|
Právě je 27.4.2021 10:19:53
|
Zobrazit aktivní témata | Zobrazit nové příspěvky
Financování výstavby dálnic
| Autor |
Zpráva |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Myslím si, že na velké vzdálenosti může být železnice v nákladní dopravě jednoznačně konkurenceschopnější, než silnice (relace typu Kodaň - Istanbul). Chtělo by to ovšem v celé EU a nejbližším okolí maximálně nějakých 5 celoplošně působících a vzájemně si konkurujících firem, což je momentálně i technický problém (sladění různých systémů zabezpečení atd. atp.), navíc by to při rychlejším nástupu asi nerozchodily odbory (viz jejich znepokojení nad plánovaným přesunem živé dopravní cesty pod SŽDC). Kromě toho se samozřejmě uživí i pár menších specializovaných přepravců pro kratší tratě s velkými objemy (uhlí do elektráren a podobně). Navíc, jak upozornil JirkaS, v USA si musí soukromí nákladní železniční dopravci plně hradit i údržbu dopravní cesty (na vybraných tratích jim sice něco málo přispěje na provoz státní Amtrack jako uživatel, ale to je asi nevytrhne), v EU patrně vždy bude něco hrazeno ze státních dotací pro SŽDC a další správce DC (ono se to vrátí na menším opotřebení dálnic, které, bohužel, budou vždy prodělečné), což je další komparativní výhoda.
|
| 18.11.2010 8:40:30 |
|
 |
|
obr
Příspěvky: 763
|
 Re: Financování výstavby dálnic
JirkoS - ty daně - opomenul jste třeba DPH z prodeje aut a ND, servisu atd. Ale i tak je jasné, že z aut státní rozpočet žije. standa - v USA se počet firem působících na železnici prostě vyvinul na trhu, tak jako se třeba i u nás vyvíjí situace v autodopravě. Jistě i na železnici v Evropě jistě je řada konkurenceschopných dopravních relací. jenže kvůli "regulacím" vlastně ani nevíme, které to jsou. Žádné "studie odborníků, mnohdy účelově zkreslené" nenahradí reálné prověření zájmem zákazníka na trhu.
|
| 18.11.2010 9:05:52 |
|
 |
|
JirkaS
Příspěvky: 2767
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Standa píše: Myslím si, že na velké vzdálenosti může být železnice v nákladní dopravě jednoznačně konkurenceschopnější, než silnice (relace typu Kodaň - Istanbul). Chtělo by to ovšem v celé EU a nejbližším okolí maximálně nějakých 5 celoplošně působících a vzájemně si konkurujících firem, což je momentálně i technický problém (sladění různých systémů zabezpečení atd. atp.), navíc by to při rychlejším nástupu asi nerozchodily odbory (viz jejich znepokojení nad plánovaným přesunem živé dopravní cesty pod SŽDC). Nemusí to být až tak velké vzdálenosti. Zajeďte si do Kolína a podívejte se na vlaky plné aut z TPCA. Cílem jsou obvykle nejbližší státy. Nemyslím si, že pár velkých firem by bylo ideálním řešením. Čím méně firem, tím menší konkurence a riziko kartelu. Náklad dnes není problém poslat přes celou Evropu, to že se občas na hranicích změní tažné vozidlo moc nevadí - je to ještě na dlouho mnohem levnější řešení, než by bylo sjednocení systémů.
|
| 18.11.2010 9:09:48 |
|
 |
|
JirkaS
Příspěvky: 2767
|
 Re: Financování výstavby dálnic
obr píše: JirkoS - ty daně - opomenul jste třeba DPH z prodeje aut a ND, servisu atd. Ale i tak je jasné, že z aut státní rozpočet žije. standa - v USA se počet firem působících na železnici prostě vyvinul na trhu, tak jako se třeba i u nás vyvíjí situace v autodopravě. Jistě i na železnici v Evropě jistě je řada konkurenceschopných dopravních relací. jenže kvůli "regulacím" vlastně ani nevíme, které to jsou. Žádné "studie odborníků, mnohdy účelově zkreslené" nenahradí reálné prověření zájmem zákazníka na trhu. DPH je náhrada původních obchodních daní a je konstruována tak, aby zdaňovala všechny obory stejně. Když se DPH vybere třeba z prodeje rohlíků, taky jí nikdo nebude požadovat zpět investovat do pekáren. Z něčeho stát žít musí.
