VMO: Žabovřeská I, I. etapa

VMO a jiné
Odpovědět
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od kyk »

Lenny píše:Nejlevnější by byl přesun koryta řeky v tomto úseku. A bylo by to bez tunelu a bez galerie. Jenže je to neprůchodné skrz ochranu ŽP.
Mě napadlo u zůženého úseku vybudování mostu podélně nad řekou, ale to by asi také neprošlo přes životní prostředí.
Na druhou stranu by to mohlo být teoreticky nejlevnější řešení a nejméně omezující dopravu jak tramvají tak automobilovou v průběhu stavby.
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Likas »

Po zkouknutí té vizualizace mi přišlo, že nejde o najití nejlevnějšího řešení, ale o komplexní přeměnu daného území v oddychovou zónu s vyřešením dopravní situace. Rozsáhlá úprava nábřeží, navazující na park nad komunikací a propojení s lesem. Myslím že přeměna tohoto divokého a málo přístupného cípu Wilsoňáku by vůbec neškodila.
http://www.mestsky-okruh-brno.cz/zabovr ... vizalizace
the.klokan
Příspěvky: 238
Registrován: 23.6.2010 12:04:28

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od the.klokan »

Na první stránce tohoto vlákna psal martini, že město mělo předběžně ten tramvajový tunel zaplatit. Tady v článku z DPMB říká náměstek Kotzian "Na stavbě se budeme podílet větší částkou...". Ale pochybuji, že město bude mít 1,5 mld. na tunel. Spíš to budou nějaké desítky až stovky mil.?

Další věc je a taky už to tady zaznělo, že nejdřív se musí opravit Minská a těžko by dělali na Minské i Žabovřeské zároveň. I když pokud by se na Žabovřeské začalo tím tunelem, můžou to asi dělat v podstatě nezávisle, ne?

Díval jsem se taky na katastru. Ten areál v úzkém místě patří skutečně komplet Brnu nebo ČR. Takže firmy tam jsou maximálně v nájmu. Garáží na Bráfové je vykoupených hodně, ale ne všechny. Nevím, jak daleko je potřeba vykupovat, podle toho jich chybí řádově 10 až 10ky. Nemá někdo přesnější plán? Ještě jsou tam taky na druhé straně (mezi Bráfovou a tramvají) zahrádky. Pozemek pod nimi rovněž patří městu.
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od jeni013 »

Pokud jde o komplexní řešení, (což kvituji s nadšením) pak by se na financování nemělo podílet pouze MD a Brno, ale také MŽP a MPMR. Nedá se totiž říci, že je zde k řešení pouze doprava, ale celková urbanizace území. Nelíbí se mi, když se tímto prodražují dopravní stavby - už mi to připomíná vydírání. "Tak my vám teda tu cestu povolíme, ale vy nám uděláte park, nábřeží, ze pět mostů, atd...
Nicméně té stavbě fandím, už aby to bylo!
the.klokan píše:...Další věc je a taky už to tady zaznělo, že nejdřív se musí opravit Minská a těžko by dělali na Minské i Žabovřeské zároveň. I když pokud by se na Žabovřeské začalo tím tunelem, můžou to asi dělat v podstatě nezávisle, ne?...
Za předpokladu zachování plného provozu tramvají na Žabovřeské po dobu ražby tunelu se dají ty dvě stavby skloubit, i když nevěřím, ze se Brnu tak zadaří...
ZGHK
Příspěvky: 50
Registrován: 3.4.2009 18:21:35

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od ZGHK »

K tomu přesunu koryta; kdesi jsem zaznamenal, že by se řeka po první větší vodě vrátila zpátky silnice nesilnice...
xcav8
Příspěvky: 519
Registrován: 27.5.2010 11:00:52
Bydliště: Brno

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od xcav8 »

+1 :ok:
tanjanek
Příspěvky: 40
Registrován: 11.1.2011 9:30:24

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od tanjanek »

V tom novinovém článku se píše, že varianta s přesunutím koryta by byla za 1mld a varianta s tunelem za 3mld. V čem je proboha rozdílný vliv na životní prostředí mezi těmito variantami? Pochopil bych, kdyby se do tunelu přesunula auta - tam by odpadla hlučnost, usměrnily by se exhalace, ale zasunout do tunelu tramvaj přinese tak maximálně větší problémy s údržbou kolejí a trolejí.

