| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Financování výstavby dálnic http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=16&t=252 |
Stránka 12 z 52 |
| Autor: | vypravec [ 14.8.2010 19:49:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Martin z Ostravy píše: Schválně do toho praštili aby měli argument proti zastavení stavby. Jinak vypravěči máš vícero fotek? Mám, původně jsem nechtěl, ale když je zájem, připravím něco ke zveřejnění. To ukončení této stavby bude obzvlášť komplikované, mluvil jsem tam z chlapama, co dělali na kolektoru, který bude pod tou cestou a to se prostě musí dokončit. Tady už nejde jen o cestu, jak sami říkali. |
|
| Autor: | mapman [ 15.8.2010 10:02:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Až překvapivě pěknou infografiku zpracovali na základě map ŘSD na ihned.cz: http://ekonomika.ihned.cz/c1-45644880-b ... dou-k-ledu Jsou tam sice drobné chybky ale celkově to vyznívá moc pěkně... Umět to udělat, celkem by to slušelo i našim stránkám |
|
| Autor: | Martin z Ostravy [ 15.8.2010 10:30:02 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Jo pěkná grafika, no není to zas taková pohroma, jak to ze začátku vypadalo. I když ta I/11... |
|
| Autor: | vaclav [ 15.8.2010 11:17:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
jonáš píše: kritizuje se, ze se porovnavalo neporovnatelne. kdo delal to posouzeni? to neni mozne odebrat polozky tak, aby ta studie srovnavala srovnatelne? re ten tunel na D8 - neslo ho teda nechat stavet zahranicni firmou, co tu metodu umi? nekde jsem cetl, ze byl asi o 30% drazsi nez obvykle (bavime se o tunelu, tedy o velkych castkach). stat tedy zaplatil firme extra peniz za uceni se know-how? |
|
| Autor: | martini [ 17.8.2010 7:32:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Návrh rozpočtu SFDI na 2011 s výhledem na 2012 a 2013 je k nalezení na stránkách HKČR. Bohužel v tomto bouřlivém období může být nakonec vše jinak... |
|
| Autor: | Martin z Ostravy [ 17.8.2010 16:20:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Tak jsem koukal na ten rozpočet a zarazilo mě několik věcí: I/35 hr.okr. SY - Mohelnice 193mil jedná se o rekonstrukci, nebo jsou to peníze na tunel Hřebeč? Praha-Pavlov 136mil ještě pořád se doplací za hotovou stavbu, nebo jsou to snad peníze na MÚK Hostivice Mýto - celkem 20mld Kč, cena za neinvestiční náklady ( je to cena za pořízení mýta nebo provoz?) stoupá? Každý rok letos 2mld, příští rok o 150mil víc, přes příští zase o 150 mil víc? Kolik zbývá doplatit? Komunitární programy - Easy Way 150mil je to pravdu třeba? SOKP SSÚD Rudná - rekonstrukce dispečerských pracovišť za 160mil Kč, co tam dělají za 160mil Kč? Příspěvky na zvyšování bezpečnosti a zpřístupňování dopravy 180mil Kč co to je a je to nutné? Kde uvidím z tohoto výstup? Je to snad Besip? Příspěvky na výstavbu cyklistických stezek 160mil Kč ? |
|
| Autor: | multi [ 17.8.2010 16:58:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
I/35 hr.okr. SY - Mohelnice - jedná se o rekonstrukci. Teď tam zrovna rekonstrukce probíhá, tak nevím jestli se jedná o financování tohoto nebo se rozjede akce ještě v jiném úseku? |
|
| Autor: | Martin z Ostravy [ 17.8.2010 17:26:31 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
To bude asi ono. |
|
| Autor: | Lenny [ 17.8.2010 20:36:53 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Martin z Ostravy píše: Tak jsem koukal na ten rozpočet a zarazilo mě několik věcí: I/35 hr.okr. SY - Mohelnice 193mil jedná se o rekonstrukci, nebo jsou to peníze na tunel Hřebeč? Rekonstrukce I/35 mezi hranicí ok. SY/SU - Yet tedy Lukoil v Mohelnici. Martin z Ostravy píše: Praha-Pavlov 136mil ještě pořád se doplací za hotovou stavbu, nebo jsou to snad peníze na MÚK Hostivice Doplatek za stavbu Martin z Ostravy píše: SOKP SSÚD Rudná - rekonstrukce dispečerských pracovišť za 160mil Kč, co tam dělají za 160mil Kč? Napojení tunelů Komořany a Lahovice, dále napojení liniovky, SOS hlásek z jižního segmentu Pražského okruhu atd. Akorát nevím, jestli se tyto akce nejsou již zahrnuty do jednotlivých staveb. Minule se vymlouvali, že takovou cenu zjistit neumí, ale to asi v životě neviděli položkový rozpočet. Ale to už jsem u něčeho jiného. |
