(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Honey72 píše:Zrovna ukazovali v televizi, jak se skoro všechny brány rozebírají, takže jich ke kontrole dálničních známek už moc nezbude.
Možná jsme každý viděli něco jiného. Na ČT byla reportáž o demontáži mikrovlnné technologie, která bude nabídnuta těm, kteří ji ještě používají. O tyto "náhradní díly" prý bude být zájem. Cca 200 bran má být zakonzervováno.
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

Mike píše:
mbmat píše:
krtek700 píše:Předpokládám, že v dnešní době musí tajná vozidla mít známku jinak se dají docela prozradit.
...musí, nemusí, měla by, a nemají :D
jak která
i běžná PČR "fasuje" známky na nebarevná auta....
alespoň tedy Kongresová
Zrovna o tom něco vím, jak to na Kongresové funguje ;) zdaleka ne všechny civilní policejní auta známku mají.
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Martin96 »

Tak tato kauza stála Kremlíka křeslo ministra. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/30 ... cni-znamky
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

Odchod je doporučen i prvnímu náměstku ministra a také šéfovi SFDI.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

Ty fotky jsou docela dost dat, takže posílat všecko do centrály znamená zbytečně zvyšovat nároky na kapacitu datových linek i úložiště a přetěžovat kapacitu zpracování v centrálnim uzlu. Mi to přijde lepší distribuovaný na ty kontrolní body. Hrubym odhadem, když bude dejme tomu padesát kontrolních bodů (a to je hodně málo) na intenzitě dvacet tisíc tak to máme minimálně milion transakcí za den a cca terabyte zbytečně přenesenejch dat.
Teď jsem docela zvědavej, jak to celý dopadne. Předpokládám že to o rok odložeji, bude to stát o polovinu víc a ještě bude s tou firmou, co už údajně podepsala smlouvu arbitráž? :-D
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Dálniční známky

Příspěvek od 1975 »

...ještě vtipkuj...když víš, jak blízko jsi pravdě:o) Ale zase budeme mít za dva dny vytvořený eshop...
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

jonáš píše: Předpokládám že to o rok odložeji, bude to stát o polovinu víc a ještě bude s tou firmou, co už údajně podepsala smlouvu arbitráž?
Na rozdíl od "1975" jsem to pochopil jako narážku na Babiše. Jako třeba, že to byla zlodějna Kremlíka; bez vědomí Babiše, který to příště "zobchoduje" výhodněji.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

theodor less píše: Na rozdíl od "1975" jsem to pochopil jako narážku na Babiše. Jako třeba, že to byla zlodějna Kremlíka; bez vědomí Babiše, který to příště "zobchoduje" výhodněji.
Ty už přecházim dlouho. Ale je možný že to byl pro něj vítanej zástupnej důvod jak se toho šamšuly zbavit, nějak rychle šel těm Vondráčkům na ruku.
Kecama jak "vláda nebyla informována o realizaci zakázky s výběrem šest miliard" mě nemůže dojmout, každej ví že to bylo schválený koncem prázdnin a do prosince to má fungovat a kompletní výběrko s odvolačkama se nedalo stihnout. Nejspíš za měsíc nebo dva daj tisknout nový papírový kupony ..
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2970
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Majkii »

Tady je spočítáno, že elektronické známky státu při současném návrhu nic neušetří: https://www.hlidacstatu.cz/texty/elektr ... -papirove/
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Mike
Příspěvky: 5003
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

krtek700 píše: Neví někdo, jestli ty kamery v autech PČR čtou ty SPZ nyní automaticky?(Jestli když projedete okolo PČR s kradeným autem/ s prošlou technickou), tak jestli Vás to zachytí.
Na magistrále mě takhle nedávno zastavila hlídka, když jsem měl rok starou technickou na vleku. Ale těžko říct, jestli mě nekontrolovali, protože vlek na magistrále je docela vzácný :D.
některé automaticky
některé ne
ale i tak si to lustrují
nahlášené jako kradené to oznámí samo
po jaké době to hlásí propadlou STK nevím, nejčerstvější byla propadlá 3měsíce
a to je vlastník majitelem servisu :lol:
tak mu to nechali za kilo
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

Majkii píše:Tady je spočítáno, že elektronické známky státu při současném návrhu nic neušetří: https://www.hlidacstatu.cz/texty/elektr ... -papirove/
Však to je taky libovej výpočet. Když dosavadní náklady rok od roku rostou, tak bych měl vzít ty poslední a o ten růst je extrapolovat do následujících čtyř let, ne je uměle snížit tim, že zprůměruju čtyři roky zpátky. A to je jen začátek, dál to tam falšujou větu po větě. Haf haf :-D
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2970
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Majkii »

