(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

krtek700 píše:Předpokládám, že v dnešní době musí tajná vozidla mít známku jinak se dají docela prozradit.
...musí, nemusí, měla by, a nemají :D
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2970
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Majkii »

Zajímavé diskuse k tomu jsou třeba na Lupě nebo FB.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
cawez
Příspěvky: 92
Registrován: 15.2.2019 0:28:09

Re: Dálniční známky

Příspěvek od cawez »

Nevíte, na kolik něco podobného vyšlo na Slovensku? Vím, že se to blbě porovnává, ale aspoň pro představu, jestli někdo, kdo se v tom orientuje netuší ...
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Já bych tomu nechal trošku čas, řeší se to, ale zatím vlastně nikdo neví, co to obsahuje :).
cawez píše:Nevíte, na kolik něco podobného vyšlo na Slovensku? Vím, že se to blbě porovnává, ale aspoň pro představu, jestli někdo, kdo se v tom orientuje netuší ...
Teď jsem to sem chtěl dát.
Co jsem našel, tak na Slovensku to má skytoll za 2.78% z obratu. Nevím, jestli je to všechno, ale při použití na český výběr je to 180 mega za rok. Někde jsem četl, že to prý dělá stejná společnost co to získala tady, ale pak mám já nebo ten člověk někde chybu. Ale jestli to dělá na SK skytoll a tady to získal někdo jiný, tak předpokládám že skytoll byl osloven a nabídl to dráž.

Taky jsem četl, že byly oslovený 3 firmy, 2 podaly nabídku.
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Dálniční známky

Příspěvek od xipecko »

Majkii píše:Zajímavé diskuse k tomu jsou třeba na Lupě nebo FB.
k tomuto odpověď MD
md.PNG
md.PNG (32.59 KiB) Zobrazeno 3293 x
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2970
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Majkii »

To je rozebráno i na Twitteru, že i přesto je to řádově víc, než by mělo.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Já prostě nechápu, jak může papírová známka vs elektronická známka udělat úsporu jen 100 mega ročně. Cca 30%. Proboha systém udělám, rozjedu a pak už mám jen někde údržbu a zabezpečení serverů na data atd. Když si to já v mobilu koupím, žádné náklady nejsou. Také se mě to nezdá i když jsou elektronické známky samozřejmě krok správným směrem, přijde mi, že se zde drží jaksi cenová úroveň celého ŘSD, které je obecně v úplně jiných číslech za pár papírů či pár hodin práce než běžní smrtelníci, obce nebo firmy.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Warcz »

Myslim ze adekvatni cena za vytvoreni je 10M a provoz 1M mesicne. To jsou podle me penize, ktere bohate zaplati tym lidi. Zabezpeceni na tajne neni potreba. Poslou se tam data jenom lidi. Statni organy si na to vyhradi penize a koupi ze sveho rozpoctu. Jak pises statni sprava tak to stoji 50x tolik :(

Jak nekdo psal za ty penize naprogramujete druhou Alzu i se skladem...

Tak uz se o to zajima i velky pan vsemocny
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/babis- ... zpravy_mls
Mike
Příspěvky: 5003
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

mbmat píše:
krtek700 píše:Předpokládám, že v dnešní době musí tajná vozidla mít známku jinak se dají docela prozradit.
...musí, nemusí, měla by, a nemají :D
jak která
i běžná PČR "fasuje" známky na nebarevná auta....
alespoň tedy Kongresová
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Geo
Příspěvky: 806
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Geo »

Aram96 píše:Tak řekl bych i jako laik, že to nemůže být e-shop, který vytvoří zběhlý ajťák po večerech doma za komplem, je potřeba podle mě úplně jiná úroveň zabezpečení, když jde o věc státu.
No tohle je prave to co by si ti, kteri tu zakazku realizuji, potrebuji aby si zadavatel a lid myslel.

Jenze on to prave obycejnej e-shop je. Vcetne zabezpeceni, dostupnosti a vseho okolo. Vlastne je to jeste jednodussi, protoze mas dopredu (kor na 4 roky) naprsto jasnou predstavu o poctu polozek (zakazniku, zbozi, vseho).

