Špatné značky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Martin_L píše:Když už tu probíráme značení nájezdu na silnici pro motorová vozidla, tak mě zaujalo řešení v MÚK Lešná stavby I/35 Lešná - Palačov. Pominu to, že jsou v dokumentaci datované 09/2021 použity pět let zrušené IS 1 s modrým symbolem dálnice, ale jak se řidič z vyznačených sestav značek dozví, že hned za křižovatkou začíná SMV zpoplatněná mýtem i dálniční známkou? Než se to postaví, bude určitě dost času to opravit, ale jak může něco takového vůbec projít všemi schvalovacími procesy, aniž by to někomu vadilo, když už je to projektantovi jedno, tomu nerozumím.
Protože to schvalovacím procesem na ŘSD ještě neprošlo a soutěž byla vypsána na základě konceptu ;) Shodou okolností bylo zrovna dnes na programu projednání připomínek objektů DZ této stavby, takže do soutěže bude dodatečně vložena správná opravená dokumentace.
Ono je otázkou, co je to "vzdálené odbočení". ... Někde se do tohoto prvku zamilovali a cpou ho všude, jinde ho nemají rádi a nepoužívají ho nikde. Bylo by dobré vytvořit nějaká obecná sjednocující pravidla. A také by bylo dobré doplnit TP 100 o seznam cílů na silnicích II. třídy.
Pravdou je, že bližší pravidla pro značení čárkovaných čísel silnic chybí. V praxi se nejčastěji používá to, cos popsal, tj. čárkované číslo, které lze přiřadit k vyznačenému cíli na značce, pokud taková silnice relativně blízko navazuje.
S tím seznam cílů pro silnice II. třídy už je to horší. Z mapy v TP100 lze odvodit, že hlavními orientačními cíli pro II. třídy by měly být cíle na mapě vyznačené. Ale mapa těch cílů neobsahuje dost, viz debata k II/474 a cílům jako Hnojník atp.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Honey72 píše:Pravdou je, že u nás se řidič o placeném úseku dozví až při najíždění. Vlastně se spíše dozví jen o neplaceném úseku, protože symbol placeného úseku se používá bohužel výjimečně. Takže před najetím na dálnici si to musí najít na internetu, jestli musí či nemusí mít známku, po odbočení už je popzdě :-).
V některých zemích bývá zvykem řidiče informovat ještě před odbočením na směrovkách i na návěstech.
Osobně v tom u nás problém nevidím, protože dálnice je podle vyhlášky automaticky s poplatkem (je to součástí významu značky IZ1a) a přímý nájezd na dálnici poznám z toho jestli je to IS1a-c nebo IS1d-f. A pokud chci dálnici užít bez poplatku, tak si to prostě musím najít v seznamu. Kdežto v Polsku, Maďarsku či Francii takové pravidlo nemají.
Tomáš Němec píše:To je podle mně v pořádku, stačí, že je tam uvedený symbol dálnice nebo autíčka, který by měl automaticky znamenat nutnost známky.
Od roku 2016 už autíčko neznamená automaticky ani poplatek ani mýto.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

mapman píše:Protože to schvalovacím procesem na ŘSD ještě neprošlo a soutěž byla vypsána na základě konceptu
Aha :) Takže orgány jsou v tom nevině a jde pouze o odborné selhání projektanta...
Honey72 píše:Takže před najetím na dálnici si to musí najít na internetu, jestli musí či nemusí mít známku, po odbočení už je popzdě
S dálnicemi problém není. U nás jsou zkrátka implicitně zpoplatněné a značení před najetím na dálnici je dostatečně srozumitelné proto, aby se o ní dozvěděli řidiči těch vozidel, kteří na ni nesmějí. Což nejsou primárně vozidla bez známky, ale vozidla nemotorová a pomalá. Pokud jedu vozidlem, které na dálnici technicky vzato smí, ale nemá zaplaceno, tak informaci o existenci dálnice dostávám a mohu se jí vyhnout. Pokud je daný úsek výjimečně bez poplatku, tak se to sice v předstihu nedozvím, ale z toho nehrozí žádný problém. Neocitnu se tam, kde být nesmím, ale pouze nemám jednodušší možnost se ocitnout tam, kam smím. A pak holt si to musím předem zjistit.
Problém je se zpoplatněnými silnicemi, tedy kategorií komunikací, která implicitně zpoplatněna není. Tam to značení musí dávat dostatek informací o tom, že je na ni kvůli poplatku výjimečně omezený přístup, aby byla šance se jí vyhnout, pokud jedu vozidlem, které poplatek uhrazen nemá, anebo nesmí na SMV. V případě té Lešné není splněno ani jedno.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Přesně tak, souhlas. Když jedu na dálnici, mám automaticky počítat s tím, že mám mít známku. Pokud po ní chci jet jen kousek, mrknu se předem na internet, jestli náhodou není nezpoplatněná. A je jedno, jestli jsem tuzemský nebo zahraniční řidič. Značit poplatek/nepoplatek na značkách mi přijde velmi nadbytečná informace, která by akorát na značkách zavazela.

