Dálniční poplatky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Lynx
Příspěvky: 3684
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Lynx »

Po letech klidu citelné zdražení. Cena dálniční známky má růst každoročně

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/daln ... oj=otvirak

Je to Premium - takže kopíruji celý text:

Celou dekádu se cena dálničních známek nezvyšovala a ani v dohledné době se čeští řidiči nemají čeho bát. Pomalu se však mohou připravovat na zdražení. Ministerstvo dopravy totiž pracuje na systému, který by měl cenu průběžně navyšovat každý rok. Zatím není jasné, z čeho ji bude počítat. Bude muset nejprve přijít změna zákona.

Ministerstvo dopravy slibuje, že v příštím roce zůstane cena dálniční známky stejná jako letos. To znamená 1 500 korun na rok. Jenže to vypadá, že relativně levné ježdění po dálnicích může brzy skončit.

„V současné době zvažujeme možnost úpravy zákona, která by na ceny dálničních známek zavedla valorizační mechanismus. O finální podobě rozhodneme v průběhu příštího roku,“ uvedl pro MF DNES František Jemelka, tiskový mluvčí resortu.

Faktem je, že navýšit cenu dálniční známky není tak jednoduché jako zvýšit ceny rohlíků nebo vajíček. Je k tomu potřeba změna zákona, na který se nesáhlo už od roku 2012. Řidiči osobních aut tak od té doby platí za dálnice stále stejně. Jak přesně bude mechanismus fungovat, zatím není jasné a vyplyne to z příprav v průběhu roku 2023. Nabízí se například navyšování o inflaci, ekonomové ale navrhují ještě radikálnější variantu.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) tlačí na Fialův kabinet, aby razantně snížil výdaje a navýšil příjmy státu. Ve svých návrzích nevynechává ani dopravu. Upozorňuje, že česká dálniční infrastruktura je přetížená, a to takovým způsobem, že to nejen snižuje komfort, ale ohrožuje to i ekonomický rozvoj.

„Prvním krokem by mělo být zásadnější zvýšení ceny dálničních známek o 50–100 %, zdůvodnitelné jednak přetížeností komunikací, jednak nutností jejich budování,“ navrhuje NERV. Podle ní by takové opatření přineslo do státní kasy ročně 4 až 5 miliard korun, a to i za předpokladu, že by se dálničních známek prodalo o něco méně.

„Velmi záleží na tom, jak bude výsledná podoba vypadat. Rakouské řešení, to znamená svázat cenu s hospodařením dálniční společnosti a situací na finančních trzích, je asi rozumné. Celoroční nárůst potom nemusí být nijak zásadní. Pokud do toho ale vstoupíte s tím, že budete cenu odvozovat od inflace, tak jste v Česku na dvaceti procentech,“ říká Igor Sirota, tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu.

Vysvětluje, že v Rakousku už několik let stoupá cena dálniční známky v průměru o dvě procenta ročně. To by podle něj bylo akceptovatelné i v případě českých řidičů.

„V době ekonomické krize si myslíme, že případné zdražení dálniční známky pro motoristy, byť nepatrné, bude považováno za symbol. Rozpočet tím nezíská žádné významné navýšení, ale tento krok bude motoristickou veřejností brán jako jeden z dalších přešlapů,“ dodává Josef Pátl, předseda Asociace řidičů osobních vozidel.

Dálniční známky patří v Evropě k méně obvyklému řešení. Využívá je pouze devět zemí.

Nejlevnější roční dálniční známka je v Rumunsku, kde vyjde na zhruba 680 korun, nejdražší v Moldávii, kde stojí skoro 4 400 korun. Česko je aktuálně ve výši poplatku přesně v polovině pomyslného žebříčku, tedy na pátém místě. I když porovnání je složité, protože některé státy, jako například Švýcarsko nebo Rakousko, kombinují známku s úseky, které se musí zaplatit extra.

Kdyby návrh NERV prošel, s žebříčkem by to citelně pohnulo. Padesátiprocentní zdražení by sice Česko stále udrželo na pátém místě, cena dálniční známky by se ale fakticky dostala na úroveň Rakouska. Pokud by vzrostla na 3 000 korun, s čímž počítá přísnější verze návrhu, Česko by se posunulo na pozici druhého nejdražšího státu.

Odsunuté zdražení

Původně se v současné vládě uvažovalo o tom, že by dálniční známky mohly zdražit už od ledna 2023. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ještě na začátku tohoto roku v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že společně s rozšiřováním dálniční sítě má přijít i zvýšení poplatku.

