Špatné značky
Re: Špatné značky
Tak jsem se trochu navandroval po jihu republiky a všiml jsem si nešvaru neumisťování DZ IP16 a IP18a. Např. zde
https://mapy.cz/s/kukuhogeca
https://mapy.cz/s/kolukudegu
https://mapy.cz/s/lobozumava
https://mapy.cz/s/kukuhogeca
https://mapy.cz/s/kolukudegu
https://mapy.cz/s/lobozumava
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
-
- Příspěvky: 5269
- Registrován: 26.12.2015 0:06:38
- Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.
Re: Špatné značky
U nás je hlavně nešvar v tom, že si tyto značky o jízdních pruzích každý rozmisťuje jak chce a řidič se nemůže spoléhat, kde přesně pruhy končí, začínají, spojují se apod. Prostě by mělo existovat 100% pravidlo, že značka znamená přesný začátek co je nakresleno na zemi.
Značka je zbytečně brzy, řidiči co to tam neznají raději mění pruh, protože za horizont nevidí a přitom by se za kopcem mohli rozjet a neblokovat "rychlý pruh".
https://www.google.cz/maps/@50.5338525, ... 8192?hl=cs
Takto je to správně. Samozřejmě v případě, že předtím je řidič upozorněn, že se blíží konec pruhu.
https://www.google.cz/maps/@49.602501,1 ... 6656?hl=cs
Na I/3 u Benešova byly až do přestavby na třípruh značky umístěny dokonce přímo za končícím pruhem. Málem jsem na to doplatil za deště.
Značka je zbytečně brzy, řidiči co to tam neznají raději mění pruh, protože za horizont nevidí a přitom by se za kopcem mohli rozjet a neblokovat "rychlý pruh".
https://www.google.cz/maps/@50.5338525, ... 8192?hl=cs
Takto je to správně. Samozřejmě v případě, že předtím je řidič upozorněn, že se blíží konec pruhu.
https://www.google.cz/maps/@49.602501,1 ... 6656?hl=cs
Na I/3 u Benešova byly až do přestavby na třípruh značky umístěny dokonce přímo za končícím pruhem. Málem jsem na to doplatil za deště.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Re: Špatné značky
Tady zase pro jistotu nejsou na vozovce ty bílé šipky značící konec pruhu. Pár lidí to překvapí když jedou 100 km/h a vedle vás už jedou všichni co to znají.
https://mapy.cz/s/gagamobeha
https://mapy.cz/s/gagamobeha
Re: Špatné značky
Tak ono se to dá zkazit mnohem horšími způsoby... https://mapy.cz/s/johabafuge
Re: Špatné značky
Trupman píše:
https://mapy.cz/s/kolukudegu
Mimochodem v tomto místě mě nějaký místní chudák v hodně ojetém X5 začal těsně za křižovatkou předjíždět zprava za hlasitého troubení. Tj. ještě v obci, v místě, kde z DZ (ani z neviditelného vodorovného) nelze vyčíst, že jsou zde dva pruhy. Tímto ho zdravím a doufám, že v tom svým macho vraku nikomu neublíží.
Nechci znít moc stereotypně, ale zrovna v JČ kraji jsem měl nějaké štěstí na "experty" na předjíždění. Plný čáry, horizonty, zatáčky. No stress...
Přitom tam máte na jihu Čech tak luxusní dvojky
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Re: Špatné značky
Poněkud stálá "objížďka" k chatě SÚS...
https://mapy.cz/zakladni?x=18.3727293&y ... itch=0.292
https://mapy.cz/zakladni?x=18.3727293&y ... itch=0.292
-
- Příspěvky: 550
- Registrován: 3.11.2016 10:11:25
- Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
- Kontaktovat uživatele:
Re: Špatné značky
Dnes v Pardubicích... (zdroj FB - Pardubické dopravní zpravodajství)
- Přílohy
-
- pardubice.jpg (242.76 KiB) Zobrazeno 5388 x
Re: Špatné značky
No to snad ne.
-
- Příspěvky: 202
- Registrován: 30.8.2016 21:30:15
Re: Špatné značky
Pardubice - zřejmě dobrý oddíl!
