Špatné značky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Špatné značky

Příspěvek od Majkii »

Jo, je to přesně tam.

Já mám víc zkušeností jenom s upozorňováním na špatné značky v reálu (a to běžně řeším přes DI PČR), takže nedokážu odpovědět. Ale zabývám se jenom očividnými nesmysly, ne každou kravinou. Tobě bych případně hlavně doporučil, abys při takovéhle komunikaci nepoužíval ten tón mistra světa, kterým se oháníš tady ;) :D
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Neboj, při komunikaci s kýmkoli cizím (zvlášť s úředníkem, který má přece vždycky pravdu) je tón samozřejmě jiný. :D
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Špatné značky

Příspěvek od JAnD »

Aram96 píše: Majkii: už se ti podařilo, že došlo ke změně v projektu, když jsi upozornil na chybu ? Bohužel v přeznačení Brna mě bouchlo do očí hned několik špatných značek a to nemluvím o tom, že někde se to mění kus za kus a nic víc. :(
Jedním městem, kde jsme dělal projekt, vedou dvě silnice II. třídy, jedna vede do města N, druhá do města S. A na té, co vede do N jsem navrhl značku s cílem S, číslo silnice i vzdálenost odpovídaly S.
A značka úspěšně prošla přes stavební povolení s kladným vyjádřením od města, SÚS i PČR. Chyby jsem si všiml až během realizace, takže je nakonec na místě správná směrovka...
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

Co je tohle za výmysl, přidávat třetí pruh mezi dva původní? Z kterého pruhu se tam pak má najíždět? (překvapivě z toho druhého než co radí šipky VDZ...) Proč prostě nevznikne nový na straně?
https://mapy.cz/s/jotunogaha
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatné značky

Příspěvek od Hanes »

Největší hovadina na české dálniční síti je na D46 exit 21 (PV-jih) směr OL. Při dnešním průjezdu jsem všiml, že je odtud dálnice bez poplatku ale problém je v tom, že se na dálnici nikdo bez známky nedostane, neboť je to jen výjezd. Možná se soudruzi z ŘSD na D46 bez známky teleportují. To musel být ozaistný kokot čo to nechal udělat. Viděl jsem to už před lety a myslel, že je to trkne, jenže to hejno blbců co tam někde nahoře sedí a rozhoduje to nevidí (nebo nechce vidět). Stačí kdyby vzali jen selský rozum a ne své debilně studované mozky.....
https://mapy.cz/zakladni?x=17.1126864&y ... pitch=-0.1
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
MichalKM
Příspěvky: 54
Registrován: 24.3.2009 13:07:27
Bydliště: Kroměříž - D1(260)

Re: Špatné značky

Příspěvek od MichalKM »

Hanes píše:Největší hovadina na české dálniční síti je na D46 exit 21 (PV-jih) směr OL. Při dnešním průjezdu jsem všiml, že je odtud dálnice bez poplatku ale problém je v tom, že se na dálnici nikdo bez známky nedostane, neboť je to jen výjezd. Možná se soudruzi z ŘSD na D46 bez známky teleportují. To musel být ozaistný kokot čo to nechal udělat. Viděl jsem to už před lety a myslel, že je to trkne, jenže to hejno blbců co tam někde nahoře sedí a rozhoduje to nevidí (nebo nechce vidět). Stačí kdyby vzali jen selský rozum a ne své debilně studované mozky.....
https://mapy.cz/zakladni?x=17.1126864&y ... pitch=-0.1
Moc hezké. Podobný problém v opačném směru, kde neplacený usek končí. Nevím jestli to stále platí, ale podle snímkování na mapách je konec neplaceného úseku těsně za benzinkou. Takže jediná možnost jak dálnici opustit, je projet přes tu benzinku.

https://mapy.cz/zakladni?x=17.1153304&y ... itch=0.038
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