|
| Autor: | Pime [ 18.8.2010 7:42:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Ja nevim ale na rok 2012 tam krom R7 nic neni to uz se prestane stavet vzdyt D8 byla planovana do roku 2010 tak ty penize musi nekde zbyvat i kdyz tam jsou pozastavene EU.A jinak by mely byt v roku 2011 vsechny rozestavene stavby byt hotove? |
|
| Autor: | Standa [ 18.8.2010 8:02:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Martin z Ostravy píše: ...Příspěvky na zvyšování bezpečnosti a zpřístupňování dopravy 180mil Kč co to je a je to nutné? Kde uvidím z tohoto výstup? Je to snad Besip?... |
|
| Autor: | radiala [ 18.8.2010 9:11:31 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Užší řízení používá ŘSD podle Brunclíka hlavně na opravy silnic. Za tři roky tak stát utratil přes sedm miliard korun. Brunclík má vysvětlení i pro vysoké marže některých firem, které přesahují dvacet procent. Podle něj jsou tyto firmy efektivnější než některé nadnárodní stavební koncerny a nemají takové náklady na administrativu. MfD připomíná, že ŘSD má zatím od ministra dopravy Víta Bárty zaražené vypisování dalších soutěží, ale příští týden chce prosadit první balík soutěží na některé nutné opravy silnic. Šéf ŘSD chce změnit i systém zadávání velkých zakázek. Namísto soutěží pro velké stavební firmy, které fungují často spíše jen jako přerozdělovači práce s patřičným ziskem pro menší stavbaře, chce zavést systém projektového managementu. Zakázku na stavbu dálnic by tak získala nestavební firma, která by si najímala na jednotlivé stavební objekty specializované firmy. Brunclík odhaduje, že by se tak dala ušetřit zhruba desetina nákladů na nové stavby. http://www.financninoviny.cz/zpravy/inf ... 516952?rss stavbu dálnic by tak získala nestavební firma .........že by se tak dala ušetřit zhruba desetina nákladů na nové stavby. Co bude dělat ŘSD? |
|
| Autor: | Avantime [ 18.8.2010 9:51:00 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Standa píše: Jsou to hlavně bezbariérové chodníky, ale i různé další bezpečnostní prvky (přechody, jejich nasvětlení, občas i se semaforem, autobusové zálivy, podchody i nadchody a další), každý rok přes 100 akcí (z toho tak 2/3 - 3/4 bývá realizace a 1/4 - 1/3 projektová dokumentace). Přednostně se realizují akce u frekventovaných komunikací, většinou jde o průtahy I a II malými městy a vesnicemi. Hezké, ale kdy už se někdo podívá na přechod pro chodce na I/4 na Baních nebo na ten na I/7 u letiště? Druhý - doufejme - vyřeší R1 518, ale první tam bude strašit asi navždy... |
|
| Autor: | Standa [ 18.8.2010 10:00:15 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Avantime píše: Hezké, ale kdy už se někdo podívá na přechod pro chodce na I/4 na Baních nebo na ten na I/7 u letiště? Druhý - doufejme - vyřeší R1 518, ale první tam bude strašit asi navždy... |
|
| Autor: | Lenny [ 18.8.2010 14:35:46 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
radiala píše: Brunclík má vysvětlení i pro vysoké marže některých firem, které přesahují dvacet procent. Podle něj jsou tyto firmy efektivnější než některé nadnárodní stavební koncerny a nemají takové náklady na administrativu. To má rozhodně pravdu, menší firma nemá tak velkou administrativu, režii apod. A není to jedno jakou marži mají? Copak ve strojírenství, nebo třeba v papírenském průmyslu někoho zajímá jakou má kdo marži? |
|
