Špatné značky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Dotace byly holt na cyklostezku, tak si někdo myslel, že k tomu patří jen taková značka :-)

Tragikomický omyl se stal před mnoha a mnoha lety u nás ve městě, kdy město vyasfaltovalo několik kilometrů cesty podél řeky a na další nábřežní ulice zakázalo vjezd, rozdělilo cesty čarou na půlku, nechalo na každou půlku zvlášť nastříkat symbol kola a chodců a objednalo spoustu svislých značek, které technické služby nainstalovaly. Co myslíte, že se stane, když z obou stran namontujete tutéž značku ? :-)
Přílohy
stezka.jpg
stezka.jpg (7.62 KiB) Zobrazeno 8655 x
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10331
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od kot »

Hezká práce Honey...Mluvíš o Trutnově ?
Dagger
Příspěvky: 21
Registrován: 29.9.2017 18:45:37

Re: Špatné značky

Příspěvek od Dagger »

Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Ano, u nás v Trutnově :-) A nyní další domácí lahůdka :-)
https://www.google.cz/maps/@50.561564,1 ... 312!8i6656
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lynx
Příspěvky: 3678
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Pěkné. Já s těmihle značkami s dodatkovou šipkou mám docela problém, i když je ta šipka umístěná podle zákona. Někdy se mi stane, že se v první chvíli leknu, že ta značka platí pro komunikaci po které jedu a až pak si teprve všimnu té šipky. Jako třeba tady jsem se jednou lekl, že jedu rovně do zákazu vjezdu :-)

https://mapy.cz/s/30aos
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

jo, tady je podobnych znacek vic a vubec nechapu, proc to neni pokryte jasnou znackou "zakaz odboceni".
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Špatné značky

Příspěvek od kik »

Taky jsem se podobných značek párkrát lekl než mi došlo že platí pro odbočení. Naštěstí při brzdění za mnou nikdo nebyl....
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Absurdita na silnici 298:
https://www.google.cz/maps/@50.1600185, ... 312!8i6656
Co asi tak může u této značky pochopit cizinec co neumí česky ?


A pak se nemohou divit, že cizinci značku ignorují. Tohle je totiž přesně opačný problém. Frčíte si po pěkné hlavní silnici lesem a najednou toto, bez varování, bez návěsti před odbočením.
https://mapy.cz/zakladni?x=15.7935940&y ... A1zn%C4%9B
Naštěstí to nyní v létě nahradili velkou žlutou značkou, takže se to nedá přehlédnout, ale i tak přede mnou šlapou na brzdu a zablokují provoz turisté, které nemají povolenku jako já a nikdo jim neřekl, že tudy se jet nedá.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lynx
Příspěvky: 3678
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Tohle je vůbec nejhorší, když vás značky dostanou do neřešitelné situace. Resp. nedá se to řešit legálně. Mě se například nedávno stalo v Praze na Proseku, že jsem na velké světelné křižovatce jel rovně, vjedu do křižovatky a pak teprve vidím že kousek za křižovatkou je dočasná značka zákaz vjezdu. Před křižovatkou žádné upozornění, den před tím tam ještě ta značka nebyla. A kousek za značkou stála policie, která tedy naštěstí jen auta otáčela zase zpět na křižovatku. Ale ta situace kdy jedete do zákazu vjezdu, protože nic jiného dělat nemůžete a za ním číhá policie, to nebylo nic příjemného.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Špatné značky

Příspěvek od Trupman »

Honey72 píše:Absurdita na silnici 298:
https://www.google.cz/maps/@50.1600185, ... 312!8i6656
Co asi tak může u této značky pochopit cizinec co neumí česky ?
Copak cizinec, ale ani Čech to podle textu nemusí správně pochopit. Co si mám vzít z textu "DO LESA POZOR ZÁVORY"?? Kde je les, co je les? Vždyť rovno to také vede lesem. Ta značka platí pouze "DO LESA", nebo platí všude a jen mě navíc upozorňují že do lesa jsou ještě závory? Text jak od 5letého dítěte.
Zatím vrcholná ukázka úřednicko-policejní idiocie v tomto vlákně.

edit: ve snímcích Mapy.cz z 2017 už ta DZ naštěstí není.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

https://mapy.cz/s/34fwl

odkdy se zásobuje autobusem? Je MHD zásobování?
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Správně. Pokud autobus zároveň neveze sudy s pivem, kartony oplatek nebo bedny se zeleninou, nemá tam co dělat :-)

