Vize naší dálniční sítě

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od theodor less »

Krtku, díky za inteligentní námitky.
S těmi letišti je to "furiantství"krajů. Ale při jejich prosazování určitě měli kraje nejen plány, ale i studii o ekonomické výhodnosti. A byla zde finanční spoluúčast státu nebo EU.
To, že se toto mapové dílko objeví na veřejnosti (po nástupu nového šéfa), není měřítkem aktivity ŘSD.
Japao Joe
Příspěvky: 1052
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Japao Joe »

Jako byste nevěděli jak to obecně funguje (pokud potřebuje nějakou reakci). Říct "připravujeme koncepci … a uvítáme Vaše podněty" - tohle doopravdy nefunguje. Ale udělat nějaký ač nesmyslný obrázek, či kus textu (prostě nějaký s prominutím hovno) vyvolá spoustu reakcí (rejpne si do toho každý kdo má alespoň klacík). A že to byl na začátku nesmysl je úplně jedno, jen se toho teda nesmí chytnout nějaký aktivní blbec a trvat na tom.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Mroz »

Radimem Passer se v zajímavém rozhovoru zmiňuje i o vizi silničí sítě, kterou si nechal Passerinvest před dvěma lety zpracovat a i zde na foru byl k tomu odkaz.
Mapku jeho vize silniční sítě (i s D19, D27 atd.) i s celkovou odhadovanou cenou jsem dohledal zde:

https://www.passerinvest.cz/files/vize/ ... v-2038.pdf

Z rozhovoru cituji:

LIDOVÉ NOVINY: Mluvil jste o svém plánu už se zástupci vlády?
PASSER: Před rokem a půl jsme se o tom bavili na úrovni premiér, ministr dopravy a šéf ŘSD. Ti nás požádali, ať to probereme se všemi parlamentními stranami. Jediný, kdo si zatím na toto téma neudělal čas, je ČSSD. Ačkoliv od zástupců parlamentních stran máme v tuto chvíli nezávazné odpovědi, všichni, se kterými jsme mluvili, byli pozitivní a uvědomují si tuto klíčovou potřebu naší země. Teď v září by věc měla pokračovat slyšením před dopravní komisí parlamentu. A navázat by měla expertní komise na příslušném ministerstvu.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/cesk ... -tema_lube
Tomas Eybl
Příspěvky: 202
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Tomas Eybl »

Je to krásné a chtěl bych to hned :-). Horší je, že v roce 2038 z toho bude sotva jedna dvacetina.
Měli to tedy pojmenovat Vize 2238.

Zaujalo mě vedení D11 na východ (dálnice od HK na sever přejmenována na D37) - byť tedy ta část od Mohelnice po Opavu nemá sebemenší šanci ani jako S.
A také mě zaujala D27 přerušená v Plzni a pokračující od Nepomuka na Všeruby.
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Martin96 »

Ta velká okružní dálnice kolem Čech (D16, D38, D19, D27) by si spíš zasloužila jednotné označení, např. D99. :)
Aram96
Příspěvky: 7912
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Aram96 »

Někde jsem teď četl, že Kremlík chystá udělat nějakou pracovní skupin u z odborníků a akademiků, aby naplánovali, jestli není potřeba současnou síť doplnit o nějaké tahy (výhled 2050) :D
Myslím, že je nevyhnutelné, aby se tam objevila nějaká jižní dálnice v ose východ-západ, resp. Brno-Plzeň bez cesty okolo Prahy. Ať už jen "D19" od Humpolce po Plzeň nebo "D23" už od Brna pro spojení jižních Čech a dál na Plzeň (tam už by mohla být použita I/20 od jisté části, akorát by se postavil kousek tak, aby se nezajíždělo úplně k ČB.