Řekl bych, že to už ani nepatří do vlákna Špatné značky, ale je potřeba založit vlákno nové: "Moderní umění čili outsider art" (jehož nejznámějším provozovatelem je Houmr Simpson).
Řekl bych, že to už ani nepatří do vlákna Špatné značky, ale je potřeba založit vlákno nové: "Moderní umění čili outsider art" (jehož nejznámějším provozovatelem je Houmr Simpson).
Re: Špatné značky
Dnes mě nepříjemně zmátlo tohle:
https://mapy.cz/s/fefusafego
Před očima mám značku, že je hlavní v rovném směru a zároveň ale jede auto proti mě ze zatáčky, které jede také po hlavní. Protože o kousek dříve je tato značka:
https://mapy.cz/s/fofepogopa
Formálně je to asi správně, ale já jsem to na první dobrou nepochopil. Takže mě to protijedoucí auto v kombinaci s tím, že mám před očima, že je hlavní rovně, docela vyděsilo. Nevím jestli je to moje osobní anomálie, ale pro mě tohle značení dvou rozdílných hlavních těsně za sebou neudělalo vůbec dobře a byl jsem rád, že jsem se nesrazil s protijedoucím autem.
https://mapy.cz/s/fefusafego
Před očima mám značku, že je hlavní v rovném směru a zároveň ale jede auto proti mě ze zatáčky, které jede také po hlavní. Protože o kousek dříve je tato značka:
https://mapy.cz/s/fofepogopa
Formálně je to asi správně, ale já jsem to na první dobrou nepochopil. Takže mě to protijedoucí auto v kombinaci s tím, že mám před očima, že je hlavní rovně, docela vyděsilo. Nevím jestli je to moje osobní anomálie, ale pro mě tohle značení dvou rozdílných hlavních těsně za sebou neudělalo vůbec dobře a byl jsem rád, že jsem se nesrazil s protijedoucím autem.
Re: Špatné značky
Dnes jsme tu taky jeli. Ano, mou ženu to taky zmátlo a nedokázala se tu zorientovat, takže asi na tom něco bude
Re: Špatné značky
Tak to je zajímavá náhoda, že jste tam jeli dnes taky
Já když jsem viděl ty dvě značky za sebou, tak moje první myšlenka byla, že ta první značka (hlavní do zatáčky) je jenom jednosměrný připojovací pruh, tedy že proti mě odtamtud nic nepojede. O to víc mě překvapilo, když vidím auto v domnělém protisměru ... Každopádně mě to zmátlo.
Já když jsem viděl ty dvě značky za sebou, tak moje první myšlenka byla, že ta první značka (hlavní do zatáčky) je jenom jednosměrný připojovací pruh, tedy že proti mě odtamtud nic nepojede. O to víc mě překvapilo, když vidím auto v domnělém protisměru ... Každopádně mě to zmátlo.
Re: Špatné značky
Stačilo by sledovat značky před křižovatkou. Ta jasně říká, kam je hlavní (akorát ty 2 vedlejší bych na dodatkovou namaloval jinak). Ta značka na prvním odkaze je IMHO naprosto nadbytečná a neměla by tam být. Ale jak vás mohla zmást ještě v té první křižovatce, jak jede proti to auto, to nechápu ..
Re: Špatné značky
Já jsem sledoval značku před křižovatkou, jenže za 2 vteřiny jsem viděl další značku, která značila hlavní jinak. Jak už jsem psal výše, formálně je asi vše v pořádku, ale u mě ta dvojakost (tedy dvě křižovatky těsně ta sebou, každá s hlavní jinak) způsobila v mysli chaos. V první chvíli jsem si to nedal během těch pár vteřin správně dohromady a byl jsem v pochybnostech, jak se věci mají. Například mi nedošlo, že jsou to vlastně křižovatky dvě a váhal jsem tedy, jestli není ve značkách (jedné ze značek) chyba . Musíte si uvědomit, že se to děje během vteřin a u mě osobně to tedy způsobilo zmatení.
Ono si tyhle věci asi uvědomí člověk až osobní zkušeností, takhle od počítače kdy máte čas si to promyslet, to vypadá jinak. Tohle je navíc uprostřed lesa, nečekáte tam žádné dopravní zvláštnosti. Někde v cizím městě by byl člověk připraven, že se musí soustředit na značení. Ale tady jedete několik km lesem po vedlejší silnici, vaše pozornost k záludnostem dopravního značení poleví a najednou tohle ...