Tohle neni zadna raketova veda, to je priohnuti neceho co spousta firem produkuje na bezicim pasu. Jako 10m a 1m za mesic je imho nesmysl, ale 400m je ulet. Je jen otazkou z jak velke casti je to mala domu, a z jake blbost uredniku, kteri pozaduji 99.99% dostupnost i kdyz ty stroje na vikend vypinaji.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Warcz »

Kdyby aspon chteli 99.99% !!! Oni chteji 99.8% nebo kolik tam je za cely rok. A kdyz to porusis o cele procento tedy 98% tak mas pokutu a pozor nelekni se 100 000Kč takze když to vubec nepoběží dostanes 100M a zaplatis pokutu 10M....

Je to tunel a hnusnej.
Geo
Příspěvky: 806
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Geo »

Vono je to vubec zabavne cteni. Z Twitteru
Cena dále zahrnuje také rozvoj IT systému, konzultační služby a další činnosti v rámci součinnosti a podpory.
a ve smlouve
Součástí plnění dle této Smlouvy je také rozvoj IS EDAZ, konzultační služby a další činnosti v
rámci součinnosti a podpory (dále jen „Rozvoj, konzultace a další související služby“), a to
v rozsahu maximálně 2.000 člověkodnů čerpaných podle požadavků Objednatele postupem
stanoveným v této Smlouvě
Pricmez manday programatora je tak ~6000Kc. Vynasobit si to muze kazdy sam.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Geo, ale on to opravdu není jen ten eshop. Je to celý systém kromě prodeje známek fyzicky a kamer. To znamená, že to pravděpodobně bude mít poměrně brutální bezpečnostní zabezpečení. Ohledně toho se pořád mluví jen o té databázi. Což je samozřejmě taky pravda, ale ten systém bude mít online data průjezdů vozidel pod kamerami. Což budou nejpřesnější informace o pohybu osob na území ČR. Takže zneužitelnost podle mě docela pěkná.

Druhá věc je, že podle mě vzhledem k utajení (prakticky ani dokumentace není přístupná) se implementuje něco jako přístup složek státu (PČR a bezpečnostních služeb) k datům a to zpětně i online.
Nevím jak vám, ale mě poloha auta nepřipadá jako nějaký zásadní osobní údaj, aby ho velký bratr neměl mít k dispozici. (Pokud po Vás nepůjdou, tak jim je to k ničemu)
Upřímně si dokážu představit, že tohle je prostě věc, která by neměla být veřejně známá.

Když někdo unese v Praze dítě, zjistí SPZ a pokud vjede na dálnci, tak ho mají, to je podle mě super záležitost.

Cena se zdá asi všem vysoká, ale ona jen ta věc, že to je v nějakém bezpečnostním režimu, tak to podle mě automaticky cenu drasticky zvýší(možná i násobí).

Databáze na osvobozená auta je podle mě fakt nesmysl. Tedy beru auta utajovaná. Na obyčejné sanitky, policajty atd. by to asi nemuselo být tak utajované. Ale reálně na tohle je na MD kdokoli malý pán, to si musí určit ty složky. Platit za ty tajná by bylo určitě levnější a bezpečnější(To mi například vrtá hlavou, že by to tajné služby chtěly takhle, je tam ohromné riziko a nechají seznam aut mimo svou organizaci-předpokládám že k tomu mají i krycí jména a firmy).

Uvidíme co z toho nakonec bude.
Geo
Příspěvky: 806
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Geo »

Uz jen strucne.
- jsem dalek to bagatelizovat, ale fakt NE. Ale audtiovatelnost pristupu je bezna vec, stejne tak vsechna ta zabezpeceni...
- neni to jen E-Shop, je to jeste call-centrum a kontrola listku (nic hrozneho)
- stat nema co uchovavat, kde kdo hejbe. kamera ma mozna tak precist spz, poslat systemu a pokud ma zplacenou, tak ma system zapomenout, ze se tam kdy poslala
- lze prikrocit k nejakym kompromisum v predchozim bode, ale ty rozhodne nedelaji system slozitejsim
- implementace kamer neni soucasti zakazky, pouze api, se kterym budou kamery komunikovat

Pocet buzzwordu, ktere jeste MDCR vygeneruje, nedela ten system slozitejsim.

