(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Dálniční známky

Příspěvek od 1975 »

Jasně, ale přeci taky aspoň občas tankujou, ne? A na druhý straně rovnice bys ušetřil 300M ročně za papírové známky/xy M ročně za elektronické+ plus distribuci pro ty, co si je nekoupí přes eshop...

To mě překvapilo, že na tom Slovensku stále nějakých 53% procent je koupilo offline a ten podíl klesl meziročně jen asi o dva procentní body... Samozřejmě, je to v kusech, takže to zkresluje, že nejvíce je těch malých 10 denních, které prostě pendleři koupí na pumpě.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Dálniční známky

Příspěvek od dd »

zpět k e-známkám: Stránka ferznamka.cz pouze přesměruje na fairznamka.cz . Chyby, o kterých jsme se bavili včera přetvrávají. Novinky, popis systému, informace, co bude s projektem dál, žádné. Musím přiznat, že jsem čekal lepší výsledek.
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Dálniční známky

Příspěvek od JiVi »

hlavně, aby pak eshop, rozhraní a utajované funkce nevyšly na podobnou částku jako byla prezentována Kremlíkem. V tom případě by mě zajímal postoj premiéra. To, že nějaký "startup" udělal POF za víkend na frameworku, který bude určitě licencován, pokud bude vyžadována podpora. Ono ani opensource není zadarmo, pokud je vyžadována podpora. A bez podpory to nasadí do výdělečné činnosti jen blázen.

A nelze zapomenout, že to musí být do konce roku plně funkční, ideálně bez větších chyb.
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: Dálniční známky

Příspěvek od hekor »

Jako takhle, furt vyckavam na nejaky komentar, analyzu. Zatim to vypada, ze nasadili a s chybama ten pul system funguje (pac ta integrace do existujici infrastruktury tam jeste neni). Pokud to ale doladi, tak se vsem omlouvam a svuj postoj (ze predrazene mozna tak 4x a nikoli 40x) beru zpet. Ale myslim, ze je jeste brzo na soudy...


Sent from my iPhone using Tapatalk
martink
Příspěvky: 148
Registrován: 10.12.2019 1:22:29

Re: Dálniční známky

Příspěvek od martink »

píšete, že očekáváte, že opraví chyby. No, já teda nevím, ale víkend programátorů zdarma už podle mě skončil ne? Proč a kdo by měl chyby nyní opravovat?

Já jsem to pochopil tak, že o víkendu zdarma demonstrovali, co jsou schopní jako tým 60ti programátorů zvládnout, ale s novým týdnem práce končí.

Další pokračování v případě, že by to MD chtělo poslat dál, což se ale nestalo, a dle vyjádření v mediích ani třeba nestane (vyjádření že by museli nějdřív legislativně zvládnout, jak něco dostat zadarmo, tzn. nejdřív upravit zákon aby mohli něco přijmout zadarmo :D :D :D )
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

martink píše:píšete, že očekáváte, že opraví chyby. No, já teda nevím, ale víkend programátorů zdarma už podle mě skončil ne? Proč a kdo by měl chyby nyní opravovat?

Já jsem to pochopil tak, že o víkendu zdarma demonstrovali, co jsou schopní jako tým 60ti programátorů zvládnout, ale s novým týdnem práce končí.

Další pokračování v případě, že by to MD chtělo poslat dál, což se ale nestalo, a dle vyjádření v mediích ani třeba nestane (vyjádření že by museli nějdřív legislativně zvládnout, jak něco dostat zadarmo, tzn. nejdřív upravit zákon aby mohli něco přijmout zadarmo :D :D :D )
Včera byla v Událostech reportáž, že na tom pracují v té společnosti toho chlápka, který svolal tu akci. Zdarma a pak prý ta společnost hodlá za ten systém ručit. Což je tedy asi nesmysl, pokud nezískají zakázku na tu obsluhu.
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Dálniční známky

Příspěvek od JiVi »

tohle je taky zajimava informace ... mozna to nastinuje, ze tech 400 mega nebylo az tak moc prehnanych
https://autozine.cz/slovensky-e-shop-na ... 00-milionu
martink
Příspěvky: 148
Registrován: 10.12.2019 1:22:29

Re: Dálniční známky

Příspěvek od martink »

krtek700 píše:
martink píše:píšete, že očekáváte, že opraví chyby. No, já teda nevím, ale víkend programátorů zdarma už podle mě skončil ne? Proč a kdo by měl chyby nyní opravovat?

Já jsem to pochopil tak, že o víkendu zdarma demonstrovali, co jsou schopní jako tým 60ti programátorů zvládnout, ale s novým týdnem práce končí.

