Špatné značky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

Ono ani to pravidlo pravé ruky není všespásné. U nís funguje jen tam, kde je provoz tak malý, že se dvě auta reálně ani nepotkají, nebo tam, kde tomuto režimu odpovídá stavební uspořádání - třeba každá křižovatka zvýšená.

Tam, kde se jednoho dne jen přišlo s flexou a značky se uřezaly, takové úpravy nefungují. Doporučuju projet si ulici Na Jarově (streetview nový stav ještě neumí). Pokud budete z "vedlejší" počítat s předností od auta vlevo, se zlou se potážete. Ale i klidnější místa na pravidlo pravé ruky prostě nefungují, pokud opticky není řidič přesvědčen, že si musí dávat majzla aby to do někoho nenaboural. Třeba tady naordinovat přednost zprava je zhovadilost, ale i tak to prošlo - https://mapy.cz/s/mufakenefe nebo https://mapy.cz/s/lukujudutu
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Optický vzhled křižovatky, kdy má sousední ulice jiný povrch nebo je užší, bývá ošidný. Zajímavé je, že jakmile se s autem ocitneme mimo silniční síť, chovat se podle pravé ruky umíme :-) Křižovatka polních cest, areál továrny, nemocnice nebo kempu, historické uličky ...
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Tomáš Němec
Příspěvky: 393
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od Tomáš Němec »

kollma píše:
Tomáš Němec píše:Na školení řidičů nám promítali některé "špeky" z provozu a byla tam taky tahle past https://mapy.cz/s/bolevogafu Na dotaz komu dávám přednost, když jedu ve vozidle z výhledu, tak zhruba půlka lidí nedokázala správně odpovědět. A ani se popravdě nedivím, protože takhle to vyznačit je podle mně prasárna.
Co je na tom past? :? Jednodušší křižovatka snad ani neexistuje...
No ukázalo se, že při značce hlavní silnice a jedním přikázaným směrem (zde doleva) zhruba půlka řidičů automaticky předpokládá, že hlavní silnice také odbočuje vlevo a pošle to tam rovnou aniž by komukoli dávali přednost. Možná k tomu svádí i ty koleje.
Ale jinak, vám nepřijde divné vyznačit hlavní silnici rovně do zákazu vjezdu? Chápu, že podle předpisů v tom problém asi není, ale rozhodně to není intuitivní a podle mně je to dost nebezpečné.
MPMP
Příspěvky: 3268
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Špatné značky

Příspěvek od MPMP »

2Tomáš Němec: OK dejme tomu, že to je "divné" (mně to sice nepřijde, ale budiž). Co tedy navrhuješ změnit, aby to "divné" už nebylo? Je třeba vyznačit jako hlavní směr proti pohledu z ukázky a zachovat povinnost odbočení vlevo z výhledu.
Takže jak bys to rád vyznačil "nedivně"? (Auto z výhledu má povinně odbočit vlevo, dát přednost protijedoucím, ale nedávat přednost autům zprava.)
caveman
Příspěvky: 400
Registrován: 2.9.2011 8:52:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od caveman »

Mně také vadí pravidlo pravé ruky vers. obytná zóna. Volná citace zákona: Při vyjíždění z obytné zóny musí dát řidič přednost vjízdě i tam, kde není umístěna dopravní značka „Dej přednost v jízdě“.
V tom vidím dva problémy z reálného života:
- obytná zóna končí v ulici 15m od křižovatky. Vyjížídm ze zóny či nikoliv?
- přijíždím na křižovatku, kde vpravo je obytná zóna. Já to ovšem nevím a dávám přednost. Auto z prava také dává přednost, protože on to ví, že sám vyjíždí ze zóny.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od Kubajsu »

MPMP píše:Co tedy navrhuješ změnit, aby to "divné" už nebylo?
Jednoduše dát hlavní doleva, jak jezdí tramvaje. Stejně tam hromada lidí dává tramvaji přednost, protože si rychle neuvědomí jak to vlastně má být.
Obdobně třeba tady. Nechápu, proč se tak usilovně trvá na hlavní do zatáčky, když opticky by ze všech stran měla vést rovně (a dokonce tam bývala značka "úsek častých nehod").
Myslím, že značení by mělo být co nejvíce souhlasné s tím, jak to místo působí...
kollma
Příspěvky: 217
Registrován: 27.12.2013 17:32:57

