| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Financování výstavby dálnic http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=16&t=252 |
Stránka 14 z 52 |
| Autor: | Sosa [ 12.9.2010 15:14:56 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Diaľničiar:krásně shrnuto. |
|
| Autor: | Pime [ 12.9.2010 16:49:22 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Kdyz uz se nacaly fin. Cinskych dalnic vemte si ze tam rocne se zacalo prodavat okolo 16 mil. aut.Ted si vemte 1,3 miliardy lidi za chvili bude cely svet vyrabet pro Cinu auta v 90 letech kdybych to nekde napsal nebo rekl tak by se na mne divali jak na blazna.(Ale kolik bude stat benzin?)prominte,ze jsem trochu odbocil. |
|
| Autor: | Diaľničiar [ 12.9.2010 17:36:42 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Čína a zvláště vých. pobřeží jsou nyní na tom tak (v investicích do dopravy) jak USA v 1940-1980. Totální stavební boom. Né nadarmo, mají až 3 stavební společnosti, které patří do TOP 10 z hlediska tržeb a počtu zaměstnanců ve světě. Na co má Siemens technologii magnetických vlaků, když se v Evropě nestaví a v Číně ano ? Ročně přibudne v Číně mnohem více jak 16 mil. aut. Tolik se jich tam jenom vyrobilo a následně prodalo. Nezapomínejte na dovoz. Právěže odhad na tenhle rok je již 23 mil. aut ročně. A pozor - obyvatel je přes 1,5 mld. Benzin bude stát více - zcela jistě v EU, dokud lidi nevyvolají tlak na vlády, které z teho jen bohatnou, ale do silnic zpátky peníze nedávají. Ale to jsme zcela OT. Já jsem třeba šokován, že Česká republika vybere na spotřební dani z PHM 184 mld. Kč To je jako kdybych já vybíral mýto za přejdění po mém chodníku (o který se starám atd.), ale pak v zimě bych žádal město o dotaci na sůl a posyp, protože mýtné od lidí jsem dal jinam - třeba na oplocení. |
|
| Autor: | Standa [ 13.9.2010 8:20:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Diaľničiar píše: ...Zase jsem se jednou zbytečně (bez větší pointy) rozepsal. Možná to později smažu a přepíši. |
|
| Autor: | Kubajsu [ 14.9.2010 9:29:54 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Diaľničiar píše: Pak tedy platí opravdu názor šejka - není arabská ropa drahá, ale politici na západě se mají vzpamatovat. Ono je fakt, že ropa je extrémně levná (i při současných cenách). Stačí si jenom uvědomit jaký kvanta energie v ní jsou. Stačí si porovnat kolik energie (a času) člověka stojí přemístit o třeba 50 km na kole (1 člověk a cca 10 kg železa), zatímco autem (1-5 lidí a cca 1300 kg železa) je to v benzínu cca 120 kč. Což je prostě celkem směšná částka za takovou práci... A je to přitom včetně zpracování, dopravy a daní... |
|
| Autor: | dd [ 14.9.2010 10:07:39 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Záleží na úhlu pohledu. Ještě celkem nedávno se dalo v US natankovat plnou nádrž za běžnou hodinovou mzdu. Já tam nebyl, ale to musely být časy |
|
| Autor: | Diaľničiar [ 14.9.2010 10:20:00 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Není na místě srovnávat živ. úroveň ČR s USA, co se týče benzínu, stejně jak to není možné v případě rozvoje dopravní infrastruktury mezi Německem a ČR. Vybírejte si porovnatelné země: Maďarsko, Polsko, Slovensko, Pobaltí. |
|
| Autor: | dd [ 14.9.2010 10:56:17 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
To byla jenom poznámka k tomu, že ropa je dnes "extrémně levná". Naopak, pro většinu světa je v Evropě ropa extrémně drahá, absolutně a často i relativně k příjmům. V delším časovém horizontu roste její cena, myslím, rychleji než příjmy. Takže mi extrémně levná rozhodně nepřijde. |
