(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Ke všemu se ve Švajcu nemusí či nemusela vyplňovat SPZ. Takže ideálně jedna známka ročně prostřídá několik českých aut :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Dálniční známky

Příspěvek od bumbik »

osobně jsem všemi deseti pro zavedení elektronických známek, včera bylo pozdě, výkonové zpoplatnění nehrozí, tento argument je mimo ... to mohu Lennyho uklidnit, osobně se na elektronické známky velmi těším vidím 4 základní výhody:
1) zmizí padělání známek (nebude co padělat)
2) zmizí nešvar jízdy po zpoplatněné dálnici bez známky (kamery budou i fotit řidiče bez známky, budou důkazy ...)
3) ušetří se peníze nás daňových poplatníků za tisk a distribuci známek
4) ušetřím si každý rok práci na osobním i služebním autě s odstraněním staré a nalepením nové známky

takže za mě, už ať jsou zavedeny!
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Lenny »

Aby ses nedivil, nebudou peníze na výstavbu (nebudou eurofondy), a on už si někdo vzpomene na to, že by se mohlo platit i mýtné z OA. Krabička už v autě bude, tak jen šupem změníme jen program a můžeme vybírat. Napřed to třeba zavedeme jen pro služební auta a pak to v tichosti rozšíříme i pro zbytek. A šup a budeš platit i na silnicích III. tříd. To už se nějak zdůvodní. Možná vám to přijde jako přehánění, ale ja státu nevěřím vůbec nic. Takového to jednání se stát dopouští po celou dobu.

Ad 2. nezmizí. Kdo si mi říkal, že bude jen pár bran, které budou kontrolovat mýtné. Stávající k tomu nebudou využity. Takže pokud strejda pojede z Fulneku do Bělotína, tak možná cestou nepotká žádné kontrolní stanoviště a může jet bez známky. Určitě se takový úsek najde. Policisté hříšníka pouhým okem neodhalí, potřebují na to kontrolní zařízení.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Jestli e-viněty, tak jedině systém co je v SK (tedy registraci RZ), pokud to bude s nějakou krabičkou, tak jsem zcela zásadně proti. Protože to je jen mezikrok k výkonovému zpoplatnění, inkasování za přestupky on-line jiné formy zdanění.
Stejně jako Lenny tomuto státu nevěřím a to i proto, že mu v rámci několika oborů "státní správy" vidím pod ruce.
R48 -> D48 se podařilo!
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční známky

Příspěvek od kot »

Přesně jak píše Martin, SK systém. Jednoduchý a finančně nenáročný a účinný...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Krabičky v autě jsou v dnešní době pomalu přežitek, či spíše ekonomický nesmysl a čím dál více zemí zavádí systém vybírání pro osobáky jen dle SPZ. Byl bych rád, kdyby vznikl propojený evropský systém a nemusel bych se registrovat v každé zemi zvlášť. Při mém cestování je to dost otravné a třeba při cestě na jih přes SK, H, RO to byla ještě on-line paráda, ale pak kupování či placení na hranicích BG a RKS bylo stejně únavné jako když cizinec musí studovat a shánět známku na našich hranicích. Zajímavý systém má Portugalsko, kde je pro cizince za hranicemi místo, kde z okénka zastrčíte platební kartu do přístroje a systém jej spáruje s vyfocenou SPZ. Mýtné (tam je výkonové) se odečítá z karty podobně jako z krabičky. Avšak obrovským mínusem je, že to platí jen na některých dálnicích. Co portugalská dálnice, to jiný systém a člověk aby měl mapku co a jak se kde platí :-(
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

krabičku doufám určitě ne !
už jste jistě viděli pár reportáží, kde nefungovala a viz níže ....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Dálniční známky

Příspěvek od bumbik »

uklidním Lennyho i Martina, žádné krabičky se nechystají, systém má být na stávajících mýtných branách a k tomu i některé mobilní kamery na vozech dálniční policie, tak to říkal Ťok v TV, s tím, že se budou zaznamenávat RZ, žádné krabičky nejsou v plánu, proto jsem psal, že ten argument o výkonovém zpoplatnění je lichý ... současně platí, že vzorem je právě Slovensko (taktéž říkal Ťok v TV)
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Majkii »

Minulý týden jsem absolvoval "kontrolní kontrolu", kdy se mě příslušník jako první zeptal na to, zda-li je to auto moje. Po přikývnutí mě oslovil už jménem. Takže nějaké nemožnosti terénních kontrol bych se fakt nebál, viz i třeba vozy na kontrolu parkovacích zón v Praze nebo Brně.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Už kvůli tomu je nutné co nejdříve zavést elektronickou známku. A na každou hranici dát automat k registraci RZ aut řidičů, kteří to předem neprovedli přes internet.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Lenny »