A jonáš teda někde našel tu slibovanou úsporu 120 mega ročně?
wazer.cz
Pište česky, prosím!
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

Majkii píše:A jonáš teda někde našel tu slibovanou úsporu 120 mega ročně?
Na stránkách ministerstva to maj spočítaný po svym. Já jim to pískat nebudu, ale ty metodický chyby u hafíků jsou zřejmý a skoro urážlivý, když to člověk čte.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Warcz »

Mike píše:
krtek700 píše: Neví někdo, jestli ty kamery v autech PČR čtou ty SPZ nyní automaticky?(Jestli když projedete okolo PČR s kradeným autem/ s prošlou technickou), tak jestli Vás to zachytí.
Na magistrále mě takhle nedávno zastavila hlídka, když jsem měl rok starou technickou na vleku. Ale těžko říct, jestli mě nekontrolovali, protože vlek na magistrále je docela vzácný :D.
některé automaticky
některé ne
ale i tak si to lustrují
nahlášené jako kradené to oznámí samo
po jaké době to hlásí propadlou STK nevím, nejčerstvější byla propadlá 3měsíce
a to je vlastník majitelem servisu :lol:
tak mu to nechali za kilo
Vzadu to ma pocitac. Podle me si stahnou 1x za den databazi a tu porovnavaji s tim co vidi. Porad je to 100x lepsi nez v USA kde jede policajt sam. Levou ruku na volantu, pravou na NB a pise SPZ znacek co vidi. To me fakt dostalo.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak USA no...
R48 -> D48 se podařilo!
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

Warcz píše:
Mike píše:
krtek700 píše: Neví někdo, jestli ty kamery v autech PČR čtou ty SPZ nyní automaticky?(Jestli když projedete okolo PČR s kradeným autem/ s prošlou technickou), tak jestli Vás to zachytí.
Na magistrále mě takhle nedávno zastavila hlídka, když jsem měl rok starou technickou na vleku. Ale těžko říct, jestli mě nekontrolovali, protože vlek na magistrále je docela vzácný :D.
některé automaticky
některé ne
ale i tak si to lustrují
nahlášené jako kradené to oznámí samo
po jaké době to hlásí propadlou STK nevím, nejčerstvější byla propadlá 3měsíce
a to je vlastník majitelem servisu :lol:
tak mu to nechali za kilo
...

Takhle dřív fungoval systém LOOK, kterej je už ale zastaralej a fyzicky se v autech nepoužívá. To se muselo skutečně jednou za den připojit kabelem k síti, kam se stáhla databáze aktuální k tomu dni a pak to "vybíhalo" samo, když se projelo kolem auta co má něco špatně...

Dnes to funguje tak, že má hlídka nafasovanej služební telefon s aplikací lustrace, kde zadá RZ kolemjedoucích vozidel a během pár sekund se ukáže, jestli auto technickou má/nemá, jestli auto je v pátrání, a plno dalších informací. Ty běžné, malé, bílé kamery, co jsou téměř ve všech policejních autech rozhodně nevyhodnocují RZ, jo je vyloženě jen kamera na nahrávání situace před a za vozidlem. V civilních octaviích a superbech s radarama to umí vyhodnotit technickou, něco jako LOOK, ale prakticky se to nepoužívá, protože by se to muselo denně aktualizovat, jak sem již výše popsal; je jednodužší to vylustrovat přes mobilní aplikaci.

Každopádně zpět k tématu, bylo prezentováno, že bude policii dodáno 30-40 vozidel na kontrolu zpoplatnění, měly by to být superby a měly být placené právě taky z těch 401 mil. Kč. Jak to bude teď, nikdo neví.
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Dálniční známky

Příspěvek od balance »

Nemyslím si, že mobilní aplikace zcela nahradila automatizované systémy LOOK nebo systém od Rametu. To by hlídka nedělala nic jiného, než ťukala značky do telefonu.
Databázi lze updatovat automaticky přes wifi, když je vůz na základně.

https://www.ramet.as/policejni-radary
http://www.hisys.cz/CS/Nase-nabidka/Vyvoj-software/LOOK

