Právě je 22.9.2019 4:07:22

Promítnutí změn dopravního značení do navigací 
Autor Zpráva

Příspěvek Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Jaká je prosím vaše zkušenost s rychlostí promítnutí změn v dopravní situaci a dopravním značení do navigací?

Když někde přibyde nový výjezd z kruhového objezdu nebo nové omezení rychlosti, nový zakaz vjezdu ap. projeví se to v podkladech za měsíc, půl rok, rok, nebo déle? (Samozřejmě za předpokladu zařízení, které je on-line, nebo pravidelné aktualizace podkladů v off-line navigaci.)

Existuje jednotná národní databáze, ze které si to tvůrci podkladů jednou za čas nahrají, podobně jako seznam existujících ulic a č.p.? Nebo řidiči změny sami hlásí na nějakém webu a sami upravují podobně jako např. openstreetmap? Případně je to kombinace obojího?

19.9.2019 9:47:30

Příspěvek Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Pokud používají jako zdroj OSM tak rychlost promítnutí záleží jen na tom kterém výrobci (aktualizace jsou 2-4× do roka). Pokud používají jiné zdroje tak se dokonce stávalo, že plánovaný úsek se v mapách objevil ještě dříve než se koplo (D11 u HK jsem zažil dokonce dvakrát).

19.9.2019 10:34:25

Já byl například včera překvapen, když nás navigace od google maps chtěla nechat sjet z D1 u Lokte 66.
Teď ověřeno, a přes na Loket lze podle navigace sjet.

Liší se to fakt podle výrobce. Podle mě jsou nejpřesnější ty online navigace, ale jak je vidět, tak ani google maps nejsou stoprocentní a ještě k tomu na D1.

19.9.2019 14:10:22

Já myslím, že mají přednastavený stavby i očekávaný dokončení, kdy se tyto stavby promítnou do map. V Praze mě navigace naváděla do Blanky od doby očekávaného otevření a naváděla do tunelu přestože našli promočený kabely a tunel byl stále uzavřen.

19.9.2019 15:16:50

Třeba u Waze se to dělá tak, že se cesta nakreslí a současně se na ní dá zákaz s platností do data otevření. Když na to potom nikdo nesáhne, tak se cesta v to datum otevře. U klasických navigací je to podobně. pamatuji starší kousky, že měli některé dálnice šedou barvou, protože byla jasná trasa, ale nevědělo se kdy se otevřou.

19.9.2019 16:49:15

Když jsem ještě používal autonavigaci Garmin, ani po třech letech tam nedodali některé nové silnice (nař. II/157 v ČB). A když jsme jim napsal, odpověděli, že to má na starosti nějaký jejich dodavatel.

19.9.2019 20:34:00

Když všechno funguje jak má, tak mapové podklady ve Waze (týká se mobilní aplikace, na webu pak pouze routingu, nikoliv "dlaždic") se aktualizují jednou denně ke stavu z předchozího dne. Když to nefunguje, tak se může čekat i týdny.
Mapu spravuje komunita a informace o změnách čerpá, kde se dá. Toto fórum je třeba velmi dobrým zdrojem ;)

Nevím, jak si to Viados v prvním příspěvku představuje ohledně "jednotná národní databáze, ze které si to tvůrci podkladů jednou za čas nahrají". Existuje třeba Silniční a dálniční síť ČR, ale ta se aktualizuje 2* ročně, končí III. třídami a jsou v ní zaznamenány i silnice, které v reálu třeba vůbec neexistují, takže se s tím stejně musí opatrně. Nějaký jednotný národní on-line pasport cest a značení je totální sci-fi.

19.9.2019 21:36:24

V obci zavedli jednosměrky (dokonce prozatím jen dočasně přenosnýma značkama), ve Waze se objevilo asi třetí den.

19.9.2019 21:49:38

Bydliště: v Trutnově, 49 km od nejbližší polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozestavěné české.
Třeba u TomTom jsou velké aktualizace po třech měsících (zákresy nových komunikací ...) a téměř denně malé změny od komunity (jednosměrky, rychlost ...). Velké aktualizace vychází z velké části od profesionálů, ty malé jsou opravovány on-line (přímo z navigace nebo z webu) či prostřednictvím komunitního webu. Ale kolikrát jsem hlásil chyby i na jeden specializovaný web, ze kterého vycházely všechny možné navigace.

Ono to není jen tak. Dnešní navigace mají nahránu celou Evropu a těch oprav ke zpracování se jim tam musí denně scházet víc než dost :-)

20.9.2019 14:35:01