Situace na ŘSD

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22544
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Diaľničiar »

Také děkuji. Já furt říkám, že kdo rozumí z pohledu ale toho zákulisí těmto procesům, tak se neztratí. Já tomu bohužel často nejsem schopen porozumět ani po přečtení. :oops: (člověk má co dělat v dnešní době správně připojit v promítacím sálu vlastní techniku) Velice skromně v základním vnímání a stejné to mám v chemii a o jeden lvl výše tělo člověka v rámci nemocí. Ale jsem fascinován možnostmi léčby, i kterou jsem absolvoval a taky svým způsobem, operuje robot a stroj a doktor "jen" asistuje" protože jeho oči a rozhodnutí ... rozhodnou, ale stroj to vykoná ve 100% kvalitě.
Nemocnice se stávají obětmi, právě to je na tom to nejhorší, že i energetické společnosti se mohou stát cílem. Já jen vím z Izraele, že se řeší tzv. 3- stranná ochrana samotné vnitřní sítě, kde se rozezná i alternativa napodobnění že jde o "domácího", takhle mi to bylo objasněno, ale taky platí, že se té ochraně neustále někdo aktivně věnuje, tedy aktivně sleduje dění, což u mnoha firem není. Izrael, země, kde informace mají největší cenu ... a přitom digitalizace státní správy je na velmi vysoké úrovni. Což taková Kanada ... bych mohl vyprávět.

Dokud se někomu nepovedlo vniknout do sítě vlaků a odstavit je ... ale povedlo se a to vím, narušit světelné signalizace, ale se to odhalilo a správce pak zajistil radši jejich výpadek. Ten kolaps byl tak či tak (té dopravy), ale škody nejmenší možné. Z čeho plyne že si člověk nemůže být ničím jistý a tohle je zpráva stará možná i 10 let.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
TiVa
Příspěvky: 69
Registrován: 24.8.2019 21:54:50

Re: Nový web ŘSD

Příspěvek od TiVa »

dopravniinfo.cz pořád down, více než 3 týdny. To se ŘSD snaží o nějaký rekord? Plánují to vůbec obnovit?
hovi
Příspěvky: 1185
Registrován: 19.11.2010 10:41:31
Bydliště: Liberec

Re: Nový web ŘSD

Příspěvek od hovi »

JAnD
Příspěvky: 419
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od JAnD »

BTW, neví někdo, jak se dostat k výsledkům sčítání dopravy, když aplikace už měsíc nefunguje?
Sice si můžu stáhnout tabulku, ale mapy na úrovní silnic II. tříd asi neexistují?
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22544
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Diaľničiar »

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
martink
Příspěvky: 148
Registrován: 10.12.2019 1:22:29

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od martink »

kot píše:Martink : Díky za velmi zajímavé zprávy o problému !
Ještě uvedu jednu informaci z praxe, která nepotěší. Firmy, které jsou napadé hackery a šifrovacími viry, jsou poté napadány znovu. Obzvášť pokud zaplatili výkupné, jsou pro hackery oslíčku otřes se. Mezi mými zákazníky jsou dvě takové firmy :(
Většinou se firmám neche zcela přestavět svoje interní informační systémy, takže hacker prostředí už zná, pokud se znovu do sítě dostane.
Warcz
Příspěvky: 2090
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Warcz »

Docela by mě zajímalo jak dlouho trvá takové data zašifrovat.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od mstitek »

Pár minut. Než si všimneš co se děje, tak je hotovo. On se totiž obvykle nešifruje celý disk, ale jenom ta podstatná část, bez které se zbytek disku nedá přečíst.
kot
Příspěvky: 10491
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od kot »

Tak to nevypadá na světlé zítřky mstítku.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od mstitek »

Já jsem si tim prošel ve firmě před pár lety. Rozhodně jsme se nenudili.
Japao Joe
Příspěvky: 1049
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Japao Joe »

mstitek píše:Pár minut. Než si všimneš co se děje, tak je hotovo. On se totiž obvykle nešifruje celý disk, ale jenom ta podstatná část, bez které se zbytek disku nedá přečíst.
Tak to zase tak úplně za chvilku není. Pokud se šifruje pouze "ta podstatná" část tak se dají data poměrně snadno vydolovat zpět. K 'nenávratnému' poškození dat musí dojít k jejich kompletnímu zašifrování a to chvíli trvá. Uživatel si ničeho (kromě zpomalení počítače) nevšimne, protože systém během probíhajícího šifrování otevíraná data automaticky dešifruje (a to i ze síťových úložišť). No a po kompletním zašifrování smaže klíče a hotovo.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od mstitek »

Jedny z nejlepších ransomwarů jsou schopné zašifrovat 100 000 souborů během pěti minut. Získat data z napadeného počítače je ve většině případů nemožné.
TiVa
Příspěvky: 69
Registrován: 24.8.2019 21:54:50

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od TiVa »

Warcz píše:Docela by mě zajímalo jak dlouho trvá takové data zašifrovat.

