Špatné značky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Aram96
Příspěvky: 7835
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

A takhle je to dnes se vším .. i ty dálnice se připravují pomalu a krkolomně, protože nikdo nechce být za nic zodpovědný a je potom až přehnaně opatrný. Bohužel dříve na tohle přišly úřady a ne ŘSD, a proto byla poslední dekáda tam, kde byla ...
U těch značek je tohle ale snad ještě větší svinstvo, než u dálnic, tam to lze pochopit, když jde o mld a hrozily by trestní stíhání atd., ale jsem zvědav, kdo bude žalovat úředníka za to, že nepovolil někde nějakou značku.
Např. co totálně nesnáším, jsou omezení na 70 km/h u nově vybudovaných zastávek pro BUS, kde jsou dlouhé zálivy, že ten BUS brzdí víceméně až mimo silnici. Chodec se proboha musí stejně rozhlédnout, jaký je rozdíl, jestli ten kamion jede 70 nebo 90, stejně nezabrzdí, když natrefí na blbce. Přijde mi, že ruku v ruce se zlepšováním infrastruktury se stejně více omezuje, přitom logika by měla být přesně opačná. :evil:

Každopádně díky za pozitivní zprávu, že tam s tím STOPkovým svinstvem se snad bude něco dělat, tohle by totiž nevymyslel ani mozek Piráta, ani prince Miroslava ani nikoho s alespoň průměrným IQ.
A jinak jsem zděšen, že byly na výběr 3 varianty - STOPky, přednosti v jízdě a značky žádné. Výběr prvních dvou variant je snad možný fakt jen v ČR, naštěstí ne napříč celou ČR :roll:
milbi
Příspěvky: 41
Registrován: 21.7.2011 9:58:41

Re: Špatné značky

Příspěvek od milbi »

Prosím o radu - proběhla navržená změna dopravního značení u nás na sídlišti, což je soustava ulic, kdy všechny jsou jednosměrné. Na všech vjezdech do oblasti je značka IP 25a, na všech výjezdech IP 25b.
Měnilo se značení jen v jedné ulici, ale DI (nebudu jmenovat město) prosadil, že značka IP 25b se musí "doplnit! i na "začátku" jednosměrky v protisměru na úrovni IP 25a. Na zbylých ulicích nic takového není, neviděl jsem to ani třeba na Praze 7.
Foto je zde https://1drv.ms/u/s!AoYCIumY23PUmyBMAWd ... g?e=1pQHWd
Abych byl přesnější - dříve daná ulice byla jednosměrná opačně, takže kdysi ta značka na daném místě měla opodstatnění. Otočení jednosměrky ale proběhlo již před lety, osadila se IP 25a a původní IP 25b zůstala. Teď s komplexnější změnou značení v ulici jsme se chtěli značky IP 25b v protisměru zbavit, ale nevyšlo to.
Je k tomu umístění v jednosměrce "v protisměru" nějaký zákonný důvod? Nebo si příslušník DI jen potřeboval prosadit aspoň něco, když neměl na navrhovaném značení co sepsout?
Likas
Příspěvky: 807
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: Špatné značky

Příspěvek od Likas »

Aram96 píše: A jinak jsem zděšen, že byly na výběr 3 varianty - STOPky, přednosti v jízdě a značky žádné. Výběr prvních dvou variant je snad možný fakt jen v ČR, naštěstí ne napříč celou ČR :roll:
Ale jo. Takových případů napříč celou ČR by bylo. Třeba Poličné - Valmez, 4 značky na každé křížení komunikace. Při ceně 10 000,- za plech, sloupek, instalaci...
Všímám si toho všude možně, nepřestávám nad tím kroutit hlavou a považuji to za alibismus a idiocii.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

