Billboardy u silnic a dálnic

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mapman »

Včera prezident podepsal novelu, tzn. že zákaz veškeré reklamy kolem dálnic a silnic I. třídy s výjimkou označení provozoven u nich je tutovkou.
MPMP píše:A není to náhodou tak, že konec čeká Billoardy, ale reklamy na mostech nikoliv?
Konec čeká veškerou reklamu, která je jak přímo na dálnici (zvláštní užívání) tak i v jejím ochranném pásmu (u dálnice 250 m na každou stranu a 50 m do výšky).
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mbmat »

Takže od dálnic zmizí i ty orlice mattoni, škoda, ty mi asi jako jedinné billboardy nevadily.
Jinak dobrá práce všem zainteresovaným :ok:
Snad jen jedna otázka: 5 let od včerejška, kdy to podepsal prezident?
Myčák
Příspěvky: 52
Registrován: 10.5.2012 10:49:23

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Myčák »

Taky mně orlové Mattoni nevadějí, avšak nevěřím, že billboardy zmizí...
Naposledy upravil(a) Myčák dne 19.5.2012 9:57:31, celkem upraveno 2 x.
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mapman »

5 let od účinnosti zákona, což je prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů - pokud k vyhlášení dojde do konce měsíce (což by mělo) tak to bude od 1.8.2012, tzn. poslední možný termín pro odstranění reklamního zařízení je 31.7.2017. Pak už bude vše (s výjimkou řádně povolených označení benzinek, motorestů a jiných provozoven u dálnice a silnice I. třídy) provozováno nelegálně a postihnutelné jako správní delikt podle zákona pokutou až do výše 300000 Kč.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mbmat »

Vyčerpávající. Děkuji
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Lenny »

Myčák píše:Taky mně orlové Mattoni nevadějí, avšak nevěřím, že billboardy zmizí...
Orlové někteří zůstanou. Jsou dál než 250 m.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mbmat »

Třeba ten u D8 zmizí.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od jonáš »

Třeba se jen pošoupne o kousek dál.
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Nosorožec »

zmizi tedy billboardy taky z ochranneho pasma Jizni spojky nebo nebo brnenskych radial? Jsou to v intencich tohoto zakona mistni komunikace nebo rychlostni komunikace?
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mapman »

Od Brnenskych radial ano (silnice I. tridy), od Jizni spojky ne (mistni komunikace) ...
Sch
Příspěvky: 221
Registrován: 26.3.2009 10:43:17

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Sch »

Co všechno na území Prahy spadá do účinnosti zmíněného zákona?
Silnice I. třídy na území hl.m.Prahy nejsou žádné (někdy v 90. letech byli zrušeny?), ale Wikipedia výslovně říká, že I/4 od MÚK Lahovice, a možná I/7 od Evropské k letišti?
Z dálnic a rychlostek mě napadá, začátek D1, možná začátek D8 (R8, odkud?), R10 od MÚK s R1 po MÚK Radonice, začátek D11, určitě R1.
Může mě někdo doplnit nebo opravit?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Standa »

Mám dotaz: už se u nějaké nehody prokázalo, že byla zaviněna billboardem?
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od adamos »

Standa píše:Mám dotaz: už se u nějaké nehody prokázalo, že byla zaviněna billboardem?
... a prokazovalo se to někdy? Obávám se, že kolonka v policejních statistikách nezná položku "zavinění billboardem". Takové nehody by nejspíš spadaly pod "nevěnování se řízení". A řidičů. kteří by dobrovolně přiznali, že místo na silnici čučeli na billboardy, těch taky asi moc není :-(
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Houdini
Příspěvky: 277
Registrován: 10.2.2011 9:42:32

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Houdini »

