(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dálniční známky

Příspěvek od MPMP »

Martin z Ostravy píše:No, teď by se to zrovna nabízelo, vzhledem k aféře kolem ceny za zakázku na známky a podezření ze špiclování.
Když mohl stát hodit do stoupy 6mld. za slevy na jízdné, může totež udělat i u zpoplatnění dálnici pro vozidla do 3,5t.
Jenže to neudělá ani náhodou, protože slevy na jízdné jsou pro "chudé", zatímco dálniční poplatky pro "bohaté" a naši voliči jsou ti "chudí".
Že je to blbost asi netřeba dodávat, ale pohledem politika vládnoucí strany to tak je, bohužel.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Lenny píše:Závidím Slovákům, že už se nemusí hádat o výjimky ze zpoplatnění. Od roku 2021 se ruší zpoplatnění dálnic na Slovensku. Kéž bychom se dočkali stejného i u nás.
Ty populistické předvolební dárky měly zapůsobit hlavně na Slováky. Pokud mají dopad i v Česku, je to nečekaný bonus.
Slovenská vláda ve středu schválila zrušení dálničních poplatků pro osobní auta do 3,5 tuny. Zdvojnásobila také přídavek na dítě ze současných 25 na 50 eur (z 622 na 1244 korun). Kabinet rovněž schválil zavedení 13. důchodu. To vše dva týdny před parlamentními volbami.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Dálniční známky

Příspěvek od bhs »

theodor less píše:
bhs píše: Prostě píšete (min poslední dva příspěvky) s prominutím jednu blbost za druhou, blížíte se trollingu.
Musím vám dát za pravdu. Napsal jsem blbost: "že zakázka vysoutěžená za 400 mil bude nyní za 200 mil". Respektive dnes ve 12:29 to blbost nebyla.
Ale v 15:37 to už blbost byla, protože Havlíček odvolal, co odvolal a slíbil, co slíbil: Před poslanci Havlíček v úterý řekl, že cena zakázky na informační systém a e-shop by se měla snížit z původních 401 milionů na zhruba polovinu, ale sám nezastírá, že celková cena za celý systém bude určitě o dost vyšší....
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cena ... .seznam.cz
No fajn, tohle je férový feedback, i když vám musím sdělit, že jste opět mimo. Havlíček má pravdu a nepopřel se. Ani těch 400M totiž nebyla částka za celý systém. Nebyla tam distribuce vinět, .... Bylo to publikováno.
Ale to není nyní podstatné. Rozjelo se to a bude zakázka - veřejná. Takže se snad díky našim investigativním novinářům dozvíme, co konkrétně je požadováno a za kolik - ve struktuře , nikoli celková suma, jedno číslo. A to se napáruje na veřejnou část původní zakázky a porovná. Pak dostaneme předražení - jako data pro případný postih ale zejména data pro další zakázky.
Je tady ale ještě jedna, mnohem důležitější věc.
Někdo musí spočítat provozní náklady nově zaváděného systému a porovnat se stávajícími. Už to nějaká organizace ( Hlídač státu ? ) udělala a vyšlo jí, že se provozní náklady nejen neušetří, ale naopak to bude dražší. . Pokud to bude příliš drahé a Havlíček to podepíše, může jít o konec schopného manažera, t.č. v roli dvou ministrů. Pak je otázka, jestli by nebylo lepší následovat Slováky (jdou od toho a přitom mají např. na rozdíl od nás funkční automatické vymáhání poplatků) nebo zůstat "u papíru"
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mapman »

Dálniční poplatky na Slovensku sice vláda od příštího roku zrušila, ale té už zbývají jen dva týdny do voleb a dá se očekávat, že nová vláda rozhodnutí té staré zruší. Je to jen čirý populismus, který má od skutečné reality dost daleko.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

mapman píše:Dálniční poplatky na Slovensku sice vláda od příštího roku zrušila, ale té už zbývají jen dva týdny do voleb a dá se očekávat, že nová vláda rozhodnutí té staré zruší. Je to jen čirý populismus, který má od skutečné reality dost daleko.
Volby na Slovensku mě nějak moc netankují, takže průzkumy úplně nesleduji a myslel jsem, že SMER je jistota :D. Co jsme koukl teď rychle, tak to tam je dost nepřehledné a může to dopadnout jakkoli, takže bych to zase za jistotu neměl, že už SMER nebude vládnout.