Re: Špatné značky

Příspěvek od kollma »

Tomáš Němec píše:
kollma píše:
Tomáš Němec píše:Na školení řidičů nám promítali některé "špeky" z provozu a byla tam taky tahle past https://mapy.cz/s/bolevogafu Na dotaz komu dávám přednost, když jedu ve vozidle z výhledu, tak zhruba půlka lidí nedokázala správně odpovědět. A ani se popravdě nedivím, protože takhle to vyznačit je podle mně prasárna.
Co je na tom past? :? Jednodušší křižovatka snad ani neexistuje...
No ukázalo se, že při značce hlavní silnice a jedním přikázaným směrem (zde doleva) zhruba půlka řidičů automaticky předpokládá, že hlavní silnice také odbočuje vlevo a pošle to tam rovnou aniž by komukoli dávali přednost. Možná k tomu svádí i ty koleje.
Ale jinak, vám nepřijde divné vyznačit hlavní silnici rovně do zákazu vjezdu? Chápu, že podle předpisů v tom problém asi není, ale rozhodně to není intuitivní a podle mně je to dost nebezpečné.
Zvláštní mi to ani nepřijde a hlavně mě nenapadá způsob, jak to vyznačit jinak při zachování předností, jak tam momentálně jsou. I když je pravda, že tuhle křižovatku znám a vím, že tam tramvaje běžně dávájí přednost autům, co jedou odspodu. Ale zas mi to nepřipadá jako neobvyklá křižovatka, něco podobnýho bylo třeba i v Libni v Davídkově ulici na trase z Ládví do centra.
Tomáš Němec
Příspěvky: 393
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od Tomáš Němec »

Mě také nenapadá, jak to lépe vyznačit jinak při zachování stávajících předností. Proto souhlasím s Kubajsem, že by hlavní měla vést doleva, jak to i řada řidičů intuitivně předpokládá. Navíc by se tím i preferovala MHD, když už je nucena takhle nesmyslně objíždět ten blok před Mírákem.
Ale hlavní smysl mého příspěvku bylo ukázat, že je tam vyznačeno něco, co sice je podle předpisů, ale zhruba polovina řidičů to v ten moment nepochopí a můžou z toho být nebezpečné situace.
MPMP
Příspěvky: 3268
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Špatné značky

Příspěvek od MPMP »

Tomáš Němec píše:Ale hlavní smysl mého příspěvku bylo ukázat, že je tam vyznačeno něco, co sice je podle předpisů, ale zhruba polovina řidičů to v ten moment nepochopí a můžou z toho být nebezpečné situace.
Jen drobná otázka: a je to chyba předpisů nebo těch řidičú, co nejsou schopni pochopit základní pravidla? Zde jasně hlavní rovně a já musím odbočit doleva, tedy dávám přednost protijedoucím. Co je na tom za "špek"?
Při přístupu "aby to pochopil každý" za chvíli bude povolena pouze dálnice anebo SSZ. Nad vším ostatním se totiž musí přemýšlet a to je asi na dnešního řidiče moc složité. Sorry, ale musel jsem.
Tomáš Němec
Příspěvky: 393
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od Tomáš Němec »

MPMP: To se nemusíte omlouvat, já vás naprosto chápu. Je to určitě chyba těch řidičů.
Ale já jsem toho názoru, že pokud opravdu chceme snížit nehodovost na silnicích, pak by značení mělo být co nejvíce intuitivní, aby jej řidiči sami přirozeně dodržovali a neměli tendenci zde chybovat. Prostě jestli se silnice celou dobu tváří jako hlavní, tak by najednou neměla nečekaně končit stopkou, když přitom vizuálně dál pokračuje zase jako hlavní. Kolik jsem například tady https://mapy.cz/s/rocacadaca už viděl nebezpečných situací, které jen díky předvídavosti řidičů odbočujících vlevo, že jim protijedoucí nedá přednost, neskončilo těžkou nehodou. A přitom když jezdím po silnicích v zahraničí (DE, AT, IT), tak takovéto pasti nevídám. To je nějaké české specifikum.
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Špatné značky

