Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Honey72 »

Narazil jsem na zajímavé video (snad tu ještě nebylo), jak vidí naše dálnice a silnice třeba Poláci. Je tam trošku z historie, přehled našich dálnic (promineme nepřesnosti) a věci, nad kterými se Poláci u nás pozastavují. Třeba úzké jízdní pruhy, menší dopravní značky... :) Ale i chválí, např. zrušení rychlostních silnic, nízká cena známek apod.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Aram96 »

Videa tohoto autora jsou za mě fakt super. :ok: Už jsem jich několik viděl a s jeho názory se dost ztotožňuju.
Marcinescu
Příspěvky: 52
Registrován: 15.3.2009 20:27:34
Bydliště: Veselí nad Moravou
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Marcinescu »

Ve videu se mluví o Čechách, respektive o i o Československu, přirom evidentně myslí celou Českou Republiku. Zajímavé, jak sousední státy pořád nechápou rozdíl mezi Čechami a Českou republikou. :)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Honey72 »

Neřekl bych, Poláci mají názvy států podle obyvatelstva, co v nich žije. Německo je polsky Niemcy, Česko je Czechy. Dánsko je Dania, Slovensko Słowacja atd. Němci a Rakušáci, ale i většina států rozlišují Čechy od Česka. Avšak můžeme si za to hlavně sami, protože jsme desítky let víceméně nepoužívali jednoslovný název a nepoužívají ho dodnes často ani samotní Češi :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od mapman »

Ptal jsem se na to Poláků výslovně a bylo mi sděleno, že Česko jsou Czechy a Čechy jsou taky Czechy, přidává se však dodatek "wlaściwe", tj. "vlastní Čechy" nebo "kraina" jako "země". Oni ten rozdíl vesměs chápou, ale nemají pro to slovo.
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od mts »

Nedivte se. Spousta Cechu take dodnes jezdi k mori do Jugosky.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od ML90 »

Můžu potvrdit :) polština neumí rozlišit Česko a Čechy, ale třeba taky Maďarsko a Uhry. Je to o historické blízkosti zemí a o tom, nakolik je pak potřeba rozlišovat takovéhle "detaily" (nezapomeňte, že Polsko bylo před druhou světovou válkou posunuté na východ a společnou hranici s Českem mělo jen ve Slezsku). Proto je to nejlépe rozlišené v němčině, kde máme Tschechien a Böhmen, respektive tschechisch a böhmisch. Poláci naopak mají např. hezky jazykově vyřešený rozdíl mezi "ruski" (od Rusi, převážně území dnešní Ukrajiny) a "rosyjski" (od Ruska), což zase třeba neumíme my.
NullDeVoid
Příspěvky: 351
Registrován: 24.1.2023 19:51:36
Bydliště: Königsberg, Preußens, Bundesrepublik Großdeutschland

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od NullDeVoid »

ML90: Jen menší oprava, v roce 1918 bylo Německu ukradeno jejich právoplatné území okolo Posen, Danzig a Kattowitz, jako součástí nenávistí naplněné smlouvy, a toto území bylo darováno nově vzniklému Polsku. Až na tyhle území ale měli Poláci jejich právoplatné území. Pak ale přišel dement Hitler, všechno po**al, a přišel ještě větší dement a zločinec Stalin a ukradl Německu další území, daroval ho Polsku, kterému ale ukradl jeho východní část. Tím posunul Polsko na západ, na úkor Německa.
A s touto nespravedlností žijeme dodnes. Nikdo nemá problém s tím, že Rusko má Königsberg, například. Nebo že ukradli Finsku území. Největší země světa a krade víc a víc… Teď krade Ukrajině. Ne zrovna úspěšně.
Konec OT.
Vize sítě silnic a dálnic ČR (Aktualizováno 2024/01/08.) S je 4pruh, M je střídavý 3pruh, oba s MÚK, SMV.
Uvozovky jsou „ a “, desetinná je ČÁRKA, symbol je měny za číslem!
Pizzaman
Příspěvky: 36
Registrován: 8.3.2023 10:25:56

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Pizzaman »

Marcinescu píše: 27.4.2023 10:24:21 Ve videu se mluví o Čechách, respektive o i o Československu, přirom evidentně myslí celou Českou Republiku. Zajímavé, jak sousední státy pořád nechápou rozdíl mezi Čechami a Českou republikou. :)
Kdyby jen za hranicemi. To by mi ani tak nevadilo, ale tahá mě za uši, kolik to používá přímo Čechů.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Aram96 »