Přesně tak, výjezd přes pumpu nahrazuje citelně chybějící a zatím vůbec neřešené rampy exitu Prostějov jih, kdy chybí nájezd/sjezd z/na D46 od Němčic. Ti, co jedou od Němčic holt musí až do města, ti v opačném směru sjíždí u benzinky. A byť je tam před vlastním objektem pumpy udělané propojení přímo ke "spojce" od benzinky k II/433 (dálniční pumpa OMV oficiálně slouží i pro II/433), je zahrazená betonovými svodidly (jednosměrka - povolen jen příjezd od II/433 k pumpě), takže každý kdo tudy chce sjet, musí přímo mezi stojany a teprve pak se stočit na onu "propojku" k II/433. Provozovatel pumpy se tak snažil dát najevo, že ta propojka je tu jen pro ty, kteří jedou z II/433 natankovat, nebo se zasytit do bistra. A to bylo ještě před tím, než se úsek kolem PV vyjmul ze zpoplatnění. Teď je to tam auto za autem. A jelikož se jedná o první dálniční pumpu po dlouhém "hladovém" úseku, bývá u stojanů často plno. Pak těm, co chtějí jen sjet (nemajíce známku, čí chtíce jet na Němčice) nezbyde nic jiného, než čekat, až ten u stojanu natankuje a odjede. Nebo to fiknout jednosměrkou před stojany. Jinak se to objet nedá... Ale psal jsem zde o tom tady hned, jak se to zavedlo - totální kravina. Kdyby se to bralo fakt oficiálně, bez zpoplatnění by ta D46 byla jen mezi sjezdy PV střed a PV sever (obousměrně).
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

A ještě k tomu, jak já furt kritizuji to dálniční značení (ale pouze v určitých konkrétních věcech, mnohé se naopak povedlo a dávám palec nahoru - např. zavedení cílů po čarou, vzdálenost k další pumpě, názvy odpočívek aj.), tak mám tu takový konkrétní případ z D3, exit Tábor sever (číslo 76). V roce 2018 zde byla od Prahy tabule viz foto č. 01. Myslím, že k dokonalosti moc nechybělo. V hlavní trase byl uveden cíl ČB a Pelhřimov, což motoristovi dalo informaci, že může pokračovat dál, i když věděl, že na Pejr se vždycky odbočovalo v Táboře, ale nemusí do něho za tím účelem sjíždět, byť je inzerovám. A byl zde další důležitý údaj - to že dalším výjezdem se dá dostat do jižní části města (Tábor - Měšice), tudíž dálnice zde plní funkci OBCHVATU. Tedy ten, kdo jel spíše do jižní části města, či do Sezimova Ústí pokračoval dál, a neproplétal se městem. I cíle pro odbočení byly logické, kdo by tady při jízdě od Prahy odbočoval třeba na Plzeň, že... K dokonalosti tomu chybělo jen to, že dříve by se takováto situace označila naprosto logicky, přehledně a zcela pochopitelně jako Tábor - sever a Tábor - jih. Kdo by se blížil od severu k exitu Tábor sever, bylo by mu hned jasné, že bude i jih. A ono by to bylo i napsané pod tím Pejrem... Letos jsem tudy jel zas a byl jsem zděšen, že tuto zánovní informacemi nabitou, leč přehlednou tabuli z neznámého vyměnili za paskvil, co je na obrázku č. 2. O sjezdu, kde se dá dostat do jižní části města, se řidič nic nedozví, takže je nucen sjet už tady a ucpávat již tak plné komunikace ve městě ve snaze projet ho napříč. Zato je informován, že může odbočit na Plzeň, ale kdo od Prahy jede na Plzeň přes Tábor. Z opačného směru od ČB už to smysl má, ale tady? Ještěže ten Pejr tam alespoň zůstal. Funkce D3 jako obchvatu města tak zanikla. Úplně se bojím další výměny, to už tam budou jen šipky na zeleném podkladě. Prostě zbytečná značka... Jasně, každý už má dnes navigaci a to ho tam navede. Nebylo by pak lepší to značení zrušit úplně a před nájezdem na dálnici dát jen značku - zapněte si navigaci???
Přílohy
01.JPG
01.JPG (27.13 KiB) Zobrazeno 4343 x
02.JPG
02.JPG (21.76 KiB) Zobrazeno 4343 x
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