Příspěvek od JAnD »

Když už jsme u těch zdánlivě hlavních:
Tady https://mapy.cz/s/fukukusopa když jedu vlevo vždy raději očekávám, že mi protijedoucí auto nedá přednost. Ale že mi nedá přednost auto jedoucí zleva a odbočující (z jeho pohledu) doleva?
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
P_V
Příspěvky: 1707
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od P_V »

MPMP píše: je to chyba předpisů nebo těch řidičú, co nejsou schopni pochopit základní pravidla? Zde jasně hlavní rovně ...
Z jakého pravidla vyplývá, že když u P2 není E2b, tak je hlavní směr přímo? Ono je to jen zvykové. Explicitně je to zmíněno jen u P1.
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Koukám, že se tu téma "zajímavý" křižovatky celkem rozjelo... :D

Něco z jinýho soudku. Co tenhle krásnej parkovací záliv na jehož prvním místě se nesmí stát... Protože značku parkoviště dal někdo až po několika metrech. Aneb bílá fábie stojí na místě k parkování zjevně určeným, ale řidič páchá přestupek. https://mapy.cz/s/hodotududu
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

Asi bude problém, že někteří (včetně mě) vnímají značení s programátorskou přesností - prostě příkaz nebo zákaz začíná přesně tam, kde je značka. A jiní to berou plus minus, značka tam nějaká je, tak co je za problém. Totéž mi třeba vadí, když jedu po cyklostezce a ta je před silnicí ukončena značkou C9b. Mám tedy sesednout, převézt kolo přes chodník a pak zase pokračovat? (https://mapy.cz/s/nujajelece, jedu po stezce a pokračuju po stezce doleva. Mám na ty dva metry slézat z kola?)
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od Kubajsu »

Kromě toho, že značka není na pravé straně komunikace a tudíž vlastně neplatí?
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

Kubajsu: na to pozor, platí vyhláška č. 294/2015 Sb. §2 (3).
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od Kubajsu »

Aha. Takže když je umístěná na jiné značce, tak může být i vlevo, jinak ne. Zajímavé...
Lynx
Příspěvky: 3678
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

ElWapp píše:Ono ani to pravidlo pravé ruky není všespásné. U nís funguje jen tam, kde je provoz tak malý, že se dvě auta reálně ani nepotkají, nebo tam, kde tomuto režimu odpovídá stavební uspořádání - třeba každá křižovatka zvýšená.

Tam, kde se jednoho dne jen přišlo s flexou a značky se uřezaly, takové úpravy nefungují. Doporučuju projet si ulici Na Jarově (streetview nový stav ještě neumí). Pokud budete z "vedlejší" počítat s předností od auta vlevo, se zlou se potážete.
V ulici Na Jarově bylo před křižovatky doplněno vodorovné značení - příčná plná čára s krátkou podélnou (tedy jakýsi chlívek co bývá jinak obvykle před světelnou křižovatkou nebo jinou větší křižovatkou, kde se dává přednost). To si myslím dost výrazně pomohlo ve vnímání řidičů, že nejedou po hlavní silnici. Alespoň tedy u mě to zafungovalo :-)
Lynx
Příspěvky: 3678
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

MPMP píše:
Tomáš Němec píše:Ale hlavní smysl mého příspěvku bylo ukázat, že je tam vyznačeno něco, co sice je podle předpisů, ale zhruba polovina řidičů to v ten moment nepochopí a můžou z toho být nebezpečné situace.
Jen drobná otázka: a je to chyba předpisů nebo těch řidičú, co nejsou schopni pochopit základní pravidla?
Samozřejmě, že je to chyba předpisů resp. toho kdo to takhle nebezpečně vyznačil. Předpisy mají být dělané pro lidi - PRO REÁLNÉ LIDI, aby byly co nejvíc intuitivní. Když polovina lidí vyloží chybně a nebo si není jistá, tak je chyba v předpisu a ne v lidech.