Problém s poplatkem v MÚK Lešná se přece vyřeší tak, že směr odbočení na I/57 Palačov bude obsahovat zelenou subplochu se symbolem dálnice (jednotlivé cíle se sem asi nevlezou, byly by min. 3, spíš 4) a nic jiného. Tak je jasné, že jinam než na dálnici to nevede, tudíž jasná známka+mýto. Nebo ne ?
Teoreticky by se ten úsek mezi MÚK Lešná a Palačov dal už značkami označit jako dálnice, jako u jiných přivaděčů k dálnici, které jinam nevedou.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Špatné značky

Příspěvek od Martin_L »

Aram96 píše:Problém s poplatkem v MÚK Lešná se přece vyřeší tak, že směr odbočení na I/57 Palačov bude obsahovat zelenou subplochu se symbolem dálnice (jednotlivé cíle se sem asi nevlezou, byly by min. 3, spíš 4) a nic jiného. Tak je jasné, že jinam než na dálnici to nevede, tudíž jasná známka+mýto. Nebo ne ?
Nevím, jestli jsem to pochopil :) Je řeč o subplochách, takže v této křižovatce by se přidávaly ještě nějaké IS 9a? A jak by vypadaly ty sestavy směrovek těsně před odbočením, které tam budou tak jako tak?
Snad nám mapman prozradí, jak to bude v reálu vyřešeno :)
Aram96 píše:jako u jiných přivaděčů k dálnici, které jinam nevedou.
Třeba jako kde konkrétně? Prošel jsem si pár míst, kde je podobný případ a je to řešené pokaždé jinak a je v tom mírně řečeno bordel...
Aram96 píše:Teoreticky by se ten úsek mezi MÚK Lešná a Palačov dal už značkami označit jako dálnice
Ano, což by v tomto případě problém se značením výrazně zjednodušilo, byť pak by SMV odtud zmizela úplně. Před nájezdem by tak stačily obyčejné IS 1e/f, které obsahují všechny potřebné informace o omezeném přístupu i zpoplatnění. (S tím, že kromě cílů na D48 by to chtělo i cíl Nový Jičín pro /D/57.) Pokud zůstaneme při tom, že bude úsek značen jako SMV, tak tam kromě IS 1b/c je nutné přidat ještě IS 2e/f se symbolem mýta a určitě i IZ 2a+E 11f+E 7b
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Na jižní křižovatce budou IS 9b pro okružku s cíli Olomouc a Nový Jičín v subploše a na severní křižovatce (průsečné) budou jen IS 1e/f s cíli Olomouc a Frýdek-Místek s červenou 48 a Nový Jičín s modrou 57 (obdobný případ je i u MB nebo Tábora).

V těch přivaděčích je trochu bordel, ale tam je potřeba i zohlednit, jestli přivaděč slouží i k připojení sousedních nemovitostí (hosp.sjezdy) nebo ne. Např. Veselí-sever na D3 se teď přeznačuje tak, že dálnice s 90kou začne hned za tím novým kruhákem.