Ono si tyhle věci asi uvědomí člověk až osobní zkušeností, takhle od počítače kdy máte čas si to promyslet, to vypadá jinak. Tohle je navíc uprostřed lesa, nečekáte tam žádné dopravní zvláštnosti. Někde v cizím městě by byl člověk připraven, že se musí soustředit na značení. Ale tady jedete několik km lesem po vedlejší silnici, vaše pozornost k záludnostem dopravního značení poleví a najednou tohle ...
Re: Špatné značky
Projel jsem hodně divných křižovatek. Nejhorší je naopak situace, kdy je značená křižovatka s dodatkovou značkou a hlavní je s odbočením (není rovně), ale značka stojí příliš brzo a ještě jsou tam před křižovatkou nějaké odbočky. Ale tady mě to přijde docela vpohodě.
Ale souhlas, že řešené je to divně. Ta druhá značka tam vůbec nemá být a ta první dodatková má být nakreslena jinak.
Ale souhlas, že řešené je to divně. Ta druhá značka tam vůbec nemá být a ta první dodatková má být nakreslena jinak.
Re: Špatné značky
Aram: jako tohle? https://mapy.cz/s/rapugomezu
Dobrá je taky třeba tahle https://mapy.cz/s/conahojala . Kudy doleva? Touhle větví nebo až uprostřed křížení? (při pohledu z letadla je to mnohem jasnější, ale takhle z kabiny na první pohled to vůbec jasný není)
Nebo tady https://mapy.cz/s/gelupusapu Myslel jsem, že ta větev doprava je nějaký sjezd do lesa. Až v křižovatce jsem zjistil, že jsem tamtudy měl odbočit doprava...
Dobrá je taky třeba tahle https://mapy.cz/s/conahojala . Kudy doleva? Touhle větví nebo až uprostřed křížení? (při pohledu z letadla je to mnohem jasnější, ale takhle z kabiny na první pohled to vůbec jasný není)
Nebo tady https://mapy.cz/s/gelupusapu Myslel jsem, že ta větev doprava je nějaký sjezd do lesa. Až v křižovatce jsem zjistil, že jsem tamtudy měl odbočit doprava...
Re: Špatné značky
Ono by docela pomohlo, kdyby tam bylo taky vodorovné značení... Nevím, kdo z vás si už vyzkoušel tu kličkovanou před Barrandovským mostem na Strakonické, ale fakt nechápu, že Policii ČR vadí chybějících pár set metrů mezi dvěma múk či múk a odpočívkou, ale tady v klidu projde to, co prošlo...
Re: Špatné značky
Ono by to možná chtělo tyto bodové závady odstranit, tj. rampy odstranit.
Proč např. zde https://mapy.cz/s/gelupusapu je odbočovací větev doprava, s pěkným poloměrem, když je stejně zakončená STOPkou? Křižovatku předělat na T a hotovo: https://mapy.cz/s/galogupoco
Proč např. zde https://mapy.cz/s/gelupusapu je odbočovací větev doprava, s pěkným poloměrem, když je stejně zakončená STOPkou? Křižovatku předělat na T a hotovo: https://mapy.cz/s/galogupoco
Re: Špatné značky
Ano, to už jsme tu kdysi řešili v tomto vlákně:Aram96 píše:Projel jsem hodně divných křižovatek. Nejhorší je naopak situace, kdy je značená křižovatka s dodatkovou značkou a hlavní je s odbočením (není rovně), ale značka stojí příliš brzo a ještě jsou tam před křižovatkou nějaké odbočky. Ale tady mě to přijde docela vpohodě.
Ale souhlas, že řešené je to divně. Ta druhá značka tam vůbec nemá být a ta první dodatková má být nakreslena jinak.
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 61#p169861
Kreativita v dodatkových tabulkách je v Česku pověstná...
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Re: Špatné značky
Je bohužel hodně častá situace, že je v obci značená odbočka (směrovka) na jinou obec a není jasné, která je tím fyzicky myšlena. Protože za směrovkou existují ještě jedna nebo dvě boční ulice, které ale nejsou ty správné a jede se například až tou třetí. Značka, určující hlavní a vedlejší tam většinou taky není, jen ta směrovka. Takže ani dodatková tabulka, ze které by bylo poznat, kterou ulicí mám jet.
