|
Právě je 27.4.2021 10:15:49
|
Zobrazit aktivní témata | Zobrazit nové příspěvky
| Autor |
Zpráva |
|
Libor
Příspěvky: 51
|
 Re: Situace na ŘSD
Jenže soutěžit části stavby je u nás asi nemožné. Všichni pracují tak, aby kvalita byla na hraně a ostatní na mě navazující kroky jsou jim u zadní části těla, ať se s tím poperou ti další. V momentě, kdy jedna firma odflákne základ tělesa a druhá firma na to položí vozovku a ta popraská, začnou se soudit, kdo za to může a s rychlostí soudů budou všichni aktéři v době vynesení rozsudku důchodci a stavba v havarijním stavu aniž by na ní mohl kdokoli sáhnout s opravou. Navíc je tu nutný dohled nad dohledem dohledu nad stavebním dozorem, aby se zjistilo, že se nestavělo podle projektu.
|
| 5.5.2014 21:15:52 |
|
 |
|
kentanjack
Příspěvky: 143 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
Speedy Gonzales píše: Standa píše: ... ale mně nejvíc vadí, že jinde v EU je to úplně stejné jako u nás, jenom jim to prostě prochází, protože si tolik nedělají do vlastního hnízda. ... Tak tohle je příkladný názor správného Čecha ... to jako myslíte vážně?... Ono, že na úřadech jako MD sedí buď neschopní lidi (kde ti schopní odešli za lepším, do privátního sektoru) anebo lidi, kteří kvůli bídnému finančnímu ohodnocení se nemají důvod snažit (nebo se "snaží" = korupce, na míru psaná VŘ, aj.), se nevylučuje s tím, že pak přijde nějakej s prominutím blb, kterej toho začne zneužívat a blokovat, zdržovat a protestovat proti jakejmkoliv změnám a výstavbě, protože to prostě systém umožňuje. Ostatně by se stačilo zamyslet nad celým problémem z pohledu ekonomie. Zdržování dostavby nějaké silnice, řekněme 511... - řidiči ztratí spoustu času co by mohli pracovat v kolonách - zásobování propálí víc nafty takže bude dražší zboží - běžní lidi zbytečně utratí víc za propálenej benzín - ti co bydlí v trvale objízdných dopravou přetížených trasách budou mít zhoršený zdraví - teoreticky větší nehodovost a újmy na zdraví jak fyzické, tak psychické - stavaři nemají co stavět takže větší nezaměstnanost a rostoucí kriminalita - menší příliv zahraničního kapitálu od firem, protože nedostatečná infrastruktura - menší příliv peněz ze zahraničí od těch, co jen náhodně projíždějí ("příležitostných turistů"), protože to raděj vemou třeba přes Rakousko - potřeba platit právníky, soudy, úředníky za nekonečnou přípravu stavby - potřeba platit projekční kanceláře, posudky, znalce, ekology a já nevímco za nekonečné přeplánovávání stavby Vemte tohle všechno z pohledu třeba za 6 let, vytvořte nějaké číslo, co to vlastně daňové poplatníky doposud stálo a o co stát přišel. Jj, jsou to dost náročný počty. Pak vemte tutéž stavbu, představte si, že pod tíhou korupce a bez potížistů už byla před 6 lety dostavena a zprovozněna, sice stála * 2, ale stojí, stát bude a funguje. Teď by mě zajímalo, co vlastně vyšlo lépe. Předražená funkční stavba, nebo nestojící imaginární kus infrastruktury, kterej požírá rozpočet každej rok a nic z toho..? Jakže je to s tím "děláním do vlastního hnízda"? Samozřejmě není korupce jako korupce, ony média to tak rády všechno dohromady nazývají... /pardon za OT/
|
| 5.5.2014 21:29:57 |
|
 |
|
pinus
Příspěvky: 200
|
 Re: Situace na ŘSD
kentanjack píše: Ostatně by se stačilo zamyslet nad celým problémem z pohledu ekonomie. Jenže z pohledu ekonomie je potřeba se nad tím zamyslet trochu jinak. Budeme donekonečna tolerovat dvojnásobné prodražování staveb (a protože podíl výdajů na infrastrukturu na celkovém rozpočtu je z dlouhodobého hlediska v podstatě neměnný, znamená to dlouhodobě tolerovat výstavbu poloviční rychlostí), a nebo se konečně jednou zarazíme, něco s tím uděláme, i za cenu výrazného zpoždění současných staveb, ale naproti tomu urychlení budoucí výstavby. Já jsem pro druhé řešení (i když nevidím žádnou jistotu v tom, že to současné vedení to dokáže). Například dotace z EU tyto ekonomické výpočty výrazně mění. Protože EU utrácení dotací přeci jen více kontroluje, je v našem eminentním zájmu nastavit systém tak, abychom mohli evropské dotace na infrastrukturu dlouhodobě čerpat. Ale to v korupčním systému nepůjde.
