(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Martin_L díky za vyčerpávající odpověď:D. Já se ptal právě kvuli tomu, že to co není možné dnes ještě neznamená, že nemůže být z minulosti. A to G tedy ani na těch starých SPZ být nemůže? Ty se musely vyměnit? Píšeš že G by neměl umožnit nákup pro českou SPZ, ale GT a GV na starých bylo.

Upřímně, zase ze strany vývojáře, je lepší dávat méně NO GO míst, protože se pak může objevit něco, kde to bylo špatně naspecifikováno, netušil to nikdo atd.
Nejlepší z poslední doby bylo sčítání obyvatel a zjištění, že existují staré papírové občanské průkazy, které mají neomezenou platnost a chyběly v databázích, nebo kde. Člověk by si řekl, že statistický úřad bude vědět, jaké existují občanky, ale zjistili to až při online sčítání a museli to začít řešit s MV, co s tím. Tady to ověření totožnosti být muselo, ale pokud si někdo koupí SPZ na první pohled neplatnou SPZ, příjde mi dostatečné ho upozornit, ne mu to zakázat.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Standa »

Martin_L: Díky za zajímavé informace! Jak je vlastně ošetřen při nákupu známky zápis pro nás nestandardních, třeba arabských znaků? Týká se to například Tuniska, odkud se do Evropy jezdí autem poměrně běžně - nemyslím běžné tuniské SPZ, tam bývaly při cestě do Evropy nahrazeny běžné formáty "XXX تونس XXXX" variantou s "TN", ale SPZ pro pracovníky velvyslanectví ve formátu "XX CD س د XX", "XX MD ب د XX" nebo "XX CMD ر ب د XX" - ta se při vycestování nenahrazují.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Martin_L »

krtek700 píše:A to G tedy ani na těch starých SPZ být nemůže?
Nemůže. Všechny zlínské poznávací značky začínající písmeny GT a GV byly povinně vyměněny za ZL. Byl na to čas, pokud vím, do konce roku 1991, poté byla všechna nepřeregistrovaná vozidla vymazána z rejstříku. Jinak se G už nikde jinde nepoužívalo.
krtek700 píše:je lepší dávat méně NO GO míst, protože se pak může objevit něco, kde to bylo špatně naspecifikováno, netušil to nikdo atd.
S tím obecně souhlasím. Třeba písmeno "F" se jako sériové v okresním systému nikdy nepoužívalo, ale Praha si počátkem devadesátých let nejspíše chybou úředníka objednala celou sérii AEF, kterou i vydala. Nikdy předtím, ani nikdy potom se už F jako sériové nepoužilo (až pak v krajském systému od roku 2009).
Standa píše:Jak je vlastně ošetřen při nákupu známky zápis pro nás nestandardních, třeba arabských znaků?
To je spíše otázka na Cendis, ale předpokládám, že by mělo být možné zakoupit takovou známku a kamera by měla být naučená takový znak rozeznávat. Státy si mezi sebou vyměňují informace o obsahu a použitém kódování poznávacích značek. Je to ostatně jedna z podmínek mezinárodní úmluvy o silničním provozu, aby státy navzájem uznávaly platnost RZ, jinak bychom na hranicích museli dostávat značky státu, do kterého vjíždíme (což byla běžná praxe počátkem dvacátého století).
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Martin_L píše: Nizozemci na to dokonce před časem dělali výzkum a je tedy prokázané, že A1B2C3 přečtete a zapamatujete si daleko hůř, než ABC 123. A v tomto směru je na tom naše české jedno krajské písmeno mezi číslicemi hodně špatně...
Něco o genezi tohoto výtvoru: Při umístění krajského písmene na poznávací značce byl zohledněn fakt zaměnitelnosti s okresními značkami (fakt, který by nemohl být pouze s jedním písmenem nikdy naplněn). Z tohoto důvodu bylo krajské písmeno umístěno na druhou pozici. Tento krok se stal největší slabinou startujícího systému z hlediska estetického i z hlediska atraktivnosti a zapamatovatelnosti značky.
https://web.archive.org/web/20181020052 ... znacek.htm
Martine, mám dojem, že někdo smazal tvůj příspěvek někdy z půlky března. Docela by mě zajímal důvod...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od MPMP »

krtek700 píše:Nejlepší z poslední doby bylo sčítání obyvatel a zjištění, že existují staré papírové občanské průkazy, které mají neomezenou platnost a chyběly v databázích, nebo kde. Člověk by si řekl, že statistický úřad bude vědět, jaké existují občanky, ale zjistili to až při online sčítání a museli to začít řešit s MV, co s tím.
Nijak to nesouvisí se SPZ a můžete tento příspěvek smazat, ale rád bych se zastal ČSÚ co se týče zmatku se starými OP. V této kauze je nevinně, vystupuje jen jako "vykonavatel" sčítání a pracuje s daty, které dostane od MV. ČSÚ (s výjimkou sčítání) nemá žádný přístup k databázím občanů a jejich dokladů. Pouze dostal jednorázově data, smí je použít pro sčítání a po anonymizaci nasbíraných dat je povinnen je zase smazat.