Nebo dejme tomu ještě bych pochopil, kdyby koryto Svratky bylo původní a došlo by ke ztrátě nějakého hodnotného území, ale lidé, kteří to tam znají, tak potvrdí, že na současném místě je akorát bordel a náletové dřeviny.

viz: http://mapy.cz/#x=16.568487&y=49.200852&z=16&l=15

Prosím znalejší diskutéry, poučte mě, jak to s nákladností těch variant je. Mě prostě hlava nebere, že vybereme variantu o 2mld dražší a přínos nebude žádný (podle mého názoru).
No jo, ono se to rozhazuje, když to není z "mých" peněz... a pak se můžem divit, že mají všechny země takové dluhy, když se takhle hospodaří.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od martini »

Podstatné je, že se podařilo dohodnout s většinou zainteresovaných stran a nebude snad docházet k rituálním blokacím stavby, která má neuvěřitelně vysoké přínosy i za tuto zvýšenou cenu. Prostě holt někdy je kompromis drahý, ale v opačném případě hrozilo, že by stavba byla blokována dalších X let a v důsledku toho by celospolečenské ztráty byly vyšší než ta úspora stavebních nákladů, navíc když do toho promítnete valorizaci cen...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
the.klokan
Příspěvky: 238
Registrován: 23.6.2010 12:04:28

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od the.klokan »

Likas píše:Po zkouknutí té vizualizace mi přišlo, že nejde o najití nejlevnějšího řešení, ale o komplexní přeměnu daného území v oddychovou zónu s vyřešením dopravní situace. Rozsáhlá úprava nábřeží, navazující na park nad komunikací a propojení s lesem. Myslím že přeměna tohoto divokého a málo přístupného cípu Wilsoňáku by vůbec neškodila.
Souhlasím. Ale příjde mi to trochu zbytečné a násilné cpát takovou oddechovou zónu do takto úzkého hrdla. Aby to mělo smysl, musely by navíc být vyřešeny i další návaznosti. Např. ve Wilsonově lese, kde je ale docela strmý svah v tomto místě. Cyklostezka zase už vede po druhém břehu, byť to tam není úplně ideální (kus po chodníku).
Ono to celé myslím má být propojené s oddechovou zónou "Žabovřeská luka", jejiž studii jsem před pár lety viděl viset v Žabovřeskách na radnici. Nevím, v jaké je tento plán fázi, ale vzhledem k velkému množství zahrádek (mezi Žabovřeskou a Svratkou v místech, kde se silnice odklání od řeky) to nevidím moc reálně.
martini píše:Podstatné je, že se podařilo dohodnout s většinou zainteresovaných stran ...
A které strany to v tomhle případě jsou? Jako oficiální (ministerstva, městské části atd.) nebo i ta "zájmová sdružení"? Aby ještě nějaký škodič nečekal v záloze...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od mapman »

Vždycky je nějaký škodič v záloze... záleží jen jestli se mu bude chtít škodit nebo ne. V tomhle případě to vypadá celkem slibně, ale umím si představit, že se do toho opřou občané z Kníniček z nějakých pofidérních docentárních důvodů jako obvykle.
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Marty »

mapman píše:Vždycky je nějaký škodič v záloze... záleží jen jestli se mu bude chtít škodit nebo ne. V tomhle případě to vypadá celkem slibně, ale umím si představit, že se do toho opřou občané z Kníniček z nějakých pofidérních docentárních důvodů jako obvykle.
Nesouhlasím. Docent a jiní v Kníničkách mají přece zájem na tom, aby se nezvyšoval tlak na R43 Bystrcí = obstrukce zejména R52. Naopak VMO umožní alternativní cestu a oddálí tak palčivost řešení severojižního obchvatu Brna. Tudíž by zrovna tito proti VMO Žabovřeská z logiky věci protestovat neměli (=NIMBY princip). Ale jsou tu i jiní. No uvidíme...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od mapman »

Tento názor chápu, nicméně z dlouhodobého hlediska umožní VMO o něco málo zvýšit propustnost této trasy ve směru na sever, co umožní podpořit realizaci dalších staveb na R43. Nicméně kapacita VMO do budoucna dostačovat nebude a tudíž to jen opět vyvolá tlak na dostavbu úseku Troubsko - Kuřim. Já vím, možná jsem už příliš paranoidní ... máte totiž pravdu v tom, že tato stavba jim naopak zlepší dostupnost do Kníniček a tudíž zpříjemní dojíždění...
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Marty »