"Historické" reportáže z terénu:
https://www.irozhlas.cz/regiony/kradeze ... 45_jpiroch
https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy ... trava.html
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

mbmat: Díky za nějaký větší vhled. To mě docela zklamalo, že to hlídková vozidla nevyhodnocují sama. Nějak nechápu, proč to v minulosti fungovalo a teď už ne. Jednou denně není problém stáhnout a případně aktualizovat by to šlo online, určitě mají v těch mobilech internet. Mají v těch autech nějaký počítač? Případně by šly asi kamery napojit na ten mobil a ten by si to řešil sám.
Případně jako samotný počítač, který by zvládl tuhle agendu bude v rámci vybavení toho auta zanedbatelný
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

balance píše:Nemyslím si, že mobilní aplikace zcela nahradila automatizované systémy LOOK nebo systém od Rametu. To by hlídka nedělala nic jiného, než ťukala značky do telefonu.
Databázi lze updatovat automaticky přes wifi, když je vůz na základně.

https://www.ramet.as/policejni-radary
http://www.hisys.cz/CS/Nase-nabidka/Vyvoj-software/LOOK

"Historické" reportáže z terénu:
https://www.irozhlas.cz/regiony/kradeze ... 45_jpiroch
https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy ... trava.html
No, tak mi věř, že se prostě už ten LOOK nepoužívá, aspoň tady v Praze. Je to přes 10 let starej systém a postupně se to z těch aut vymontovalo protože už nebyly náhradní díly. Mám na mysli tu verzi do auta. Jinak těch stacionárních je po Praze ještě dost a hlásí to vozidla v pátrání, zájmový vozidla a RZ v pátrání. A updatovat to přes wifi :D jako asi to možný je, ale ukaž mi policejní stanici, kde mají wifi, kdo by do toho investoval :D
Věř, že celou noc ťukat do mobilu značky není sranda ;)
krtek700 píše:mbmat: Díky za nějaký větší vhled. To mě docela zklamalo, že to hlídková vozidla nevyhodnocují sama. Nějak nechápu, proč to v minulosti fungovalo a teď už ne. Jednou denně není problém stáhnout a případně aktualizovat by to šlo online, určitě mají v těch mobilech internet. Mají v těch autech nějaký počítač? Případně by šly asi kamery napojit na ten mobil a ten by si to řešil sám.
Případně jako samotný počítač, který by zvládl tuhle agendu bude v rámci vybavení toho auta zanedbatelný
Jenže v minulosti tim bylo vybavených jen pár aut (dobře, třeba 10 aut od PMJ, nějaký dopravácký, víc fakt ne). Dneska daleko víc oceníš, když máš celou situaci nahranou na kameře a nemusel sis kameru koupit ze svého, když ti třeba přestupce nesouhlasí s přestupkem typu nedání znamení o změně směru jízdy. Ano, mobily s lustrační aplikací mají neomezenej internet, ale nějak to spojovat s kamerou, to nejde. Ale pro informaci, už je připravena zakázka na LZZ II (Lustrační a záznamové zařízení II. generace), kde právě bude i ta přední kamera umět číst RZ a porovnávat to online s databází přes internet. Takže to časem bude.
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Dálniční známky

Příspěvek od balance »

mbmat píše:No, tak mi věř, že se prostě už ten LOOK nepoužívá...
Možná se používá v menší míře, ale stále je u některých útvarů v provozu. Tady jedna z novějších instalací.
https://tydenikpolicie.cz/sluzebni-vozi ... enych-aut/
A systémy od Rametu z posledních dodávek Superbů II, SIII nebo OIII lustrují zcela běžně ...
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

balance píše:
mbmat píše:No, tak mi věř, že se prostě už ten LOOK nepoužívá...
Možná se používá v menší míře, ale stále je u některých útvarů v provozu. Tady jedna z novějších instalací.
https://tydenikpolicie.cz/sluzebni-vozi ... enych-aut/
A systémy od Rametu z posledních dodávek Superbů II, SIII nebo OIII lustrují zcela běžně ...
Jo, toto jsou ale ojedinělé případy. Existuje i jeden útvar v Praze, co si vyvinul svůj LOOK, a taky to funguje. Myslel sem to spíš všeobecně, že se už nepoužívá. A ty Superby a Octavie, ano, lustrovat to auto to umí, ale je jednodušší to vylustrovat v telefonu/tabletu, jelikož ti k tomu rovnou vyjede i provozovatel, majitel apod. Takže ano, zařízení od Rametu to uměj, ale prakticky se to nepoužívá. Alespoň taková je praxe v Praze.
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Dálniční známky

Příspěvek od balance »