|
| 6.5.2014 4:43:17 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
Speedy Gonzalez: A Vy se domníváte, že, když obdoba řeckého, portugalského nebo španělského NKÚ "žádná pochybení neobjeví a do Brusele nenahlásí", tak je tam vše křišťálově čisté a bezkorupční ? Svatá prostoto  ... Úplně zbytečně ze sebe sami děláme ty zlé, není prý jiné země v EU, jejíž občané a instituce by na ni psali tolik udání (v tom jsme byli přeborníci už za WWII  ). Z odborných kruhů jsem už nejednou slyšel, že NKÚ stavařině moc nerozumí a podle toho taky vypadají jeho zprávy, včetně té Vámi zmiňované. Podívejte se, kdo se nejhlasitěji zaklínal a zaklíná "bojem proti korupci" a budete mít jasno, komu dělá sebepoškozování opravdu dobře  . Pinus: Dvojnásobné předražování by byl opravdu průšvih jako prase, ale prokázalo se to někde? Všechny odborné studie (mám na mysli odborné - třeba z ČVÚT, nikoli politicky motivované zviditelňování různých "nezávislých" "neziskovek") dokázaly plus mínus stejné ceny, jako jsou jinde. Takže ta "korupce" může dělat maximálně pár jednotek procent. Jasně, jsou to i tak miliardy, ale dá se to brát jako "provize", kterou bychom za dobře odvedenou práci měli rádi zaplatit (hlavně, aby byla dobře odvedená). Samozřejmě se mi to taky moc nelíbí, ale pořád mi to přijde lepší, než nestavět nic (zkuste si to představit třeba u té kritizované u 512 - 514).
|
| 6.5.2014 8:31:16 |
|
 |
|
Marooned17
Příspěvky: 1074 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
pinus: Souhlas s tím, že nelze tolerovat nekalé praktiky při stavbách. Ale je v našem eminentním zájmu, abychom dotace od EU dlouhodobě nečerpali. Bez ohledu na to, zda se nám konečně podaří zvládnout jejich čerpání transparentně, či nikoliv. Ty dotace nám totiž umožňují platit a stavět to, na co bychom za normálních okolností buď měli ze svého, nebo by to nestálo. A proto bychom se museli snažit získat ty prostředky sami od sebe. Pamatujete ještě 90. léta? Žilo se nám tu tak špatně bez masivních dotací, nestavěli jsme žádné dálnice, nebylo na kulturu? Pro ekonomiku jsou ty dotace vražedné v tom, že ji pokřivují a stát i firmy zvykají na bezplatně získané peníze a tím umrtvují jejich přirozenou soutěživost. Je důležité rozlišovat také zásadní kauzalitu dějů. V normálním státu je výstavba dopravní infrastruktury (DI) doprovodným projevem ekonomického růstu. Prostě staví se silnice či železnice proto, že díky růstu je tam po nich poptávka (ať již jejich výstavbu organizuje veřejný, či soukromý sektor). Bohužel nějaký inteligent někde, pravděpodobně socialistického ražení, si řekl že bude chudým státům masivně dotovat výstavbu jejich DI, neb přece kdo bude mít rozvinutou DI, ten bude automaticky atraktivní a vyspěje. Řecko či Španělsko ještě v 70. letech byly ekonomiky, jež velmi slušně rostly bez dotací zdravým ekonomickým růstem, měly nízkou nezaměstnanost atd. V 80. letech jim začala EU masivně dotovat DI (a třeba Španělé dokázali ty prostředky čerpat zcela výborně bez větších problémů, na rozdíl od nás). Vznikl obrovský stavební boom. Obrovsky za celé období rostla byrokracie. A kam se těmito prostředky prostavěli? K 25% nezaměstnanosti a ekonomice v rozvratu. (Sorry, to jsem teď silně zjednodušil, tam jsou samozřejmě ještě jiné příčiny) A řešení je v nedohlednu. Já nevím, ale kdybych si mohl vybrat, tak budu mít radši nízkou nezaměstnanost mladých lidí, než dokončenou síť VRT a dálnici do každého i sebechudšího koutu. Jenom ještě jeden fakt. Je normální, aby Španělsko mělo lepší DI, než Německo?? Uvědomuje si tu někdo ten zoufalý výsledek? Standa: A nebo se výstavba 512-14 zadalav roce 1997 soukromému kontraktorovi, co tam měl následně právo vybírat mýto (či by mu stát platil stínové) a silnice byla v rozpočtu a bez průtahů dokončena v r. 2003. 
