Financování výstavby dálnic

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od jonáš »

No stačí si snad srovat tyhle dvě témata tady a tady .. a je vám jasný že "nevíme nic, ale slíbíme cokoli" 8-)
Pime
Příspěvky: 342
Registrován: 5.4.2010 15:40:55

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Pime »

Politici slibi vse,aby se zalibili volicum,ale mam takovy dojem,ze eda janota skrtl na pristi rok dalsi 5 miliard.Takze sbohem R1 dostaveni ,D1 atd.Nejhorsi je jak jsem psal v prispevku D3 tak i kdyz budou penize tak to nepomuze viz D8 D11 a nejnoveji i D3.Jedine to muze zachranit Rikovice Lipnik. Na morave nejsou tak chamtivi jak v cechach i kdyz ekol. sdruzeni jen cekaji na nove stavby.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Diaľničiar »

Tak jsem četl o -5 mld. Kč pro segment dálnic a silnic. Tak ale to je kolik, 10% z rozpočtu ? To zase není tak hrozné.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od mapman »

No, upřímně řečeno, je to livkidační, pokud k tomu dojde, tak nejenže nebude na stavby které jsou naplánovany na tento rok ale bude muset dojít i k zakonzervování některých již rozestavěných staveb. V rozpočtu SFDI opravdu není v soušasnosti kde škrtat...
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od martini »

Je to 5% rozpočtu roku 2010. Při přípravě návrhů na státní rozpočet byl strop na 90% rozpočtu 2010 max. ve všech "nemandatorních" kapitolách. Je to opravdu tragický. SFDI takhle prostě fungovat nemůže, takhle nelze plánovat infrastrukturní stavby! Uvidíme, co nová vláda, ale obávám se, že se s tím budeme muset nějak vyrovnat :roll:

EDIT: Záměr TOPky na soukromé dálnice už jsem komentoval jinde... v PPP vláknu.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od 1975 »

Martini, o jaké částky tedy jde v absolutních počtech? Letos má SFDI 96 mld. Pokud vezmu, že je Eda zastropoval na 90%, byli by na cca 86,5mld. Jestliže se nyní škrtne dalších 5mld. je to 81,5mld. - pořád druhá nejvyšší částka v historii. A nezbyde náhodou taky něco z letoška? Jen namátkou, co jsem zachytil tady na fóru - 1 mld. D3, D8 se asi taky nestaví za celých 2,1mld. na úseku 0805 A.
A pak tam je takový pěkný bufřík - "konzervace rozestavěných staveb" - letos za 118 mio, příští rok za 3,476 mld.??? A to už vůbec nemluvím o zde populárním úseku Lubenec-Bošov - 715 mio na příští rok.
Já myslím, že tam ještě pár pěkných čertíků je...
I/11 Mokré Lazce - hranice Op/Ova - já vám to tam přeju, ale 3mld. za 2011/2012???
Pime
Příspěvky: 342
Registrován: 5.4.2010 15:40:55

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Pime »

Nezapomente ,ze v te castce jsou naklady na udrzbu, na Kapsch,na splatky dostavenych dalnic, na ruzne majetkove dorovnani tak vam z tech 86 miliard zustane tak 8-15 miliard,vcera jsem se dival na rozpocet SFDI a je tam 2011 hezky nasponovany,a to nemluvim o Evr. fondech bylo tam pocitano s nejakou castkou na D8 a nebude nic.Co se jedna o D3 tam jsem zjistil,ze se muze pokracovat ve stavbe i v prubehu vyvlastnovani aspon neco politici zaridili.
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od hh »

Přesně tak, nezdá se to, sice je to vysoké číslo, ale ještě stále se hodně staví (brzy bude po srandě) a to něco stojí. Desítky miliard jdou na pokrytí národní části k projektům OPD (peníze EU), takže na čistě naše stavby už teď zbývá pár jednotek milirad, z kterých je ukrajováno na opravy, povodně a nebude zhola na nic - například potřebné Malenovice (navíc teď až bude Hulín hotov), které za týden startují je dopravně nutná stavba a uvidíte, že s tím bude problém.
Pime
Příspěvky: 342
Registrován: 5.4.2010 15:40:55

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Pime »

Pocital jsem to z dat "Ceske dalnice" tak za poslednich 5 let bylo zprovozneno 235 km to nas myslim radi na predni mista v evrope.Andy uz jsi prevedl SFDI rozpocet do exelu jestli jo dej nejaky odkaz.Predvcerem jsem se do toho dival zkousel pocitat z hlavy ,ale je tam dost dat a je to malym pismem.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od martini »

Zatím je identifikován i propad v "daňových" příjmech o cca 3 mld. Kč.
Janota navrhuje sebrat dalších 5 mld. Kč a to je opravdu katastrofa pro nějaké další plánování, kdy výhled rozpočtu už tak byl velmi napjatý...