Jenom zdánlivě nesouvisející poznámku - Doc.NIMBY je momentálně velmi aktivní proti rozšíření parkoviště u brněnské Zoo (jinak typické brněnské průser - městská Zoo má momentálně cca 20 parkovacích míst a zájem o ni je o krapet větší... :-). Doc.NIMBY si nyní přeje aby se udělal nový vstup s parkovištěm ze strany od Kr.Pole-Medlánek... No prostě hlavně ne z Kníniček. Více na: http://www.modernibrno.cz/aktualita.htm?aktualita=21311
the.klokan
Příspěvky: 238
Registrován: 23.6.2010 12:04:28

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od the.klokan »

Marty píše:Doc.NIMBY si nyní přeje aby se udělal nový vstup s parkovištěm ze strany od Kr.Pole-Medlánek... No prostě hlavně ne z Kníniček.
Tohle mě taky dost pobavilo. Hlavně takové parkoviště ze strany, odkud vůbec nevede silnice je velmi rozumná věc. Kdyby ho tam postavili, skutečně nikoho rušit nebude:-)
Taky je dobré, že mu vadí neproměření hluku v noci. To je na parkovišti u ZOO určitě dost velký problém.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Divím se, že mu nevadí samotná zoo, protože co si budeme povídat, zvířata nadělají hluku.
R48 -> D48 se podařilo!
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Bobek »

Co hluku, ale ten smrad! A navíc, jedná se o invazi nepůvodních druhů! :mrgreen:
Království a půl princezny za 511.
Zedna
Příspěvky: 272
Registrován: 1.5.2011 1:15:23

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Zedna »

Marty píše:Jenom zdánlivě nesouvisející poznámku - Doc.NIMBY je momentálně velmi aktivní proti rozšíření parkoviště u brněnské Zoo (jinak typické brněnské průser - městská Zoo má momentálně cca 20 parkovacích míst a zájem o ni je o krapet větší... :-). Doc.NIMBY si nyní přeje aby se udělal nový vstup s parkovištěm ze strany od Kr.Pole-Medlánek... No prostě hlavně ne z Kníniček. Více na: http://www.modernibrno.cz/aktualita.htm?aktualita=21311
Je o tom clanek i v brnenskem deniku
http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/ ... 20220.html

Take jsem se hodne zasmal!
Fakt sila, kdyz takovi "inteligenti" maji tu moc kecat/stezovat pri rozhodovani o verejnych projektech.
Zedňa
dave7842
Příspěvky: 14
Registrován: 27.12.2010 20:53:08

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od dave7842 »

Toto je bohužel daď za demokracii, každej co má do prde.. díru do toho může kecat.. V tomhle jediným byli komunisti k něčemu, co se chtělo postavit,to se postavilo.. škoda,že se nestihla plánovaná páteřní síť dálnic alespoň..
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od jeni013 »

Je to hodně OT, ale ať z toho udělají safari, a je... :D
Zedna
Příspěvky: 272
Registrován: 1.5.2011 1:15:23

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Zedna »

Jeste jeden doplnujici clanek k tomu zminovanemu parkovisti u ZOO
http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/ ... 20222.html
Zedňa
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Standa »

jeni013 píše:Je to hodně OT, ale ať z toho udělají safari, a je... :D
Z docentových Kníniček? :)
Zedna
Příspěvky: 272
Registrován: 1.5.2011 1:15:23

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od Zedna »

http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/ ... 20318.html

Je tam mimo jine zmineno, ze jeste letos (koncem roku) se zacne s usekem VMO Zabovreska.
Zedňa
radiala
Příspěvky: 395
Registrován: 16.2.2010 13:58:18

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od radiala »

Dnes jsem jel okolo v autobusu MHD.Viděl jsem tam byli lidi co měli refleksní vesty něco zaměřovali.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: VMO: Žabovřeská I.

Příspěvek od siesa »

Ode dneska uzavirka smeru Zabovresky-Pisarky. Opacny smer od Hlinek je s omezenim na 50. Objizdka je vedena po Veslarske takto:
http://old.mapy.cz/#z=14&x=16.573381&y= ... U-Gfgb1g6x.

Probiha frezovani (v jakem rozsahu nevim, vecer byl zatim odstranen necely metr siroky pas u stredovehu pruhu). Smysl tohoto pocinani neznam. Nema nekdo blizsi informace??
Odpovědět

Zpět na „Brno“