Jinak myslím, že realita bude taková (a jsem zvědavý, jestli se dožiju), že po roce 2030 budeme ještě stavět D3, D43, D49, možná části D35 či D6+D7 a samozřejmě D0 (511 snad bude), v roce 2040 se budeme kasat, jak jsme to dostavěli, ale aut v tu dobu bude jezdit maximálně tolik co dnes, maximálně bude více kamionů a méně OA. Bude snad nějaký ten km VRT a mnohem více pojede sdílení aut, čili OA budou jezdit "naplněná". :D :D
Říkal mě otec, že docela nechápali, kolik aut začalo jezdit po revoluci, že si říkali, že to snad není možné, že bude někdy jezdit ještě více a ono to jde nahoru každým rokem. Nesdílím ale popravdě úplně ty odhady do r. 2030 či 2040, že se ty intenzity zvýší o desítky procent, to nenastane. My dostavíme poslední dálnici a bude se řešit, kde se začne stavět trať pro nový mód dopravy :mrgreen: a zase budeme o 10 let pozadu za zahraničím ..
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Trupman »



Radim Passer se možná vzhlédl v J. A. Baťovi a chce vydat svou vizionářskou publikaci. V první řadě ale musí dost zásadně zvýšit porodnost, aby např. město Louny mělo 100 tis. obyvatel a Liberec půl milionu. :D
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Trupman »

Teď jsem si vzpomněl, že svýho času existovala na internetech taková velmi vtipná, ale vážně míněná, stránka jistýho dopravního inženýra, který prezentoval svůj jedinečný a velmi ambiciózní plán na dálniční síť v ČR pomocí několika přelomových map vyrobených v MS Paint.

Jak se to jen jmenovalo?? :lol:

Srovnání s návrhem p. Passera by bylo víc než na místě. :lol: Holt mezi bláznovstvím a vážně míněným plánem je jen velmi tenká hranice zvolených prezentačních prostředků...

EDIT: Heureka! Petr Kuneš http://mujweb.cz/veda/dalnicni-sit/
Kdo si tento drahokam českého dálničního vizionářství pamatuje, ten projektem p. Passera překvapen nebude. :D

No není to přesný? :lol: :lol:

Obrázek

Vzpomínce na polozapomenutý projekt P. Kuneše věnuji svůj 300. příspěvek na foru.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
kot
Příspěvky: 10538
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od kot »

Tak měl p.Kuneš hooodně dobrej matroš...To tedy vážně "nemá" chybu !
Sauce
Příspěvky: 616
Registrován: 11.3.2018 12:57:47
Bydliště: Egerland

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Sauce »

Mně spíš připadá, že pan Kuneš hrál mikádo A zároveň byl pod vlivem omamných látek :D
Lenny
Autor
Příspěvky: 10801
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Lenny »

Jasné, dálnice měly být dle jeho popisu všechny šestiproudé a povrch z živice. Jen škoda, že se mi ten jeho návrh nezobrazuje.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Trupman »

Nalinkoval jsem obrázek z web archive org a je možné, že tam bude problém se zobrazováním. Originální stránky jsou bohužel pryč.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10801
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Lenny »

Díky už se mi to zobrazilo, hned jsem se zasmál. Ještě jsem si vzpomněl na ten jeho titul odborník pan Petr Kuneš. :lol:
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Honey72 »

Ano, občas s ním nějaká veselá emailová konverzace proběhla. Pokud je díťák Patrik extrém, tak tenhle byl extrém přesně z opačné strany :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Sosa »

Jo ten byl dobrej. Pokud si dobře pamatuji, měla být minimálně 4 pruhová silice do každého města. A hlavní tahy 10 pruhové.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Trupman »

Mimochodem, všimněte si prorockého vedení D1 u Přerova.
Z jihu! Mimo Dluhonice! :D
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Honey72 »

Tunel přímo pod Pradědem, několikrát prokopaná Šumava, estakády přes třeboňské rybníky ... .-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od vodouch2000 »

A pro sichr stáhnuli celý webovky. Máte ten obrázek někdo uložený? Bylo to totiž velmi vtipný, jak by řek náš mladej, "LOL" :-)
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od P_V »

tady celý archiv, trochu to vypadává
https://web.archive.org/web/20090905082 ... nicni-sit/
Michal R
Příspěvky: 1476
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Michal R »

Tak když jste tu nakousli pana Kuneše, tak ten týpek poslal na jakémsi obskurním hlavičkovém papíru, v docela solidní italštině generálnímu řediteli společnosti Fiat Ferroviaria (výrobce vlakových souprav Pendolino) docela hustý dopis, a to v době, kdy italové byli značně zpoždění v dodávkách vozových souprav.