milbi píše:Prosím o radu - proběhla navržená změna dopravního značení u nás na sídlišti, což je soustava ulic, kdy všechny jsou jednosměrné. Na všech vjezdech do oblasti je značka IP 25a, na všech výjezdech IP 25b.
Měnilo se značení jen v jedné ulici, ale DI (nebudu jmenovat město) prosadil, že značka IP 25b se musí "doplnit! i na "začátku" jednosměrky v protisměru na úrovni IP 25a. Na zbylých ulicích nic takového není, neviděl jsem to ani třeba na Praze 7.
Foto je zde https://1drv.ms/u/s!AoYCIumY23PUmyBMAWd ... g?e=1pQHWd
Abych byl přesnější - dříve daná ulice byla jednosměrná opačně, takže kdysi ta značka na daném místě měla opodstatnění. Otočení jednosměrky ale proběhlo již před lety, osadila se IP 25a a původní IP 25b zůstala. Teď s komplexnější změnou značení v ulici jsme se chtěli značky IP 25b v protisměru zbavit, ale nevyšlo to.
Je k tomu umístění v jednosměrce "v protisměru" nějaký zákonný důvod? Nebo si příslušník DI jen potřeboval prosadit aspoň něco, když neměl na navrhovaném značení co sepsout?
Žádný zjevný důvod k tomu nevidím. Bylo by to pochopitelné, pokud by třeba byl do protisměru povolen vjezd cyklistů. Jediné co mě napadá jako možná pohnutka příslušného DInga, je to, že vozidlům s modrým majákem je povoleno jet v jednosměrce i v protisměru, ale pro tyhle případě se značení opravdu nenavrhuje...
Mimochodem, nově je to značka IZ 8a a IZ 8b.
Aram96
Příspěvky: 7835
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Likas píše:
Aram96 píše: A jinak jsem zděšen, že byly na výběr 3 varianty - STOPky, přednosti v jízdě a značky žádné. Výběr prvních dvou variant je snad možný fakt jen v ČR, naštěstí ne napříč celou ČR :roll:
Ale jo. Takových případů napříč celou ČR by bylo. Třeba Poličné - Valmez, 4 značky na každé křížení komunikace. Při ceně 10 000,- za plech, sloupek, instalaci...
Všímám si toho všude možně, nepřestávám nad tím kroutit hlavou a považuji to za alibismus a idiocii.
Jasné, já neříkám, že jinde to není, ale naštěstí to není prostě plošně a najdou se místa, kde se přemýšlí normálním rozumem ...
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Špatné značky

Příspěvek od JAnD »

IZ8 se dává oboustranně i do jednosměrek, protože je to značka i pro pěší - jste v obytné zóně, chovejte se podle toho.

TP 103 říkají, že se dávají na všech vjezdech do zóny, koncová značka i na východech.
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
milbi
Příspěvky: 41
Registrován: 21.7.2011 9:58:41

Re: Špatné značky

Příspěvek od milbi »

JAnD píše:IZ8 se dává oboustranně i do jednosměrek, protože je to značka i pro pěší - jste v obytné zóně, chovejte se podle toho.
Ale IZ 8a není obytná zóna. Já jsem se ptal na značku Zóna s dopravním omezením a ta chodcům nic neříká...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Špatné značky

Příspěvek od Trupman »

Může mi prosím někdo vysvětlit, co je krucipr... tohle za nesmysl? Ne, není to kvůli kamionům co si musí při odbočení nadjet. Dále před křižovatkou už následuje normální značení.

https://maps.app.goo.gl/EvwLabYLrTyshikk8
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Aram96
Příspěvky: 7835
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Záměr byl asi takový, sdělit řidičům, že tady ještě mohou měnit pruhy a o kousek dál "už ne". :mrgreen: Ale fakt kuriozita ..
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Zdravím, poprosil bych o radu ohledně vyznačení "míst pro invalidy". Nenašel jsem lepší téma, tak to dávám sem.

Kdo může legálně stát na tomto parkovacím místě? Záměr byl zřejmě vyznačit místo pro vozidla přepravující tělesně postiženou osobu, akorát se mi zdá, že se to zde nějak nepovedlo. Dočetl jsem se, že aby bylo takové místo řádně označeno musí být vyznačeno současně svislou dopravní značkou IP12 + O1 a vodorovnou dopravní značkou V10f. Zde je ale pouze IP12 (bez O1) a V10f. Kdo může stát na takto (IP12, V10f) značeném místě, kdokoliv nebo pouze vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou?

Abych uvedl kontext: Poslední dobou tam parkuje jakýsi vykuk ve vraku bez jakéhokoliv označení a zabírá tak tohle místo patřičně označeným vozidlům, která tam běžně stávala. Stojí tam nelegálně a měla by policie řešit nesprávné parkování nebo je stání na takto označeném místě legální pro kohokoliv a je to špatně značené a měl by to řešit patřičný úřad?

Díky
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Ano. Aby bylo místo skutečně vyhrazeno pro invalidy, musí být i svislá značka s patřičným symbolem. POkud je na značce jen reservé, nikdo neví komu to je rezervováno. Už vůbec, když se tam postaví auto :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Díky. :ok: Tudíž jedině kombinace vodorovné i svislé dopravní značky s patřičným symbolem invalidy je správné značení. S tím, že na vodorovné může být symbol invalidy součástí IP12 nebo na samostatné dodatkové tabulce.