Další pokračování v případě, že by to MD chtělo poslat dál, což se ale nestalo, a dle vyjádření v mediích ani třeba nestane (vyjádření že by museli nějdřív legislativně zvládnout, jak něco dostat zadarmo, tzn. nejdřív upravit zákon aby mohli něco přijmout zadarmo :D :D :D )
Včera byla v Událostech reportáž, že na tom pracují v té společnosti toho chlápka, který svolal tu akci. Zdarma a pak prý ta společnost hodlá za ten systém ručit. Což je tedy asi nesmysl, pokud nezískají zakázku na tu obsluhu.

díky za info, reportáž jsme neviděl, tyto informace jsem neměl.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

Já mam čim dál větší dojem že vítr fouká odtud -- obejít tyhle velký kluky při zadání takový zakázky bylo určitě nečestný a nesportovní -- a docela bych věřil že některej z nich tu aféru a víkendovej dýchánek z pozadí nenápadně usměrňoval.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/schy ... nety-87367
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

P_V píše:Ano, DZ zcela zrušit. :ok:
A mýto pro těžké vozy rozšířit na všechny komunikace (odpadne problém s objížděním po nevyhovujících cestách), a jeho sazbu odstupňovat podle denní doby, kromě autobusů (rozředí se špičky).
Blbost, nevím proč by každej kdo má doma starou aviu měl platit mýto, když na těch pár cest ročně platí už i tak nemalou silniční daň ;)
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Dálniční známky

Příspěvek od 1975 »

Samozřejmě, v ideálním logickém světě silniční daň zrušit a řešit výběr přes výši spotřební daně na PHM a mýto. Proč mít třetí způsob, když už existují dva...
Ale to by daňoví úředníci "neměli co žrát":o)
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Dálniční známky

Příspěvek od 1975 »

theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

1975 píše:Samozřejmě, v ideálním logickém světě silniční daň zrušit a řešit výběr přes výši spotřební daně na PHM a mýto. Proč mít třetí způsob, když už existují dva...
Ten daňový systém je komplexnější než se zdá. Co třeba taková "zelená nafta"?
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Dálniční kupony jsou podle mě principiálně v pořádku .. proč by někdo, kdo jezdí po dvojkách trojkách nebo max jedničkách měl "přispívat" na údržbu a servis na dálnicích .. ano je to rozdílná služba, stejné je to pouze v tom, že vás dokáže "dostat" z bodu A do bodu B. Ale bezpečnost, rychlost, většinou lepší stav povrchu než obecně na silnicích nižších tříd, odpočívky .. prostě je to nějaký servis a za ten je smysluplné si zaplatit, hradit tohle vše z daní je nesmysl.
Spotřební daň dává smysl, lze možná namítnout, proč auto s velkou spotřebou platí více, když silnici "opotřebí" stejně, ale ve spotřební dani je schované určitě i jaksi environmentální hledisko, čili vyšší spotřeba, emise, tak platíš víc, takže asi v pořádku.
Zelená nafta v pořádku, smysl dává, proč by zemědělci měli přispívat na silnice, když 95% nafty vyjezdí mimo silnice :shock: Ano, environmentální hledisko tam pořád je, ta zelená nafta je úleva nějaké 4 nebo 5 Kč na litru nafty, takže pořád platí daň z nafty, byť poníženou ..
Že si do zelené nafty dají někteří i naftu do aut .. to je věc druhá, podstatné ale je, že to je pořád naprostý zlomek celkově spotřebované nafty.

Silniční daň - osobně v tom smysl moc nevidím. Resp. jediný důvod je ten, že je asi nereálné vybírat mýto na všech silnicích, ale proč ho vybírat .. opotřebení silnic náklaďákem přece platím ve spotřební dani :crazy: Notabene ho nevidím z toho důvodu, proč když mám auto na 2 cesty za rok, tak proč platím silniční daň, když najedu pár km za rok. (proč to auto vlastním, neřešme, není podstatné). Pokud mi nějaký smysl uniká, rád se dovzdělám :)
(že je nemalá část daní u nás nelogická si samozřejmě uvědomuji :D takže výběr do státní kasy mi psát nemusíte).
Každopádně si stojím za tím, že mýto a dálniční kupony by měly hradit čistě údržbu a servis na dálnicích (+ teď částečně i na silnicích první třídy). A ne že nemáme čisté odpočívky, rozbité silnice atd. atd. protože nejsou peníze :crazy: :crazy: Na tohle si sami řidiči a firmy vydělají s přehledem sami. Co zbyde, tak samozřejmě patří do nových dálnic, protože jsou jaksi investicí státu a tohle je návratnost, ale nemělo by to být naopak ..
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Jo, radši bych snad nechal i ty papírové, než toto.
Stačí kolik dat sbírá mýtný systém.
R48 -> D48 se podařilo!
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Kolik z vás si vypíná mobil, když jede po dálnici?