To samé by se dalo říct o návěsti s cíli za exitem. Dříve tam byl uveden ten další exit Tábor - Měšice, nyní je pryč, zůstal jen Pejr. Zato nám tam přibyl Linec, což je hodně důležité, už v Táboře. Ale budiž, ať tam je. Ale proč zmizel ten Tábor? Proč jinde může (alespoň tedy zatím) být např. Kroměříž - východ a Kroměříž - západ, Prostějov - jih, Prostějov - centrum a Prostějov - východ atd. a tady s nedávno provedeným přeznačením toto zaniklo? Nebo to zanikne i jinde??? tak to jen tak k tomu, na co nejvíce poukazuji a co to značení hodně vylepšilo, kdyby se takovéto označování zase zavedlo... Třeba to povede k zamyšlení se nad tímto problémem, který možná někdo jen přehlédl, nebo se mu nad tím jen nechtělo přemýšlet a nějak to tam načmáral, ať to je z krku a ono se to podle toho vyrobilo... A vůbec, kdo to značení v těchto konkrétních případech navrhuje?
Přílohy
01.JPG
01.JPG (37.58 KiB) Zobrazeno 4344 x
02.JPG
02.JPG (26.66 KiB) Zobrazeno 4344 x
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Já se o značení až tak nezajímám, ale to proboha ŘSD nemá jednotný mustr jak značení dělat ? !

Tedy nejen graficky, ale i obsahově - tedy, které cíle značit, v jakém pořadí atd. ? To by všechno přeci mělo být jasně dané a ne aby to bylo na lidové tvořivosti. To mi přijde neuvěřitelné, že si to každý jednotlivec dělá, jak ho napadne ......

Když to k něčemu přirovnán a trošku to přeženu, tak to je jako kdyby v každém kraji značka "dej přednost v jízdě" vypadala jinak. Tohle sice není tak akutně škodlivé a nebezpečné, ale v některých případech to nebezpečné být může. A hlavně je to nedůstojný bordel.
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

Ano, bohužel je to pokaždé "trochu" jinak, i když ten generel značení je.... A hlavně se ten systém dost často mění, často k horšímu. Takže než se jedna změna aplikuje, už se řeší další. A cedule se mění stále dokola, přitom by ten materiál vydržel dlouho.... A opisují se i s chybami, to je také časté... A nebo to, co jsem popsal, je postupná aplikace další "změny", takže třeba nadobro zmizí i ty východy a západy, severy a jihy a řidič oslepne zase o něco více.... Pokud nemá navigaci...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Za mě osobně: Plzeň místo těch "měst" na trase I/19 naprosto vítám. Kdo jede bez navigace stejně potřebuje vědět, kdy se sjíždí na 19 a ty menší cíle ho stejně netankují. Silnice první třídy mají mít značeny především velké a klidně i vzdálenější cíle. Takže to je za mě v pořádku.
Chybějící Tábor-Měšice pro směr rovně je podle mě velkou chybou a mělo by to tam být uvedeno. Vždy když dálnice tvoří obchvat města a má více než jednu MÚK, tak se na daném sjezdu uvádí i místní cíl té následující MÚK. Tady by mohl být i symbol průmyslovky, pokud je žádoucí, aby NA jezdila také až tím následujícím sjezdem do průmyslové zóny, nevím, nechci hodnotit.
Každopádně tak jako tak, chybí přerušovaný rámeček 29 na nové značce. Za mě to je chyba, kór když je na ní přímo uveden Písek a všechno k tomu vybízí :roll: Ale možná je to velkou vzdáleností k rozpojení na 19 a 29.

Ty chybějící cíle na dálkové návěsti jsou už úplně mimo. To se jako ten sjezd Tábor-jih bude rušit nebo předělávat jen pro sjezd na Pelhřimov ?? :evil: Tam to má samozřejmě také být :roll:
Podtrženo sečteno tohle značení se moc nepovedlo, ale už jsem si zvykl, že jsou napříč republikou diametrální rozdíly. :(
A jinak, on mustr je. Za mě je naopak potřeba v tom značení mít jistou míru flexibility a přizpůsobit se místním podmínkám a hlavně u toho používat selský rozum. Tady chybí selský rozum a v něčem není dodržen ani ten mustr, takže za mě :ko:
nosta
Příspěvky: 15
Registrován: 24.1.2020 0:22:22

Re: Špatné značky

Příspěvek od nosta »

Takhle ta návěst měla vypadat, podle mne je toto její ideální podoba.
Přílohy
Exit 76.png
Exit 76.png (56.16 KiB) Zobrazeno 4266 x
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Tábor-Měšice je cíl, který tam nemá co dělat. Pokud tam něco má být, tak před křižovatkou Tábor-sever resp. Tábor-jih.

