(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Pjoter
Příspěvky: 58
Registrován: 30.3.2009 11:47:15

(elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Pjoter »

Zajímalo by mě jaký je postup pokud si koupím nové auto s převozní značkou. Mohu na něm používat přímo roční známku? Nebo musím mít týdení a následně koupit novou na trvalou SPZ?
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mapman »

Pjoter píše:Zajímalo by mě jaký je postup pokud si koupím nové auto s převozní značkou. Mohu na něm používat přímo roční známku? Nebo musím mít týdení a následně koupit novou na trvalou SPZ?
Kupte si rovnou roční, známka je vázána na auto, do doby získání stále RZ bych na známku přervozní RZ nevypisoval, měli by to tolerovat.
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jannnn »

logika říká, že by to tolerovat mohli. při kontrole už to tak ale neni. otec bývalé přítelkyně to přesně takle udělal a jak na potvoru ho zastavili a flastr, neukecal.
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Dálniční známky

Příspěvek od banjo »

jannnn píše:logika říká, že by to tolerovat mohli. při kontrole už to tak ale neni. otec bývalé přítelkyně to přesně takle udělal a jak na potvoru ho zastavili a flastr, neukecal.
a rekli mu, jak to teda ma byt spravne? ma se tam napsat prevozni znacka a bude to opravdu platit i s regulerni RZ? clovek aby se skoro bal, ze si tam napise prevozni cislo a pak mu policajti pri kontrole reknou, ze v pocitaci vedou udaje o byvalych RZ, ale nikoliv o prevoznich (nedivil bych se, pise se prevozni znacka vubec do velkyho technicaku?)
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jannnn »

bohužel nevím co přesně mu řekli, ale dálniční známka má být vyplněná (obě části) při vjezdu na D/R a asi tam žádný výjimky nebudou.

převozní tam určitě nepiš, to by ti s novou RZ neplatilo. tady pomůže jedině koupě týdenní známky, vypsat tam převozní RZ a pak až budeš mít regulérní RZ, tak si koupit roční. je to opruz, ale je to tak. a přeci jen 220kč za známku je ve většině případů pakatel vzhledem k pořizovací ceně auta.
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jannnn »

Tak jsem ti to přesně našel, ať víš na čem si :-) O tý druhý možnosti (výměna) slyšim poprvý a je to fajn, že to takle jde :)
Nově koupená motorová vozidla – doporučení pro používání dálnic a silnic
27.4.2007, Zdroj: Ministerstvo vnitra
Vzhledem k častým dotazům, které se týkají používání zpoplatněných úseků dálnic a silnic pro motorová vozidla nově zakoupenými vozidly s převozní značkou, uvádíme stanovisko Ředitelství služby dopravní policie k této problematice.

Na zpoplatněném úseku dálnice či silnice pro motorová vozidla nelze užít nové vozidlo s převozní značkou bez řádně označeného a vylepeného kupónu prokazujícího zaplacení příslušného poplatku. Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR proto doporučuje pro jízdu s nově zakoupeným vozidlem po zpoplatněné komunikaci dva možné způsoby použití této komunikace.

Jednou z možností je, aby si občan, který zakoupil nové vozidlo a obdržel převozní značku, zakoupil pro případ, že s vozidlem hodlá užít zpoplatněný úsek dálnice či silnice pro motorová vozidla, časově omezený dálniční kupón (tj. u motorového vozidla do 3,5 t týdenní kupón v hodnotě 200,- Kč a u vozidla nad 3,5 t a do 12 t týdenní kupón v hodnotě 650,- Kč ). Vzhledem k tomu, že kupón je bez vypsané registrační značky neplatný, ředitelství služby dopravní policie tento postup doporučuje s tím, že občan si do týdenního kupónu vypíše převozní značku a po obdržení řádné registrační značky si pořídí nový kupón do kterého tuto registrační značku vypíše. Odpadnou mu tím další starosti s případnou výměnou kupónu.

Další možností je, že si občan zakoupí na nově pořízené vozidlo opatřené převozní značkou dálniční kupón s platností na celý rok. Přitom je povinen při převozu nově zakoupeného vozidla po zpoplatněném úseku dálnice či silnice pro motorová vozidla na tento kupón vypsat převozní značku. Po zaregistrování vozidla a převzetí registrační značky si vyžádá potvrzení o této výměně a toto potvrzení společně s oběma díly dálničního kupónu předloží na provozovně České pošty, a.s., která je oprávněna k výměně dálničních kupónů a původní kupón vymění za nový.