BTW: z PCR leakuje tolik veci, ze je vubec otazka, zda-li ten system to zabezpeceni vubec potrebuje... :)
BTW2: na jednu stranu ty udaje shromazdovane v systemu nepovazujes za nejaky extra osobni udaj, ale zaroven trvas na jejich brutalnim zabezpeceni.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Vezmu jenom btw protože se mi chce spát.
Těžko říct, co bylo myšleno leakem od policie. Seznam aut určitě nezná moc lidí a případně přístup do průjezdu aut by asi mělo taky pár lidí. Reálně jeden on-line, zase tolik akcí by to nemělo.

2 psal jsem že to nepovažuji za tak zásadní, aby k tomu nemohli mít přístup nějaké složky v jasných případech.
Kdyby mě poslouchal non-stop můj mobil, tak bych nechtěl, aby to měla třeba i jednom tajná služba.
Na druhou stranu něco takového v rukou "kohokoliv" je to super nástroj.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Warcz »

Podle me tahle zakazka tohle vubec nema resit. Logovani prujezdu ma resit spravce kamer ten ma mit nejake GDPR a na kazde kamere ulozene spz za posledni mesic. Kdyz bude PCR neco potrebovat tak spravce data stahne a posle data a casy prujezdu spz. Ono kdyz je ta vec jednoducha tak se i blbe zneuziva. Kdyz to bude vsechno v jednom miste tak toho budou zneuzivat. Jsme u tematu jestli se neposuneme smerem k cine a bernak si potom nebude zjistovat jestli sedi kniha jizd proti skutecnosti. Za me teda logovani jako se treba loguji pristupy k serveru. Jeden server jede log. Chces data, napis si zadost....
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Aby to používal berňák je podle mě neprůchodné a na druhou stranu by to bylo dost složité a zavádějící. Z osobní zkušenosti kontrol můžu říct, že je knihy jízd nějak extra nezajímají.(vůbec )

Myslím že ukládání na každé kameře by tu věc jenom zkomplikovalo.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Jak je to s eznamkama na Slovensku? Na Twitteru jsem našel tenhle odkaz. Podle toho jsou ty náklady, které všude v médiích uvádí jako náklady na systém pořizovacími náklady jenom na tu kontrolní část (kamery auta atd.)
Skytoll má skoro tři procenta z tržeb za známky.
Je to tak?
Pak jsou ty uváděné náklady ve většině naprosté nesmysly.


Jinak teda v událostech byla zábava. Kremlík řekl, že by chtěl odmítnout mediální zkratku, že jde o e-shop, ale že jde o celý informační systém atd. Moderátorka ho ujistila, že to také zmiňovali, aby po ukončení rozhovoru pustili reportáž o e-shopu na známky.
cawez
Příspěvky: 92
Registrován: 15.2.2019 0:28:09

Re: Dálniční známky

Příspěvek od cawez »

Jojo, s tím eshopem to bylo vtipný :D "Ano, řikáme, že to není jen eshop" .... a prásk reportáž, kolik stojí obyčejný eshop :D

Mimochodem v těch Událostech zmiňovali, že ten Slovenský systém stál v přepočtu 75 milionů.
cawez
Příspěvky: 92
Registrován: 15.2.2019 0:28:09

Re: Dálniční známky

Příspěvek od cawez »