Každopádně vézt ani nemusí. Autobusy zásobují školu žáky a fabriku dělníky. A lázeňskými hosty jsou zásobovány místní hotely, takže to zásobování je vždycky :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
P_V
Příspěvky: 1707
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od P_V »

a projíždějící automobil zásobuje okolí zplodinami... :lol:
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Špatné značky

Příspěvek od adamos »

U metra Opatov je taková zvláštní značka: https://mapy.cz/s/39V57

ty dvě vyjmenované SPZ jsou dva taxíky, které se na místě pravidelně střídají. Jiné taxi sem teda nesmí. Je to takhle legislativně v pořádku?
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

No, je to trošku na pováženou. Na značce není o taxi ani zmínka, takže pokud mají vozidla onu vyznačenou SPZ, mohou tam s ní parkovat víceméně s čímkoliv, takže legislativně to je v pořádku. Ovšem spíše mě zaráží, že něco takového mohlo projít úřadem, který povolení udělil. Pro udělování vyhrazeného místa musí být důvod a stanoviště taxi je něco jiného, než parkování soukromého či služebního vozidla před domem nebo provozovnou. Toto už zavání korupcí a ostatní taxikáři by se proti tomu měli ohradit. Stanoviště taxi je stanoviště taxi, stejně jako zastávka autobusu není parkoviště.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Špatné značky

Příspěvek od adamos »

rád bych se na to zeptal... kdo tohle povoluje? Ně+jaký odpor dopravy na úřadu MČ?
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
P_V
Příspěvky: 1707
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od P_V »

Ta značka je podle mě neplatná, protože formálně nic jako SPZ už neexistuje.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Tohle bude možná i odbor dopravy na magistrátu, pokud to patří k ulici Chilská, jinak úřad MČ Praha 11. A nemyslím že to musí být primárně korupce, na vyhrazená místa má Praha sazebník, takže pokud za to platí běžnou částku, tak bych to bral, že je to OK. Je to podobné jako vyhrazená místa pro některé firmy atp.
P_V píše:Ta značka je podle mě neplatná, protože formálně nic jako SPZ už neexistuje.
Ale kdepak, i zákon ji tak výslovně označuje, jen pro ni zavádí zvláštní zkratku:
§ 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 56/2001 Sb. píše:... a tabulek s přidělenou státní poznávací značkou (dále jen „registrační značka“)
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatné značky

Příspěvek od mbmat »

P_V píše:Ta značka je podle mě neplatná, protože formálně nic jako SPZ už neexistuje.
No, sice jsme ve špatném tématu, ale SPZ stále existují. Jsou to ty staré "značky" ve formátu např. AEP 21-34, které dožívají na starých autech. To je stále státní poznávací značka. Ty nové např. 4AY 2102 už jsou registrační značky. Tudíž vyfocená dopravní značka je špatně z jiného důvodu, oba zmiňované formáty nejsou SPZ ale RZ.
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

SPZ sice neexistuje, ale je to jen doplňující údaj navíc, stejně jako RZ. Na podobných cedulkách totiž úplně postačí platné číslo :-) Myslím, že kdyby se ostatní taxikáři naštvali, dopadlo by to stejně jako v bránění jiným společnostem využívat veřejnou autobusovou zastávku. Tímto se někdo snažil obejít zákon, protože je nanejvýš jasné, že se jedná o stanoviště taxíků - zvlášť, když je pruh před nimi určen ke K+R. Asi by na úřadě neobhájili, proč původně jízdní pruh, určený jako K+R někdo vyjmul a udělal z něho parkoviště.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