|
| Autor: | ventus [ 14.9.2010 10:58:47 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Moc si vážím Dalničiarových příspěvků, ale to nahoře je přeci jenom mimo. Spotřební daně (líh, tabák, paliva) mají za úkol dvě věci : - jednak získat pro státní pokladnu peníze pro chod státu (že z toho bohatne vláda je blbost) přičemž nezkoumám jak efektivně stát hospodaří - zadruhé mají určitou regulační funkci (zdraví, sociální dopady, doprava) Takže to není, že my motoristé si jejich prostřednictvím přispíváme na silnice - od toho by měly být silniční daně popř. mýto. Domnívají se snad kuřáci, že by 30% mělo jít na rozvoj kuřáckých hospod, nebo léčeben Bürgera ?? Většinu spotřebních daní z paliv zaplatí komerční sféra, což se promítne do ceny služeb a dopravovaných výrobků. Řada daní by byla v ideálním případě suplementární, ale s ohledem na okolní státy a druhou funkci daní máme právě spotř. daň 11,84 na benzin a DPH20% a ne 5,50 a 24% K bodu magnetických vlaků - je v provozu pouze spojnice Śanghaje s letištěm Pudong, v širším měřítku se nestaví na rozdíl od MASIVNÍ výstavby VRT. To, že je Číňaně nejprve objednají vozidla od více výrobců - Siemens, Bombardier a japonců, první kusy dovoz, potom místní montáž a masivní výroba domácích kopií je prostě fakt a vzhledem k jejich velikosti s tím těžko někdo něc udělá. |
|
| Autor: | jonáš [ 14.9.2010 11:12:29 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Tak ony to nejsou jen kopie ale často i licenční výroba, třeba italský firmy na železniční kola a nápravy tam maj společný podniky s místnim komunistickym kapitálem. A divil bych se kdyby tam nebyl zaháčkovanej jak Siemens tak Alstom nebo Bombardier. Něco jako je Renault už zcela otevřeně přítomnej v Rumunsku a dělá tam modely přizpůsobený úrovni východního trhu, ostatně svuj pobočnej závod má v Číně i zdejší Škoda Auto a dělá tam dobrý kšefty. Maglev je fakt jen demo vzorek, stačí vidět jak tam vypadá obyčejná výhybka. To je prostě padesát metrů dlouhý otočný pole betonový estakády na masivnim centrálnim sloupu, musí to mít ložisko jak kráva a přestavník zvící lokomotivy. Stavět to na delší vzdálenost by bylo extrémně investičně náročný i pro čínu. A taky proč, když se dá po slušnym klasickym svršku lítat jen o stovku pomaleji a s menší spotřebou energie. |
|
| Autor: | Kubajsu [ 14.9.2010 13:58:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
dd píše: To byla jenom poznámka k tomu, že ropa je dnes "extrémně levná". Naopak, pro většinu světa je v Evropě ropa extrémně drahá, absolutně a často i relativně k příjmům. V delším časovém horizontu roste její cena, myslím, rychleji než příjmy. Takže mi extrémně levná rozhodně nepřijde. Ano, ropa (benzin, nafta) je dražší vzhledem k příjmům než bývaly. Já jsem chtěl poukázat spíš na to, že vzhledem k tomu kolik práce (brutální fyzický dřiny) ušetří, tak rozhodně benzín moc drahý není... |
|
| Autor: | jonáš [ 14.9.2010 14:12:46 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Kubajsu píše: Ano, ropa (benzin, nafta) je dražší vzhledem k příjmům než bývaly. Já jsem chtěl poukázat spíš na to, že vzhledem k tomu kolik práce (brutální fyzický dřiny) ušetří, tak rozhodně benzín moc drahý není... Elektřtina ze zásuvky je podstatně levnější, zvlášť na mechanickou práci. Ale s těmi přijmy to moc nesedí, pamatuju benzin za 4 Kčs při průměrnym platu 2100 měsíčně. Pak za 8 Kčs při platech 3200 měsíčně, no a teď je to 30 Kč při nějakých 25 litrů průměr, čili skoro dvakrát levnější. Všechno je relativní. |