|
| 18.11.2010 9:15:12 |
|
 |
|
jonáš
Příspěvky: 4084
|
 Re: Financování výstavby dálnic
|
| 18.11.2010 9:37:59 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
JirkaS píše: ...Nemusí to být až tak velké vzdálenosti. Zajeďte si do Kolína a podívejte se na vlaky plné aut z TPCA. Cílem jsou obvykle nejbližší státy. Nemyslím si, že pár velkých firem by bylo ideálním řešením. Čím méně firem, tím menší konkurence a riziko kartelu. Náklad dnes není problém poslat přes celou Evropu, to že se občas na hranicích změní tažné vozidlo moc nevadí - je to ještě na dlouho mnohem levnější řešení, než by bylo sjednocení systémů. To je zrovna ten speciální případ, kdy výrobce dělá takové objemy, že se mu vyplatí mít svou vlečku. Na takto specializovaných přepravách se uživí spoustu dalších přepravců. Pokud by se těch celoevropsky působících firem (a tím myslím, že se o zakázku postará jedna firma až do cíle, ne že si to budou předávat jak štafetový kolík) uživilo víc, bylo by to jen dobře, ale nesmělo by to být na úkor schopnosti pokrýt celé teritorium a obávám se, že víc než 5 takových firem se v Evropě neuživí. O tom posílání zásilek po železnici po Evropě mám od kamaráda ze spediční firmy dost nehezké informace z praxe, trvá to dlouho (většinou nejde jen o výměnu lokomotivy, ale o nové sestavování celého vlaku) a je to drahé, takže většinou skončí na kamionu  . Naopak byl šokován, jak pružně a levně jel kontejner na nějaké relaci z přístavu do vnitrozemí v USA...
|
| 18.11.2010 9:41:33 |
|
 |
|
Kubajsu
Příspěvky: 1262 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Obávám se, že se zásadně neshodneme na tom co je spotřební daň. Spotřební daň by měla sloužit k jakési regulaci a ke krytí škod způsobených používáním výrobků touto daní zatížených. Neboli u tabáku a alkoholu slouží jako kompenzace za zvýšené náklady na léčbu a např. pracovní výpadky a u PHM má sloužit jako kompenzace škod na životním prostředí, zábory půdy, provoz dopravní policie, výpadky v příjmech státu kvůli obětem dopravních nehod a výdaje na léčení. Tedy nikoliv na výstavbu nových silnic, na to už je právě ta silniční daň a DPH vybrané z celého odvětví automobilismu.
|
| 18.11.2010 9:50:34 |
|
 |
|
jonáš
Příspěvky: 4084
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Standa píše: O tom posílání zásilek po železnici po Evropě mám od kamaráda ze spediční firmy dost nehezké informace z praxe, trvá to dlouho (většinou nejde jen o výměnu lokomotivy, ale o nové sestavování celého vlaku) a je to drahé, takže většinou skončí na kamionu  . Naopak byl šokován, jak pružně a levně jel kontejner na nějaké relaci z přístavu do vnitrozemí v USA... Protože Evropa je v tomhle strašně roztříštěná .. na většině území sice souhlasí rozchod kolejnic, ale to je asi tak všechno. Několik napájecích soustav, ještě víc systémů zabezpečovačů či aspoň přenosu kódu jak u nás, nutné schválení vozidel na síť každé národní správy, lokální provozní předpisy, seznání fíry /de facto licence na konkrétní trasu/ .. čili často na hranici výměna mašiny event. i s četou . To se bude ještě sjednocovat nejmíň generaci až dvě, pokud se to vůbec povede. Naproti tomu kamion projede hranice s všudeplatnym techničákem i řidičákem a naftu maj všude stejnou. No a pokud se neveze ucelenej vlak odněkud někam, je nějaký to promíchání vagonů v uzlových stanicích občas nutný. Přece nepojede mašina přes Evropu s každym kusem nákladu extra, to by se nedoplatili a ani na to neni kapacita.