Ale ty argumenty Kremlíka jsou úplně mimo. Ohánět se, že to ušetří 100 milionů, takže co se komu nezdá ... vždyť to, kolik se tím ušetří je úplně irelevantní. To absolutně nehraje roli. Strhává tím pozornost na něco, co s tím, jestli je to předražené, nebo ne vůbec nesouvisí. Klidně to mohlo být 200 milionu, nebo 50 milionů. A neznamenalo by to nic. Musím říct, že to působí hrozně nedůvěryhodně. Kdyby řekl: "No jo, taky jsme si říkali, že je to strašná suma, ale bohužel nám nikdo lepší cenu nenabídl a tlačí nás čas" ... to by mi přišlel jako o dost snesitelnější argument, než se se tam za to bije, jak kdyby to byla jeho firma.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše:Jinak teda v událostech byla zábava. Kremlík řekl, že by chtěl odmítnout mediální zkratku, že jde o e-shop, ale že jde o celý informační systém atd. Moderátorka ho ujistila, že to také zmiňovali, aby po ukončení rozhovoru pustili reportáž o e-shopu na známky.
Potvrzuji, že to v Událostech byla zábava. V této zemi jsme zažili situace, kdy byla opozice zbytečná, protože její roli převzal koaliční partner. ANO dokázalo posunout hranice; nejen, že je zbytečná opozice, k opozici nepotřebujete ani koaličního partnera. Ministr předloží řešení a předseda vlády toto řešení rozporuje. Babiš vystupuje jako bojovník proti nepravostem a lidi jsou zřejmě tak zblblí, že neřeší, že ti dva jsou z jedný partaje.
Jinak potvrzuji, že reportáž byla o e-shopu, ke kterému se vyjadřovali experti. Prý jde něco podobného pořídit za cca 1% Kremlíkem sjednané ceny. Kremlík uvedl jako hlavní přednost, že už nebudeme používat žiletku na odstranění staré známky.
Aram96
Příspěvky: 7918
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Přesně, mě by nevadilo, že to bude stát tolik, kdyby ta cena odpovídala, ale tady podle všeho nemá nejmenší šanci odpovídat. Nehledě na ušetřené peníze. Když si koupím stroj do firmy, který bude stát 2 krát více než jiný a ušetří mi ročně nějaká procenta, taky budu šťastný, že jsem koupil dobře, protože šetřím ? Ne, budu idiot, co neumí hospodařit.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Dálniční známky

Příspěvek od dd »

Nejjednodušší by bylo se poptat, kolik systém stojí (vybudovat i roční provoz) v nějaké zemi, kde už to funguje. Např. v nedalekém Maďarsku. Nedělám si iluze, že tam bude vše křišťálově čisté, ale pro základní srovnání by to stačit mohlo. Má někdo info?
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

V první nepravdě mě zaujal poslední bod:
-další části systému, které podléhají režimu utajení.
Jako já tam skoro vidím to, co jsem tady popisoval. Online přístup + zpětný přístup bezpečnostních složek.
Totiž ty osvobozené auta jsou v druhém bodě :
-registr všech osvobození od úhrad časového poplatku dle zákona;

dd: Slovensko jsem se pokoušel nějak najít já. Naše média uvádí 3M+300K/rok eur. Ale co jsem našel, tak to jsou náklady na kontrolní část. Ty známky zařizuje Skytoll s provizí 2,78%.
Takhle by to pravděpodobně vycházelo levněji(samozřejmě počítat s načím výběrem), ale druhá věc je, zda systém po skončení bude patřit státu, z toho, že neplatili nic za pořízení, pouze mají tu provizi, bych odhadoval, že to bude pořád Skytoll. Mimochodem stejnou situaci mají s mýtem, kde stát také nevlastní mýto.(stejně jako Kapsch v ČR)

Rakousko je v tom pdf ze SFDI:
investovalo do systému 265 milionů Kč. K tomu roční náklady na provoz jsou 85
milionů Kč. Náklady navíc neobsahují náklady na
platební bránu, platební operace ani provize fyzickým prodejcům(to tam také nemáme).
Navíc: -veškeré hardwarové a síťové vybavení bylo instalováno v existujících datacentrech;
-již existoval kontrakt s developerem softwarových řešení a implementace systémů;
-probíhala jediná soutěž na vybavení pro neautomatizované kontroly.

Upřímně tohle je asi ten nejpodrobnější materiál co existuje.
Cena cca
105M - Systém (samozřejmě jeho vlastnictví SFDI)
156M - Podpora
140M - Služby platformy a rozvoje (Jestli jsem to dobře pochopil, tak tohle je maximální částka.
Jenom nevím, co přesně to znamená :D. Určitě to je opce na upgade systému atd.
Druhá věc je služba platformy. Totálně naprázdno bych odhadoval, že to mohou být například bankovní poplatky, provize za platbu kartou atd O platebních službách se podle mě jako o další zakázce nemluvilo a tady by to dávalo smysl řešit % protože to ovlivní pouze počet plateb)


https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/ ... avdy_2.pdf
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Warcz »

Jo poplatky za transakci u takovych objemu jsou problem, nicmene maji to rozdelit. Verejnou cast soutezit a tu tajnou a smirovaci zrusit :)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“