Sch píše:Co všechno na území Prahy spadá do účinnosti zmíněného zákona?
Silnice I. třídy na území hl.m.Prahy nejsou žádné (někdy v 90. letech byli zrušeny?), ale Wikipedia výslovně říká, že I/4 od MÚK Lahovice, a možná I/7 od Evropské k letišti?
Z dálnic a rychlostek mě napadá, začátek D1, možná začátek D8 (R8, odkud?), R10 od MÚK s R1 po MÚK Radonice, začátek D11, určitě R1.
Může mě někdo doplnit nebo opravit?
Dle silniční databanky http://geoportal.jsdi.cz/geoportal_RSDCR/default.aspx je Jižní spojka silnice č. 29 (dále magistrála jako 8 napojena na D1, 6+7+5 jsou plynule napojeny na 8 v Argentinské, 12 po okruh, 10 po Průmyslovou a nově Vysočanskou radiálou)
"Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mapman »

No, k těm jedničkám v Praze opatrně, protože jak Jižní spojka tak mnohé ostatní jsou zařazeny v pražském pasportu místních komunikací a je s nimi i tak operováno ... databanka nemusí mít nashromážděny všechny relevantní údaje.
Sch
Příspěvky: 221
Registrován: 26.3.2009 10:43:17

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Sch »

Vidím, že zjistit jednoznačné informace nebude tak snadné. O přesnosti dat v databance ŘSD také pochybuji, protože to by znamenalo, že označené ulice by financovalo ŘSD a např., rozšíření Karlovarské podle mě platilo ŘSD jen po Drnovskou a dále ke Slánské to šlo za Prahou: http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... 8.JPG.html
Čímž bych seznam sám doplnil a I/6 po ulici Drnovskou.
GiuseppeS
Příspěvky: 560
Registrován: 10.5.2009 14:41:32

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od GiuseppeS »

Standa píše:Mám dotaz: už se u nějaké nehody prokázalo, že byla zaviněna billboardem?
kverulant.org píše: Při srážce s billboardem u nás zahyne přibližně deset lidí ročně.
Nevím, odkud ty údaje berou, zkuste proklikat http://www.kverulant.org/billboardy.html případně jejich další materiály ...
Redispero
Příspěvky: 383
Registrován: 28.10.2009 9:52:02

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Redispero »

Standa píše:Mám dotaz: už se u nějaké nehody prokázalo, že byla zaviněna billboardem?
Tak zavinění se těžko někdy prokáže, nicméně rozhodně billboardy mohou zhoršit důsledky nehod, třeba...
http://www.hzscr.cz/clanek/pozar-osobni ... na-d5.aspx
http://www.pozary.cz/clanek/14738-ford- ... bilboardu/
Myslím, že byl taky případ na Plzeňsku, kdy nějaký "rychlík" vytlačil auto z dálnice a jeho řidič zemřel po nárazu do blillboardu
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Standa »

Díky za odpovědi na můj lehce provokativní dotaz. Měl jsem spíš na mysli případy, co popisoval Adamos (tedy "nevěnování se řízení" kvůli "čumění po billboardu"), protože při nárazu do sloupu billboardu jsou jeho negativní účinky jasné. Určitě by tedy neměly být umístěny na samostatných sloupech do cca 50 m od dálnice, nebudou-li tyto obloženy řádně otestovanými a homologovanými retardéry.

Jinak proti billboardům nic nemám, myslím si, že pozornost může úplně stejně odvádět jiné auto v protisměru, zajímavost v okolí nebo dokonce i dopravní značení. Řidič prostě musí být schopen se v případě potřeby od jakýchkoli rušivých elementů úplně odstřihnout. Při jízdě po dálnici mi čas od času se opakující zpestření pro oči pomáhají udržovat bdělost a ostražitost, navíc tím, že jich je u nás, zpravidla nepřitahují mou pozornost nijak mimořádně. Zjistil jsem, že jízda v Německu je sice příjemná, ale velmi monotónní, což v konečném důsledku může otupit pozornost. V Německu se to ale dá řešit "rychlými úseky", kdy se člověk chvíli rozjede trochu víc, než je jeho běžná cestovní rychlost, což u nás nehrozí (legálně).

Takže mám osobně z legislativní novinky spíše smíšené pocity, nicméně, jelikož většina řidičů je evidentně pro, může být chyba u mě ;) !
Ondra O.K.
Příspěvky: 339
Registrován: 11.3.2009 16:09:01

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Ondra O.K. »

Pro zajimavost http://www.bigfishmedia.sk/zaujimavosti ... odiov.html ...nicmene k objetivite studie je treba rict ze ji udelala Asociace pro venkovni reklamu, tudiz zrejme reklamni spolecnosti.

