Právě je 5.8.2020 15:14:25

Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí 
Autor Zpráva

Příspěvek Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí
zatim to tempo je skutecne zavratne 5 let se stavi usek 5km. Pro priklad A96 Muenchen-Lindau usek 6km hotov za 2 roky i se 2 tunely

Naposledy upravil martini dne 8.1.2010 15:33:22, celkově upraveno 1

Přesunuto z tématu přeznačení I/20 na R4. Tachau začal s rychlostí výstavby přeložky I/4 v okolí Strážného

6.1.2010 12:45:53

Příspěvek Re: I/20 po Písek jako R4?
Tak, vidím, že Tachau zanechal na fóru pár normálních příspěvků a už se zase rozjíždí.

R4 Mirotice-Třebkov se začala stavět I/2008. Dokončena by měla být letos, cca o rok dříve než podle plánu. Pět let?

A96 - předpokládám, že máte na mysli loni otevřený poslední úsek Wangen-Nord - Leutkirch-Süd (už jsme ho tady na fóru "dlouho" neřešili). Takže:
1. Začátek 21.10.2005, otevření 23.11.2009. Dva roky?
2. Ty dva tunely jsou ve skutečnosti ekodukty á 50m.

Tolik zprávy rádia Jerevan.

6.1.2010 13:31:21

:lol:

6.1.2010 13:35:39

Po té korekci od Bobka už to nezní tak grandiózně. Škoda. :o :lol:

6.1.2010 13:59:37

Příspěvek To Bobek-- mas recht , ty 2 roky trvala A5 Wien-Mistelbach
ale A96 se jeste v roce 2005-2006 nestavela. takze ta stavba 2 roky musela stat a nestavelo se. Ovsem posledni 2 roky to frcelo jako cert... Tak sorry - nobody's perfect

7.1.2010 8:51:20
Autor

Když vezmu v potaz, že se stavěla od začátku 70. let, tak je to fakt úžasný tempo... Sorry about that ;)

7.1.2010 10:48:29

Příspěvek Re: MUK R8-Veselská-Kbelská (u Tesco Letňany)
Petr Pokorný píše:
MPMP píše:
... HOWGH

Souhlas, nemá cenu se v tom šťourat ... HOWGH.

To já si právě myslím, že má cenu se v tom šťourat, protože termíny výstavby mi v mnoha případech připadají příliš dlouhé (nejen u této stavby) a je to celkem zajímavé téma. Podobně odstrašujícím příkladem je třeba Jinočanská spojka resp. její dostavba, která má termín dokončení 06/2013 !!! přitom se jedná pouze o cca 1400 m čtyřproudové silnice v relativně málo náročném terénu s minimem zemních prací. Je to možná na samostatnou diskuzi, proč se u nás staví v mnoha případech tak laxně a pomalu. Namísto toho aby se napřímily síly na dokončení toho co je rozestavěno, tak se to tak šolíchá, jakoby si tu stavbu někdo "šetřil". Teď nemluvím o případech, kdy jsou nevyřešené pozemky, to je samostatné téma, ale o případech kdy stavbě nic nebrání a přesto to trvá věčnost. Samozřejmě jde asi v mnoha případech o peníze, pak je to otázka pro investory, proč radši nestaví např. 5 staveb pořádně a rychle s minimalizací obtěžování okolí a dalších negativ než 10 staveb stavět "tak napůl" a šolíchat to 2-3x tak dlouho než je nutné.

11.10.2010 11:50:47

2Dr.Fe1: Ale to je přece jasné, proč!
Ze strany dodavatele: když mám 10 staveb, tak mám na x let co dělat a ještě mohu soutěžit o jedenáctou. Když budu mít lidi na třech, tak je ta nejistota mnohem větší.
Ze strany zadavatele: je mnohem jednodušší mít pár staveb na 5 let a když se mi podaří vyřešit nějaké to další stavební povolení, tak se dotyčná stavba utlumí (rozpočet nedostane peníze) a rozjede se ta nová.
Bylo by sice lepší stavět jen 3 a rychle, ale kdo by si chtěl pohněvat kamarády u stavebních firem, že? :?

11.10.2010 12:31:01

MPMP píše:
2Dr.Fe1: Ale to je přece jasné, proč!
Ze strany dodavatele: když mám 10 staveb, tak mám na x let co dělat a ještě mohu soutěžit o jedenáctou. Když budu mít lidi na třech, tak je ta nejistota mnohem větší.
Ze strany zadavatele: je mnohem jednodušší mít pár staveb na 5 let a když se mi podaří vyřešit nějaké to další stavební povolení, tak se dotyčná stavba utlumí (rozpočet nedostane peníze) a rozjede se ta nová.
Bylo by sice lepší stavět jen 3 a rychle, ale kdo by si chtěl pohněvat kamarády u stavebních firem, že? :?