Jinak mě to docela překvapilo, měl jsem pocit, že se spíše směřuje opačným směrem(Německo). U nějaké transitní země jsou dálnice zdarma problém. Mě spíše překvapuje, kolik zemí zůstává u mýtných bran, to je podle mě úplný extrém.

Těžko říct, jestli se to v budoucnu přetransformuje do nějaké platby za palivo, nebo se zavede nějaký systém výběru podle GPS.(zabudované v autě bude již normální) Místo dálnic zpoplatnit delší trasy, podle toho jestli jede okolo dálnice nebo ne.(v té době už stejně bude asi základní síť dostavena)
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Martin_L »

krtek700 píše:Co jsme koukl teď rychle, tak to tam je dost nepřehledné a může to dopadnout jakkoli, takže bych to zase za jistotu neměl, že už SMER nebude vládnout.
Což se ale nijak nevylučuje s tím, co napsal mapman. Po volbách bude určitě nová vláda (už z podstaty ústavního pořádku) a i kdyby ji tvořily stejní koaliční partneři a měla stejné složení ministrů, tak vždycky se najde nějaký důvod, proč toto rozhodnutí zrušit (resp. přehodnotit). Bude-li součástí vlády jiný subjekt nebo v čele resortu stát jiná osoba, je to zdůvodnění o to jednodušší. Ostatně stačí se podívat k nám: Ani nemusí proběhnout volby, máme stále stejnou vládu a nový ministr dopravy, jenž nastoupil na resort, který šest let vedli jeho kolegové za stejné hnutí se tváří, jak tam bylo všechno špatně, všechno se musí dát do pořádku a ruší jednu zakázku za druhou. A lidi mu to žerou...
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: Dálniční známky

Příspěvek od hekor »

Prekvapuje me, ze to tu jeste neni...


https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... u-40313781

Tedy akce dobrovolniku byla k nicemu, uzivatelske prostredi je zlomecek toho co vytvorili. A system bude stat asi 40mil., takze i kdyz nerad, tak “ja jsem to rikal”... Je to komedie, premier si prihral polivcicku akorat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

mapman píše:Dálniční poplatky na Slovensku sice vláda od příštího roku zrušila, ale té už zbývají jen dva týdny do voleb a dá se očekávat, že nová vláda rozhodnutí té staré zruší. Je to jen čirý populismus, který má od skutečné reality dost daleko.
Schůzi svolaly necelé dva týdny před volbami dvě ze tří slovenských vládních stran, Smer-SD a SNS, aby ve zrychleném řízení prosadily sociální opatření v hodnotě přes osm set milionů eur (téměř 20 miliard korun). Součástí balíčku je mimo jiné i zrušení dálničních známek. Některé opoziční strany považují navržená opatření za kupování hlasů voličů před volbami.
Opozice i někteří právníci kritizují i skutečnost, že Smer-SD a SNS chtějí balíček přijmout v takzvaném zrychleném legislativním řízení. Podle jednacího řádu parlamentu je to možné pouze v případě, že hrozí velké hospodářské škody či ohrožení lidských práv a svobod.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3049 ... iard-korun
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

bhs píše: Někdo musí spočítat provozní náklady nově zaváděného systému a porovnat se stávajícími. Už to nějaká organizace ( Hlídač státu ? ) udělala a vyšlo jí, že se provozní náklady nejen neušetří, ale naopak to bude dražší.
Taky si s tim dali práci, aby jim to tak vyšlo.
Počínaje tim, že u stávajícího nevzali náklady za poslední rok s predikcí na příští pětiletku, ale průměr za několik let, čimž se dostali cca na náklady 2017 (ta částka přitom každej rok roste, čili trend je jasnej). Pak jsou tam některý věci počítaný duplicitně a hlavně to berou, že se vybudovanej systém za 4 roky zahodí a začne se zas od nuly. Prostě jejich tradiční fejk.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

