České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Špatné značky
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=16&t=2782
Stránka 22 z 36

Autor:  Honey72 [ 16.9.2019 8:36:31 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Až někdo nedá přednost zprava, může se vymluvit na to, že to je vodící čára krajnice a vozidla z parkoviště najíždí na komunikaci.

Autor:  grundyg [ 16.9.2019 9:24:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

To je IMHO lidová tvořivost a snaha ušetřit za značky. Někde už se podobný nešvar přesunuje i na běžné křižovatky, třeba tady to bývalo ještě doplněno matoucím nápisem STOP.
https://mapy.cz/zakladni?x=14.5550392&y=50.1305876&z=19&pano=1&base=ophoto&pid=69531086&yaw=2.857&fov=1.571&pitch=0.157

Autor:  ElWapp [ 16.9.2019 9:43:05 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

grundyg: Ale to je něco jiného. Tam máte přednost zprava, která platí bez ohledu na tu čáru. Ta čára je jen upozornění, zdůraznění existujících pravidel, a tak to považuju za celkem rozumné.

Autor:  kollma [ 16.9.2019 10:26:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Tyhle křižovatky ve Kbelích jsou super. Platí tam přednost zprava a tohle to jednoduše, ale zřetelně zdůrazňuje. To by naopak bylo fajn mít i na mnoha jiných místech, kde často není jasný, co je křižovatka a co je nějaký výjezd z účelových cest.

Autor:  Ondrah98 [ 16.9.2019 11:23:37 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

A co tohle? https://mapy.cz/zakladni?x=16.6857676&y=49.2127878&z=17&pano=1&pid=68545092&yaw=4.839&fov=1.571&pitch=0.014

Původně křižovatka ve tvaru T s předností zprava. Napravo se postavily nový baráky a příjezd vyústil do původního T, takže se z něho stalo X. Akorát, že z novýho směru někdo osadil dej přednost v jízdě, jako jedinou značku v celé křižovatce. To asi nebude úplně OK... Hlavně by mě zajímalo řešení při nějaké nehodě.

Měl bych to někam nahlásit? Je to tam už minimálně 10 let a nikomu to asi nevadí... Nebo jsem jenom blbej a nechápu to?

Autor:  Aram96 [ 16.9.2019 11:31:13 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Tohle bych asi řešil, to je fakt něco ... U nás v obci chceme zjednosměrnit "točnu" okolo zastávky s kapličkou a bylo nám řečeno, že bude potřeba tak 8-10 značek ... nechápu, jak tohle může někdo povolit a hlavně osadit, že jim to nepřijde divné, těm co to tam dávali. :mrgreen: Na druhou stranu, jestli to tam je 10 let, tak si asi všichni místní zvykli, cizích tam moc nejezdí a také je možné, že další značky tam někdy byly a po kráděži se nikdo neobtěžoval tam dát nové :lol:

Autor:  ElWapp [ 16.9.2019 11:50:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Podle zákona to asi je správně, na té nové větvi křižovatky je závora, takže je to neveřejná účelová komunikace, pro kterou platí, že když z ní najíždíte na pozemní komunikaci, dáváte přednost všem kdo na pozemní komunikaci jsou.

Aby to bylo přehledné, hodilo by se nejméně doplnit plnou vodorovnou čáru přes tuto komunikaci. Lépe pak udělat celý ten příjezd přes zvýšený chodníkový přejezd. A nebo prostě upravit přednost v celé křižovatce svislým značením.

Jenže pak by to mohlo dopadnout jako tady https://mapy.cz/s/lozulanece A teď co, když vyjíždím zleva z garáží, najíždím na místní komunikaci a jedu rovně, dávám přednost i autům z Nekvasilovy odbočujícím doleva, nebo se chovám jako na běžné křižovatce a dávají přednost oni mě?