| Autor: | dd [ 18.8.2010 15:37:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Větší firma má zase úspory z rozsahu a i ta větší administrativa by měla sloužit k vyšší efektivitě. Jedno by to bylo, kdyby proběhlo transparentní zadání zakázky. Neprůhlednost a vysoká marže dohromady prostě budí podezření. Hlavně ta čísla o ničem moc nevypovídají. Uváděli tam zisk před/po zdanění. Stačí ale mít velké odpisy nebo jiné náklady nebo zisky převést do zahraničí. To jde u malých i velkých firem. |
|
| Autor: | vaclav [ 18.8.2010 15:46:22 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
5% je vysoka marze? souhlasim s Lenny ze na 15% marzi neni z principu nic "zlodejskeho". dodavat pro stat preci neznamena delat bez zisku. Barta ale pouziva argument, ze jedna mala firma ma 18% marzi a ze je to spatne a ze vsichni museji jit u zasmluvnenych akci dolu s cenou. pak zase rika, ze je krize a ze se musi setrit. tim mota dve veci dohromady podle mne. |
|
| Autor: | dd [ 18.8.2010 15:51:15 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Ale tam je hlavní problém ta průhlednost. Kdyby bylo jasné, že ta firma vyhrála nejnižší cenou s otevřené soutěži, tak ať má marži jakou chce. Ale když byly osloveny 4 nově založené firmy, nikdo jiný neměl do soutěže přístup a vítěz má 4x větší marži než jiné stavební firmy, tak to prostě podezřelé je. |
|
| Autor: | jonáš [ 18.8.2010 16:02:21 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Avantime píše: Hezké, ale kdy už se někdo podívá na přechod pro chodce na I/4 na Baních nebo na ten na I/7 u letiště? Druhý - doufejme - vyřeší R1 518, ale první tam bude strašit asi navždy... No je to škandál, neregulovanej přechod přes čtyřpruh bejt nesmí. Buď to tam hned zúžit na 2x1 pruh |
|
| Autor: | dd [ 18.8.2010 16:21:01 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Přeci si pod sebou nebude PČR řezat větev: Teď je tam 50 a každou chvíli radar. |
|
| Autor: | Max [ 18.8.2010 18:00:25 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
jonáš píše: Avantime píše: Hezké, ale kdy už se někdo podívá na přechod pro chodce na I/4 na Baních nebo na ten na I/7 u letiště? Druhý - doufejme - vyřeší R1 518, ale první tam bude strašit asi navždy... No je to škandál, neregulovanej přechod přes čtyřpruh bejt nesmí. Buď to tam hned zúžit na 2x1 pruh Vsak tam v tom miste planujou MUK (nekdo to uz tady postoval, asi ve vlaknu o R4) a s tim ten prechod zmizi snad |
|
| Autor: | Standa [ 19.8.2010 7:14:59 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
jonáš píše: ...No je to škandál, neregulovanej přechod přes čtyřpruh bejt nesmí. Buď to tam hned zúžit na 2x1 pruh |
|
| Autor: | dd [ 19.8.2010 9:58:10 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Já jsem slyšel, že nesmí být obyčejný přechod přes 2 pruhy stejným směrem. Právě jako zdůvodnění toho, proč se všude zužují městské čtyřpruhy. Ale přesně to nevím. Uznávám, že přecházet čtyřpruh je nebezpečnější. Ale nelíbí se mi ani zužování nebo semafory na každém kroku. Často se mi stává, že někdo zmáčkne semafor, ale přejde ještě na červenou, a auta tam pak zůstanou stát zbytečně. Líbil se mi systém ve státech, kde přechody měly tlačítko jako na semaforech, ale jenom se rozblikala oranžová světla nad přechodem. Přecházející počkal, až ho auta pustí, a řidiči věděli, že můžou jet, když přešel. Na méně frekventované přechody ideální. Trošku OT, tak kdyžtak prosím přesunout. |
|
| Autor: | Lenny [ 19.8.2010 10:08:17 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Cenové normativy byly zveřejněny na stránkách ŘSD |
|
| Autor: | Kubajsu [ 19.8.2010 10:48:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Lenny píše: Cenové normativy byly zveřejněny na stránkách ŘSD Polňačka za 9 mil km? Hmmmm |
|
| Stránka 12 z 52 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|