Podrobnosti dodám.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Diaľničiar »

Pime píše:Pocital jsem to z dat "Ceske dalnice" tak za poslednich 5 let bylo zprovozneno 235 km to nas myslim radi na predni mista v evrope.
Na přední místa jako absolutně vyjádřeno nebo v poměru k obyvatelstvu, rozloze, HDP ?
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Pime
Příspěvky: 342
Registrován: 5.4.2010 15:40:55

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Pime »

Tak je to presne za 4 roky 225 Km ja bych rekl,ze ve vsech ukazatelech,ale muzu se mylit u nejakeho maleho statu.A nevim jak Polsko jinak mne nikdo nenapada.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Diaľničiar »

Tak pak bych se ještě zeptal, co vy myslíte "popředím" a jestli EU nebo celou Evropu ?
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Pime
Příspěvky: 342
Registrován: 5.4.2010 15:40:55

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Pime »

No Rusko neberu jako soucast Evropy,jinak mozna je vice na Ukrajine kdyz tam bude ME ve fotbale a dost se postavilo v Chorvatsku ,ale nedival jsem se jestli je to vic nez 200 Km.
Jinak k tem financim nezapomente ,ze cim vice se postavi, tak je drahsi udrba jak zimni tak letni + jsou nejake tunely (R1,"D47",budouci i soucasna D8),hasici a ja nevim co jeste patri pod min. dopr.(ty hasice myslim dalnicni hlasice) a ty mosty se musi kazdou chvili natirat cim je dal. nebo R ekolog. tak vice stoji udrzba.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Diaľničiar »

Nemám přesné statistiky, ale myslím si, že třeba Španělsko postavilo za posledních 5 let víc jak 200 km, i když beru zase fakt, že to je větší země. Ano, Chorvatsko šlo hodně ku předu a dovolím si tvrdit, že předběhlo (nejen) Českou republiku. I když další léta budou skromné.

Nezapomínal bych třeba na Maďarsko, to pumpuje peníze do stavby dálnic i z rozpočtu i přes PPP; to je porovnatelná země s Českou republikou. Před 3 měsíci zprovoznili 145 km.

No a nezapomněl bych ani na Řecko, kde se dálnice zrovna od roku 2002 dostali hodně do popředí a nyní běží i přes PPP. Jenom Egnatia Odos na severu země dlouhá 670 km se postavila v letech 2003-2009. A v roce 2004 byli OH, takže se stavělo i na jihu atd. A to je rovněž porovnatelná země s Českou republikou.

Tím chci jenom říct, že Česká republika není rozhodně prvá, co se týče nové výstavby během posledních (třeba) 5 let. A to ani v absolutním vyjádření, ale ani v porovnání se srovnatelnými zeměmi. Tempo do 45 km ročně na to prostě nemělo, do krize. :idea: Ale jak je vidět, tak krize zasahuje i českou výstavbu dálnic. Tak se teprve uvidí, jak se výstavba pohne dál. I když je to hezké číslo.

No a doplním i fakt, že když se otevírají nové úseky, tak se zvedají náklady na údržbu: to jistě ano, ale rovněž stoupají příjmy z mýta a nálepek. :idea: A rovněž bych netvrdil, že náklady stoupají v závislosti od pokročilosti ekologie. Náklady stoupají hlavně věkem: kolik km D/R je starších jak 30 let ? A je faktem, že hodně z nich má starý CB povrch a stav je katastrofální, i když tam není moc mostních staveb.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Martin z Ostravy »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=134&t=2080
Toto není rozhodně dobrá zpráva a doufám, že nová vláda ještě přehodnotí ekonomické aspekty toho rozhodnutí. Že se kvůli škrtům nedají čerpat peníze z OPD je fatální chyba.

Dnes jsem koukal na ČT24, kde rozebírali zahraniční tisk, zmiňovali tam Irsko, které taky dělá škrty ve státních výdajích a ekonomika se jim hezky propadá.
S těmi škrty by se mělo počkat až na konjunkturu, protože to jinak nedopadne dobře.
R48 -> D48 se podařilo!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Standa »