Autor:  Honey72 [ 16.9.2019 11:55:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Značka "hlavní silnice" je víceméně hlavně informativní, k ujištění řidiče. Pokud tam žlutá značka není, musí holt zpomalit a podívat se nejlépe do všech stran, co tam mají sousedi. Často trojúhelník bývá i u výjezdů z areálů a žádnou žlutou značku na hlavní neuvidíte. Tady to také vypadá na výjezd z areálu, protože je tam závora, ale dost nejednoznačně. Každopádně, značka má přednost nad pravidlem pravé ruky, takže kdo vyjíždí od závory musí dát přednost všem, protože neví kdo je na hlavní :-)

Autor:  ElWapp [ 16.9.2019 12:20:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Že je "hlavní silnice" informativní? Teda Honey72, to bych se být vámi radši honem podíval do vyhlášky, než se zblízka potkáte s nějakým autem přijíždějícím zprava.

Autor:  Ondrah98 [ 16.9.2019 14:11:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Aram96: Takhle to tam je od počátku, nikdy tam žádný jiný značky nebyly, žádný krádeže... :D On tam samozřejmě není nijak velkej provoz, takže se tam málokdy vůbec 2 auta potkají. I nějaký "kolizní směry", kdy by mohl nastat problém a nejasnost, jsou hodně hypotetický vzhledem k tomu, kam to vede, ale...


ElWapp: Ta neveřejná účelová komunikace to asi objasňuje, ale i tak si myslím, že je to minimálně matoucí... Je rozhodně zvláštní, že v něčem, co vypadá "jako běžná křižovatka" se ze 3 směrů "hraje na pravou ruku" a z jednoho "na značku", respektive účelovou komunikaci. Nějak citem se dá asi vytušit, že mám tam značku, tak stojím respektive se nikam necpu, ale je to divný. Ovšem pokud to je podle zákona správně, tak asi není co řešit.

Na Vašem příkladu bych řekl, že pokud vyjíždím z garáží (tedy účelové komunikace), tak dávám přednost i vozidlům z Nekvasilovy jedoucím doleva, protože
Citace:
když z ní najíždíte na pozemní komunikaci, dáváte přednost všem kdo na pozemní komunikaci jsou.

Autor:  ElWapp [ 16.9.2019 15:58:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Už se to tu jednou probíralo... v tom Karlíně je třeba ještě poznat, že jedna z větví křižovatky je výjezd z garáží, ale co třeba tady https://mapy.cz/s/galemoleju nebo dokonce tady https://mapy.cz/s/pohafojola...

Autor:  Ondrah98 [ 16.9.2019 16:34:54 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Taky pěkný :D Ale myslím si, že na těch příkladech nikdo nějaký účelový komunikace neřeší a funguje to jaksi "běžně" jako křižovatka normálních pozemních komunikací, abych byl přesnější. Nicméně je to opravdu zajímavý jev. Mimochodem, jak to je správně u té Škodovky, když pojedu ze Škodovky rovně a proti mě pojede auto doleva (oba budeme mít zelenou)? Mění na tom semafor něco nebo bych měl dávat přednost, protože jedu z účelové komunikace?

Možná blbej dotaz, tím spíš, když jsem si myslel, že takový "zvláštnosti" celkem ovládám, ale očividně se člověk vždy může dozvědět nový informace... Nějak mě to s tím semaforem nejde do hlavy a připadá mi to ještě o řád podivnější.

Autor:  Tomáš Němec [ 16.9.2019 16:50:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

to Ondrah98: Pokud je křižovatka řízená světly, tak se přeci neřeší, jestli vyjíždíte z účelové, nebo běžné pozemní komunikace. Prostě platí světelná signalizace. Takže když pojedete ze Škodovky rovně, měl byste mít přednost před autem odbočujícím proti vám doleva.
Před pár lety zřídili tady na té křižovatce https://mapy.cz/s/ragukenate v Čimicích SSZ. Hlavní důvod prý byl, že nebylo zřejmé, jestli výjezd z areálu psychiatrické nemocnice (PNB) se bere jako účelová komunikace/výjezd z areálu, nebo běžný výjezd z vedlejší. Byl tam kolizní směr vozidel z ul. K Ládví odbočujícími doleva s vozidly vyjíždějícími z areálu PNB. A po osazení křižovatky SSZ je to prý již jasné a je z toho běžná křižovatka se SSZ. Ze zkušenosti však vím, že to problémy dělá stále a o nebezpečí kolize tam není nouze. Holt řidiči odbočující doleva prostě ty vyjíždějící z PNB nějak podvědomě ignorují, asi kvůli té bráně...