|
| Autor: | andy [ 14.9.2010 14:51:44 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Kubajsu píše: Ono je fakt, že ropa je extrémně levná (i při současných cenách). Stačí si jenom uvědomit jaký kvanta energie v ní jsou. Stačí si porovnat kolik energie (a času) člověka stojí přemístit o třeba 50 km na kole (1 člověk a cca 10 kg železa), zatímco autem (1-5 lidí a cca 1300 kg železa) je to v benzínu cca 120 kč. Což je prostě celkem směšná částka za takovou práci... A je to přitom včetně zpracování, dopravy a daní... Ono se to netýká jenom ropy. Vemte si třeba základní potraviny - kolik práce dá vyprodukovat kilo mouky apod. a jestli byste to za ty peníze dělal. Takže mě vždycky pobaví, když se mluví o tržních cenách, neviditelných rukou, řeckých scénářích atd. Kdyby se za všechny komodity platilo jejich skutečnou hodnotou, žádná finanční krize by nikdy nevznikla. Toho se holt ale v nejbližších 50 letech nejspíš nedočkáme. |
|
| Autor: | Diaľničiar [ 14.9.2010 15:42:43 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
dd: to, co píšete - 100% souhlas, přečtěte si ještě jednou, co jsem napsal ventus: opravdu ? v USA jdou peníze z PHM na silnice ... alkohol+tabák nerovná se silnice a doprava |
|
| Autor: | jonáš [ 14.9.2010 18:17:52 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Tak jistě, pokud je z populisticko-ideologických důvodů potřeba snižovat přímé daně a zastropovat odvody do sociálního a zdravotního pojištění (čimž se na těchto účtech poprvé od roku 1990 konečně podařilo vytvořit deficit), musí se to vybrat někde jinde. Samo se to nenakope |
|
| Autor: | MPMP [ 15.9.2010 7:26:49 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
jonáš píše: Tak jistě, pokud je z populisticko-ideologických důvodů potřeba snižovat přímé daně a zastropovat odvody do sociálního a zdravotního pojištění ... |
|
| Autor: | jonáš [ 15.9.2010 10:46:31 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
No já si třeba platim pojištění baráku, auta i samo sebe, a přitom doufám že z něj nebudu čerpat ani korunu. To máte různý Podstatnej problém těch fondů je, že to minulá vláda (ta bez Paroubka) "úsporně" ořezala na straně platby státu za osoby, které si to ze zákona sami platit nemusej. To je cca 60 až 70 % obyvatelstva, ekonomicky nečinného. http://www.blisty.cz/2010/9/15/art54500.html |
|
| Autor: | MPMP [ 15.9.2010 12:19:49 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
jonáš píše: No já si třeba platim pojištění baráku, auta i samo sebe, a přitom doufám že z něj nebudu čerpat ani korunu. To máte různý |
|
| Autor: | jonáš [ 15.9.2010 14:53:28 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Takže vy si necháte raka nebo infarkt pěkně odoperovat, a svoje nezletilý děti či ženu v domácnosti necháte klidně chcípnout? Ty co dostanou mrtvičku už nedejbože v pětatřiceti taky, protože si ještě dost nenaspořili a pravděpodobně už tu hypotéku do smrti nesplatěj? V týhle oblasti je to dost divná logika. Zatim se naštěstí ještě furt z větší části léčí podle diagnózy, ne podle prkenice. Jak se tomu říká je mě srdečně jedno. U důchodů je to momentálně nalomený ústavnim soudem, proti větší "zásluhovosti" tady zcela sobecky nic nemam, pokud to minimum bude stačit aspoň na dožití v garsonce a nákupy u Lidla. Ale ve zdravotnictví by v takovym případě muselo být prachů v systému tolik, aby to pokrylo standardní léčbu všem plus hodně navrch pro ty "záslužnější", což věru nehrozí -- muselo by se platit mnohem víc, nebo z vyššího HDP. A k tomu stát za 60% klientů nedává do systému náhradní odvody na úrovni průměrný mzdy, ale nevalorizovaný sub-minimální. Jakýkoli zastropování povede jen k tomu, že se to bude sanovat oklikou ze všeobecných daní a předvolebně skandovat "dědeček, babička, ujídá nám chlebíčka". S tim běžte za Issou s Mádlovou Bude hůř. |
