Čísla komunikací a jejich značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět

K jakému označení SOKP se kloníte?

1 v modrém poli (současný stav)
18
15%
0 v červeném/modrém poli
27
23%
99 v červeném/modrém
15
13%
R1 v modrém poli
12
10%
R0 v modrém poli
8
7%
D0 v červeném poli
36
30%
jiné (návrh do fóra)
3
3%
 
Celkem hlasů: 119

JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od JirkaS »

Martin96 píše:Tak Maďaři taky mají okruh kolem Budapešti značený jako M0.
Mají. A došli k tomu mnohem dřív než my, hned se začátkem výstavby - v jejich původním značení silnic se s okruhem vůbec nepočítalo. I to přeznačování jedniček se měnilo. Dřív se přidávala 0, pak se to zas vrátilo.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Honey72 »

Tak jsem byl zase absolvovat cestu přes republiku a jelikož nesnáším jezdit stále stejnou silnicí, natož Jaroměř-Hradec, zkouším různé jiné trasy, abych také poznal kouty naší země. V mapě jsem si zvolil trasu po silnicích druhé třídy, vypsal si jejich čísla a průjezdní uzly a vyrazil, jestli to zvládnu bez navigace jak se jezdívalo dříve.

Katastrofa. I když jsem mapař, spoustu míst znám, brzy jsem byl ... Zpočátku to šlo, ty obce znám, ale jakmile jsem se dostal do míst kde jsem nikdy nebyl, tak to byl problém. Už hned na začátku trasy jsem zpozoroval, jak strašně blbě jsou u nás ty silnice značené. Jedničky jsou poctivé, ale dvojky :-(. Naprosto chybějí čísla silnic jako by neexistovala. Když se číslo občas objeví na nějaké směrovce, nejsou pak zase na sloupku, takže řidič nemá kontrolu, jestli po té své silnici jede. Jet stále po hlavní není na dvojkách pravidlem. Vypsané cíle mi také často byly k ničemu, asi jsem si vypsal jiné než autor značek uznal za vhodné. A že se cíl stejně na další křižovatce vypaří a pak zase objeví jsme tu popsali už spousty stránek. No a ty naše směrníky stovky metrů před křižovatkou. Sice bylo hezky, ale i tak jsem prostě v polích kukuřice neviděl, kdy ta odbočka bude a zbytečně brzdil auta za mnou. Když máme tak ukrutný nepořádek ve dvojkách, neumím si představit, kdybychom měli číslovat ještě trojky.

https://www.google.cz/maps/@50.5920838, ... 312!8i6656
Autor směrníků si nevěděl rady, jak vyznačit nájezd na silnici 295. Jediný cíl na této silnici je totiž jen Vrchlabí. Tak tam radši šalamounsky nedal žádné číslo.

https://www.google.cz/maps/@50.5654979, ... 312!8i6656
O kus dál si zase hlavu s číslem nikdo nelámal. Do Jičína silnice 293 nevede, končí po pěti kilometrech.

https://www.google.cz/maps/@50.3601247, ... 312!8i6656
Typická klasika. Vaše silnice 327 odbočuje, jedete do Chlumce nad Cidlinou. Číslo však chybí a Chlumec také zmizel. Takže kam ? Vzít mapu (pokud něco takového ještě vozíte s sebou :-) a hledat které z těch měst je na trase 327 do Chlumce.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od JirkaS »

Honey72 píše:https://www.google.cz/maps/@50.5654979, ... 312!8i6656
O kus dál si zase hlavu s číslem nikdo nelámal. Do Jičína silnice 293 nevede, končí po pěti kilometrech.
Tohle by mě nevadilo, nakonec je to běžné i na jedničkách, číslo v přerušovaném rámečku je novinkou a je otázkou, od jaké vzdálenosti by se mělo vlastně používat. Důležité je, že těch 5km po II/293 pojedu a pak aby byl další směrník s novým číslem.
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Lynx »

Honey72 píše: No a ty naše směrníky stovky metrů před křižovatkou. Sice bylo hezky, ale i tak jsem prostě v polích kukuřice neviděl, kdy ta odbočka bude a zbytečně brzdil auta za mnou
Ještě horší je to v obci, kde je ta cedule umístěna dříve, než je samotná odbočka a mezi tím jsou tam ještě jiné "falešné" odbočky a vy těžko rozeznáváte, která odbočka je ta Vaše a která je jenom nějákou místní komunikací vedoucí někam ke kravínu.