1) Babiš: "je to předražené", Kremlík: "není to předražené"; Kremlík je vyhozen, nedostane ani odstupné, které standardně dostávali odstupující ministři.
2) Havlíček: "je to předražené" a ještě Havlíček: "uděláme to levněji, ale v součtu to bude víc než Kremlíkova zakázka"
Někde bude chyba...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Dálniční známky

Příspěvek od bhs »

2 Jonáš
Tak jasně. Je to info jedné strany, které bylo prezentováno v TV (myslím, že v pořadu OVM). Tam oponent nebyl, tak bych čekal nějakou reakci MD. Ne každý má čas se tím zabývat v detailu. Ale možná jsem něco přehlédl ....
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Dálniční známky

Příspěvek od JiVi »

mam otazku: co kdyz se nepodari vysoutezit nebo zrealizovat zakazku na eshop a prodej elektronickych znamek u nas? je nejake nahradni reseni ? nakupo znamek pres SK reseni pripadne ponechani nalepovacich kuponu ?
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

JiVi píše:mam otazku: co kdyz se nepodari vysoutezit nebo zrealizovat zakazku na eshop a prodej elektronickych znamek u nas? je nejake nahradni reseni ? nakupo znamek pres SK reseni pripadne ponechani nalepovacich kuponu ?
Myslím, že těch náhradních řešení vlastně existuje až příliš. Pokud řekneme, že jediný důvod, proč to pospíchá je výběr peněz, tak stačí mít funčkní systém, kde ty známky nakoupíte. Vlastně všechno ostatní je navíc. Jak to zaplacení kontrolovat atd. už se může klidně udělat během roku.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22548
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Diaľničiar »

takže tak pánové a dámy, platí se i nadále :arrow:

Vláda v stredu ráno na svojom mimoriadnom rokovaní schválila späťvzatie návrhu na zrušenie diaľničných známok. :arrow:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ch-znamok/

*respektivě původní plán byl zrušení placení k lednu 2021 takže se ani nic nezměnilo
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
kot
Příspěvky: 10511
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční známky

Příspěvek od kot »

Takže je o argument méně pro zrušení DZ v ČR... ( komu by se zrušení nelíbilo )
Aram96
Příspěvky: 7897
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Já nevím, já bych stejně nechtěl potkávat na dálnici kdejakyho strejčka z horní dolní, co jede 10 km po dálnici a nestihne se mu ani zahřát auto, tak jede 60, max 80 :?
Ty dálnice jsou přecejen nějaké investice (i když státu, tudíž čistá návratnost je relativní, počítá to s výnosy tak nějak z ekonomiky celé), takže by se něco platit mělo. Raději 1500 ročně a ať jsou tam odpovídající služby na odpočívadlech, než zadarmo .. 1500 mě přijde na dnešní dobu pakatel, jakmile se D1 dodělá, tak bych byl taktéž pro zdražení, a to jsem velmi pravicově orientovaný a 90% daní a poplatků neuznávám :mrgreen:
Vochomurka86
Příspěvky: 128
Registrován: 11.10.2019 15:58:00

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Vochomurka86 »

kot píše:Takže je o argument méně pro zrušení DZ v ČR... ( komu by se zrušení nelíbilo )
Než jsem se dostal do souvislosti, tak jsem myslel, že DZ = Děti země :D
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Aram96 píše:....a to jsem velmi pravicově orientovaný a 90% daní a poplatků neuznávám
Arame, chtěl jsem tě popíchnout, protože pravicovost není jen odmítání daní, ale i odmítání dávek a dotací. O dotacích si psal, ale zjistil jsem, že jsi jejich odpůrce. :ok:
Takže z popíchnutí nic nebude.
Aram96
Příspěvky: 7897
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