Uvedený postup byl sjednocen na jednání všech zainteresovaných složek, včetně zástupců České pošty, a.s. v měsíci lednu 2007 a zástupci České pošty souhlasili s tím, že svůj metodický pokyn v tomto smyslu doplní. Pokud se nepodaří první díl kupónu z vozidla sejmout bez poškození, musí být sejmuta taková část, aby bylo možné jednoznačně určit pravost tohoto kupónu.
trimos
Příspěvky: 3
Registrován: 7.7.2009 5:47:10

Re: Dálniční známky

Příspěvek od trimos »

Zajímalo by mně, jak je to s dálniční známkou , pokud mám vylepenou roční a auto jde na ekologickou likvidaci, jestli musím na nové auto koupit novou :cry: známku, nebo jde stará taky vyměnit :P .
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dálniční známky

Příspěvek od mapman »

trimos píše:Zajímalo by mně, jak je to s dálniční známkou , pokud mám vylepenou roční a auto jde na ekologickou likvidaci, jestli musím na nové auto koupit novou :cry: známku, nebo jde stará taky vyměnit :P .
Známka je vázána na automobil ke kterému je zakoupena a na nové auto je nutno koupit novou známku.

Změnit by se to mělo po zavedení elektronických dálničních známek, tzv. e-kuponů.
trimos
Příspěvky: 3
Registrován: 7.7.2009 5:47:10

Re: Dálniční známky

Příspěvek od trimos »

Takže nezbývá, než dobrovolný přízpěvek na chudé. Ale té sešrotované známky mi bude líto.
Pavel_t
Příspěvky: 126
Registrován: 14.3.2009 18:30:48
Bydliště: Praha

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Pavel_t »

trimos píše:Takže nezbývá, než dobrovolný přízpěvek na chudé. Ale té sešrotované známky mi bude líto.
No je to sice proti predpisum (notne debilnim kdyz je znamka, ktera stejne muze byt soucasne pouze na jednom aute, neprenosna) ale pri trose sikovnosti to jde prelepit. Kazdym rokem se pri sundavani stare znamky cvicim a uz to vetsinou zvladam bez jeji poskozeni az mi je skoro lito, ze stejne pujde do popelnice ;) (zatim jsem ji nikdy nepotreboval prelepit). Je totiz lepsi ji stahnout najednou nez odstranovat po kouskach. Nejlepe ji vzit pod jednim rohem listem lamaciho noze a pak opatrne stahovat. No a pak zalezi na tom jak peclive a jakou tuzkou jste si napsal registracni cislo a jak se jej podari odstranit, v tom praxi nemam.
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Dálniční známky

Příspěvek od viky »

Pavel_t píše:
trimos píše:Takže nezbývá, než dobrovolný přízpěvek na chudé. Ale té sešrotované známky mi bude líto.
No je to sice proti predpisum (notne debilnim kdyz je znamka, ktera stejne muze byt soucasne pouze na jednom aute, neprenosna) ale pri trose sikovnosti to jde prelepit. Kazdym rokem se pri sundavani stare znamky cvicim a uz to vetsinou zvladam bez jeji poskozeni az mi je skoro lito, ze stejne pujde do popelnice ;) (zatim jsem ji nikdy nepotreboval prelepit). Je totiz lepsi ji stahnout najednou nez odstranovat po kouskach. Nejlepe ji vzit pod jednim rohem listem lamaciho noze a pak opatrne stahovat. No a pak zalezi na tom jak peclive a jakou tuzkou jste si napsal registracni cislo a jak se jej podari odstranit, v tom praxi nemam.
A co takhle při likvidaci auta rozbít čelní sklo,vzít střepy se známkou a jít nafásnout na poštu novou známku (při likvidaci auta by rozbité sklo snad neměl být problém,akorát nevím,jestli aktivní úředník na poště automaticky na známku nenapíše původní RZ.)
trimos
Příspěvky: 3
Registrován: 7.7.2009 5:47:10

Re: Dálniční známky

Příspěvek od trimos »

Tak všem dík. včera sem nejdřív žiletkoval SPZ z kontrolního ústřižku (cca 20min) a po úspěšné práci v pohodě sundal žiletkou známku z auta. SPZ smyl tampónem namočeným v Tulamorce (rvalo mi to srdce, ale okenu sem doma nenašel). Zbutek sundal žiletkou. novou značku sem vepsal popisovačem na CD a je to OK.
lfelkl
Příspěvky: 2
Registrován: 6.10.2009 8:37:38

Re: Dálniční známky

Příspěvek od lfelkl »

ahoj...no co si napsal je docela špatnej postup ;-) dělám u celní správy a tyhle věci si hlídám ;-) pokud máš převozku tak si klidně kup roční známku a vypiš tam číslo převozky, jak přehlásíš auto tak je nejednoduší na českou poštu s B dílem, kterej máš vypsanej na převozku a zažádat o výměnu...platí se poplatek 40,- a je to legální...to co si napsal ty s tou tulamorkou tak poškodí některé bezpečnostní prvnky známky a už je to stejné jako kdybys měl neplatnou známku či nevypsanou, tudíž pod pokutou až do výše 5000,- ;-) v roce 2011 nebo 2012 by měli být elektronické dálniční známky, které budou i přenosné mezi auty ;-) bez závislosti na spz, tak by tyto starosti měli odpadnout ;-)
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Fox Mulder »

