přijde taky logické a chvályhodné opatření, jen si ho ještě včas nacvičit. Podle té fotky mi to připadá, že Švýcaři už to umí, tam už to platí déle?
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od dd »

Jestli se nepletu, tak to u nás platí od "bodového zákona" také. Ale takřka se to nedodržuje.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od mapman »

EDIT (pardon): Cituju z naší úpravy:

(8) Pokud hustota provozu na dálnici a rychlostní silnici o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidel povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou jeden průjezdný jízdní pruh široký nejméně 3,0 m pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jednom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Řidičům ostatních vozidel je vjezd do pruhu pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy a jízda v tomto pruhu zakázána; toto neplatí pro vozidla vlastníka pozemní komunikace a vozidla technické pomoci.

Akorát tam nikde v zákoně nevidím příslušnou skutkovou podstatu přestupku podle tohoto § 41 odst. 8 takže to bude spadat do obecného:
§ 125c
Přestupky
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
k) jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.
(4) Za přestupek se uloží pokuta
f) od 1 500 Kč do 2 500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k).
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od martin »

Máme-li odstavný pruh, proč jej nevyužít? Co v případech "stockender Verkehr" (skokový provoz). Nějak tomu nerozumím, proč se vždy cpát úplně ke krajnicím, když se to dá řešit i elegantněji nebo když není vůbec na konci "kolony" zřejmé, že se provoz zastaví úplně.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od jonáš »

Protože odstavnej pruh je na odstavení vozidel (třeba těch šoférů, kterym z tý kolony šibne a pudou dál pěšky) .. a dělat nějaký uličky v momentě kdy se stojí už jde těžko. Mmch největší zde praktikovaná blbost je stavět to v koloně nárazník na nárazník, a nenechávat si aspoň pár metrů odstup, to pak je skutečně zabetonovaný nafurt a ještě náchylný k řetězovym ťukancům. Ovšem pravidlo "tyre & tarmac" se zatim učí jen englicky.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 3.3.2021 0:34:52, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od dd »

Kromě toho, že v odstavném pruhu může stát auto nebo jiná překážka, tak pokud je užší, tak často jedete mezi svodidly a kamionem. Takhle je lepší rozhled přes ty osobní auta v levém a také volné místo by mělo být nejméně ty 3 m, což je víc než odstavný pruh.

Hlavním důvodem ale asi bylo jednoznačně určit, kam se má uhnout, aby řidiči na poslední chvíli neuhýbali z jedné strany na druhou. Ale ty pokuty jsou drsné.

PS: To jsou zase jednou rady v tom odkazu. Kromě toho, že pravidlo tire on tarmac se jim zdá nedostatečné a doporučují rozestup nejméně 5 metrů (i na semaforech atd.), tak ještě doporučují na víceproudé silnici zabrat všechny pruhy "diagonální jízdou". O možnostech dodržovat boční odstup 1m od parkujících aut ani nemluvit (natož pak v Londýně).
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od jonáš »

No já to občas testuju a zrovna na semaforech to průjezd opravdu nijak nezdržuje .. můžu se začít rozjíždět dřív a těch 5 m odstupu držet v podstatě furt během průjezdu, což s jednim metrem opravdu nejde, leda pro vyškolený kaskadéry ;-) .. jinak fakt hrozný, si představte že dokonce doporučujou na semaforech zatáhnout ručku, protože to prej zpravidla zabrání naboření třetího vozidla, když do vás nějakej vyznavač minimálních rozestupů zezadu ťukne. Jinak ten odkaz je vysloveně náhodnej, můžete si pomocí klíčových slov klidně najít i lepší :lol:
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Marty »

Dnes ve Vídni na Infopanelech byl link na oficiální web http://www.rettungsgasse.com/
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 3.3.2021 0:35:26, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Rettungsgasse: Nach Fehlstart hohe Strafen für Raser

Příspěvek od Geo »

Našel jsem článek o prvních dnech fungování Rettungsgasse. Krátký a nepřesný překlad. Nehoda na A2 Höhe Vösendorf. "Neochotně začínají odvážní řidiči po několika minutách tvořit uličku, ostatní se přidávají". První jsou na místě policajti a Asfinag, před nehodou blokuje příjezd několik aut: cizí SPZ, nepolepštelní speedři. Dostávají bez řečí vysoké pokuty. Další vozidla IZS používají uličku. Problém je na 6 pruhém úseku, od rozbočení Brunn am Gebirge není jasné , kde je pravý pruh :-), vznikají uličky dvě.
Dál jen, že lidé si musí zvyknout, ale že to jinak funguje. Dál varujou ještě před vysokýma pokutama, zejména za zneužití.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 25.4.2016 18:22:27, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od jonáš »

Nojo, přičinliví ouředníci z monarchie .. zatimco tady se o tom po pěti letech od zavedení ví mezi běžnym šoférstvem furt prd, jak se můžete při každý koloně přesvědčit.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od martin »

Přijde mi trochu pošahaný za toto penalizovat cizince. Pokud se jedná o předpis, který není nikde v eu standardem, korektní by bylo dát dotyčným napoprvé jenom warning a za druhé porušení už je zkásnout. Opravdu nehodlám louskat zákony a zkoumat odlišnosti ve všech zemích Evropy a když už to po mě chtěj, ať je to k dispozici v rodných jazycích. Takhle je to jenom nechutné tahání peněz z lidí.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Geo »