Nikde nemuzu najit fotogalerii silnice I/18 v okoli Popradu (na vychod)...to byste teprve koukali jaka hustota billboardu se da udelat a garantuju vam ze tady se neda "oslepnout"..taky je to hodnoceno jako vysoce rizikovy a nehodovy usek.
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od adamos »

Standa píše:Jinak proti billboardům nic nemám, myslím si, že pozornost může úplně stejně odvádět jiné auto v protisměru, zajímavost v okolí nebo dokonce i dopravní značení.
...
Ano, pozornost může odvést cokoliv jiného. Podle mě problém nestojí tak, že
... namísto billboardu odvede mojí pozornost jiné auto v protisměru, zajímavost v okolí nebo dokonce i dopravní značení, ale

kromě jiného auta v protisměru, zajímavosti v okolí nebo dokonce i dopravního značení mojí pozornost odvádí ještě navíc billboard.

Neboli ty podněty se sčítají.
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Standa »

adamos píše:
Standa píše:Jinak proti billboardům nic nemám, myslím si, že pozornost může úplně stejně odvádět jiné auto v protisměru, zajímavost v okolí nebo dokonce i dopravní značení....
Ano, pozornost může odvést cokoliv jiného. Podle mě problém nestojí tak, že ... namísto billboardu odvede mojí pozornost jiné auto v protisměru, zajímavost v okolí nebo dokonce i dopravní značení, ale kromě jiného auta v protisměru, zajímavosti v okolí nebo dokonce i dopravního značení mojí pozornost odvádí ještě navíc billboard. Neboli ty podněty se sčítají.
To je určitě pravda, ale řidič by se prostě měl dokázat od těch nepodstatných podnětů při jejich kumulaci kdykoli odstřihnout (například nejsem-li si jistý, kudy mám jet, soustředím se na dopravní značení a billboardy jaksi ignoruji, stejně jako v nějaké složité situaci musím řešit abych se s někým nesrazil i za cenu toho, že špatně odbočím). Naopak zase úplná absence podnětů může být poněkud uspávající a na některých úsecích bych byl vděčný i za ten billboard. Bohužel praxe bude taková, že možná zmizí právě od těch "nudných" úseků, zatímco třeba u Jižní spojky, kde je podnětů i bez nich víc než dost, nejspíš zůstanou... O té televizi třeba za Nuselákem ani nemluvě (tu mám někdy problém ignorovat i já, ta mi připadá vážně nebezpečná).
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od mapman »

Je to samozřejmě věc názoru, pro mě osobně je reklama u dálnic věc ohyzdná, rušivá a kazící celkový dojem z jízdy - a hlavně naše billboardová republika je pak srovnávaná s balkánem. Tolik na vysvětlenou proč jsem sám o tu novelu velmi stál a podporoval ji kudy to šlo :)
Standa píše:Bohužel praxe bude taková, že možná zmizí právě od těch "nudných" úseků, zatímco třeba u Jižní spojky, kde je podnětů i bez nich víc než dost, nejspíš zůstanou... O té televizi třeba za Nuselákem ani nemluvě (tu mám někdy problém ignorovat i já, ta mi připadá vážně nebezpečná).
Opět, pro mě je mnohem méně problematická reklama na Jižní spojce, kde je těch vjemů tolik, že je člověk přehlíží - ve volné krajině je to pro mě osobně mnohem horší... aj pro to, že ve volné krajině jezdíš 140 a ne 80 jako na JS...
Tidus
Příspěvky: 13
Registrován: 2.11.2010 16:01:45

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Tidus »

Naprostý souhlas s mapmanem, nevidím jediný objektivní důvod opodstatnění jejich existence. Jinými slovy: jakou přidanou hodnotu přinášejí účastníkům silničního provozu? Dopravní značení má svojí věcnou opodstatněnost, účel billboardu spočívá pouze v tom, že vydělává velké množství peněz jeho vlastníkovi, toť alespoň můj osobní názor.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Billboardy u dálnic

Příspěvek od Lenny »

A za druhé informuje spotřebitele o daném produktu.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“