|
| 6.5.2014 8:55:47 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
Marooned17: To si taky dovedu představit, ale pamatuju i ty tanečky kolem PPP na D47...
|
| 6.5.2014 9:20:12 |
|
 |
|
dvs
Příspěvky: 3513
|
 Re: Situace na ŘSD
Marooned17: Nesmysl na n-tou: Aby jste mohl uvažovat o koncesi, tak musíte mít tu silnici aspoň v územních plánech lépe s ÚR.
My jsme si to všechno hrozně zkomplikovali nesmyslnými a špatnými zákony. Tam je dnes největší problém.
_________________ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.MIDIGames.DanceBetweenBombs
|
| 6.5.2014 10:40:55 |
|
 |
|
Houdini
Příspěvky: 266
|
 Re: Situace na ŘSD
Největším problémem nejsou finance, těch máme tolik, že je budeme vracet. A už vůbec ne korupce. Ale neschopnost připravit stavby pro výstavbu. Schválně si udělejte hitparádu 5 nejpotřebnějších staveb a zjistěte, která stojí na penězích (511, D8, D11, R35, D3 u Prahy - možná D1 u Přerova). Méně prioritní úseky se staví nikoli proto, že by za tím byla korupce, ale aby se prostavělo z evropských peněz alespoň něco (Lubenec-Bošov).
_________________ "Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
|
| 6.5.2014 11:29:01 |
|
 |
|
bumbik
Příspěvky: 7216 Bydliště: II/480
|
 Re: Situace na ŘSD
Houdini má pravdu, problém je příprava, což tady omíláme už tak 2 - 3 roky pořád dokola ... jenže tu může vyřešit jedině změna legislativy, (zejména zákon o veřejných zakázkách a stavební zákon) a změna oceňování pozemků při výkupu (dnes jsem v jiném vlákně uváděl, že příslušný zákon budou příští týden projednávat poslanci v 1. čtení a měli by to rovnou ve zrychleném řízení poslat senátu  , po těchto systémových změnách se uvidí  jinak se zatím opravdu budou stavět neprioritní stavby (R48 Rybí - Rychaltice, R48 Frýdek-Místek obchvat, R7 Postoloprty - Bítozeves, ...) a pak jsou tu problémy s ekofašisty, na to bych málem zapomněl (viz. R49 Hulín - Fryšták či R55 od Napajedel dál na jih, o D3 u Prahy ani nemluvě ...) takže problémy v systému přípravy jsou a je na vládě a poslancích, je řešit ... raději se nezmiňuju k personální problematice ŘSD, to je přímo k pláči ...
_________________ Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
|
| 6.5.2014 12:57:28 |
|
 |
|
dvs
Příspěvky: 3513
|
 Re: Situace na ŘSD
Tak už k tomu článku máme vyjádření řsd řsd píše: Vedení Ředitelství silnic a dálnic se ohrazuje proti tvrzení uvedeném v článku, kde je uvedena informace, že ŘSD hledá cestu, jak legálně vyúčtovat desítky miliard korun utracených za silnice, po kterých se již jezdí. Redaktor MF Dnes Petr Holub dostal k tématu také od ŘSD vyjádření, které v daném článku není vůbec zohledněno.
Ředitelství silnic a dálnic ve svém účetnictví v tuto chvíli neeviduje částku 24 miliard korun nezaplacených víceprací. S příchodem nového generálního ředitele Jana Kubiše a nového vedení ŘSD probíhá v této příspěvkové organizaci ministerstva dopravy prověrka hospodaření v rámci účetní závěrky 2013. „Pokud má někdo informace a důkazy pro svá tvrzení, věřím, že je předloží,“ vyjádřil se k dotazu MF Dnes generální ředitel ŘSD ing. Jan Kubiš. ŘSD má samozřejmě auditované účetnictví a je pod výraznou kontrolou nejen ministerstva dopravy, ale i například i NKÚ. Postupuje v souladu s interními předpisy, které byly schváleny ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury. Vícepráce jsou po projednání a řádném doložení propláceny.