Autor:  ElWapp [ 16.9.2019 17:38:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

On je v zákoně takový paragraf o tom, jak se chovat když z účelové komunikace vyjíždíte na jinou pozemní komunikaci, a ten se místní úpravou těžko přebíjí, ať už vodorovným značením, svislým značením nebo semafory. Podle selského rozumu se v Čimicích i v té Boleslavi řídíme semafory, ale zákon to tak jednoznačně nevidí. Stejně jako je v zákoně ustanoveno, že na řízené křižovatce se nesmíte otáčet - a pak vzniklo tohle https://mapy.cz/s/joruroguku. Tam taky byla debata, jestli lze místní úpravou měnit pravidla stanovená zákonem. Nakonec to nějak utichlo, ale jasno v tom úplně nebylo.

Nejčistší řešení je napojovat účelové komunikace buď do okružních křižovatek nebo samostatně připojením tvaru T na jinou komunikaci. Napojení do průsečné křižovatky dělá trochu nepořádek.

Autor:  ZGHK [ 16.9.2019 18:09:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Tuhle jsem narazil na tuto křižovatku: https://mapy.cz/s/julekahamu
Ulice vpravo i vlevo jsou obytné zóny, takže když jedu rovně (do dost prudkého kopce), tak mám přednost. Ale jako řidič nemám šanci zjistit, že se o obytnou zónu jedná, takže bych měl dávat přednost zprava, což na tomto místě v praxi znamená skoro zastavit.
Přemýšlím, zda by zde neměla být značka hlavní silnice...

Autor:  Tomáš Němec [ 17.9.2019 9:45:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

ZGHK: Ještě větší nesmysl je tady na té křižovatce https://mapy.cz/s/laguhevaju kde jsou dokonce 3 ze 4 směrů výjezdy z obytných zón. Pokud jedete ze směru ve výhledu, tak byste měl mít teoreticky přednost přede všemi, i když budete odbočovat vlevo. A opět, jak to máte z toho pohledu vědět, že ostatní výjezdy jsou z obytných zón? A ví to vůbec ostatní řidiči, že při výjezdu z obytné zóny mají dát přednost všem ostatním? Rozhodně bych se na to nespoléhal...

Autor:  MPMP [ 17.9.2019 9:57:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Tomáš Němec píše:
ZGHK: Ještě větší nesmysl je tady na té křižovatce https://mapy.cz/s/laguhevaju kde jsou dokonce 3 ze 4 směrů výjezdy z obytných zón. Pokud jedete ze směru ve výhledu, tak byste měl mít teoreticky přednost přede všemi, i když budete odbočovat vlevo. A opět, jak to máte z toho pohledu vědět, že ostatní výjezdy jsou z obytných zón? A ví to vůbec ostatní řidiči, že při výjezdu z obytné zóny mají dát přednost všem ostatním? Rozhodně bych se na to nespoléhal...
To vidím jako jednoznačnou chybu zadavatele. Ten začátek/konec zóny měl být na místě pohledu a hotovo. Křižovatka by byla už v zóně a není o čem diskutovat. Ale to by se osadily jen 2 značky místo 6. Ach, jo.

Autor:  Honey72 [ 17.9.2019 10:24:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Spíš jsme strašně rozmazleni značkami hlavní silnice, kterou na západě skoro neuvidíte. Často zbytečně osazujeme značkami křižovatky i v těch nezapadlejších čtvrtích a historických centrech.

Autor:  ElWapp [ 17.9.2019 10:30:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

A jak daleko musí být značka od křižovatky, aby to byl ještě výjezd z obytné zóny a ne normální křižovatka s ulicí, která po pár metrech přechází v obytnou zónu..?