Samotné zašifrování je polovina úspěchu útoku. Systém by měl s vynaložením nějakého úsilí jít obnovit ze zálohy. Klíčem k opravdové pohromě je nabouraný systém provozovat po nějakou dobu nepozorovaně tak, aby došlo k přepsání záloh novými zálohami s už zašifrovanými soubory. No a pak už následuje výše zmíněné smazání klíčů a je vymalováno.

Dle doby, která uplynula a po kterou stále nefunguje hromada služeb ŘSD není pochybnosti o tom, že útok byl opravdu velmi zdařilý, ale vzhledem k laxnímu přístupu státu k bezpečnosti svého IT se naopak divím, že takových zdařilých útoků není víc.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

Tak ŘSD (i web sčítání dopravy) už je mimo jak dlouho, dva měsíce? A na ŘSD se stále nedá ani dovolat. Nechápu, že nejsou schopni zveřejnit na webu čísla na služební mobily. Už jsem byl nucen jít na Pankrác osobně, a stejně jsem se nedostal přes vrátného... v dnešní době, po dvou měsících?
kot
Příspěvky: 10491
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od kot »

To byl hacknutej i vrátný ?
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

Ne, problém je, že nikdo neví, kdo má agendu, kterou potřebuju řešit, v ŘSD na starosti... a jelikož se tam nedá nikomu dovolat, tak to nelze zjistit. A vrátný má zjevně úkol posílat lidi na jiné organizace, jako třeba SFDI, kde o tom taky nemají ani ponětí...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6840
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Jaká agenda tě zajímá?
R48 -> D48 se podařilo!
mapman
Autor
Příspěvky: 5763
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od mapman »

Pevné telefony na ŘSD (tj ty co začínají 954) už tento týden fungují, vyzkoušeno... A kdybys potřeboval nějaké číslo, stačí se zeptat přes SZ.
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Lynx »

Útok nás ochromil a bude nás stát desítky milionů, výkupné ale nezaplatíme, říká šéf napadeného ŘSD

https://www.dvtv.cz/video/utok-nas-ochr ... deneho-rsd

Bohužel je volně dostupná jen malá část rozhovoru, pak už je to placené. Ale i v té malé části jsou zajímavé informace.
dosh
Příspěvky: 127
Registrován: 5.6.2018 23:14:21

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od dosh »

Na https://video.aktualne.cz/dvtv/ je odkaz na to video, trva cca 19 minut. Na https://dvtv.cz ta reklama je (a nejde skocit na konec).

https://video.aktualne.cz/dvtv/utok-nas ... 47ab5f122/
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

MzO, mapman: řešil jsem celostátní sčítání a nějak jsem na konci týdne po mnoha oklikách dospěl k tomu, co jsem potřeboval. Děkuji za nabídku zprostředkování kontaktu, ale tohle by v první řadě mělo ŘSD mít pro širokou veřejnost vyřešené, když ne okamžitě, tak aspoň do týdne. To na ŘSD nemají služební mobily? Byl by takový problém mít fungující aspoň 1 linku, a je jedno, jestli pevnou nebo přes nějaký mobil?
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Lenny »

Lynx píše:Útok nás ochromil a bude nás stát desítky milionů, výkupné ale nezaplatíme, říká šéf napadeného ŘSD

https://www.dvtv.cz/video/utok-nas-ochr ... deneho-rsd

Bohužel je volně dostupná jen malá část rozhovoru, pak už je to placené. Ale i v té malé části jsou zajímavé informace.
A kolik je to výkupné? Není levnější zaplatit vykupné?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od ElWapp »

A za jak dlouho se bude výkupné platit znova? Dá se snad zajistit, aby se situace neopakovala?
Lynx
Příspěvky: 3695
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od Lynx »

V dalším pokračování rozhovoru (viz odkaz přispěvatele doshe) taky naznačuje, že to nemůžou zaplatit i z toho důvodu, že by tím dávali inspiraci pro další podobné útoky na státní správu. Proto jsou státní orgány proti zaplacení.
bumbik
Příspěvky: 7955
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Situace na ŘSD

Příspěvek od bumbik »

údajně si hackeři řekli o 200 mil. Kč
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“