To orientační značení se totiž bude chovat tak, jakoby tam ta dálnice už byla. Před nájezdem směr D48 se informace o SMV neobjeví, ale vzhledem k tomu, že SMV je podmnožinou dálnice, tak to ani ničemu nevadí.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Mě je to osobně jedno. Já známku vždy mám a ať si po starých silnicích šetřílkové jezdí. Ale když se města zoufale snaží o výjimku a snaží se dopravu přes město vyhnat na dálnici okolo, jestli se řidiči nějakým způsobem v terénu dozvědí, že tu existuje výjimka? Internet je hezká věc, ale už vidím, jak si někdo s sebou vozí mapku nezpoplatněných úseků :-) Tedy všichni ti strejdové, cizinci, náhodní turisté apod. Pokud se přiblíží k městu, nic je vlastně na tu dálnici nenavede.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Já si právě myslím, že ti, kteří jsou na těch nezpoplatněných úsecích, to prostě znají a těch pár, kteří tam jedou jednou za čas a jedou raději po staré/vedlejší, byť by mohli využít kousek neplaceného úseku, to ta vedlejší silnice už nepozná. Tím pádem to nikomu ani ničemu nevadí.
Vyhánět tuto skupinu mermomocí na krátký úsek nezpoplatněné dálnice prostě není úplně potřeba, alespoň myslím. Navíc je to obecně i kontraproduktivní, když dálnici využívají ti "nejsvátečnější" řidiči. :D Typicky, kde bych tu výjimku zrušil, je obchvat Pohořelic na D52. Smysl mi naopak dává D1 u Brna, D3 Tábor či D10 kolem MB.
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: Špatné značky

Příspěvek od darwousek »

D3 u Tábora praktický nesmí být zpoplatněná kvůli I/19 neumím si představit tolik dopravy v centru Tábora takže to dává opravdu smysl jak říkáte
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

U spousty obcí je to Arame opravdu jedno, ale třeba u té Boleslavi, tam se těžko objízdná trasa hledá. A tranzitující řidič jedoucí po silnici 16 či 38 opravdu nemůže tušit, že najetím na dálnici mít známku nemusí. Takže hledá silničky. Takže zde a u dalších peážních úseků by třeba opravdu mohla nějaká informační značka být.

Dnes na ČT ve zprávách zrovna říkali, že od letoška už nebude snadné udělit výjimku ze zpoplatnění a města si je budou muset hořce těžce vybojovat.
Konečně. Výjimky mají opravdu smysl jen kolem velkoměst a v peáži.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Špatné značky

Příspěvek od Aram96 »

Je pravdou, že když jsem jel po I/38 a chtěl dál na I/38, tak mě to logicky prostě napadlo, že to nebude zpoplatněné. Ale to asi moc řidičů hned nenapadne. Uznávám, že zde by to asi smysl mělo.

Teď si ale uvědomuju, že pomůckou pro tyto případy je vlastně to, že na návěstech je už dopředu vidět, že tudy a tudy k dálnici ALE vždy je u toho právě i modré číslo té silnice v peáži. :!: Opakuje se pak i na návěstech na dálnici, pokud tam nějaké jsou. Tohle je dobrá pomůcka a měla by být určitě pravidlem. Tohle by mohlo ten problém vyřešit, ne ?

Teoreticky: vidím modré číslo, takže tam ještě ta jednička někde vede, takže dobry, nemusím mít známku. Pak najednou najíždím na dálnici, chytám nerva, ale už vidím značku "bez poplatku". :)

Jinak jsem pro, aby byly výjimky jen pro peáže s jedničkami a to ještě jen tam, kde není opravdu adekvátní dvojka vedle. Průjezd městem nepovažuju za adekvátní dvojku. A pak tedy samozřejmě ta velká města a jejich dálniční obchvaty. (Plzeň, ČB, Olomouc,...)
Trochu nevím, jak u Kroměříže, tam totiž prakticky zmizí doprovodná komunikace a znovu začíná právě až na dalším sjezdu. Tam by bylo vůbec nejlepší ten kousek doprovodky souběžně s dálnicí dostavět a pak dálnici zpoplatnit. :)
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od kot »

Ať je to jak to je, výjimky jsou špatné. A to nejen na silnicích či dálnicích...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Jestli pak Vám dojde, co je na této návěsti graficky tak nějak špatně?

https://www.google.cz/maps/@50.5795749, ... 384!8i8192
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Špatné značky

Příspěvek od mapman »

Tam je špatně tolik věcí, že by to vydalo na dlouhý seznam :)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Já se dřív divil, proč mi kamion jedoucí od Trutnova přijel do Vrchlabí z jiné strany. Pak z řidičů vypadlo, že prostě tuto křižovatku projeli a až v Hostinném jim došlo, že je něco špatně nebo se prostě už neměli kde otočit :-) Nechali se ukolébat hlavní silnicí a že čtrnáctka prudce odbočuje si kvůli menším názvům nevšimli :-) A nejen oni. Jezdím tu denně a kolikrát vidím někoho se otáčet nebo v poslední chvíli brzdit. Myslel jsem si, že po dokončení nového mostu bude aspoň změněn směr hlavní silnice, ale nestalo se.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Špatné značky