A domnívám se, že stejně je na tom i provozovatel prodeje dálničních známek - pracuje pouze s daty, které dostane a do kterých je mu umožněno nahlížet. A o tom dodavatel nerozhoduje, to je nedílnou součástí už v zadání.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

theodor less píše: Martine, mám dojem, že někdo smazal tvůj příspěvek někdy z půlky března. Docela by mě zajímal důvod...
Bylo to snad jen přesunuto do Odpočívky do tématu ohledně SPZ a RZ.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Mike »

theodor less píše:... Z tohoto důvodu bylo krajské písmeno umístěno na druhou pozici. ...
myslím, že to není tak úplně pravda
do zákone jsem nekoukal, ale bylo to tak, že první písmeno označuje kraj
tedy i značka 111 111A je Hlavní město Praha
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

MPMP píše:A domnívám se, že stejně je na tom i provozovatel prodeje dálničních známek - pracuje pouze s daty, které dostane a do kterých je mu umožněno nahlížet. A o tom dodavatel nerozhoduje, to je nedílnou součástí už v zadání.
ČT, Černé ovce, 15.3.2021, Martin Opatrný, mluvčí Cendis: "Budeme nově získávat, přes MD, informace z registru vozidel, čili budeme vědět, jestli daná značka existuje nebo neexistuje."
mbmat: díky, to přesunutí jsem dokonce pochválil!!!
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Při chybném vyplnění je nutné odeslat formulář s žádostí o vrácení peněz na adresu SFDI. Dotyčný musí doložit údaje o vozidle – jako je registrační značka a země registrace vozidla, dále informace o žadateli a úředně ověřený podpis. K žádosti je třeba přiložit potvrzení o zaplacení poplatku a v případě, že žadatel udělal chybu v zemi registrace, je třeba i kopie technického průkazu. Žadatelem nesmí být právnická osoba, ale jen fyzická.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/33 ... sta-ridicu
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Ondrah98 »

Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Diaľničiar »

Tak jsem se na to podíval. To snad ani nepotřebuje další komentář, ale zaujal mě nakonec celý ten kanál. :ok:
Šikovnej člověk.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kot »

Dialničiari, projeď si některé starší díly, stojí to za to,
Mikulik
Příspěvky: 547
Registrován: 23.9.2009 10:29:37

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Mikulik »

Jo a kdo si chce procvičit angličtinu tak to stejné v AJ. Myslím, že tam měl docela vtipný video o koloběžkách v Praze.

https://www.youtube.com/watch?v=FsWcc-9KMEc
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Ondrah98 »

Pokračování. Myslím, že od ŘSD adekvátní reakce. :ok: Smutné je, že takovéto rázné a rychlé řešení ze strany státní instituce (alespoň mě) spíš překvapí...

https://www.youtube.com/watch?v=rB-eSzwxByw
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Včera večer jsem potřeboval něco vyřešit ohledně elektronické známky. A musím pochválit rychlost reakce. V pátek večer někdy před 22:00 a dostal jsem odpověď na email za 11 minut k plné spokojenosti. Dostal jsem vše co jsem potřeboval, dokonce nějaké info navíc.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Majkii »

Návrh vyhlášky o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem pro příští rok:
Příloha se pro rok 2022 rozšiřuje o nově zprovozněné úseky dálnic v roce 2021, úsek dálnice D11 Hradec Králové, Kukleny–Jaroměř-sever, úsek dálnice D35 Opatovice–Časy a úsek dálnice D55 obchvat Otrokovice JV. Dále pak se příloha rozšiřuje i o úseky, které budou zprovozněné v roce 2022, a to o úsek dálnice D35 Časy–Ostrov, úsek dálnice D56 Frýdek-Místek–připojení na D48 a úsek dálnice D48 obchvat FrýdekMístek. V návaznosti na výše zprovozněné úseky dálnic v roce 2021 a 2022 se rozšíří stávající dosud nezpoplatněné úseky dálnic, a to o úsek dálnice D11 Sedlice–MÚK Kukleny, úsek dálnice D35 Sedlice–Opatovice.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Xyzc
Příspěvky: 209
Registrován: 24.11.2016 7:56:53

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Xyzc »