Pár takových najdeme i tady na fóru. :) Mně to osobně až tak nevadí. Ale co mně trhalo uši bylo, když šlo vyloženě o místo na Moravě, tak v tu chvíli napsat, že to bylo v Čechách (byť myšleno v ČR), tak to už bylo moc i na mě. :-D
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Mike »

anžto nemáme zemské uspořádání a moravské kraje jsou jen 2, pak se s tím ztotožňuji 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Klingon
Příspěvky: 262
Registrován: 30.12.2015 13:26:09
Bydliště: Ostrava

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Klingon »

Mike píše: 27.4.2023 20:38:33 anžto nemáme zemské uspořádání a moravské kraje jsou jen 2, pak se s tím ztotožňuji 8-)
Tady si neodpustím pořádně rýpnout jestli moravské kraje jsou jen 2 pak tu jsou i zlodějské kraje co si zbytek moravy ukradli :D (Olomoucký a Zlínský no a z části i Vysočina)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Aram96 »

Mike píše: 27.4.2023 20:38:33 anžto nemáme zemské uspořádání a moravské kraje jsou jen 2, pak se s tím ztotožňuji 8-)
I ty rejpale. :D Vždyť Morava se Slezskem jsou tak 4 miliony a Čechy 6. To na nazývání celé republiky jako Čechy úplně nevidím. :lol:
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Diaľničiar »

Takže tohle vlastně není česká dálniční síť z pohledu cizinců, nýbrž je to o názvosloví a dějinách jak lze vnímat Českou republiku.
Ano, faktem je, že většina Evropy nevnímá rozdíly a zdaleka se to netýká jen ČR, ale pomalu poloviny Evropy. ;) Jde jen o citlivost, se kterou k tomu kde tu přistupují. Někde je pořád vysoká; třeba zde a pak v Makedonii. Není Makedonie jako Makedonie. Jedna je Severní jako stát a jedno velmi důležité názvosloví historického území Řecka. Stejná citlivost, kterou pomalu nikde jinde neberou vážně.
Jen si zkuste v Barceloně říct, že jste ve Španělsku. :D A přes naprostý zákaz vyvěsování jiných vlajek jsou všude možně ty katalánské ... snad i proto tolik válek právě v tomto prostoru starého kontinentu, protože navzdory relativní blízkosti každý hledá jen rozdíly ...

Cizincům se leccos promíjí. :) (všude) Já dodnes slyším, že Morava není Česko, ale já myslím Česko jako Českou republiku. A špatně se to vykládá, když již i formální název klade Česko. Ta republika z toho vypadla. Ten dvouslovní název existuje i nadále, ale po novém platí i to jedno slovo Czechia. Tak se nedivte. Většinou je pointa obsahu a rozhovorů zcela jinde ...
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Lynx »

Česko = Česká republika

Čechy, Morava, Slezsko = historické země tvořící dohromady Česko

Čechy a Morava jsou kompletně celé součástmi Česka. Slezsko jen z malé části, jeho větší část patří současnému Polsku.

Ad kraje - to že jsou moravské jen dva, to je nesmysl. Kraje vůbec nerespektují zemské uspořádání. Řada krajů je zároveň částečně v Čechách a částečně na Moravě.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Lynx »

Celkem máme 14 krajů - Čechy se vyskytují v 10 krajích, Morava v 7 krajích, Slezsko ve 2 krajích. Níže uvádím kraje podle toho, jaká historická území v sobě zahrnují:


Čechy a Morava - Jihočeský, Vysočina, Pardubický

Morava a Slezsko - Moravskoslezský, Olomoucký

Čechy - Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký

Morava - Zlínský, Jihomoravský
NullDeVoid
Příspěvky: 351
Registrován: 24.1.2023 19:51:36
Bydliště: Königsberg, Preußens, Bundesrepublik Großdeutschland

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od NullDeVoid »

…a teď do toho ještě zamíchat Sudety.
Vize sítě silnic a dálnic ČR (Aktualizováno 2024/01/08.) S je 4pruh, M je střídavý 3pruh, oba s MÚK, SMV.
Uvozovky jsou „ a “, desetinná je ČÁRKA, symbol je měny za číslem!
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Mike »

jak vidíš Lynxi, olomouc a zlín se za Moravu nepovažují ;)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Trupman »

NullDeVoid píše: 1.5.2023 0:29:14 …a teď do toho ještě zamíchat Sudety.
Člověče já nevím jestli jste jen troll co chce vyvolávat flamewary, nebo jestli to myslíte vážně. Ale to co píšete (nejen) tady, to jsou opravdu "diskuzní perly".