Jj, ta Jinočanská spojka je evidentně určená k tomu, aby se využily peníze a stavební kapacity, když nějaké budou chvilkově přebývat na Blance.

11.10.2010 13:23:46
Autor

MPMP píše:
Ale to je přece jasné, proč!

:ok: :ok: :ok: Líp bych to nenapsal..

11.10.2010 13:28:29

MPMP, mapman: Akorát mě štve, že na tyhle vztahy ke spokojenosti dodavatelů i odběratelů doplácí uživatel (běžný občan). Já třeba občas používám relaci Veselská-centrum a teď to nepůjde řádně dlouho. Považuji tohle trochu za přežitek dob dávno minulých, že občan je až na posledním místě. I když se mnohé v tomto směru za posledních 20 let zlepšilo, tak pořád je co dohánět.

11.10.2010 14:37:52
VIP

Dr.Fe1 píše:
MPMP, mapman: ...
Ještě bych doplnil, že kromě toku stavebních kapacit je důležité i cashflow státu a těch stavebních firem, kolem kterého se to celé točí. Je vhodnější to diverzifikovat ve více staveb, to už napsali ostatní a je to výhodné jak pro stavaře, tak pro stát! Pokud je potřeba, ukázalo se, že na klíčových místech se umí zatlačit a třeba právě proto se MÚK D1xR1 postavila velmi rychle, protože to "hořelo". Tady ani v Jinočanech to prostě není aktuální celorepublikový problém, protože hlavní směry budou průjezdné po celou dobu stavby. Letňany budou muset najít cestu jinudy!

11.10.2010 20:23:56

Příspěvek Re: Rychlost výstavby dálnic u nás a v zahraničí
Mějme na mysli, že rychlost je jen jedno ze tří zásadních kritérií: rychlost, cena, kvalita.
Zajímavý závěr výzkumu betonových vozovek Doc. Vít Šmilauera, Ph.D., DSc.,Petr Havláska, Ph.D., Pavel Reitermana, Ph.D. z ČVUT : "Zvýšená rychlost výstavby a penalizace za nedodržení termínů podněcují nevhodnou, avšak z hlediska úspory času vynucenou pokládku betonu i během horkých letních dnů, kdy se zrychluje hydratace cementu (nárůst o 10°C odpovídá zrychlení o ~70% )."
Možná, že před rokem 1990 se pokládka dělala v podzimních měsících (před výročím VŘSR), a proto povrchy vydržely déle.

27.12.2018 13:05:16

theodor less píše:
Možná, že před rokem 1990 se pokládka dělala v podzimních měsících (před výročím VŘSR), a proto povrchy vydržely déle.
Rozhodně ne vždy. Úsek Humpolec - Jihlava byl obětí "plnění plánu" a tak se opravoval asi 2 roky po uvedení do provozu. Dokonce i v tehdejších motoristických časopisech byla kritika povolena....

27.12.2018 19:51:20
Autor

To si pleteš s úsekem Hořice - Humpolec. Jinak finišerem prováděli seřezání zemní pláně, pokládku štěrkopísku, pokládku horní vrstvy CS a pokládku CB krytu. Finišer byl nasazen neustále. Taky se to podepsalo na jeho opotřebení. SSŽ svůj vyřadily v roce 1977. DSO v roce 1976 zakoupily další, jeden dělal jen CB kryt a druhý zbytek.

27.12.2018 20:08:23

Je to možné, už je to fakt dávno...

27.12.2018 20:18:28

1975 píše:
A treba D3 pred Budejovicemi se taky stihla po vyreseni Zevlovy zatacky vcas. Pokud myslite, ze to bylo modlenim, prosim. Ja bych spise rekl, ze zhotoviteli pridali.

viewtopic.php?p=210960#p210960

Možná "přidali", možná nepřidali. Pokud "přidali", nikdo se s tím nechlubí, nejspíš proto, že spáchali trestný čin. Když teď mluvil Mátl o finančních bonusech firmám, které dostaví včas, mluvil taky o zamýšlených trestných činech?

13.4.2020 14:37:36

Dnes od 18:00 proběhne online přednáška "Kdo doopravdy blokuje stavbu dálnic?". Připojte se na tomto odkazu https://greenpeace.zoom.us/j/96886716864
Po prezentaci bude prostor k otázkám

7.5.2020 9:55:15

Už jsem dneska :zvraci:

7.5.2020 17:24:33