Příspěvek od ElWapp »

A na odkazovaném místě se stačí otočit o 90° doprava a hned zjistíte, že tam začíná zóna s omezením rychlosti na 20 km/h, což ale neplatí pro místní obsluhu, ta si může lítat jak rychle chce :D
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Špatné značky

Příspěvek od kot »

No, ale těsně před tou křižovatkou jsou další směrovky s cíli. Zkrátka /nejen tady/ řidiči si hlavu se značením nelámou a věnují se raději mobilu...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Cíle tam jsou. Vyjedeš ze zatáčky a vidíš je :-) nechávám si odstup, protože to občas někdo zadupne ještě před křižovatkou. Po rekonstrukci mostu a okolí je vyasfaltováno vše kolem toho baráku, takže si někdo může myslet, že se odbočuje hned za barákem. Anebo chce odbočit k železářství a řidič za ním si myslí, že bude odbočovat až na křižovatce a ťuk.
Jo, ta zóna je dobrá :-) A ne ojedinělá.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Špatné značky

Příspěvek od JAnD »

O víkendu jsem potkal tuto prazvláštní značku. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, co tím chtěl zhotovitel říci...
IMG_20220109_101457217_HDR.jpg
IMG_20220109_101457217_HDR.jpg (365.81 KiB) Zobrazeno 5189 x
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: Špatné značky

Příspěvek od darwousek »

Já chápu co tím chtěl říci spíš nechápu jak tohle mohli schválit aby to šlo na ulici ...
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Třeba zhotovitel vidí ultrafialově jako hmyz .-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
dast
Příspěvky: 8
Registrován: 8.9.2010 10:18:52

Re: Špatné značky

Příspěvek od dast »

dast píše:Stejná situace jako na druhém příkladu z Olomouce je i ve Znojmě. Na StreetView viditelné i s tou situací, kdy oba směry mají zelenou...
Po několika měsících jsem jel přes Znojmo a značka hlavní silnice z křižovatky VídeňskáxBrněnská, kterou jsme diskutovali před časem, zmizela. Že by na základě zdejší diskuze? Na Panoramě a StreetView byla už na snímcích z 2013, 2016 a 2018...
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: Špatné značky

Příspěvek od darwousek »

Strakonice jsou hodně zajímavé město nejdříve zde bylo toto https://www.google.com/maps/@49.2549554 ... 384!8i8192 (už není došlo k opravě) a následně tohle https://www.google.com/maps/@49.2621209 ... 384!8i8192 vtipné je že dříve tohle řešil nadchod který město zrušilo :kladivo:
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Špatné značky

Příspěvek od Honey72 »

Chci se zeptat, zda je vůbec možná takováto návěst? Nic bych proti ní neměl, až na "maličkost":
1/ že ta druhá odbočka do Č.Dolu následuje až po čtyřech kilometrech.
2/ navíc po průjezdu jednou vesnicí a téměř celým městem, kde je značených odboček spousta.
3/ ke všemu do Janských Lázní je o kilometr dříve i jiná odbočka po silnici 2961.
4/ návěst říká, že odbočka je ještě před Svobodou, jenže je až na konci Svobody nad Úpou.
5/ zákaz vjezdu vyznač.vozidel platí ve skutečnosti až za Janskými Lázněmi.

https://www.google.cz/maps/@50.6079805, ... 384!8i8192

A když dojedete k oné odbočce, čeká Vás další nádherný výtvor. Zřejmě návěst pro cyklisty nebo pro řidiče cestující s lupou. Jiné směrovky křižovatka nemá. Jsou asi zbytečné.
https://www.google.cz/maps/@50.6308848, ... 384!8i8192

Prostě. Autor se snažil v akci dva v jedné předělat původní IS9a + IS9c, ale pomáhá jen zblbnout řidiče.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
michal
Příspěvky: 4517
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Špatné značky

Příspěvek od michal »

Honey72 píše: A když dojedete k oné odbočce, čeká Vás další nádherný výtvor. Zřejmě návěst pro cyklisty nebo pro řidiče cestující s lupou. Jiné směrovky křižovatka nemá. Jsou asi zbytečné.
https://www.google.cz/maps/@50.6308848, ... 384!8i8192
Nesídlí tam někde nějaký klub přátel filatelie...? :D :D :D :D :D
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“