Aha jsem to formuloval neajasne: pokutovali auto co ulickou dojeli az k nehode, a konkretneji pisi o ojedinelych LKW s cizi poznavaci znackou, takze profik, by preci jen ty pravidla mel znat poradne.
Dalsi vec je, ze ono Rettunggasse se fakt nedalo prehlidnout. Snad u kazdych nekolik kilometru cedule, nejaky info na benzinkach, atp. Navic, kdyz uz vsichni stoji u kraje, a nikdo nejede dal, tak by mne napadlo, tam stat taky.
Hlavne z toho taky plyne pouceni, neignorovat v A zakazy, s tim, ze se vymluvim na neznalost.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od mbmat »

martin píše:Přijde mi trochu pošahaný za toto penalizovat cizince. Pokud se jedná o předpis, který není nikde v eu standardem, korektní by bylo dát dotyčným napoprvé jenom warning a za druhé porušení už je zkásnout. Opravdu nehodlám louskat zákony a zkoumat odlišnosti ve všech zemích Evropy a když už to po mě chtěj, ať je to k dispozici v rodných jazycích. Takhle je to jenom nechutné tahání peněz z lidí.
V zásadě s Vámi souhlasím, ale na druhou stranu si říkám, že já sem ten, kdo projíždí po jejich dálnici/silnici a tedy se předpokládá že mám nějaké znalosti.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od egelebege »

martin píše:Přijde mi trochu pošahaný za toto penalizovat cizince
Neznalost neomlouvá. Několik měsíců svítilo upozornění na ZPI a hlavně maj všude rozházený tyto cedule
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG (85.96 KiB) Zobrazeno 17186 x
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od martin »

To sice ne, ale musím předpokládat, že jako nemístní nemůžu znát a ani nemůže být občas v mých silách zjistit, co je zakázáno. Obzvlášť v těch případech, kdy v mé zemi, to povoleno je. Ruku na srdce, kdybyste byli Němcem, taky byste věděli, že se nesmí v česku otáčet na světlech? Kde to zjistíte? Z česky psaného zákona? Z autoklubu, co když tam narazíte na nekompetentního člověka, což není vůbec problém? Co to je vlastně ten autoklub? Tím se myslí ta česká parodie ÚAMK nebo ABA? Ve srovnání s ADACem to je co? A co má dělat Rakušan třeba v Itálii, kde platnost většiny značek končí křižovatkou? Bude to číst italsky? Kolik z vás ví, že pokud máte v Rakousku 30 metrů před značkou obce šedesátku, tou šedesátkou jedete i dál? Kdyby byla v EU povinnost přeložit všechny zákony do úředních jazyků, tleskal bych. To by byl krok správným směrem. Takhle však musím říct, spácháš-li cizinče podobný přestupek u nás, dá ti policie varování - třeba za to otáčení na světlech u nás bez pokuty, avšak se zápisem do registru řidiče a uděláš-li jej podruhé, máš smůlu a platíš. Pokud samozřejmě někdo jede v obci 70 a ani před značkou obce taková značka není, tak bez debat body a pokuta.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Geo »

No jedna vec je otocit se na svetlech, coz je operace, tak ojedinela, ze lze tezko z okoli vypozorovat zda-li je legalni. Druha vec je, kdyz se vsichni stavjej v zacpe na kraj, suverene prosviste prostredkem az k nehode. Dalsi vec je rozdil mezi turistou,a profikem s kaminoem. U toho druheho bych ocekaval, ze si pravidla zemi, kudy jede, vsac nastuduje.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od Geo »

Tak dneska jim prej Rettungsgasse nefungovala: http://tirol.orf.at/news/stories/2521616/

"Rettungsgasse nefungovala,
Podle Martin Staudacher z Autobahnpolizei Schönberg povina Rettungsgasse „ani trochu nefungovala“, spatne stojici vozidla masivne :-) zkomplikovala nasazeni zachranych slozek.

BTW: schvalne jak dlouho se tam bude jezdit po jedne strane, srovnani s D5 u plzne se primo nabizi.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od mbmat »

Geo píše:BTW: schvalne jak dlouho se tam bude jezdit po jedne strane, srovnani s D5 u plzne se primo nabizi.
U Plzně bylo několik silných výbuchů, protože ten kamión převážěl tlakové láhve, které mohly narušit statiku! Tady mohl být jeden výbuch a pak jen hoření.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od egelebege »

Geo píše: spatne stojici vozidla masivne :-) zkomplikovala nasazeni zachranych slozek
Jeden čecháček na pěknou chvíli zastavil hasiče, když se v prostředním pruhu cpal na levou stranu... co jsem viděl tak uličku vytvářeli jen rakušáci a to jen 50% z nich. Něco jsem nafotil na mobil ale nemám káblík abych to natáhl do NTB
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Rakousko všeobecně

Příspěvek od hh »

Zase jsem po čase různých alternativních tras jel jednou po A12 a naštval jsem se po první minutě. Mrkněte na tu fotku, mokro, +1C, mírné mrholení, vcelku ok, přijdu z Německa asi rychlostí 130-160 a tam toto! Ti Rakušáci to je neskutečný, v létě na suchu 100, teď 60 - já prostě na dálnici 60 pokud není třeba jezdit bohdá nebudu!
Přílohy
woergl.jpg
woergl.jpg (42.79 KiB) Zobrazeno 11384 x
Odpovědět

Zpět na „Rakousko“