Sudety nejsou zemí s tisíciletou historií. Je to pojem dříve čistě geomorfologický (tak, jak to dodnes používají právě Poláci, tj. pro horské pásmo krkonošsko-jesenické subprovincie ), který až začátkem 20. století byl ukradnut a špatně použit (protože spoustu Čechů dnes jako Sudety díky tomuto chápe třeba i jako Karlovarsko nebo část Šumavy, i když to ty "pravé" Sudety rozhodně nejsou. Ty jsou skutečně vymezeny cca od Šluknova po Bruntál.) pro vymezení se oblastí s převažujícím německým obyvatelstvem. Navíc tento region vede skrz Čechy, Moravu i Slezsko. Tedy plést tento pojem do diskuze o Čechách a Moravě, to je čistý trolling nebo neznalost.

Druhá věc, jak výše píšete že "Němcům bylo ukradnuto v roce 1918 území okolo Posen". ... To chce skutečně trochu historického vzdělání a pak teprve psát.
Za prvé se tak stalo až v roce 1920.
A za druhé, okolí Poznaně (tedy jádrová část Velkopolska) rozhodně nebylo žádným dlouhodobě německým územím. Naopak, Polsko v této lokalitě má své historické jádro (Hnězdno) a tato oblast byla integrální součástí Polska až do konce 18. století, kdy při trojím dělení připadlo Prusku a pro Němce toto bylo něco jako kolonie. Navíc, což je asi nejdůležitější, tato oblast byla většinově polsky osídlena, tedy to byl také hlavní důvod proč zde po 1. svět. válce vypuklo lidové povstání místních obyvatel zasluhujících obnovení připojení k Polsku.

Já vám to tady teď v klidu vysvětluji, ale klidně by se mohlo stát, že těmi svými neopatrnými nesmysly někoho urazíte a pak tu vypukne flamewar. Mojí radou je - raději méně psát a více myslet. Lidové názory patří do žumpy soc-sítí.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Diaľničiar »

Tohle je velmi srozumitelný výklad situace. Děkuji za něj. Stačí si tedy dávat pozor na rozdíl mezi Česko a Čechy.
Lynx píše: 30.4.2023 23:28:53 Česko = Česká republika

Čechy, Morava, Slezsko = historické země tvořící dohromady Česko

Čechy a Morava jsou kompletně celé součástmi Česka. Slezsko jen z malé části, jeho větší část patří současnému Polsku.

Ad kraje - to že jsou moravské jen dva, to je nesmysl. Kraje vůbec nerespektují zemské uspořádání. Řada krajů je zároveň částečně v Čechách a částečně na Moravě.
...
Lynx píše: 30.4.2023 23:54:49 Celkem máme 14 krajů - Čechy se vyskytují v 10 krajích, Morava v 7 krajích, Slezsko ve 2 krajích. Níže uvádím kraje podle toho, jaká historická území v sobě zahrnují:


Čechy a Morava - Jihočeský, Vysočina, Pardubický

Morava a Slezsko - Moravskoslezský, Olomoucký

Čechy - Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký

Morava - Zlínský, Jihomoravský
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Lynx »

To není vůbec za co. Chtěl jsem to shrnout, aby to přehledné.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Mike »

Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od JAnD »

Lynx píše: 30.4.2023 23:54:49 Celkem máme 14 krajů - Čechy se vyskytují v 10 krajích, Morava v 7 krajích, Slezsko ve 2 krajích. Níže uvádím kraje podle toho, jaká historická území v sobě zahrnují:


Čechy a Morava - Jihočeský, Vysočina, Pardubický

Morava a Slezsko - Moravskoslezský, Olomoucký

Čechy - Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký

Morava - Zlínský, Jihomoravský
A to je v Jihomoravském jedna vesnice na území Čech....
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Tomáš Němec
Příspěvky: 395
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Tomáš Němec »

JAnD píše: 10.5.2023 20:15:56 A to je v Jihomoravském jedna vesnice na území Čech....
Fakt že jo! Jobova Lhota https://mapy.cz/s/juvojoboro
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Česká dálniční síť z pohledu cizinců

Příspěvek od Lynx »

JanD a Tomáš Němec - Děkuji Vám za upřesnění.

Snažil jsem se to detailně nastudovat a přesto mi jedna "jobovka" unikla :-) Tak to je každopádně zvláštní věc a bylo by docela zajímavé vědět, jak to historicky vzniklo. Jestli se sami chtěli připojit k JM kraji nebo jak je to napadlo. Vím, že při tvorbě krajů k takovým drobným přesunům docházelo, většinou asi podle toho kam mají jednotlivé vesnice lepší dopravní dostupnost.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“