Vy se tady pohoršujete nad cenou známek. Škubání cizinců se děje na pumpách, pokud chtějí platit předražené PHM na dálnicích v eurech, tak dostanou směšný kurz. Někde na D2 to bylo i 16 Kč za 1 euro při ceně 1 litrů 35 Kč.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Dálniční známky

Příspěvek od ElWapp »

Nevím kdo co provozuje, ale když už je ta informace o nutnosti koupě kuponu přímo na dopravním značení, které řidiče dovede k té nafilmované budce, tj. "stát" tam přivede zákazníky, neměl by taky "stát" zajistit, aby prodej neprobíhal takto ostudným způsobem, a dohlídnout na kurz a podporu platby kartou? Být to nějaká soukromá odpočívka, byla by to věc provozovatele, ale takto pod taktovkou "státu" je to taková organizovaná zlodějina na cizince a smutná vizitka naší země.

"stát" = MD, ŘSD, cojávímkdo.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

Honey72 píše:...
...automat k registraci RZ aut řidičů, kteří to předem neprovedli přes internet.
těch snad moc nebude
hlavně ale umožnit i třeba jednodenní poplatek
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

U známek se stát obhajoval, že jednodenní známky pro osobáky se nevyplatí tisknout, což chápu. Ale na co se bude vymlouvat v případě elektronické ? :-)

Cizinců, kteří si nekoupí el.známku přes internet je stále mnoho, což je vidět na vjezdu do Maďarska, Slovenska apod., kolik tam stojí aut u té budky :-). Každopádně budka s člověkem je lepší než automat. Přestane fungovat nebo má zbytečně složité menu a řidič začne šílet.

Bohužel, pokud nebude na Rozvadově a jinde na hranicích jedna "státní" budka, budou si muset el. známku kupovat u šejdířů i nadále. Proto bych dal k hranicím značku s odkazem na aplikaci s platbou kartou :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

no s ohledem na "bude líp", tedy růst minimální mzdy, zrušení karenční doby atp...
si tu budku neumím moc představit
ale něco ve stylu "bankomatu" už jo

ačkoli ve Francii mě svého času strašně sr***o, že krabičku na mýto ( se slevou 20% na mýtném ) si mohou objednat jen motoristé z okolních zemí
čili já ho platil bez slevy :evil:

a nedávný místní zážitek - převážel jsem kamarádovi auto z moravy do Prahy
co bych dal za to, zaplatit třeba 50,- za jeden den
takhle jsem si vyzkoušel okresky všeho druhu ...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

Nedrážděte kobru bosou nohou - jednodenní známky jsou proklatě blízko k výkonovému zpoplatnění.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

já myslím, že by to - při vhodném stanovení ceny - zvedlo výnos
ti co jedou po dálnici jen na dovolenou - z dovolené, se jí dnes vyhnou
takhle by něco málo přisypali

a výkonové pro IAD naopak spoustu - i stávajících uživatelů - odradí
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Dálniční známky

Příspěvek od bumbik »

Mike píše:já myslím, že by to - při vhodném stanovení ceny - zvedlo výnos
ti co jedou po dálnici jen na dovolenou - z dovolené, se jí dnes vyhnou
takhle by něco málo přisypali

a výkonové pro IAD naopak spoustu - i stávajících uživatelů - odradí
naprostý souhlas :ok:
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

To je pravda. Nepatřím mezi skuhraly, co se jim zdá roční známka za 1500 drahá. Kupuji jí už od počátku věků, co stála 400 :-) Ale když musím jet výjimečně služebním nebo půjčeným, tak také nechci dávat za pár desítek km 310 korun, vylepovat se s tím na cizí sklo, a pak to večer zase sundávat. Raději jedu po staré silnici.
Ale klidně místo jednodenní by mohla být dvoudenní. Třeba pokud se vracíte z akce až druhý den :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Dálniční známky

Příspěvek od bumbik »

jak píše Honey72 -1denní či 2denní ok
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

Jen se zeptám jaká je Vaše představa o ceně 1 denní?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Cena by musela být taková, aby řidič nejel přes celou republiku za hubičku, ale zase aby byl vidět nějaký rozdíl od desetidenní :-) Třeba 99,- ? To by už človíček, co si jede do ikea půjčenou dodávkou pro nábytek mohl dát a nejezdit kvůli tomu přes vesnice.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

No takhle jsem o tom taky přemýšlel, ale podle mě v takovém případě, když nedojde ke snížení výběru tak bude max. stejný, protože ti, kteří si nyní kupují jednu či dvě 10d (na dovolenou, víkend ...) si budou kupovat jen dvě jednodenní. No a aby se to kompenzovalo, tak je nenapadne nic jiného než zdražit ty vícedenní.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

ve vztahu k dnešní desetidenní za 300,- je mnou napsaných 50,- akorát
byla-li by nabídka zmiňovaných 99,- , jel bych z té moravy opět po okreskách
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“