To by podle jeho tehdejších slov mělo být ale provedeno takovým způsobem, aby bylo pro řidiče pochopitelné. „Budou vědět, že pokud stát na jedné straně rozšíří dálniční síť, bude s tím spjato i navýšení ceny dálniční známky,“ uvedl Kupka s tím, že si umí představit, že ke zdražení dojde už v roce 2023. Nápad ale v průběhu roku odsunul s ohledem na rostoucí inflaci.

Cena 1 500 korun za roční vinětu tedy pro příští rok zůstává, ale neplatí pro každého. Tak zaprvé jsou tady osobní automobily, které mohou využít takzvanou EKO cenu. Ta je určena pro vozidla, jež jezdí na zemní plyn nebo na biometan, nikoliv však LPG. EKO cena v zásadě znamená poloviční slevu na jakýkoliv typ dálniční známky. Ještě lépe jsou na tom elektromobily a auta na vodík. U nich se nemusí dálniční známka platit vůbec. Bez poplatku mohou po dálnicích jezdit také například hasiči, policisté, ale i veterány – tedy pokud mají speciální registrační značku pro historická vozidla.

Známka na den

Ve světě dálničních známek se chystá ještě jedna velká novinka. Ta čeká celou Evropskou unii a vychází ze směrnice schválené v letošním roce. Od roku 2024 by ve všech unijních státech měla být k dispozici dálniční známka na jeden den. Uleví tak například při rychlých průjezdech cizinou nebo třeba při krátkých výletech po Česku.

Její cena může být maximálně devět procent z ceny celoročního kuponu. V současnosti by to tak znamenalo v našich podmínkách poplatek 135 korun. Vše ale samozřejmě závisí na tom, jaká bude v roce 2024 základní cena, která by se v té době už teoreticky mohla odvíjet právě od připravované pravidelné valorizace cen dálničních známek.

Autor: Ondřej Krutilek
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

Díky za článek. :ok:

Já bych byl rozhodně pro automatické každoroční zdražování podle inflace. A ne, že se o tom bude pořád žvanit a žvanit a někdo bude muset dělat nepopulární krok. Každý automat v rozdělování peněz je krokem vpřed. :ok: Plus co kilometr nové dálnice, to korunu navíc za známku.

Nyní by za známku měl stát chtít minimálně tak 2000, což by byl cca 1,5 násobek současné dálniční sítě. Takže finální stav, při hotových dálnicích by byl 3000. :) Proč ne. A automaticky o inflaci navrch, resp. to může být třeba o průměr inflací za poslední 3 roky, aby to byl rovnoměrnější růst.
Hlavně ať se teď jednorázově zdraží a dorovná to tu minulou dekádu, kdy to nerostlo, a pak ať je automat buď jen ta inflace nebo inflace+km dálniční sítě.
alabastr
Příspěvky: 555
Registrován: 5.11.2017 12:50:18
Bydliště: Praha

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od alabastr »

Souhlas, byl bych pro jednorázové zvýšení, ale ne o moc aby lidi neřvali, třeba na 1990,- aby to nepřekonalo tu hranici 2tis. a pak nastavit každoroční růst třeba o inflaci, případně ten růst mírně zastropovat pro roky jako je tento, např. každoroční zvýšení o inflaci, nejvýše však o 10% nebo tak něco...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

Ty velké výkyvy by právě mohly být vyřešeny průměrem několika let. Nicméně ještě lepší než o inflaci je dát nějaký koeficient z průměrné mzdy, resp. průměrů posledních 3 průměrných mezd.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Diaľničiar »

Takže cena se pro 2023 navzdory všemu ohlašovanému nakonec nezměnila. A další úpravy jsou i nadále pouze ve hvězdách. Když není metodika, když není představa o její aplikaci, tak není nic.
Pokračuje stejný typ politiky.
Možná někdy něco, ale teď ne. :D
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Mike »

nevím, uvažuji -li správně
jsem jediný státem povolený obchod v obci
všichni ke mě chodí nakupovat rohlíky
ve vesnici vyroste dalších 400 domů
mám z toho radost ?
ne, zdražím rohlíky
....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od mapman »

Je to trochu jinak, ty rohliky, o kterych mluvis jsou velke pivni s kminem - luxusni. Ty zdrazis a presto si je lidi kupujou, i kdyz vedle nich jeste zadarmo rozdavas obycejne bile gumove rohliky. Ty totiz lidem nechutnaji tolik jako ty pivni...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Honey72 »

Pokud by to byl lidově smýšlející pekař, zajistil by krajskou slevu a některým lidem prodával jen čtvrt rohlíku, protože by ho celý nesnědli a velké rohlíky jedí jen občas. Přece nebudou jíst zadarmo malé rohlíky, oni chtějí z velkého. :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

Ale ta část rohlíku se vždycky prodává s nějakou přirážkou.