mbmat píše:SPZ stále existují. Jsou to ty staré "značky" ve formátu např. AEP 21-34, které dožívají na starých autech. To je stále státní poznávací značka. Ty nové např. 4AY 2102 už jsou registrační značky.
Ne, takhle to opravdu nefunguje. Tento poměrně rozšířený výklad patrně pramení z toho, že se shodou okolností ve stejné době, kdy se pojem státní poznávací značka nahradil termínem registrační značka, přestaly vyrábět tabulky s označením okresu a postupně se přecházelo na ty, které obsahují krajské písmeno (nicméně ještě zhruba rok a půl se značky obou systémů přidělovaly souběžně podle dočerpávání zásob a pak se ohromné množství těch starých sešrotovalo). Registrační značkou (RZ) je každá platná alfanumerická kombinace přidělená silničnímu vozidlu včetně těch úplně nejstarších (teoreticky až z roku 1953, běžněji od roku 1960). Slováci, kteří také termín ŠPZ nahradili novým EČV tento problém "vyřešili" tím, že staré značky plošně vybili. Ale nestojí to za to, na starých autech nevypadá nová značka hezky :)
Napadá mě určitá částečná analogie s novým pojetím dálniční sítě: Dnes se jako dálnice označují i SPMV, které byl\ postaveny a provozovány jako erka, stejně tak se jako RZ označují i značky, které byly vyrobeny, přiděleny a i dlouho provozovány jako SPZ...
mapman píše:Ale kdepak, i zákon ji tak výslovně označuje, jen pro ni zavádí zvláštní zkratku:
V celém zákoně se pojem státní poznávací značka vyskytuje jen dvakrát, z toho jednou v citovaném místě, kde má za účel právě sdělit, že to, čemu všichni téměř padesát let říkali SPZ, je nově RZ a podruhé je trošku omylem pozapomenutý v přechodných ustanoveních.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Ano, zákon zavádí pro odstranění pochybností legislativní zkratku a důsledně ji používá, jen jsem se bránil tomu, že pojem SPZ vůbec neexistuje - z hlediska výše citované zákonné definice platí, že SPZ=RZ. Teda pokud to nebudeme vykládat tak, že RZ = tabulka s SPZ :)
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

mapman píše:z hlediska výše citované zákonné definice platí, že SPZ=RZ
Ano, to je pravda. A určitě z toho důvodu nelze říct, že když se na dopraní značce (nebo kdekoliv jinde) použije zkratka SPZ, tak by kvůli tomu byla neplatná. Na druhou stranu by se starý pojem používat neměl a použití na dopravních značkách, které vznikly po začátku účinnosti zákona č. 56/2001 je špatně. Ta legislativní zkratka, že SPZ=RZ je tam hlavně pro případy, kdy nějaký dokument vznikl před tím, než byl zaveden pojem RZ. Zkrátka dneska je k autu ORV I. a II. s uvedenou RZ, a pokud mám ještě OTP a TP s SPZ, tak mi jen zákon říká, že to je vlastně totéž...
mapman píše:Teda pokud to nebudeme vykládat tak, že RZ = tabulka s SPZ
To je ještě složitější :D Registrační značka je pouze ona alfanumerická kombinace sloužící k identifikaci vozidla, která je na něm obvykle uvedena na tabulce s RZ (v minulosti se ale třeba psala přímo na karoserii). Díky tomu, že u nás a v mnoha dalších zemích je ztráta či zničení tabulky RZ důvodem ke změně RZ, tak se tyhle pojmy nerozlišují a značka je prostě ten kus plechu. Ale stejně jako třeba dům má své číslo popisné i bez označení tabulkou s číslem popisným, tak má vozidlo svoji RZ i bez tabulky s RZ...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

"Geniální" směrovky ve Vícově

Příspěvek od Trupman »

"Geniální" směrovky ve Vícově nad Prostějovem v kombinaci s nesmyslně vedenou hlavní silnicí.

Silnice II/150 vedoucí na Prostějov, stejně tak hlavní proud aut, zatáčí vlevo na vedlejší. Hlavní silnice je svedena z II/150 na trojku do Plumlova. Aby tento, za jistých podmínek pochopitelný, paskvil byl dovršen, jsou zde 2 směrovky s cílem Prostějov, obě dvě s kilometráží 12, z nichž ta první vede právě na silnici do Plumlova. Druhá, vedoucí přirozeně dále po II/150, je navíc "obohacena" o místní cíl Ptení, to kdyby náhodou nějaký cestovatel pochyboval, která to cesta je zřejmě ta rychlejší.

Pokud zde tedy jedete bez navigace a nemáte čas studovat čísla komunikací na směrovkách a přemýšlet o nich, pak dojedete do Plumlova a následně se musíte do Prostějova klikatit a plazit přes obce, místo přímé cesty po II/150.
Přitom jak jednoduché by bylo na první směrovku místo Prostějov dát logicky Plumlov.

V odkazu navíc "vylepšeno" o nějaký umělecký sprejerský výtvor zřejmě místně žijícího živočišného druhu.

Panorama zde:
https://mapy.cz/s/3nSIh
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Aram96
Příspěvky: 7835
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Přemýšlím nad tím pokaždé když tudy jedu, proč je rovně Prostějov :mrgreen: A ohledně uspořádání křižovatky je to tady fakt naprd, naštěstí na a z Plumlova jezdí tak málo aut, že problém odbočit tu snad nikdy není, ale musíte zpomalit a koukat, to je naprd no :)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“