Lidi nemůžete vyměnit za chytřejší a znalejší, předpisy resp. způsob značení změnit můžete. On třeba takový komunismus by by skvěle fungoval, akorát kdyby byli lidi jiní než ve skutečnosti jsou (tedy nehamižní, přející, nesobečtí atd.) - v reálu jsou ovšem pokusy o komunismus katastrofa ....

V Korunní se jednoznačně nabízí, aby byla hlavní doleva, tedy souhlasně s tramvají.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Špatné značky

Příspěvek od Kubajsu »

Lynx píše: aby byly co nejvíc intuitivní.
Hlavně aby bylo okamžitě jasné o co jde. Ani na pár vteřin zamyšlení, co tím chtěl básník říci, obvykle nebývá v provozu prostor...

Obdobně by bylo dobré v pravidlech jednoznačně dořešit takovéto křižovatky. Jde o jednu, nebo víc křižovatek, jsou tam připojovací pruhy nebo ne, pokud je jeden semafor, platí i pro pravé odbočení, když ne od jaké vzdálenosti už ne atd. atd. Na tohle existuje hromada názorů a výkladů a každý si dokáže vyargumentovat svojí pravdu. A to by rozhodně nemělo být možné...
MPMP
Příspěvky: 3268
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Špatné značky

Příspěvek od MPMP »

P_V píše:
MPMP píše: je to chyba předpisů nebo těch řidičú, co nejsou schopni pochopit základní pravidla? Zde jasně hlavní rovně ...
Z jakého pravidla vyplývá, že když u P2 není E2b, tak je hlavní směr přímo? Ono je to jen zvykové. Explicitně je to zmíněno jen u P1.
Ano, máte pravdu, ukvapil jsem se ve formulaci. Neplyne to z žádného. Pravidla říkají, že tato značka oznamuje, že jste na hlavní. Tečka. Z této hlavní odbočujete doleva (to nelze popřít) a jiné pravidlo vám v tom okamžiku určuje povinnost dít přednost protijedoucím vozidlům. Tečka.
Kam ta hlavní vede dál a jak je značená z jiných směrů nemusí řidiče zajímat.
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

Tohle je taky lahůdka, když svítí proti nebo za šera a za deště... https://mapy.cz/s/fatederaja
Lynx
Příspěvky: 3678
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Špatné značky

Příspěvek od Lynx »

Kubajsu píše:
Lynx píše: aby byly co nejvíc intuitivní.
Hlavně aby bylo okamžitě jasné o co jde. Ani na pár vteřin zamyšlení, co tím chtěl básník říci, obvykle nebývá v provozu prostor...
Máte pravdu, takhle jste to vyjádřil přesně.

V takových případech by mělo být dopravní značení například podpořeno dalším značením, byť je to třeba z hlediska předpisů nadbytečné. Ale lidé holt nejsou dokonalí a je potřeba aby jim bylo hned jasné - kde je hlavní, kde vedlejší atd.

Takže nestydět se značky zdvojit, zdůraznit žlutě či podpořit vysvětlující cedulí s velkým písmem - byť to třeba znalce dráždí, tak pro normální lidi co se o dopravu podrobně nezajímají to v podstatě nelze udělat jinak.
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Špatné značky

Příspěvek od Ondrah98 »

Ještě k tomu vyjíždění z účelových komunikací, obytných zón etc. jedna ze Slovenska (snad to nevadí).

https://goo.gl/maps/4ZeJzKECWQS5mFNw7

§ 21

Vchádzanie na cestu
(1) Pri vchádzaní na cestu z miesta mimo cesty, z poľnej cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej zóny alebo z pešej zóny vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu idúcemu po ceste.
:crazy:
zesp
Příspěvky: 1110
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: Špatné značky

Příspěvek od zesp »

Hele, řekl někdo lidem odpovědným za značení v Brně, že proběhla nějaká změna dálničního značení? Nebo pod keho spadá ta I/23? Nespadá pod ŘSD? Musel jsem to vyfotit, protože toto už je v kontextu současného přdělaného dálničního značení fakt retro...
Přílohy
VMO Brno.jpg
VMO Brno.jpg (56.57 KiB) Zobrazeno 7269 x
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“