Většinou tu hlavní odbočku poznáte podle šířky a podobně, ale stává se, že máte například směrovku doprava a za ní následují postupně tři šířkově i jinak napohled rovnocenné odbočky doprava, a teď si vyberte která je ta Vaše .... Zrovna minulý víkend jsem si vybral v jedné obci špatně a vracel se právě od toho kravína zase zpět :-)
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Trupman »

Jó, to je klasika. Např. tady https://mapy.cz/s/30lqD - taky byste odbočili doleva hned za zastávkovou boudou? Omyl, směrovky platí až pro tu křižovatku v pozadí, kde je vidět vyjíždějící cisterna. O to vtipnější, že doleva je značená i objížďka pro auta nad 12t, ale v té "falešné" křižovatce řidič brzy narazí na zákaz vjezdu nad 3,5t.

Větší lahůdkou je, když člověk občas narazí na podobné případy se značkami upravujícími přednost a dodatkovými tabulkami. Kdy mezi křižovatkou a značkou je ještě nějaká odbočka na účelovou komunikaci právě k tomu kravínu nebo jiné usedlosti, která by šířkově odpovídala normální křižovatce.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Kubajsu »

Jako třeba tady...
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Sosa »

Kubajsu píše:Jako třeba tady...
Tak to je skvělé, svislé neodpovídá vodorovnému značení.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Kubajsu »

Víceméně odpovídá. Ale ignoruje křížení, zřejmě účelové, komunikace před křižovatku, kterou se snaží řešit...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Trupman »

Kubajsu píše:Jako třeba tady...
:ok: Slušnej příklad. Dokážu si představit situaci, kdy řidič přijíždějící z této strany to strhne doleva pod protijedoucí auto s představou, že mu má dát přednost.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Honey72 »

U soudu by to vyhrál. Pokud by přežil. Já měl tenkrát štěstí v Hořicích a to do mě napálil místní. Nechal se zmást šíří a pruhy u chodníku. https://www.google.com/maps/@50.3703549 ... 312!8i6656 Tenkrát tam ovšem byla u krajnice tlustá bílá čára, aby při motorkářských závodech jednou ročně věděli závodníci kudy vede trasa. Jenže hlavní je doleva. Do té jednosměrky.

Tady jiný pohled:
https://mapy.cz/zakladni?x=15.6326008&y ... ni&id=2378
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od JiVi »

no, podle "ošoupanosti" silnice by ch byl pro změnu hlavní doprava.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Mike »

čísla silnic se dají kontrolovat na mostech resp. na takové té černé tabulce před mostem
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Honey72 »

Trošku kostrbaté řešení :-) Hlavně aby ten most byl hned za křižovatkou .-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Petanecek
Příspěvky: 371
Registrován: 14.11.2012 10:47:44

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Petanecek »

A zapomělo se na přejezdy, tak lze také zkontrolovat číslo silnice. :D
Zdržuji se hlavně jižně od Dunaje, ale rád se podívám i na severní břeh a sem tam i na západ od Rýna.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Martin_L »

Myslíte železniční přejezdy? Na těch to nejde, ty jsou číslované v jedné souvislé řadě, P1 je v Bubenské ulici v Praze.
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od jeni013 »

To je pěkné, zřejmě začali od nejstarší trati.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Honey72 »

To jsou spíš čísla pro integrované složky a jiná než tato:https://www.google.cz/maps/@50.6725365, ... 312!8i6656
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
petsheny
Příspěvky: 331
Registrován: 25.12.2015 23:55:14
Bydliště: u Zubatých žab

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od petsheny »

Nedávno jsem zaregistroval, že už i na silnicích II a III tříd začínají na nově opravených úsecích číslovat i propustky. Až se to rozšíří tak to bude tedy další možnost jak sledovat číslo silnice.
https://mapy.cz/zakladni?x=18.2012119&y ... itch=0.271
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Honey72 »

