Okružní křižovatky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: Dvou(a více)pruhové okružní křižovatky

Příspěvek od Nosorožec »

kalanis píše:Tak to je podle mne právě ptákovina - možná to funguje, když jedu s kontinentálním autem na ostrovy nebo naopak, ale pro běžného řidiče s místním autem se nic prakticky mění (ani rozhled - sloupek stále zavazí, ani protisměrnost kruháku; jen je vše na druhé straně).
Ideální jsou v tomhle turbínové kruháky - řazení probíhá už na vjezdu.
Nevím jak pedály (jestli je též prohazují), ale mít řazení (a celý střední sloupek) vlevo by mne omezilo třeba možnost ztlumit za městem chlazení či přímo ve štrůdlu řadit 1-2 při obsazení sedadla spolujezdce (jako že se určitě neotáčí logika převodovky; já si vždy trochu uhnu, ale rejpat do rodinného příslušníka?).
u kruhace, jehoz schema jsem tu hodil do placu, taky probiha razeni uz na vjezdu - jsou tu normalne dva pruhy, levy rovne nebo doleva a pravy rovne nebo doprava. Tim to je dane a nemuzu se splest (za predpokladu, ze vim, kam chci jet :P ).

jinak (lehce off-topic) pedaly jsou stejne jako v CR, razeni taky, blinkry jak u ktereho auta. Ja je mam napravo, coz je podle me lepsi, protoze pravou ridim a levou radim.
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dvou(a více)pruhové okružní křižovatky

Příspěvek od Warcz »

Aktualni video ze slovenska: Kdo tohle projektoval...

http://www.youtube.com/watch?v=WpdFj5a8_Xk
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvou(a více)pruhové okružní křižovatky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No do háje, to snad ani není možné, taková demence.
Toho hňupa, který to projektoval bych chtěl vidět.
R48 -> D48 se podařilo!
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dvou(a více)pruhové okružní křižovatky

Příspěvek od Warcz »

Jsem stejneho nazoru. Před 3 roky jsem tam chtel predjet kamion a docela jsem se lekl :-/
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Okružní křižovatky

Příspěvek od mapman »

Dneska jsem při brouzdání na síti objevil tuto značku:

Obrázek

Že by se i u nás začaly objevovat turbínové okružky? Může to někdo potvrdit?
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Trupman »

Tohle je rondel v Holici u Olomouce, konkrétně křižovatka ulic Přerovská a Keplerova, foceno na příjezdu od Přerova. Podobná "turbínová" (i když nevím, jestli ne jenom částečná) je i u Bystrovan na ostravské výpadovce (II/635) a pokud je mi známo, tak i havířovský Rondel byl podobně přemalovaný. Snad to nejsou jediné případy v ČR. Divím se, že se divíte :-)
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od jonáš »

Tak to je paráda, každej kruháč jinej a v přihrádce mít průvodce s návodama pro použití ;-)
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od viky »

Jak tomu mám na tom obrázku rozumět?
Když vjedu do vnitřního pruhu,tak mne to hodí nazpět,nebo tam narazím do obrubníku? :o)
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od pp21 »

viky píše:Jak tomu mám na tom obrázku rozumět?
Když vjedu do vnitřního pruhu,tak mne to hodí nazpět,nebo tam narazím do obrubníku? :o)
Jo, taky se řadím k těm, co to neumějí na první (ani na čtvrtej) pohled rozluštit :(
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Já jsem tam jel a než jsem to rozluštil byl jsem u Olympie :D
Zbytečně složité, kdyby se tam normalní kruháč bylo by to lepší.
Ale třeba ten u Bystrovan je v pohodě, levým je to opravdu rychlejší, rozhodně lepší než ten v těch Holicích.
R48 -> D48 se podařilo!
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Trupman »

Martin: V TÉ Holici ;-) už normální kruháč byl, ale kapacitně nedostačoval. Tahle varianta je dobrá hlavně pro přijíždějící/směřující z/do Olomouce po Přerovské ul., protože pro výjezd a nájezd na kruhový objezd jsou nyní využity všechny 4 jízdní pruhy.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od kasme »

nebyly by nějaké fotky nebo video, nějak se také neorientuji :)
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Trupman »