Datum: 05.05.2014
_________________ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.MIDIGames.DanceBetweenBombs
|
| 6.5.2014 13:29:14 |
|
 |
|
kik
Příspěvky: 953 Bydliště: Hradec Králové - Labská II
|
 Re: Situace na ŘSD
Bumbiku, ekofasiste vyuzivaji toho ze urednici bud poradne neznaji zakon (dobry pravnik nepujde do statni firmy ci na urad) nebo se to snazi protlacit silou po vzoru byvaleho rezimu. A to, ze si cinnost organizaci 'Hnuti Duha', 'Deti Zeme' ci 'EPS' platime z nasich dani (viz vyrocni zprava EPS) take svedci o tom, ze tito lide vedi jak stat 'podojit'. Nemam nic proti EPS, ale potesilo by me, kdyby se spis snazili o to, jak zlepsit pravni znalost uredniku (kdyz uz jsou prijemci dotaci z ministerstev atd), nez o to, jak nektere veci ci stavy zdrzovat.
|
| 6.5.2014 19:21:18 |
|
 |
|
pinus
Příspěvky: 200
|
 Re: Situace na ŘSD
iDnes: "Hodnotu prací provedených za posledních pět let v rozporu s původním projektem odhaduje na 24 miliard." ŘSD: "Ředitelství silnic a dálnic ve svém účetnictví v tuto chvíli neeviduje částku 24 miliard korun nezaplacených víceprací."
Takže ŘSD dementuje něco, co článek iDnes vůbec netvrdí, a naopak, to co iDnes tvrdí, vyjádření ŘSD nedementuje.
|
| 6.5.2014 21:03:54 |
|
 |
|
pinus
Příspěvky: 200
|
 Re: Situace na ŘSD
Marooned17 píše: pinus: Souhlas s tím, že nelze tolerovat nekalé praktiky při stavbách. Ale je v našem eminentním zájmu, abychom dotace od EU dlouhodobě nečerpali. Bez ohledu na to, zda se nám konečně podaří zvládnout jejich čerpání transparentně, či nikoliv. Ty dotace nám totiž umožňují platit a stavět to, na co bychom za normálních okolností buď měli ze svého, nebo by to nestálo. Ačkoliv souhlasím s velkou částí vašich ostatních tvrzení ohledne distorzí vytvářených dotacemi do soukromého sektoru, atd. (tuto část jsem odstranil), Váš výše uvedený odstavec nedává smysl. Nikdo nás nenutí, abychom používali evropské peníze na stavby, které bychom jinak vůbec nepotřebovali. Klidně je můžeme použít na stavby, které bychom postavili tak jako tak, a ušetřené peníze pak použít na něco jiného, třeba (u nás brutálně podfinancované) školství. V konečném důsledku to potom můžete chápat tak, že si dálnice stavíme "za své" a Evropská unie nám ve skutečnosti platí vzdělávací soustavu. V angličtině pro to existuje termín "money is fungible" - tedy pokud nám EU přihraje peníze na stavbu dálnic, tak my jen odpovídajícím způsobem snížíme vlastní výdaje na dálnice a ušetřené peníze přelijeme jinam. Problém je v tom, že my kvůli vlastní úřednické neschopnosti, zkorumpovanosti a dalším faktorům ani nejsme schopni stavět a z evropských peněz financovat to, co skutečně postavit potřebujeme.
|
| 6.5.2014 21:16:06 |
|
 |
|
Marooned17
Příspěvky: 1074 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
pinus: Nebyla to úplně hvězdná formulace.  Ale měl jsem na mysli především ten problém, že dotace umožňují mít něco, na co bychom za normálních okolností neměli a to může být problém, jelikož pořízením té věci obvykle náklady nekončí. Například EU pomůže Bulharsku koupit nové trolejbusy. Ty jsou ale mnohem dražší a sofistikovanější na údržbu, než původní, kde šla většina věcí opravit kladivem a levným materiálem. Díky tomu se tamním DP zvednou provozní náklady a může je to ekonomicky ohrozit, budou rušit spoje, nové vozy odstavovat...
|
| 7.5.2014 2:09:14 |
|
 |
|
hh
Autor
Příspěvky: 2488
|
 Re: Situace na ŘSD
Prosím vás, co to tu řešíte, nezdá se vám, že to do tohoto vlákna trošičku nepatří?
K tématu "co se děje na ŘSD pod taktovkou ANO" bych měl teda perličku:
Přílohy:
HN.jpg [ 116.33 KiB | Zobrazeno 3139 krát ]
|
| 7.5.2014 8:26:00 |
|
 |
|
Sosa
Příspěvky: 2499
|
 Re: Situace na ŘSD
pinus píše: V angličtině pro to existuje termín "money is fungible" - tedy pokud nám EU přihraje peníze na stavbu dálnic, tak my jen odpovídajícím způsobem snížíme vlastní výdaje na dálnice a ušetřené peníze přelijeme jinam.