Přitom je to mnohdy k nepoznání, která odbočka je ta správná. Někdy to poznat je - tedy například, že je ta silnice viditelně širší nebo s lepším povrchem než ostatní boční ulice. Ale někdy je stejná nebo naopak i na pohled podřadnější a to je pak problém.
Přitom je to mnohdy k nepoznání, která odbočka je ta správná. Někdy to poznat je - tedy například, že je ta silnice viditelně širší nebo s lepším povrchem než ostatní boční ulice. Ale někdy je stejná nebo naopak i na pohled podřadnější a to je pak problém.
-
- Příspěvky: 5269
- Registrován: 26.12.2015 0:06:38
- Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.
Re: Špatné značky
Jak už bylo řečeno dříve stokrát, nemají směrovky, čili směrníky před křižovatkou vůbec co dělat (stejně jako značka C3a). To je jen naše česká specialita, udělat ze směrníků návěst. I Slováci měli už za komunistické federace rozum.
Prostě, pokud není směrovka za křižovatkou, má tam být toto:
https://www.google.cz/maps/@48.7746881, ... 312!8i6656
nebo toto:
https://www.google.cz/maps/@48.6475895, ... 384!8i8192
A nejlépe toto:
https://www.google.cz/maps/@48.8108703, ... 312!8i6656
Tato návěst je totiž zároveň značkou IP19.
Prostě, pokud není směrovka za křižovatkou, má tam být toto:
https://www.google.cz/maps/@48.7746881, ... 312!8i6656
nebo toto:
https://www.google.cz/maps/@48.6475895, ... 384!8i8192
A nejlépe toto:
https://www.google.cz/maps/@48.8108703, ... 312!8i6656
Tato návěst je totiž zároveň značkou IP19.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Re: Špatné značky
Přesně, Honey - návěst před křižovatkou https://www.google.com/maps/@63.2116251 ... 312!8i6656
a v křižovatce https://www.google.com/maps/@63.2133914 ... 312!8i6656
a není pochyb o tom, jestli to platí teď nebo až za půl kilometru.
Já miliju třeba tuhle značku https://mapy.cz/s/kahunaferu
kde od výstavby Beladovy ulice nestihli tu Beladovu doplnit. Takže tahle značka platí až za světelně řízenou křižovatkou.
a v křižovatce https://www.google.com/maps/@63.2133914 ... 312!8i6656
a není pochyb o tom, jestli to platí teď nebo až za půl kilometru.
Já miliju třeba tuhle značku https://mapy.cz/s/kahunaferu
kde od výstavby Beladovy ulice nestihli tu Beladovu doplnit. Takže tahle značka platí až za světelně řízenou křižovatkou.
Re: Špatné značky
A jak má tedy vypadat správná návěst před křižovatkou v našich poměrech ? Tedy podle našich zákonů a vyhlášek, tak aby to nebylo zaměnitelné se směrníkem ? A nebo pro to značku vůbec nemáme ? (ptám se, protože všechny příklady jak to má vypadat jsou zahraniční)Honey72 píše:Jak už bylo řečeno dříve stokrát, nemají směrovky, čili směrníky před křižovatkou vůbec co dělat (stejně jako značka C3a). To je jen naše česká specialita, udělat ze směrníků návěst. I Slováci měli už za komunistické federace rozum.
já se tedy o znační jinak moc nezajímám, takže je to pro mě celé novinka - tedy že je mezi návěstí a směrníkem nějáký rozdíl. Mimo jiné i proto, že v našich poměrech (v praxi na silnici) se pro obojí používá zmíněný směrník.
Re: Špatné značky
Já je vždycky potkávám na Moravě. Jestli záleží na místní správě silnic, nebo na jiných předpisech, nevím...
https://mapy.cz/s/cucujevelu
https://mapy.cz/s/cucujevelu
Re: Špatné značky
Koukám do TP65 z 31.7.2013 (nevím jestli jsou platné) a tam se jednoznačně v '9.2.6.9 Směrová tabule' a dalších říká, že 'se užívá především před křižovatkou'. ???