Jinak naprostý souhlas s mapmanem. :ok:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Mike »

pro mě jsou ty bílé gumové zadarmo jen letos
každý jiný rok tam mám silniční daň...

přesto tam stále vidím to, že více uživatelů = více peněz
ale takhle asi stát neuvažuje

předpokládám, že celé to vzniká jen proto, aby jednodenní známka nebyla levnější než dnešní 10 denní...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od kot »

Přidávám se k Mikovi a jeho rohlíkům. :D
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Diaľničiar »

Tak to já zase k mampanovi a uvedení na pravou míru, že je potřeba oddělit gumový bílý rohlík od luxusního provedení. :)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Country
Příspěvky: 506
Registrován: 14.3.2009 21:29:32
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Country »

Zdá se, že Poláci dospěli k závěru, že když se do dálnic investuje sposta peněz, je nesmyslné z nich motoristy vyhánět poplatky ....
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... e-40431878
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Mike »

letmým pohledem do diskuse se zdá, že i ministr Kupka nebude patřit mezi oblíbence 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

Když se bude do infra sypat i v dalších letech alespoň tolik peněz jako dnes, tak já ty 2300 s chutí zaplatím a jen ať cizinci cvakají. Nejvíce mě dostávají ty komentáře, jak jsou u nás dálnice tankodromy a podobné žvásty .. z 90 % jsou to buď lidé, co vjedou na českou dálnici jednou za uherský rok, nebo jsou to absolventi VŠŽ, kteří nemají na práci nic jiného než vypisovat po novinkách a fejsbukách a na všechno všude nadávat už z principu. Ideálně ještě zavzpomínat na bolševika.

Jako všechna čest, že si to Polsko může dovolit, ale zajímalo by mě, zda by si to mohlo dovolit, nebýt blížících se voleb. :P :D
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od kot »

No, pokud před volbami zruší placení dálnic / třeba jen u těch státních /, tak to nová garnitura stěží znovu zavede, Arame.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Japao Joe »

kot píše: 17.5.2023 22:10:10 No, pokud před volbami zruší placení dálnic / třeba jen u těch státních /, tak to nová garnitura stěží znovu zavede, Arame.
Když to jde u nás proč by to nešlo v Polsku?
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Japao Joe »

Aram96 píše: 17.5.2023 21:36:31 Když se bude do infra sypat i v dalších letech alespoň tolik peněz jako dnes, tak já ty 2300 s chutí zaplatím a jen ať cizinci cvakají. Nejvíce mě dostávají ty komentáře, jak jsou u nás dálnice tankodromy a podobné žvásty .. z 90 % jsou to buď lidé, co vjedou na českou dálnici jednou za uherský rok, nebo jsou to absolventi VŠŽ, kteří nemají na práci nic jiného než vypisovat po novinkách a fejsbukách a na všechno všude nadávat už z principu. Ideálně ještě zavzpomínat na bolševika.

Jako všechna čest, že si to Polsko může dovolit, ale zajímalo by mě, zda by si to mohlo dovolit, nebýt blížících se voleb. :P :D
Tak třeba pro mě (pro cesty odkud, kam, kdy a na čem jezdím) bylo i těch 1500 neekonomických. No a dokud nebude skutečně dostavěno (pro mě zásadní D11 a D35) tak ta cena bude taková, že to bude opět mimo. Nenajezdím toho sice bambilion, ale na druhou stranu 30kkm ročně taky není úplně málo.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Honey72 »

Myslím, že Poláci postupně zpoplatní co se dá, jen co vyprší lhůta u dotací z EU. Teď jsou všechny jejich A i S nové, rekordně vybudované během stejné doby. Jenže to zároveň znamená, že přibližně ve stejnou dobu začnou i nákladné opravy. Tak obrovskou síť si nemůže stát dovolit udržovat jen z rozpočtu a mýtného kamionů.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Svatosp
Příspěvky: 464
Registrován: 10.9.2009 14:24:50