8-) uf :lol:
Mike
Příspěvky: 4988
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

strejda z horní dolní jezdí už dneska, protože tam kam jede - tedy z hornídolní do hypermega nákupáku na okraji, tak ten úsek má vyjímku a je bez poplatku
z pohledu aktivního uživatele je to samozřejmě pakatel
ale když jsem převážel auto z města, kterému se vyhýbá i americký prezident do hlavního města, tak 300,- za nálepku je prostě nesmysl
a protože "období" zůstane zachováno i po zrušení známek, tak v tom nevidím - pro uživatele - žádnou výhodu
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Aram96
Příspěvky: 7897
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

https://zdopravy.cz/elektronicke-dalnic ... rdy-43651/
Vláda má na svém pondělním zasedání projednat dva materiály, které počítají s přímým zadáním zakázky na provoz celého systému elektronických dálničních známek státnímu podniku Cendis a současně převzetím funkce mýtného supervizora. Oproti vysoutěženým nabídkám stát celkově ušetří zadáním své firmě 455 milionů korun.
Á.. LELUJA. :ok: Tak jsem zvědav, kdo za tu malou domů bude na SFDI a MD potrestán. Včetně těch nesmyslných výmyslů na špiclování řidičů a "režimu utajení". :zvraci:

Každopádně nechápu tohle:
Materiál počítá s tím, že Státní fond dopravní infrastruktury zajistí ještě dvě další soutěže: na platební bránu (odhad 60 milionů za rok) a na fyzickou distribuci pro ty, kteří nemají přístup k internetu. Tuto zakázku již SFDI soutěžil, ale zrušil ji. Namísto původních 477 milionů je aktuální rozpočet 380 milionů korun na čtyři roky.
95 mega ročně za to, že si pár dědoušků bez internetu nebo zahraničních řidičů zajde k pumpě a požádá obsluhu o známku a ta vyťuká do telefonu/počítače číslo RZ ? To je také trochu přitažené za vlasy.
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Dálniční známky

Příspěvek od 1975 »

...bacha, že třeba na Slovensku, těch "pár dědoušků a zahraničních řidičů" dělá více než polovinu známek... Jasně, zejména krátkodobých, ale i tak to je kanál, který ještě nějaké opodstatnění má.
Cenu nekomentuju.
Aram96
Příspěvky: 7897
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Já právě komentuji čistě cenu, jsem rozhodně pro zachování této možnosti resp. možnosti zajít na pumpu a poprosit obsluhu o zaregistrování známky, ovšem, že by to mělo stát 95 000 ročně se mi jaksi nezdá. Prostě tady pumpo podnikáš, tak umožníš dědouškům zaregistrování RZ do dálničních známek a hotovo, v tom nevidím nic špatného/nelogického. Pochopil bych třeba nějakou platbu pumpám za registrace v lednu/únoru, protože těch nákupů bude více než jindy v roce, protože většina ročních známek pojede dál zase ročně od ledna, ale za zbytek roku nevím, co by mělo stát další desítky milionů.
Leda by placení za "fyzický nákup známek" znamenalo nákup nějakých automatů na známky, které by se "nějak" rozmístily, ale to si nedovedu dost dobře představit a asi by to bylo naopak více než 95 mega ročně.
kot
Příspěvky: 10511
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční známky

Příspěvek od kot »

Arame zkusil bych s dovolením doplnit kolegu 1975 co se týče těch známek. Myslím si, že hooodně známek budou dělat ty krátkodobé na deset .dní. Bylo by zajímavé vidět statistiku počtu těch kterých známek
Aram96
Příspěvky: 7897
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Jasně, ale předpokládám (doufám, že MD nepřeceňuju), že systém bude vícejazyčný a průměrný Rakušák, Němec, Slovák atd. si dokáže na internetu na mobilu nebo ještě doma před cestou spustit portál českých známek a známku tam koupit bez potřeby chodit někde v Česku na pumpu. ;)
Co se týče počtu, myslím si, že ty krátkodobé budou určitě převládat nad ročními známkami, ale to nic nemění na tom, že většina půjde pořád elektronickou cestou, ne ? :)
Nedalo mi to a šel jsem to najít .. emise 2018 (2019 asi ještě nejsou) byly: roční - 2 522 566, měsíční - 676 592 a 10-denní - 3 613 003 ;)
zdroj: https://www.sfdi.cz/soubory/obrazky-cla ... e_2018.pdf
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“