Naposledy upravil jonáš dne 18.11.2010 10:06:19, celkově upraveno 2
|
| 18.11.2010 10:02:16 |
|
 |
|
pp21
Autor
Příspěvky: 1632 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Kubajsu píše: Spotřební daň by měla sloužit k jakési regulaci a ke krytí škod způsobených používáním výrobků touto daní zatížených ... u PHM má sloužit jako kompenzace škod na životním prostředí, zábory půdy, provoz dopravní policie, výpadky v příjmech státu kvůli obětem dopravních nehod a výdaje na léčení. Tedy nikoliv na výstavbu nových silnic... Možná jsem mimo, ale co znamená tohle? www.sfdi.cz píše: Příjmy Fondu Mezi příjmy Fondu patří i převody výnosů silniční daně, převody podílu z výnosu spotřební daně z uhlovodíkových paliv a maziv a převody výnosů z poplatků za použití vybraných druhů dálnic. Tímto způsobem je zajištěno, že část výnosů, které doprava produkuje, se do dopravy vrací....
|
| 18.11.2010 10:04:05 |
|
 |
|
JirkaS
Příspěvky: 2767
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Kubajsu píše: Obávám se, že se zásadně neshodneme na tom co je spotřební daň. Spotřební daň by měla sloužit k jakési regulaci a ke krytí škod způsobených používáním výrobků touto daní zatížených. Neboli u tabáku a alkoholu slouží jako kompenzace za zvýšené náklady na léčbu a např. pracovní výpadky a u PHM má sloužit jako kompenzace škod na životním prostředí, zábory půdy, provoz dopravní policie, výpadky v příjmech státu kvůli obětem dopravních nehod a výdaje na léčení. Tedy nikoliv na výstavbu nových silnic, na to už je právě ta silniční daň a DPH vybrané z celého odvětví automobilismu. Tak s tím bych rozhodně nesouhlasil. Spotřební daň na alkohol zde byla již v dávnověku a vždycky sloužila jako nejsnadnější zdroj příjmů rozpočtu, protože i při její vysoké sazbě lidi chlastali dál (ale víc se pašovalo)  Na provoz nemocnic z ní nikdy nic nešlo. Spotřební daň na paliva je jen moderní obdobou, ty ekologické řeči kolem jsou výmyslem posledních 20 let, zatímco daň se vybírá snad od 1. republiky.
|
| 18.11.2010 10:07:44 |
|
 |
|
Kubajsu
Příspěvky: 1262 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
JirkaS píše: Tak s tím bych rozhodně nesouhlasil. Spotřební daň na alkohol zde byla již v dávnověku a vždycky sloužila jako nejsnadnější zdroj příjmů rozpočtu, protože i při její vysoké sazbě lidi chlastali dál (jen se víc pašovalo)  Na provoz nemocnic z ní nikdy nic nešlo. Spotřební daň na paliva je jen moderní obdobou, ty ekologické řeči kolem jsou výmyslem posledních 20 let. Ta moje myšlenka je spíš zbůsob jak se s tak vysokým zdaněním vyrovnat - když si to můžu nějak logicky odůvodnit, tak to bolí míň než kdybych cítil, že se mnou někdo prachsprostě vyjebává 
|
| 18.11.2010 10:11:29 |
|
 |
|
jonáš
Příspěvky: 4084
|
 Re: Financování výstavby dálnic
No co pamatuju, tak spotřební daň z automobilových paliv se v česku vybírá někdy od přelomu šedesátých-sedmdesátých let, kdy byla zrušena daň z automobilu a zároveň zdražen benzín special ze 2,40 Kčs na nekřesťanských 4 Kčs 
|
| 18.11.2010 10:34:52 |
|
 |
|
MPMP
Příspěvky: 2740
|
 Re: Financování výstavby dálnic
obr píše: JirkoS - ty daně - opomenul jste třeba DPH z prodeje aut a ND, servisu atd. Ale i tak je jasné, že z aut státní rozpočet žije. Tak to "z aut státní rozpočet žije" rozepište do čísel, aby to pochopil i takový "zabedněnec" jako já. Zatím vždy když někdo na číslech ukáže, že nemáte pravdu, vytáhnete nějaké obecné tvrzení, proč ji máte a zakončíte to tím, že "je to zřejmé". Omlouvám se, ale mně to zřejmé nepřipadá. Pokud jirkaS opomenul třeba DPH z prodeje aut (nechme stranou otázku, zda patří do takovýchto výnosů), Vy jste zase opomenul náklady společnosti spojené s každoroční (plus-minus) stovkou mrtvých včetně toho, že tito lidé už nic tomu státu neodvedou apod. Přestaňte se "zaklínat" frázemi a "hoďte do placu" nejaká čísla a pak se uvidí.