Majkii píše:Návrh vyhlášky o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem pro příští rok:
Příloha se pro rok 2022 rozšiřuje o nově zprovozněné úseky dálnic v roce 2021, úsek dálnice D11 Hradec Králové, Kukleny–Jaroměř-sever, úsek dálnice D35 Opatovice–Časy a úsek dálnice D55 obchvat Otrokovice JV. Dále pak se příloha rozšiřuje i o úseky, které budou zprovozněné v roce 2022, a to o úsek dálnice D35 Časy–Ostrov, úsek dálnice D56 Frýdek-Místek–připojení na D48 a úsek dálnice D48 obchvat FrýdekMístek. V návaznosti na výše zprovozněné úseky dálnic v roce 2021 a 2022 se rozšíří stávající dosud nezpoplatněné úseky dálnic, a to o úsek dálnice D11 Sedlice–MÚK Kukleny, úsek dálnice D35 Sedlice–Opatovice.
Tak to je dobrý bordel, nejenom že HK a PCE + oba kraje nedokázali zajistit aby byl úsek D11 MUK Plotiště - D35 Časy bez poplatku, ale ještě se navíc zpoplatní ten kousek od Kuklen do Opatovic, co byl dosud bez poplatku.
Přitom dva kraje a dvě krajská města jsou taková politická síla, že by je MD jistě nemohlo odmítnout.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Kolem velkých měst se platí a kolem kdejaké vesnice co řve se dělají výjimky. Jé, to zase budou Opatovice řvát.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

A já bych chtěl ještě osvobodit po MUK Pravy. ;-) Výjimky jsou kravina, používat pouze dočasně a v místech kde dálniční síť není dokončená ve smysluplných úsecích. Tady se otevřením od MUK Jaroměř sever po MUK Časy stane dálnice výhodnější i s poplatkem.
Xyzc
Příspěvky: 209
Registrován: 24.11.2016 7:56:53

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Xyzc »

Honey72 píše:Kolem velkých měst se platí a kolem kdejaké vesnice co řve se dělají výjimky. Jé, to zase budou Opatovice řvát.
To není pravda. Stačí se kouknout na nezpoplatněné úseky:
- D8 kolem Ustí
- D5 kolem Plzně
- D1 kolem Brna a Ostravy
- D35 kolem Olomouce
Takže kolem všech krajských měst, kolem kterých vede dálnice se jezdí bez poplatku. Teď bude jediná výjimka a to HK/PCE.

Úsek Opatovice-Kukleny byl bez poplatku, protože umožnoval objetí HK dopravě od PCE na Trutnov/Jičín. Prodloužení od Kuklen do Plotišť by snížilo intenzity skrz Svobodné dvory, kde je škola na jedné straně I/11 a většina obyvatel na druhé. Prodloužení o úsek Časy - Opatovice by suploval SV obchvat Pardubic a ti co jedou od VM na Trutnov/Jičín by se vyhnuli HK nebo Pardubicím. Takhle to odskáče HK a částečně i PCE.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Spíš bude sranda, až to ze zvyku po dálnici objedou naši známí, kterým vždy říkám aby nejezdili zbytečně přes město, že dálnice je tam zdarma. Teď abych všechny obeslal :-)

Xyzc: a co Praha? .-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kot »

Japao Joe má jednoznačně pravdu ! Výjimky jsou jenom pro zlost. :mrgreen: Dálnice vede okolo a že by bylo tisíce lidí, kteří kvůli známce pojedou denně skrze město ? Spíše si myslím, že někteří pojedou městem, neboť to bude o např. 5 km kratší. Že to bude někdo se 105, to beru, ale s postupným rozvojem sítě dálnic by se měl i snižovat počet km bez poplatku...
Xyzc
Příspěvky: 209
Registrován: 24.11.2016 7:56:53

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Xyzc »

Honey72 píše:Spíš bude sranda, až to ze zvyku po dálnici objedou naši známí, kterým vždy říkám aby nejezdili zbytečně přes město, že dálnice je tam zdarma. Teď abych všechny obeslal :-)

Xyzc: a co Praha? .-)
Kolem Prahy je to z větší části taky bez poplatku, ale nechtěl jsem to komplikovat.

Kolem Hradubic to mělo být taky bez poplatku jako jinde. Zvlášť pokud nejsou hotové obchvaty je to v naší zemi žádoucí. Když už se staví tak drahá infrastruktura, tak pro těch pár % lidí, co třeba druhým autem v rodině bez známky dojíždí někam do města za prací nebo se jen chtějí jednomu z těch měst vyhnout, to může být bez poplatku. Těm krajským městům to odlehčí a státní rozpočet nijak neutrpí.
Tady mě štve, že by stačilo, kdyby si jakýkoli představitel těch dvou měst vzpomněl a ve vzájemné spolupráci by nebyl problém to zajistit.
Paul1
Příspěvky: 347
Registrován: 4.1.2021 16:16:05

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Paul1 »

Já bych to moc nekomplikoval. Většinu úseků bych zpoplatnil vyjma těch, které vedou na území města (např. Brno). Takhle to mají třeba i v Rakousku, kde se neplatí jen za průjezd Linze a Salzburgu a všechna ostatní města jsou jinak zpoplatněna.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od mapman »

Ano. Ještě umím pochopit výjimku pro úseky, kde po dálnici peážuje silnice I. třídy, ale jinak bych výjimky nedělal.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“