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Svatosp »

Myslim, ze zvedat cenu dalnicni znamky o 800Kc coz je vice nez 50 procent je nehoraznost, ktera nema obdobyv civilizovanem svete! Argument, ze se za 10 let cena nezmenila neberu, protoze se taky nic moc nepostavilo a provoz brutalne vzrost takze komfort klesl! Pokud neni dokoncena paterni dalnicni sit, nemuze byt o nejakem zvysovani ani rec.
alabastr
Příspěvky: 555
Registrován: 5.11.2017 12:50:18
Bydliště: Praha

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od alabastr »

Mě zvýšení ceny za používání dálnic o 67,- měsíčně jako nehohoráznost nepřijde, jako nehoráznost mi přijde že v naší zemi každý chce všechno levně, ještě levněji a nejlépe zadarmo, ale zároveň běda když to není v nejvyšší jakosti. Za mě je zvýšení po takové době o 800,- naprosto v pohodě a navíc bych nastavil každoroční valorizaci podle nějákého jasného klíče. I s novou cenou to bude cca 192,- na měsíc(roční kupón), to je jeden oběd v kantýně nebo tři čepovaný Plzně :lol: ...
Svatosp
Příspěvky: 464
Registrován: 10.9.2009 14:24:50

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Svatosp »

alabastr píše: 18.5.2023 12:23:52 Mě zvýšení ceny za používání dálnic o 67,- měsíčně jako nehohoráznost nepřijde, jako nehoráznost mi přijde že v naší zemi každý chce všechno levně, ještě levněji a nejlépe zadarmo, ale zároveň běda když to není v nejvyšší jakosti. Za mě je zvýšení po takové době o 800,- naprosto v pohodě a navíc bych nastavil každoroční valorizaci podle nějákého jasného klíče. I s novou cenou to bude cca 192,- na měsíc(roční kupón), to je jeden oběd v kantýně nebo tři čepovaný Plzně :lol: ...
Bohuzel pokud porovnate stav nasi dalnicni site, prumerny plat apod, vychazi to absolutne nejdraz. Podivejte se treba v Rakousech, kolik maji platy a kolik maji km dalnic a kolik stoji dalnicni znamka? To vam prijde porad v poradku? POkud bych dostal za sve penize odpovidajici kvalitu a sit, klidne zaplatim 2x tolik, ale za tu hruzu co tady je, paterni sit chybi, za to by se platit nemelo absoluptne nic . Pro lidi, ktery pouzivaji dalnici jenom obcas( protoze treba v jeho kraji zatim neni postavena! ) budou platit tolik penez navic, neni to nehorazne? Je a je to ubohost!! :kladivo: :kladivo: :kladivo:
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od MPMP »

Svatosp píše: 18.5.2023 12:14:33Argument, ze se za 10 let cena nezmenila neberu, protoze se taky nic moc nepostavilo
Za dobu od roku 2012 se zprovoznilo cca 200km, což dělá nárůst sítě přibližně o 18%. k tomu připočtěte inflaci (od roku 2012 podle ČSÚ to je úhrnem přes 36%) a dostaneme co? Tak si to spočítáme: 1500 * 1,18 * 1,36 = 2407,20. To je překvaoení, že?
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Japao Joe »

Pro mě se dálniční poplatky platí hlavně za komfort cestování a úsporu času no a pokud mi dálnice nic takového nenabídne tak si radši dojdu na ty tři plzeňský. Na údržbu platím spotřební daň a DPH v palivu.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Trupman »

Japao Joe píše: 18.5.2023 13:05:15 Pro mě se dálniční poplatky platí hlavně za komfort cestování a úsporu času no a pokud mi dálnice nic takového nenabídne tak si radši dojdu na ty tři plzeňský. Na údržbu platím spotřební daň a DPH v palivu.
No pokud jezdíš třeba z Jaroměře do Vysokého Mýta, tak ti dálnice nabídla za poslední rok setsakramensky velký komfort. Nebo také lidé zapomínají jak ještě nedávno se cestovalo na Ostravsko a do Polska...
Jenže to je tak, na tento komfort se velmi rychle zvykne. Pak se navíc díky indukci dopravy ještě dálnice zahltí, ošoupe se, a komfort je ten tam... Dálnice je spotřební zboží co se rychle okouká :-)
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“