Ono se může zdát, že ve značení úplně systém není, no bodejť, když se občas dělají nějaké nahodilé ne úplně systémové úpravy jako tady u Tábora. Ale letos byl dokončen návrh oficiálních tabulek pro orientační značení na dálnicích, vše se má projektovat podle toho. Ještě bude následovat projednání na úřadech a trochu se tam nenuceně tlačí i názvy pro IS 6a. Tak třeba se to konečně chytne:
ODZ-D3.png
ODZ-D3.png (346.92 KiB) Zobrazeno 4223 x
nosta
Příspěvky: 15
Registrován: 24.1.2020 0:22:22

Re: Špatné značky

Příspěvek od nosta »

Jsou ty tabulky někde veřejně dostupné (na internetu)?
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

Já nevěřím svým očím - názvy exitů i tady... Proč tedy nejsou na těch cedulích v reálu??? Takže i pracovníci ŘSD používají názvy exitů, protože podle čísel by se ztratili taky, ale řidičům to utají... Nebo ta tabulka znamená, že budou KONEČNĚ na ty tabule doplněny? A další věc. Proč na exitu 18, 24 a 29 je v kolonce "směr přímo" pod Prahou správně uveden i ten další exit (jílové u Prahy, Kamenný Přívoz, Týnec n. Sáz.), co je jinak vždy dole až na dálkové návěsti a na dalších exitech to opět chybí a je tam jen obligátní "Praha" a "Č. Budějovice"? To každý přece ví, že dálnice vede do Práglu, nebo Budějic, ale jaký bude další exit, zda mám tedy sjet už teď, nebo můžu jet ještě dál, to se dozvím až z dálkové návěsti za křižovatkou, tedy už mi ta informace nepomůže... Jde prostě o to, aby se ten dolní cíl z dálkové návěsti dostal i na tu návěst před křižovatkou. Pak se ta informativní schopnost té značky obrovsky zvýšila... Jinak značka od nosty - ideální stav, tak bych si to taky představoval. Jasné, přehledné, navazující na sebe, nic se tomu nedá vytknout. Ne ta hrůza, co jsme teď svědky v reálu a to nejen zde... A vůbec, proč se třeba tady u toho Tábora ty cedule vůbec na tuto novou "zpackanou" podobu měnily, když ta původní byla celkem ve srovnání s tím, co tam je teď ještě ok???? Děkuji předem Mapmanovi za odpovědi ;)
davidb
Příspěvky: 522
Registrován: 19.4.2018 21:38:53
Bydliště: Vratimov

Re: Špatné značky

Příspěvek od davidb »

zesp píše:... a je tam jen obligátní "Praha" a "Č. Budějovice"? To každý přece ví, že dálnice vede do Práglu, nebo Budějic,
Letos jsme jeli do Slovinska a žena byla na nervy z toho, že od Vídně je pořád na návěstích Graz :D
A taky byl na každé ceduli.
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

ale pod ním byl ještě ten další exit. Alespoň většinou. O to mi jde. Že tam bude ta Praha, nebo ČB, to je jasné. Ale to další k tomu, to je to, oč tu běží...
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Špatné značky

Příspěvek od Majkii »

Sakra, zespe, někdy by to asi chtělo míň psát a víc číst... Se spoustou otázek se tu myslím opakuješ a spoustu jich tu bylo i dříve nějak zodpovězeno.
zesp píše:Nebo ta tabulka znamená, že budou KONEČNĚ na ty tabule doplněny?
Já bych řekl, že to mapman popsal v předchozím příspěvku jasně...
zesp píše:Proč na exitu 18, 24 a 29 je v kolonce "směr přímo" pod Prahou správně uveden i ten další exit (jílové u Prahy, Kamenný Přívoz, Týnec n. Sáz.), co je jinak vždy dole až na dálkové návěsti a na dalších exitech to opět chybí a je tam jen obligátní "Praha" a "Č. Budějovice"?
Ta tabulka má i vysvětlivky...
zesp píše:Takže i pracovníci ŘSD používají názvy exitů, protože podle čísel by se ztratili taky, ale řidičům to utají...
https://www.rsd.cz/wps/portal/web/techn ... ni-znaceni Zde je v sekci různé "Oficiální seznam křižovatek na dálnicích".
wazer.cz
Pište česky, prosím!
davidb
Příspěvky: 522
Registrován: 19.4.2018 21:38:53
Bydliště: Vratimov