Na ZaMini to pak museli řešit :-)
Lenny
Autor
Příspěvky: 10801
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od Lenny »

Michal R píše:Tak když jste tu nakousli pana Kuneše, tak ten týpek poslal na jakémsi obskurním hlavičkovém papíru, v docela solidní italštině generálnímu řediteli společnosti Fiat Ferroviaria (výrobce vlakových souprav Pendolino) docela hustý dopis, a to v době, kdy italové byli značně zpoždění v dodávkách vozových souprav.

Na ZaMini to pak museli řešit :-)
Na jeho webu se dá najít.
ALSTOM Ferroviaria
k rukám generálního ředitele p. Emilia Gallocchia
I-12038-Savigliano

Vážený pane řediteli Callocchio, V roce 1995 rozhodla vláda o zakoupení deseti vysokorychlostních vlakových souprav a byla s vaší firmou jakožto lídrem konzorcia firem sepsána smlouva o dodávce 10 vozů Pendolíno (naklápěcí skříně) s termínem dodání rok 2000. Namísto 10 ks souprav bylo za stejnou částku dodáno pouze 7 ks a to ještě s pětiletou prodlevou. Tyto soupravy se nyní potýkají se závažnými problémi. Z pěti souprav je provozuschopná pouze jedna jediná. Pane řediteli Callocchio, vyzývám Vás, abyste nepodleně podnikl veškeré kroky k uvedení vámi dodaných souprav Pendolino do bezporuchového provozu. Současně vás důrazně varuji, že v případě okamžitého neodstranění poruch a nekonstruktivního přístupu k jednání o odškodnění poškozených Českých drah se vystavujete riziku mezinárodní arbitráže, kde na vaší společnost může být uplatněna sankce ve výši 10 miliard korun, což je částka vyčíslená auditorskou společnosti DT.

V Praze dne 18.1.2006
Petr Kuneš
-odborník na dopravní infrastrukturu
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
ku8a
Příspěvky: 316
Registrován: 7.10.2016 22:29:38

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od ku8a »

Dnešní článek s daty na denik.cz. Moc pěkné shrnutí celé dálniční sítě a budoucnosti v grafech a mapách.

https://data.denik.cz/data/sneci-tempo- ... 91009.html
D3 nad zlato
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od 1975 »

..grafy pěkné, závěr klasický... přestože ty grafy ukazují, že to tempo bude v příštích letech vyšší a všechny současně plánované dálnice budou do 2030 dokončeny, titulek si vezme "průměr" a tak mu to vyjde do roku 2050...

Jasně, část se posune, ale i tak je to rozpor dvou věcí, které se objeví v tom samém článku...

Pokud se letošní tempo, které je nejvyšší za posledních šest roků, podaří udržet i v následujících letech, vybudování všech dálnic, které jsou zatím jen na papíře, zabere další čtvrtstoletí.
Zdroj: https://data.denik.cz/data/sneci-tempo- ... 91009.html
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od theodor less »

1975 píše:..všechny současně plánované dálnice budou do 2030 dokončeny
Ať je jasno:"Mluvíte opravdu o chybějících cca 800 km dálnic?"
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Vize naší dálniční sítě

Příspěvek od 1975 »

Ano, píšu, a ukazuje to i ten graf v článku. Tam totiž bere data od ŘSD, z portálu, kde je ke každé stavbě přiřazeno datum zprovoznění a téměř všechny jsou do roku 2030 (D43 Kuřim -Troubsko 2031). I ty největší špeky tam mají datum před 2030 (namátkou D3 2028, 518-519 2029, D49 2030).
A po nedávném doplnění tam jsou už všechny chybějící stavby dálnic (polde současných plánů).
A ještě jeden disclaimer - nepočítám tam rozšířen na 3+3 (která už tam také začali dávat).

Jasně, budete tato data rozporovat. Nicméně jsou myslím nejméně špatná ze všech jinak vycucaných termínů a excelovských výpočtů podle roku 2018 nebo 2019 (alá NKÚ).
Neřekl bych ani slovo, kdyby napadali (pokud možno věcně) věrohodnost těch ŘSD dat. Ale je podle mého novinářské chucpe, dát tam graf s odkazem na zdroj, ale pak si výsledek "spočítat" po svém.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“