Správně by to mělo být doplněno vodorovným značením https://mapy.cz/s/fanarazefo nebo ideálně stavebně zvýšenými vjezdy do obytné zóny https://mapy.cz/s/potojalopa

Honey: To ale bude tím, že u nás platí značka hlavní slilnice jen k nejbližší křižovatce, a v zahraničí platí zónově - pokud vjedete na hlavní a dokud jedete rovně, jste pořád na hlavní, pokud jiná značka neřekne jinak. To u nás je problém legislativní, v současném prostředí bych to určitě nenazýval rozmazlováním, ale nutností. Ale upravit pravidla, aby hlavní měla zónovou platnost, to by se mi líbilo. Viz např. https://www.google.com/maps/@61.5554822 ... 312!8i6656 - všimněte si, že značka hlavní je za křižovatkou a zpravidla se na stejném sloupku umisťuje číslo silnice a případně maximální rychlost.

Autor:  mapman [ 17.9.2019 11:50:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Hlavní silnice nemá v zahraničí zónovou platnost, nýbrž liniovou, to je trochu rozdíl - zónová by platila i na odbočujících komunikacích ;) Liniovou platností se právě řeší různá připojení místních a účelových komunikací a samostatných sjezdů z hlediska předností. Blbé je jen to, že při vjezdu z vedlejší na hlavní se ne vždy dozvím, že na té hlavní jsem, opakují je jen za klasickými křižovatkami.

Autor:  Honey72 [ 17.9.2019 12:13:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

S naší legislativou už nic nenaděláme, to by byl spíš zmatek. Spíš jsem chtěl naznačit, že v zahraničí v obytných čtvrtích či dokonce na sídlištích často neuvidíte jedinou značku, stačí pravidlo pravé ruky.
Je to velice efektivní. Nejen, že chodníky nehyzdíte sloupky a značkami, ale doprava je pomalejší, řidiči opatrnější. A v místech špatného výhledu se stačí podívat jen doprava, nemusíte si hlavu kroutit sem tam, přes zaparkovaná auta, popelnice apod.

Autor:  Tomáš Němec [ 17.9.2019 12:27:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Na školení řidičů nám promítali některé "špeky" z provozu a byla tam taky tahle past https://mapy.cz/s/bolevogafu Na dotaz komu dávám přednost, když jedu ve vozidle z výhledu, tak zhruba půlka lidí nedokázala správně odpovědět. A ani se popravdě nedivím, protože takhle to vyznačit je podle mně prasárna.

Autor:  MPMP [ 17.9.2019 12:27:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

mapman píše:
Hlavní silnice nemá v zahraničí zónovou platnost, nýbrž liniovou, to je trochu rozdíl - zónová by platila i na odbočujících komunikacích ;) Liniovou platností se právě řeší různá připojení místních a účelových komunikací a samostatných sjezdů z hlediska předností. Blbé je jen to, že při vjezdu z vedlejší na hlavní se ne vždy dozvím, že na té hlavní jsem, opakují je jen za klasickými křižovatkami.
Tam se prostě předpokládá, že při vjezdu z vedlejší "víte kde jste", protože jste tam nějak museli přijet. Ano, najdeme jistě spoustu protipříkladů, ale obecně to tak je. Místní vědí, co je hlavní a "cizáci" jezdí po těch hlavních. ;)

Autor:  MPMP [ 17.9.2019 12:29:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Tomáš Němec píše:
Na školení řidičů nám promítali některé "špeky" z provozu a byla tam taky tahle past https://mapy.cz/s/bolevogafu Na dotaz komu dávám přednost, když jedu ve vozidle z výhledu, tak zhruba půlka lidí nedokázala správně odpovědět. A ani se popravdě nedivím, protože takhle to vyznačit je podle mně prasárna.

A co bys tam chtěl doplnit? Dodatkovou tabulku "hlavní rovně"? To by byla ještě větší "prasárna", vyznačit hlavní a zakázat na ní vjezd.

Autor:  kollma [ 17.9.2019 12:42:13 ]
Předmět příspěvku:  Re: Špatné značky

Tomáš Němec píše:
Na školení řidičů nám promítali některé "špeky" z provozu a byla tam taky tahle past https://mapy.cz/s/bolevogafu Na dotaz komu dávám přednost, když jedu ve vozidle z výhledu, tak zhruba půlka lidí nedokázala správně odpovědět. A ani se popravdě nedivím, protože takhle to vyznačit je podle mně prasárna.


Co je na tom past? :? Jednodušší křižovatka snad ani neexistuje...

Stránka 22 z 36 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/