Martin z Ostravy píše:...Dnes jsem koukal na ČT24, kde rozebírali zahraniční tisk, zmiňovali tam Irsko, které taky dělá škrty ve státních výdajích a ekonomika se jim hezky propadá.
S těmi škrty by se mělo počkat až na konjunkturu, protože to jinak nedopadne dobře.
To je jen další kolo klasického sporu keynesiánců a "laisse fair", oba tábory jsou ovšem skálopevně přesvědčeny o své pravdě a podle toho vypadá i odraz v médiích. Osobně mám spíš blíže k liberálům, růst HDP je taková oblíbená modla, která ještě nic neukazuje (klasicky: rozbiju-li okno, zvyšuji tím HDP). Přitom krize (a propad) má i pozitivní dopady - vyčistí se trh od nekonkurenceschopných firem, které se dají levně skoupit. Proto, kdo má v krizi investiční prostředky, může dost vydělat, což platí i z hlediska financování budování infrastruktury (v krizi by se mělo stavět levněji, tudíž by byla škoda to nevyužít, bohužel u nás se to tak nevidí).
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Marty »

Zajímavá byla zmínka o důsledku vyšší sazby spotřební daně -> po zvýšení sazby se vybere v Česku méně daní... Ekonomická klasika.

Sám raději tankuji po cestě na letiště v Niederösterreich diesel za 1,14 EUR/litr (minulý pátek) než za 31,90 kč v Brně... Že by na to přišli i ostatní, zejména kamioňáci ?
:-)
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Maniac »

Martin z Ostravy píše:http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=134&t=2080
Toto není rozhodně dobrá zpráva a doufám, že nová vláda ještě přehodnotí ekonomické aspekty toho rozhodnutí. Že se kvůli škrtům nedají čerpat peníze z OPD je fatální chyba.

Dnes jsem koukal na ČT24, kde rozebírali zahraniční tisk, zmiňovali tam Irsko, které taky dělá škrty ve státních výdajích a ekonomika se jim hezky propadá.
S těmi škrty by se mělo počkat až na konjunkturu, protože to jinak nedopadne dobře.
Doufám taky, z téhle úřednické vlády bych zvracel, poslední dobou jen škodí, nic neřeší, je to pro mě ztělesnění alibismu.

Stát dostane z divident ČEZu 20 mld., tak by mohli 5 mld. šoupnout zase zpátky.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od MPMP »

Maniac píše:... Stát dostane z divident ČEZu 20 mld., tak by mohli 5 mld. šoupnout zase zpátky.
Kam "zpátky"? Odkdy ČEZ=silnice?
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Maniac »

MPMP píše:
Maniac píše:... Stát dostane z divident ČEZu 20 mld., tak by mohli 5 mld. šoupnout zase zpátky.
Kam "zpátky"? Odkdy ČEZ=silnice?
A ono je snad někde explicitně řečeno, že ČEZ = cikáni?
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od MPMP »

A ono je snad někde řečeno, že sestavovaná vláda chce dát peníze ČEZ na sociální dávky?
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Maniac »

MPMP píše:A ono je snad někde řečeno, že sestavovaná vláda chce dát peníze ČEZ na sociální dávky?
Právě že není, proto doufám, že je užije nějak produktivně.
vypravec
Příspěvky: 309
Registrován: 30.8.2009 18:25:37

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od vypravec »

na TN.cz jsou uvedeny stavby v ohrožení z důvodů škrtů a je to trošku zarážející :

D47 Lipník - Bělotín -na dokončenou stavbu zprovozněnou v roce 2008 nebudou peníze !!!???? To je snad překlep ne ?

D47 Hladké Životice - Bílovec - na dokončenou zprovozněnou stavbu v roce 2009 nebudou peníze ??!!

D47 Bělotín - Hladké Životice - ku--va ma se to otevřít za dva měsíce, tak to snad dodělají ne ??!!!! nebo se to neotevře kvůli pár km chybějích protihlukových stěn ??!!!

I/56 Prodloužená Místecká -sakra, to se opravdu nedokončí téměř finišující stavba, která má být hotová za pár měsíců na podzim ???!!!
Pája K
Příspěvky: 89
Registrován: 17.8.2009 16:29:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Financování výstavby dálnic

Příspěvek od Pája K »

vypravec píše:na TN.cz jsou uvedeny stavby v ohrožení z důvodů škrtů a je to trošku zarážející :

D47 Lipník - Bělotín -na dokončenou stavbu zprovozněnou v roce 2008 nebudou peníze !!!???? To je snad překlep ne ?

D47 Hladké Životice - Bílovec - na dokončenou zprovozněnou stavbu v roce 2009 nebudou peníze ??!!

D47 Bělotín - Hladké Životice - ku--va ma se to otevřít za dva měsíce, tak to snad dodělají ne ??!!!! nebo se to neotevře kvůli pár km chybějích protihlukových stěn ??!!!

I/56 Prodloužená Místecká -sakra, to se opravdu nedokončí téměř finišující stavba, která má být hotová za pár měsíců na podzim ???!!!
No jo, koukám na to, a jsou to nějaké píčoviny. http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/stat-ne ... budou.html
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“