Ano takto by to fungovalo pouze v případě, že by nám někdo něco dal navíc. Většina dotací z Bruselu tam musela být před tím od nás poslána, čili se nám o tyto peníze snížil rozpočet.
|
| 7.5.2014 8:55:01 |
|
 |
|
monin
Příspěvky: 1763
|
 Re: Situace na ŘSD
hh : i takový človek jako já, už fakt takto přichází o značnou část veškerých svých iluzí, za které tak často běhával od vlaku z hlaváku a Václavák v letech 1988/89 tam a zpět. Děs běs. Dá se vůbec něco s takovými pijavicemi dělat?
_________________ Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
|
| 7.5.2014 9:06:10 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
hh píše: Prosím vás, co to tu řešíte, nezdá se vám, že to do tohoto vlákna trošičku nepatří?... ŘSD je bohužel v pozici toho prostředníka, takže to s ním vždy nějak souvisí (obvinění z korupce, hrozba vracení příspěvků EU). Spíš jsme se tu vzájemně nějak dotlačili do zbytečně extrémních pozic. Omlouvám se, mám na tom taky podíl  . Jinak díky za zajímavý článek, bohužel mi trochu potvrzuje některé mé ne moc optimistické teorie...
|
| 7.5.2014 9:09:26 |
|
 |
|
jonáš
Příspěvky: 4084
|
 Re: Situace na ŘSD
Marooned17 píše: Například EU pomůže Bulharsku koupit nové trolejbusy. Ty jsou ale mnohem dražší a sofistikovanější na údržbu, než původní, kde šla většina věcí opravit kladivem a levným materiálem. Díky tomu se tamním DP zvednou provozní náklady a může je to ekonomicky ohrozit, budou rušit spoje, nové vozy odstavovat... A se starejma by dělali co, odstavovali rovnou na šrotiště? Ony taky nejsou věčný a bezúdržbový .. stejně jako ty pražský žabotlamy s podlahou a rámem durch, který se i díky EU dotaci už skoro všechny nahradily patrákama.
|
| 7.5.2014 10:07:38 |
|
 |
|
kot
Příspěvky: 5956
|
 Re: Situace na ŘSD
Prosím o překlad: žabotlama = ? díky
|
| 7.5.2014 10:18:28 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
kot píše: Prosím o překlad: žabotlama = ? díky Lze to i zadat přímo do wikipedie  : http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDabotlam
|
| 7.5.2014 10:30:48 |
|
 |
|
kot
Příspěvky: 5956
|
 Re: Situace na ŘSD
Stando moc díky.  Ale fakt mě ani ve snu nenapadlo požádat o radu wikinu. Lze říci s klasikem : Je to prosté Watsone... dík
|
| 7.5.2014 10:42:21 |
|
 |
|
Standa
Příspěvky: 3744 Bydliště: Praha
|
 Re: Situace na ŘSD
Rádo se stalo. Sám jsem ani nečekal, že by tam měli přímo heslo "Žabotlam" (byť samozřejmě přesměrované)  !
|
| 7.5.2014 11:03:07 |
|
 |
|
hh
Autor
Příspěvky: 2488
|
 Re: Situace na ŘSD
monin píše: hh : i takový človek jako já, už fakt takto přichází o značnou část veškerých svých iluzí, za které tak často běhával od vlaku z hlaváku a Václavák v letech 1988/89 tam a zpět. Děs běs. Dá se vůbec něco s takovými pijavicemi dělat? Je to strašné a už také přestávám věřit, že se s ŘSD dá něco dělat. Pokud pod heslem Bártů a Babišů, že vymetou takovéto lidi, si tam pak dají své a ještě horší tak já nevím 
|
| 7.5.2014 13:32:34 |
|
 |
|
vaclav
Příspěvky: 1701
|
 Re: Situace na ŘSD
hh píše: K tématu "co se děje na ŘSD pod taktovkou ANO" bych měl teda perličku: z pohledu cerneho humoru je ten krok logicky: priorita prachare je docerpat dotace a to ten petrik evidentne umi, je tedy odbornik.
|
| 7.5.2014 14:19:22 |
|
|
Zobrazit aktivní témata | Zobrazit nové příspěvky
Kdo je online |
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků |
|
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru
|
|