|
| Autor: | MPMP [ 15.9.2010 17:06:49 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Tak to jsme si asi trochu nerozuměli. Já nemluvil o KVALITĚ péče, já mluvil o tom, co dostává každý úměrně dle pojistnému. Pro zdravotní pojištění to je pro mne nemocenská. Ta je i nyní závislá na výši příjmu, ergo kladívko na výši pojistného. A, světe divse, JE ZASTROPOVANÁ. Proč by tedy nemělo být zastropované i to pojistné? Že nemocenská není jediným plněním z nemocenského pojištění, o tom není sporu. Musí se někde vzít peníze na tu vlastní léčbu a souhlasím, že léčba má záviset na diagnóze a nikoli "prkenici". Ale ta nemocenská? Ta má taky záviset "na diagnóze"? |
|
| Autor: | miho [ 15.9.2010 19:31:23 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Ze zdravotního pojištění jde ošetření a část na léky. Ze sociálního pojíštění jde nemocenská (od 15 dne nemoci) a důchody. Tj. ze zdravotního pojištění nemocenská nejde, proto si nerozumíte. |
|
| Autor: | Pime [ 23.9.2010 10:20:53 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Nevite nekdo jak vcera dopadlo min. dopr. pri proj. statn. rozpoctu na rok 2011 nemuzu to nikde najit |
|
| Autor: | Pime [ 23.9.2010 17:37:13 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Tak jsem mohutne hledal a v slov list. jsem nasel ze na pristi rok ma byt snizen rozpocet o 37% a v prohl. vlady po zasedani rikal Barta ze je zvyseni na rok 2012 a 2013 o 10 miliard ale nevim jsetli oproti roku 2011 nebo predpokladu pro roky 2012 a 2013 |
|
| Autor: | martini [ 25.9.2010 9:03:38 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
Pime píše: Nevite nekdo jak vcera dopadlo min. dopr. pri proj. statn. rozpoctu na rok 2011 nemuzu to nikde najit Pime píše: Tak jsem mohutne hledal a v slov list. jsem nasel ze na pristi rok ma byt snizen rozpocet o 37% a v prohl. vlady po zasedani rikal Barta ze je zvyseni na rok 2012 a 2013 o 10 miliard ale nevim jsetli oproti roku 2011 nebo predpokladu pro roky 2012 a 2013 Rozpočet na 2011: tam se skutečně jedná o snížení z 96 mld. Kč v roce 2010 na cca 61 mld. Kč v roce 2011 (33 mld. Kč národní, 18 EU a 10 EIB). Přislíbené navýšení o 10 mld. Kč v roce 2012 a v roce 2013 by mělo být navíc oproti původnímu výhledu na roky 2012 a 2013 v národních prostředcích, čili dle střednědobého výhledu rozpočtu 2011, který šel do meziresortního připomínkového řízení, by situace mohla být cca následující: 2012: Národní 33 + 10 mld. Kč, EU 16 mld. Kč, EIB 5,2 mld. Kč = celkem 64,2 mld. Kč 2013: Národní 33 + 10 mld. Kč, EU 13,5 mld. Kč, EIB 5,2 mld. Kč = celkem 61,7 mld. Kč Bárta na té tiskovce po jednání vlády v noci z 22.9. na 23.9 (cca od minuty 17:45) zmínil též cosi o navýšených příjmech z mýta, tak uvidíme v jaké podobě nakonec bude rozpočet schválen. Na program jednání vlády je zařazen příští středu hned po státním svátku, viz. program jednání vlády (bod 13.). |
|
| Autor: | Pime [ 26.9.2010 10:06:59 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Financování výstavby dálnic |
A to z EU jsou i zastaven penize na D8? |
|
| Stránka 14 z 52 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|