Jak to vlastně vypadá s dálničními známkami na následující rok (2010)? Budou jak je známe, nebo už budou elektronické? A když budou, tak za kolik? Zajímá mě především roční, kratší nekupuji. ;)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Veronss
Příspěvky: 339
Registrován: 11.5.2009 20:04:15
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Veronss »

vineta bude snad od 2k11...

jinak taky nevim kolik bude stat znamka.. 1000,- .. ? nebo 1100,- ??
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Fox Mulder »

Veronss píše:vineta bude snad od 2k11...
Až? Slibovali to na rok 2009, pak se zdálo, že jim (nám) to o pár měsíců uniklo, tak se dalo (automaticky?) očekávat, že to bude hned ten následující rok, tedy 2010. A ono to stále ještě nebude?
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Veronss
Příspěvky: 339
Registrován: 11.5.2009 20:04:15
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Veronss »

jj az.. ja jsem velice PRO zavedeni el. vinety.. mam 2 auta.. a to samozrejme znaci usetrenou tisicovku.. takze doufam.. ze 2011 se dockame..
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Dálniční známky

Příspěvek od JirkaS »

Veronss píše:jj az.. ja jsem velice PRO zavedeni el. vinety.. mam 2 auta.. a to samozrejme znaci usetrenou tisicovku.. takze doufam.. ze 2011 se dockame..
Jenže on je to asi jen předvoj výkonového mýta. Takže teď ušetříš 1000Kč a za 2 roky ti to osolej. Radši bych viněty nezaváděl, protože po zavedení mýta bude určitě daň z PHM stejná a mýto bude navíc.
Veronss
Příspěvky: 339
Registrován: 11.5.2009 20:04:15
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Veronss »

je tu takova obava.. ale nemyslim si ze by se pro vozidla do 3,5 t zavedlo vykonove myto.. ale.. kdo vi..
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dálniční známky

Příspěvek od MPMP »

Veronss píše:je tu takova obava.. ale nemyslim si ze by se pro vozidla do 3,5 t zavedlo vykonove myto.. ale.. kdo vi..
Neví samozřejmě nikdo, ale všichni tuší a odpovědné osoby mlží. Což v přístupu politiků znamená, že to tak bude. A navíc - je krize, peníze nejsou a "sociálně potřební" dálnicemi tak často nejezdí, takže to bude relativně jednoduchá cesta, jak naplnit děravou státní pokladničku, že? (Bohužel) :evil:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Mike »

kdyby státní pokladničku, to by mi až tak nevadilo, on se na tom ovšem nejvíc napakuje provozovatel výběrčího systému
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dálniční známky

Příspěvek od jonáš »

.. zatimco teď se na tom logicky nejvíc napakuje tiskárna dálničních známek ;-) aneb chtěl bych mít jeden halíř z každý transakce, kterou v mojí bance dneska provedou.
U známek to bylo tušim padesát na padesát (4 mld výběr, 2 mld náklady) když ještě byly pro kamiony, zatimco u mýta jsou náklady něco přes miliardu (když se odpočítá splátka investice) a vybere se asi šest. Tak nevim jak se k tomu dojde. Ale každopádně počítejte s tim, že v rozvitym kapitalismu bude zpoplatněn nejen každej km po dálnici, ale i každej krok po soukromym chodníku a možná i každý nadechnutí, až i vzduch bude mít svýho vlastníka (kterej si pak jeho vlídný využití a kvalitu už pohlídá, jak kdysi pravil professor), na to je tenhle systém přece nastavenej.
Svatosp
Příspěvky: 464
Registrován: 10.9.2009 14:24:50

Re: Dálniční známky

Příspěvek od Svatosp »

Jeste ze ty znamky jsou, aspon na D+R neni tolik svatecnich ridici se straryma Skodovkama, se smrti ve vocich. :shock: :shock: :shock: Ti si urcite znamku nekupuji. :D
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Dálniční známky

Příspěvek od JirkaS »

jonáš píše:.. zatimco teď se na tom logicky nejvíc napakuje tiskárna dálničních známek ;-) aneb chtěl bych mít jeden halíř z každý transakce, kterou v mojí bance dneska provedou.
Tiskárna známek se na tom určitě tolik nenapakovala, hodnota té dálniční nebude o moc větší než známky na dopis. Část sebrala distribuce, ale i tak to nejspíš 4:2 nebylo. Mýto za auta < 3,5t se mi nelíbí z toho důvodu, že stejný efekt přináší výběr přes PHM, kde je to prakticky zadarmo. Jediný smysl mi dává u úseků stavěných a provozovaných výhradně soukromníky, protože to je stavba, kterou neplatím z daní.
lfelkl
Příspěvky: 2
Registrován: 6.10.2009 8:37:38

Re: Dálniční známky

Příspěvek od lfelkl »

opet pridam postreh a reakci z meho zamestnan...co se tyce dalnicek na dalsi rok tak cena vypada stejne jak ted...ohledne el. dalnicek - 2011 je predbezny termin a melo by to byti casove tzn. rok,mesic apod s moznosti prenosu..
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“