|
| 18.11.2010 10:52:49 |
|
 |
|
Bobek
Příspěvky: 1632 Bydliště: MO
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Zásada číslo čtyři - nesnažit se být chytřejší, než inspektor Trachta. 
_________________ Království a půl princezny za 511.
|
| 18.11.2010 11:08:18 |
|
 |
|
MPMP
Příspěvky: 2740
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Bobek píše: Zásada číslo čtyři - nesnažit se být chytřejší, než inspektor Trachta.  Souhlasím, ale nehodlám se nechat "uřvat" nekonkrétními frázeni. 
|
| 18.11.2010 11:27:03 |
|
 |
|
obr
Příspěvky: 763
|
 Re: Financování výstavby dálnic
MPMP - náklady na mrtvé - to je hodně zajímavé, kolik jsou ? kolik z nich je důchodců a kolik se ušetří na důchodech ?  mimochodem léčení se platí ze zdravotního pojištění a to si motoristé platí taky, většinou kdo má auto a hodně jezdí, je výdělečně činný a platí tak toho zdravotního pojištění dost...asi více nežli dotovaní lokálkou cestující  zkuste něco seriozního 
|
| 18.11.2010 13:30:09 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
obr píše: MPMP - náklady na mrtvé - to je hodně zajímavé, kolik jsou ? kolik z nich je důchodců a kolik se ušetří na důchodech ?  mimochodem léčení se platí ze zdravotního pojištění a to si motoristé platí taky, většinou kdo má auto a hodně jezdí, je výdělečně činný a platí tak toho zdravotního pojištění dost...asi více nežli dotovaní lokálkou cestující  zkuste něco seriozního  Koukám, že se diskuse začíná dostávat do pozice, kam občas dojde cynická diskuse o celospolečenském vlivu kouření: je velmi přínosné (spotřební daň + úspory na důchodech bohatě převyšují náklady na léčbu  - zdrojem si nejsem jistý, tuším, že to bylo v knize "Freakonomy", ale četl jsem jen nějakou recenzi).
|
| 18.11.2010 13:53:34 |
|
 |
|
obr
Příspěvky: 763
|
 Re: Financování výstavby dálnic
stando - ano, v okamžiku, kdy se opustí jasná řeč peněz a začne se po socialisticku okecávat a hledat "objektivní" zástupné důvody, dojde třeba i na ty ušetřené peníze z mrtvých 
|
| 18.11.2010 14:10:31 |
|
 |
|
bizonek
Příspěvky: 53
|
 Re: Financování výstavby dálnic
obr píše: náklady na mrtvé - to je hodně zajímavé, kolik jsou ztráta v důsledku: 1 usmrcení - 9 000 000 Kč 1 těžké zranění - 2 850 000 Kč 1 lehké zranění - 330 000 Kč hmotná škoda - 90 000 Kč rok 2006 - celospolečenské ztráty: usmrcení - 10,3 mld Kč těžké zranění - 12,6 mld Kč lehké zranění - 8,8 mld Kč hmotná škoda - 16,6 ml Kč celkem - 48,3 mld Kč
|
| 18.11.2010 14:29:44 |
|
 |
|
Kubajsu
Příspěvky: 1262 Bydliště: Praha
|
 Re: Financování výstavby dálnic
bizonek píše: obr píše: náklady na mrtvé - to je hodně zajímavé, kolik jsou ztráta v důsledku: 1 usmrcení - 9 000 000 Kč 1 těžké zranění - 2 850 000 Kč 1 lehké zranění - 330 000 Kč hmotná škoda - 90 000 Kč rok 2006 - celospolečenské ztráty: usmrcení - 10,3 mld Kč těžké zranění - 12,6 mld Kč lehké zranění - 8,8 mld Kč hmotná škoda - 16,6 ml Kč celkem - 48,3 mld Kč Právě proto, že usmrcení na silnicích (odlišně od kouření) jsou většinou ještě mladí a perspektivní... U těch mrtvých jsem myslím někde četl ještě vyšší částku.