Většině je jasné co jsem chtěl říci. Nemusí dál číst. Pro Lynx, Aram96 a krtek700: Když nemám vypnutý mobil, vědí o mě policajti zhruba to, co zjistí v systému e-známek.
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Není to pro to, "jestli Franta Vomáčka jel na rande", ale může být, když se bude chtít. :zvraci:
Jsem za dálniční elektronické známky pořád, ale tohle je naprosto zvrácené, data by se měly mazat do max jedné hodiny po projetí, tudíž, když by policie hledala nějaké auto, tak jim to stačí, ale zpětně něco dohledat bude nemožné. Mluvit, že to je proti teroristickým útokům a takové plky jsou dost trapné. Pokud jde o kybernetické útoky, tak to by mohli celé elektronické známky zavrhnout rovnou a nechat papírové.
Já jsem za elektronické, to že to budou v budoucnu kontrolovat kamery je asi logická součást, ale tohle nééé. Věřím, že to jde oboje skloubit. Navíc nedělám si iluzi, co všechno teď už dávno stát o nás ví a mohl by vědět, když by chtěl. Ono je také docela nesmyslné křičet, že nechci, aby mě stát sledoval, kam jedu, ale po tom všude budu platit kartou a mám zaplé polohy v telefonu atd. atd. atd. Buď využívám nových technologií a jsem s tím smířený, nebo nevyužívám. Že se do této skupiny přesunou i dálnice je pochopitelné, protože za chvíli to bude lautr všechno. Ještě nám za pár let zruší hotové peníze a bude to totálně v pr ... :crazy:
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Už jsem chtěl theodora skoro pochválit a pak uprostřed příspěvku narazím na svoje jméno :D.
Jinak si myslím, že to s tím mobilem není tak jednoduché. A tohle by mělo být přesné a případně i s fotkou.
A právě že stačí vypnout telefon

Jinak fakt nechápu co Vás na tom tak irituje. Jestli nejedete v něčem nelegálním, tak co jako? Nijak to nikoho neomezí. Snad to ve spoustě případů pomůže. A jestli to někdo bude lustrovat bez toho důvodu, tak to stejně bude nelegální.

Taky je vtipné, že to je celou dobu v zákoně a novináři to zjistí asi po dvou týdnech, co se o to intenzivně zajímají.

Ps.: Nevíte jak to je, jestli k tomu má automaticky přístup i policie? Nebo případně jestli mohou podat rychlý doataz na to, kde je auto...?
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

(5) Státní fond dopravní infrastruktury zajistí dálkový a nepřetržitý přístup k údajům obsaženým v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění Ministerstvu vnitra, Policii České republiky, Generální inspekci bezpečnostních sborů a orgánům Celní správy České republiky.

(6) Údaje podle odstavce 1 písm. a) se v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění uchovávají po dobu 2 let od konce období, pro které byl uhrazen časový poplatek.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

theodor less píše:(5) Státní fond dopravní infrastruktury zajistí dálkový a nepřetržitý přístup k údajům obsaženým v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění Ministerstvu vnitra, Policii České republiky, Generální inspekci bezpečnostních sborů a orgánům Celní správy České republiky.

(6) Údaje podle odstavce 1 písm. a) se v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění uchovávají po dobu 2 let od konce období, pro které byl uhrazen časový poplatek.
Díky, my snad budeme i kamarádi :D
Mike
Příspěvky: 5000
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

takhle napsané by to bylo v pořádku
my totiž máme registr vozidel 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Nystrom
Příspěvky: 607
Registrován: 21.11.2009 16:04:12
Bydliště: J.Hradec / Č.Budějovice

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Nystrom »

Mike: registr vozidel je jedna věc - tam maj přístup už dávno. Tohle je "evidence vozidel v systému časového zpoplatnění", který bude spravovat vysoutěžený subjekt a ten přístup bude zajištěn pro MV, PČR, GIBS (?? proč?) a CSČR. Stejně to maj (asi kromě CS) do všech kamerových systémů ve městech už dneska...
Problémem bude na takovýto systém spíchlý horkou jehlou za víkend najít veřejnou soutěží správce :-) A nebo to dají z ruky svolavateli toho srnda víkendu - a to se budou asi dít věci od velkých hráčů, kteří na to měli políčíno... ÚOHS do toho také asi bude mít co říct.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Nystrom píše:Mike: registr vozidel je jedna věc - tam maj přístup už dávno. Tohle je "evidence vozidel v systému časového zpoplatnění", který bude spravovat vysoutěžený subjekt a ten přístup bude zajištěn pro MV, PČR, GIBS (?? proč?) a CSČR. Stejně to maj (asi kromě CS) do všech kamerových systémů ve městech už dneska...
Problémem bude na takovýto systém spíchlý horkou jehlou za víkend najít veřejnou soutěží správce :-) A nebo to dají z ruky svolavateli toho srnda víkendu - a to se budou asi dít věci od velkých hráčů, kteří na to měli políčíno... ÚOHS do toho také asi bude mít co říct.
Gibs normálně vyšetřuje jako policie, akorát že jde jenom po členech sborů.
Jak jsem psal, v událostech tvrdil, že to dodělává ta jeho firma do nějakého použitelného stavu. Stejně na tom další firma bude dodělávat dost, tak třeba to udělají odznova.
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Dálniční známky

Příspěvek od xipecko »

a i kdyby, co nám řekne snůška dat o průjezdu RZ? stále nikdo neví, kdo vozidlo řídí, takže taková informace je ke špiclování skoro k ničemu, maximálně to můžou být pěkná statistická data, konečně by se mohlo začít automaticky vyhodnocovat, které trasy jsou využívány jakým transitem, s jakým zdrojem a cílem
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“