Aneb:
Blbě
Blbě
Dobře
Dobře
Dobře


Není nad jednotné a přehledné značení. Tohle všechno je v jedné městské části (a našlo by se toho ještě víc), z toho ty první 4 maximálně pár desítek metrů od úřadu městské části. :roll:
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Špatné značky

Příspěvek od JAnD »

Ondrah98 píše:Díky. :ok: Tudíž jedině kombinace vodorovné i svislé dopravní značky s patřičným symbolem invalidy je správné značení. S tím, že na vodorovné může být symbol invalidy součástí IP12 nebo na samostatné dodatkové tabulce.

Aneb:

Dobře

S tím, že to poslední je sice správně označeno, ale chybně provedeno - povrch není vhodný. Měly by tam být hladké dlaždice, do těchto můžou např. zapadnout berle (konzultoval jsem to i s jedním z výrobců, který mi napsal, že tyto dlaždice nejsou vhodné pro ZTP)
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Stejně nechápu, jak může existovat X způsobů správnýho značení u tak banální věci. A že to někdo blbě postaví (respektive navrhne špatnej povrch) a někdo to schválí... No zajímavý, díky za informace.

Mimochodem ještě jeden dotaz bych k tomu měl. Neměnil se někdy cca od roku 2006 způsob značení těchto míst? Protože obě místa, který ukazuju jako špatný příklady v předchozím postu byly postavený právě někdy kolem toho roku 2006. Tak jestli není možný, že v té době to bylo označený správně, ale už to po případné změně legislativy nikdo zpětně neupravil?
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Ještě teda jeden příspěvek o tomto parkovacím místě. Které je dle toho, co jsem našel na internetu a toho, co jste mi tu odpověděli značené špatně a může tam tedy parkovat v podstatě kdokoliv. Zeptal jsem se naší místní Městské policie, jestli vůbec tuší, která bije...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdo může legálně parkovat na parkovacím místě označeným příslušnými dopravními značkami viditelnými na přiložené fotografii. Jedná se o parkoviště na slepém konci ulice Konradova. Děkuji za odpověď
Dobrý den, na tomto místě smí parkovat pouze vozidlo označené jako vozidlo osoby tělesně postižené .

Přeji pěkný den
Statutární město Brno Městská policie Brno
MPMP
Příspěvky: 3268
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Špatné značky

Příspěvek od MPMP »

Ondrah98 píše:Stejně nechápu, jak může existovat X způsobů správnýho značení u tak banální věci. A že to někdo blbě postaví (respektive navrhne špatnej povrch) a někdo to schválí... No zajímavý, díky za informace.
Neznám konkrétní lokalitu, ale odhadoval bych, že ten povrch tam je už dlouho, akorát teď přišlo nařízení vyhradit daný počet míst pro invalidy. Tak se tam dala značka a namlovalo se značení na zem. na z měnu povrchu není ani projekt, ani peníze.
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

MPMP píše:
Ondrah98 píše:Stejně nechápu, jak může existovat X způsobů správnýho značení u tak banální věci. A že to někdo blbě postaví (respektive navrhne špatnej povrch) a někdo to schválí... No zajímavý, díky za informace.
Neznám konkrétní lokalitu, ale odhadoval bych, že ten povrch tam je už dlouho, akorát teď přišlo nařízení vyhradit daný počet míst pro invalidy. Tak se tam dala značka a namlovalo se značení na zem. na z měnu povrchu není ani projekt, ani peníze.
Původně tam bylo jen to asfaltové parkoviště napravo od dotčeného místa. Toto dlážděné bylo dostavováno později. A od počátku bylo toto místo vyhrazeno "pro invalidy" a bylo tak zřejmě i zamýšleno viz jeho rozdílná šířka oproti vedlejším místům (12 vs 17 dlaždic na šířku). Viz ortofoto, zajímavý je, že nyní je to přeznačený na 2 místa (zastaralé streetview).
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Tak MP uznala omyl ve svém předchozím vyjádření a předá ke sjednání nápravy. Což mě teda mile překvapili.
Dobrý den, máte samozřejmě pravdu, jen jsem si ráno nevšiml , že na svislé dopravní značce není označení invalidy. Svislá i vodorovná značka musí být v souladu. Předám věc územáři, aby na ÚMČ zajistil osazení správnou svislou dopravní značkou.
Statutární město Brno Městská policie Brno
kot
Příspěvky: 10331
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od kot »

Tak takhle rychlá a sebekritická reakce... Neuvěřitelné ! :ok: :D
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Když byl tak aktivní (vůbec jsem nepožadoval řešení, jenom jsem se ptal), tak jsem mu poslal i další místo, kde to je blbě. Odpověděl asi za 2 minuty, že děkuje, že to taky předá dál a ještě jednou se omluvil. :ok:

Teď budu pozorovat za jak dlouho to vyřeší na ÚMČ, protože tam je příslušný úředník skutečně "hyperaktivní" a na mail odpoví po 3 měsících a po 3 urgencích k nadřízeným. A ještě odpoví úplnou blbost, tak člověk odpoví a opakuje se kolečko urgencí a po 3 měsících opět blbost nebo polovičatá odpověď... Jestli to takto funguje všude, tak se nedivím, jak vypadají naše silnice. Aspoň, že ta MP mile překvapila.
KarelLer
Příspěvky: 693
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Špatné značky

Příspěvek od KarelLer »

Třeba v Brně je takových míst spousta. Nerozumím tomu, proč musí být nutně všechny blbě. Je někde v zákoně, že musí být v souladu? (MP se taky může mýlit.) Mohlo to vzniknout třeba jako rezerva do budoucna, kdy při plánování parkoviště nebyly ty místa pro invalidy nutný, ale v blízké době to může nastat. V tom případě bude stačit změnit tu svislou značku, nebude potřeba brousit a kreslit nový vodorovný značení.

EDIT: třeba tady: https://en.mapy.cz/s/dovopeduca

Zhruba 4 nachystaný místa pro invalidy, co ještě nejsou místa pro invalidy. Zřejmě je to záměr, ne chyba.
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Tak pokud se nemýlím, tak při stavbě parkoviště musí být určité množství míst vyhrazeno a je jedno, jestli jsou potřeba nebo ne. Někde byl článek o novém parkovišti u nového skateparku (4 nebo 5 míst, z toho jedno pro invalidy), kdyby si chtěli zajezdit na skejtu... Takže s variantou, že někdo schválil a postavil parkoviště bez míst pro invalidy bych teda nepočítal. To spíš někdo schválil nesmyslné značení. Navíc pokud by to tedy měla být případná rezerva do budoucna s tím, tak tam nemá co dělat vodorovná V10f, protože mj. Značka vždy doplňuje svislou dopravní značku „Vyhrazené parkoviště“ se symbolem zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku.. Tudíž tam má být vodorovná + svislá = místo pro invalidy nebo žádné značení = normální místo. A ne nesmyslné značení pouze vodorovnou, což v podstatě nic neznamená, ale skutečným invalidům dává falešný pocit, že to místo je skutečně "jejich" a ostatní řidiče odrazuje od toho tam zaparkovat, byť mohou a nehrozí jim nic. Byť tam nikdo rozumný samozřejmě parkovat nebude. Kde je v tomhle důvod mít místo značení paskvil? Buď to místo pro invalidy je a má tak být vyznačeno nebo není a nemá být značeno nijak, žádné nesmysly napůl...

To co odkazuješ je značeno špatně. Rezervu si tam můžou udělat třeba vyznačením širších míst, ale V10f tam nemá bez patřičné svislé DZ co dělat... V tom areálu je třeba i toto svislá IP12+O1 pro označení míst pro invalidy by se měla očividně vztahovat pouze na první dvě místa pro invalidy, ale místo toho je pod ní dodatková k dalším asi 15 místům, která s invalidy nemají nic společného.

Nehledě na to, že myšlenka rezervy je sice hezká, ale u supermarketu to nedává smysl.
KarelLer
Příspěvky: 693
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Špatné značky

Příspěvek od KarelLer »

Důvodů mě napadá několik:
- vodorovný značení udělala jedna firma, svislý měla udělat jiná, ale zapomnělo se na to a už to nikdo neřeší
- parkoviště se nachází na soukromým pozemku, kde se možná nedají kvóty pro invalidy tak snadno vymáhat, takže to majitel neřeší, dokud nedostane dopis od policie
- nikdo to reálně nevymáhá, takže se dělá tak nějak napůl - to by vysvětlovalo, proč je toho v Brně tolik
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Jasně důvodů proč to vzniklo je celá řada, ale není důvod to tam s těmi chybami nechávat, o to mi šlo... Prostě ať je to správně nebo nijak a ne jaksi nesmyslně napůl.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Špatné značky

Příspěvek od Trupman »

Co říkáte na toto?
https://zdopravy.cz/byvalou-hranici-cec ... ule-55855/

Jako moravský patriot takovou iniciativu vítám.
Jako dopravní enthusiasta se chytám za hlavu co je tohle zas za dopraváckou 'kreativitu' a nesmysl?

Ta dopravní značka IS23 znamená toto:

"Návěst pro kulturní nebo turistický cíl
Značka informuje o blízkém kulturním nebo turistickém cíl"

A ne toto:

"Inormuje o skutečnosti v místě umístění značky, která nelze vyjádřit jinou DZ"
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“