Pokud jej ovšem nezaevidovali jako most :-)

Jinak souhlas. Ovšem to by těch sloupků s číslicí mohlo byt na krátkém úseku i desítky za sebou :-) https://mapy.cz/zakladni?x=15.7450764&y ... A1zn%C4%9B

Nebo by to vyřešili šalamounsky https://mapy.cz/zakladni?x=16.0676704&y ... ni&id=2692
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
petsheny
Příspěvky: 331
Registrován: 25.12.2015 23:55:14
Bydliště: u Zubatých žab

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od petsheny »

U nás na I. třídách (MS kraj) jsem si toho všiml už tak před 3 lety a značí opravdu každou "trubku" pod cestou. Teď nevím kde to bylo, ale opravdu tam asi na 100 metrech byly takto značeny 3 propustky každá sólo.
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od xipecko »

to na co odkazuje petsheny by asi měl být propustek, to P se tam dávalo, když jsme ty čísla osazovali...

jinak Honey72 - jeden takový úsek znám, pár za sebou jich tu je :) https://mapy.cz/zakladni?x=17.4044497&y ... itch=0.140
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Martin_L »

jeni013 píše:To je pěkné, zřejmě začali od nejstarší trati.
Ne ne, to by začali v Břeclavi, kde 6. června 1839 železnice dosáhla území dnešního Česka ;) Ze seznamu přejezdů v síti SŽDC je patrná jiná logika: Začalo se v centru Prahy a šlo se postupně po tratích zhruba nejprve na severozápad, pak, západ, jih, sever, východ a dále na Moravu. Poslední čísla jsou u Českého Těšína a pak je pár přejezdů, které vznikly po tomhle číslování (provedeném někdy v roce 2012).
Honey72 píše:To jsou spíš čísla pro integrované složky a jiná než tato
Jenže zatímco ty bíločerné "mostní" tabulky jsou u přejezdů spíše vzácností, tak tím číslem "Pxxxx" je označen opravdu každý přejezd a je to tedy jediný systém, který se dá pro identifikaci přejezdu opravdu spolehlivě použít.
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od jeni013 »

Martin_L píše:Ne ne, to by začali v Břeclavi, kde 6. června 1839 železnice dosáhla území dnešního Česka ;)
Měl jsem původně na mysli Buštěhradskou koněspřežku, ale pravda je, že by to číslování by muselo jít někde od Budějovic,,,
Petanecek
Příspěvky: 371
Registrován: 14.11.2012 10:47:44

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Petanecek »

Tady je názorný příklad. Po rekunstrukcích stávajících přejezdu na nové jsou tam i nová čísla:
https://www.google.com/maps/@49.0539052 ... 312!8i6656
A jsou dokonce pod světlama - tedy číslo silnice + číslo přejezdu. To asi, aby bylo snadnější nalézt číslo.. :D

Jinak jsem nyní v Polsku a mohu říci, že i druhé třídy jsou tady super značené s číslem silnice. Takže opravdu ČR začíná ztrácet. Pamatuji si, kdy nám Poláci záviděli naši kvalitu silnic, číslování a dokonce i písničky v rádiu (Bylo to na začátku milenia) a najednou se to začíná otečet. Prostě ČR zaspala. A to hooodně. Těžit z pověsti a přáních nelze navěky.. :(
Zdržuji se hlavně jižně od Dunaje, ale rád se podívám i na severní břeh a sem tam i na západ od Rýna.
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od Martin96 »

Jen doplním, že ty čísla "Pxxxx" vznikly aby se zamezilo nehodě u Vraňan v březnu 2007 (tehdy za účelem podvodu nechala banda chytráků postavit na přejezd dodávku, do které pak najel vlak, přičemž se o ní vědělo, ale na drahách si tehdy spletli tratě, kde měl být provoz zastaven).
Co se týče číslování silnic, tak aspoň na Slovensku pokročili - tam po výměně značení nově označují i silnice III. třídy - asi první fáze té jejich revoluce v přeznačování silniční sítě.
A co vím, tak v Polsku pro jistotu silnice III. třídy nečíslují vůbec... To samé platí i o tamních přejezdech.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“