Tak záleží, o jaky režim kontroly jde. Již zastavené/podezřelé vozidlo je určitě jednodušší prověřit ručně, ale při běžné hlídkové činnosti běží automatika.
Stejně tak bude řešen IMHO dohled nad úhradou dálničního poplatku.
MPMP
Příspěvky: 3323
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dálniční známky

Příspěvek od MPMP »

I když dnes už jsem jinde, měl jsem příležitost podílet se na vývoji systému LOOK a z toho, co píše mbmat je mi smutno. Souhlasím s tím, že původní (ne 10, ale více než 15 let starý systém) dnes již používat nelze. Argument, že "nejsou náhradní díly" taky neobstojí. Nebo snad někdo z Vás dnes používá 15 let starý počítač? To není o systému jako takovém, ale o "železe" na kterém to běží. Ano, stojí o několik řádů více než mobil (např. musí být odolné proti otřesům).
Přesto nejsem přesvědčen o tom, že je správné nahradit automatizovaný systém "ručním ťukáním do mobilu". A navíc v situaci, kdy argumentem pro to "ťukání" je věta typu "kdo by to 1x denně aktualizoval", případně, "kdo by investoval do WiFi na základně".
Mám to chápat tak, že policie ČR rezignovala na automatizaci, nebo tak, že policisté nejsou schopni systém ovládat, protože dneska všichni umí jen "ťukat do mobilu"?
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Dálniční známky

Příspěvek od dd »

jonáš píše:Jsem myslel transakce z kontrolních průjezdů. Čili přenést do centra načtenej kód a v "core" systému ho vyhodnotit. Z každý kontrolní brány jedna "esemeska", ne za kačku, ale třeba za halíř. Ono se to nasčítá.
Předpokládám, že to bude šifrovaný datový přenos přes internet - podle umístění kabelem, GSM nebo jiný bezdrát. Snad ne jakákoliv forma zpoplatněná za dotaz.

Vyhodnocovací centrum nemusí být jedno. K vyhodnocení zaplaceno/nezaplaceno stačí jen dílčí část databáze dvou sloupcích (RZ + zaplaceno do), resp. by vlastně stačil seznam RZ s akutálně zaplaceným poplatkem. Aktualizace takového seznamu je otázkou několika vteřin, i kdyby takových vyhodnocovacích center bylo na každé dálnici několik. A pak byste měl počty dotazů v řádech statisíců až milionů denně i při husté síti kontrolních bodů.
mbmat
Příspěvky: 1382
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

MPMP píše:I když dnes už jsem jinde, měl jsem příležitost podílet se na vývoji systému LOOK a z toho, co píše mbmat je mi smutno. Souhlasím s tím, že původní (ne 10, ale více než 15 let starý systém) dnes již používat nelze. Argument, že "nejsou náhradní díly" taky neobstojí. Nebo snad někdo z Vás dnes používá 15 let starý počítač? To není o systému jako takovém, ale o "železe" na kterém to běží. Ano, stojí o několik řádů více než mobil (např. musí být odolné proti otřesům).
Přesto nejsem přesvědčen o tom, že je správné nahradit automatizovaný systém "ručním ťukáním do mobilu". A navíc v situaci, kdy argumentem pro to "ťukání" je věta typu "kdo by to 1x denně aktualizoval", případně, "kdo by investoval do WiFi na základně".
Mám to chápat tak, že policie ČR rezignovala na automatizaci, nebo tak, že policisté nejsou schopni systém ovládat, protože dneska všichni umí jen "ťukat do mobilu"?
Argumenty typu "nejsou náhradní díly", "do tohohle už nikdo investovat nebude" a podobný, mi byly sděleny, když se kvůli poruše základové desky (nejsem IT odborník, tak nevím, jestli to říkám přesně) vyřazoval poslední LOOK u nás.

Neříkám, že tyhle věci nejdou řešit, ale ono jde o to, že není vůle toto řešit. Popíšu vám to na jednom konkrétním příkladu. V únoru dostaneme nová služební vozidla, na kterých mimo jiné jsou i střešní nosiče. A jelikož naše oddělení zajišťuje provoz na jižní části pražského okruhu, byl jsem u velitele zjistit, jestli by nešlo, třeba ve spolupráci s hl. m Prahou zajistit, aby na ty střešní nosiče nekoupila třeba Praha proměnné LED informační panely (takové, jako jsou třeba tady https://tydenikpolicie.cz/wp-content/up ... ge-143.jpg ). Bylo mi řečeno, že ne, protože to nemá smysl. A takhle to je se vším.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“