Re: Špatné značky

Příspěvek od davidb »

zesp píše:ale pod ním byl ještě ten další exit. Alespoň většinou. O to mi jde. Že tam bude ta Praha, nebo ČB, to je jasné. Ale to další k tomu, to je to, oč tu běží...
Jo tak, chápu.
Je tam toto: https://www.google.com/maps/@48.1285993 ... 384!8i8192
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

Ano, ano, opakuji se zcela záměrně v nějaké té (asi marné) snaze vyvolat na toto mnou stále omílané téma nějakou širší diskusi, které by si pak (tajně doufaje) mohl alespoň lehce koutkem oka všimnout někdo odpovědný a říct si "sakra, ono na tom něco je, pojďme se o tom bavit". Vždyť jsou tu příklady, kdy se o některých věcech tady před časem plkalo v čistě teoretické rovině v kategorii "zbožných přání" a ejhle, nyní jsou již uvedeny v praxi a realizovány. Takže se snažím tak nějak tady stále připomínat to, co mě konkrétně vadí a třeba, kdo ví... To, že mi na to Mapman reagovat asi nebude, tuším... Psát přímo na ŘSD, to je ztráta času, neodpoví (vlastní zkušenost v jiných věcech). No a na Novinkách.cz, nebo Blesku by to nebyl dost krvák (a ani netuším, jak by se do toho dal zamontovat Covid), takže zbývají České dálnice, no...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Aby ta snaha nebyla marná, tak se musí psát na MD (hlavně tam) a na ŘSD, jinak se jen těžko něco změní... A na tvoje otázky správně odpověděl Majkii.

Co se týče tabulek, tak ty úplně veřejné nejsou, byť se správným odkazem se k nim dostane kdokoliv...
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

davidb: Typický případ je spíše toto:


https://www.google.com/maps/@47.995031, ... 312!8i6656

Za 1000m sjezd na Baden, nejbližší další sjezd za exitem Baden je exit Bad Vöslau, jinak v přímé samozřejmě Graz a Wr. Neustadt (bližší významnější cíl). To, co jsi uvedl, bylo před významným křížením a tam byly jen ty hlavní cíle...

Nebo kus dál:

https://www.google.com/maps/@47.6437536 ... 2!1b1!2i41

Pod cílem Graz je uveden další výjezd. Jednoduché, přehledné, vypovídající... U nás by tam byl právě jen ten Graz...

Jinak děkuji pánům Majkiimu a Mapmanovi za reakce...
nosta
Příspěvky: 15
Registrován: 24.1.2020 0:22:22

Re: Špatné značky

Příspěvek od nosta »

Řešil se tu Exit 21 na D46. Tudy celkem často jezdím do Prostějova a vadí mi nejen to označení nezpoplatněné dálnice, jak tu psal Hanes, ale taky tato návěst:

https://www.google.cz/maps/@49.4370059, ... 312!8i6656

Proč? Protože Prostějov-centrum dohromady s tím symbolem centra je do očí bijící...
Navíc ten spojovník před slovem centrum by tam taky neměl být.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

To není pravda. Citace z pravidel:
Pokud řádek končí spojovníkem vyžadovaným pravidly pravopisu (např. spojovník ve slovech ping-pong, technicko-ekonomický) a část slova za spojovníkem pokračuje na následujícím řádku, zopakuje se spojovník rovněž na začátku tohoto řádku, např. ping‑|‑pong.
https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=135&dot ... ovn%C3%ADk

A symbol centra je tu taky v pořádku, jediné co bych upravil je to, že bych tu klidně vypustil slovo centrum a nechal tam jen PROSTĚJOV [C].
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“