|
| 18.11.2010 14:38:31 |
|
 |
|
bizonek
Příspěvky: 53
|
 Re: Financování výstavby dálnic
Kubajsu píše: Právě proto, že usmrcení na silnicích (odlišně od kouření) jsou většinou ještě mladí a perspektivní... U těch mrtvých jsem myslím někde četl ještě vyšší částku. O tom nevím. Z následující tabulky je patrné, že nejvíc je opravdu mladých. 
|
| 18.11.2010 14:58:46 |
|
 |
|
MPMP
Příspěvky: 2740
|
 Re: Financování výstavby dálnic
obr píše: MPMP - náklady na mrtvé - to je hodně zajímavé, kolik jsou ? kolik z nich je důchodců a kolik se ušetří na důchodech ?  mimochodem léčení se platí ze zdravotního pojištění a to si motoristé platí taky, většinou kdo má auto a hodně jezdí, je výdělečně činný a platí tak toho zdravotního pojištění dost...asi více nežli dotovaní lokálkou cestující  zkuste něco seriozního  Takže podle tohoto Vašeho názoru, je automobilismus prospěšný, protože se tím "vylikvidují" lidé, kterým by bylo třeba potom vyplácet důchod? To jste myslel vážně? Tak těch "obecných keců" necháme, obře, ano? Hoďte "do placu" konkrétní čísla, jak si na sebe automobilová doprava vydělá (příjmy ze SD kontra náklady na výstavbu a provoz silnic a dálnic) a pak se budeme bavit dál. 
|
| 18.11.2010 15:03:51 |
|
 |
|
obr
Příspěvky: 763
|
 Re: Financování výstavby dálnic
bizonku, s těmi čísly jste mi pobavil. Kdo se těmi studiemi živí ?
|
| 18.11.2010 15:32:08 |
|
 |
|
MPMP
Příspěvky: 2740
|
 Re: Financování výstavby dálnic
obr píše: stando - ano, v okamžiku, kdy se opustí jasná řeč peněz a začne se po socialisticku okecávat a hledat "objektivní" zástupné důvody, dojde třeba i na ty ušetřené peníze z mrtvých  Ano, to je nešvar současné doby, ale já s těmi mrtvými jen reagoval na Vaše "socialistické okecávání", Vaši oponenti sem dali jasná čísla a Vy jste je vyvracel pouze obecně. Tak pozor na to, kdo tu mluví konkrétně a kdo "okecává".  Mimochodem: nezklamal jste a na jasnou řeč čísel odpovídáte "po socialisticku" frází "to jste mě pobavil". Jestli jste přesvědčen, že jsou ta čísla špatně, tak sem dejte lepší. 
|
| 18.11.2010 15:32:46 |
|
 |
|
obr
Příspěvky: 763
|
 Re: Financování výstavby dálnic
MPMP - jaká jasná čísla ? kde jsou ta vaše ?
|
| 18.11.2010 15:41:53 |
|
|
Zobrazit aktivní témata | Zobrazit nové příspěvky
Kdo je online |
Uživatelé procházející toto fórum: davidb a 3 návštevníků |
|
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru
|
|