Byl by článek z exklusivního a vysoce profesionálního deníku :lol:
http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region ... ubeni.html
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Trupman píše:Martin: V TÉ Holici ;-) už normální kruháč byl, ale kapacitně nedostačoval. Tahle varianta je dobrá hlavně pro přijíždějící/směřující z/do Olomouce po Přerovské ul., protože pro výjezd a nájezd na kruhový objezd jsou nyní využity všechny 4 jízdní pruhy.
Už jsem si zvykl na TU Olomouc, ale že je to TA Holice mě nenapadlo :D
No poprvé jak jsem tam jel tak jsem neměl problém, ale když jsem tam jel po druhé tak jsem se zapomněl v levém a to problém byl, chtěl jsem jet do Olympie, protože mi tam už najel od Holice náklaďák, ale nakonec jsem si zakroužil a bylo to :D
R48 -> D48 se podařilo!
Sch
Příspěvky: 221
Registrován: 26.3.2009 10:43:17

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Sch »

Však oni si na ně řidiči zvyknou. Dneska se u vícepruhových OK řadí skoro všichni do pravého, i když jedou na OK doleva. Trochu je chápu, přejíždění z vnitřního do vnějšího je nepříjemné.
Když přijíždí řidič ke světelné křižovatce, tak se také zcela automaticky umí zařadit správně, až na čestné vyjímky. No a oni se to naučí i na turbínových OK, resp všech.
Letos ve Francii jsem si také zvykal jak tam jezdí na vícepruhových OK. A kupodivu jim funguje i přímý sjezd z vnitřního pruhu, ale stejně mě při tom vždy mrazilo.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od kasme »

dík za odkaz, už jsem se trochu zorientoval a tak děsivé mi to nepřijde...
ovšem ta první fotka od mapmana mi k tomu stejně nesedí :)

jo a pro pořádek to tu přesunem do "vicepruhových OK" - je někdo proti? :)
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od mapman »

kasme píše:jo a pro pořádek to tu přesunem do "vicepruhových OK" - je někdo proti? :)
No jo, já jsem je hledal a nenašel a ony jsou v odpočívce. Udělám to opačně, to patří věcně k silnicím, takže do této sekce fóra.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od jonáš »

No oni se to v anglii nebo austrálii učej lidi už v autoškole, nebo v tamnějšim besipu. Krajnim pruhem (u nich levym) jen když jedu do nejbližšího výjezdu, jinak jedu "rychlym" a během otáčky si najdu místo k výjezdu do vnějšího .. to tady na Chodově řešim obden. Prakticky opačná situace než na dálnici, kde zas všici držáci visej v rychlym a pravej je kilometr dopředu prázdnej.

Ale vadí mi něco jinýho, když je ten bazmek takhle asymetrickej nebo když jsou některý výjezdy dvoupruhový a některý jednopruhový, to je pak chaos dokonanej.
kasme
VIP
Příspěvky: 3945
Registrován: 25.2.2009 23:11:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od kasme »

jonáš píše:Ale vadí mi něco jinýho, když je ten bazmek takhle asymetrickej nebo když jsou některý výjezdy dvoupruhový a některý jednopruhový, to je pak chaos dokonanej.
mě spíš vadí, že se to pořádně nedozvím ještě před kruhákem...
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od dd »

Jak to vypadá ve skutečnosti? Značka neodpovídá obrázku v článku. Když pojedu od Přerova do Holic nebo k Olympii, musím měnit pruh? (podle značky ne, podle obrázku ano)
MPMP
Příspěvky: 3307
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od MPMP »

Řekl bych, že hlavní problém bude (jako v ČR již mnohokrát) ve značení. Například kruhové objezdy na průtahu Táborem jsou z některých směrů dvoupruhové, z některých jednopruhové, různě značené, ale nikdy jsem tam neměl sebemenší problém. Návěsti před těmi OK jsou, dle mého názorné a není se tedy čeho bát. Na rozdíl od výše uvedené "cedule", kterou jsem nepochopil, ani po vysvětlení, jak to tam ve skutečnosti vypadá. :crazy:
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Kubajsu »

dd píše:Jak to vypadá ve skutečnosti? Značka neodpovídá obrázku v článku. Když pojedu od Přerova do Holic nebo k Olympii, musím měnit pruh? (podle značky ne, podle obrázku ano)
Myslím, že je značka dobře - je focená z "vedlejšího" směru, který vjíždído křižovatky jedním pruhem a dál se pokračuje vnějším... Jestli jsem to teda správně pobral...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od Trupman »

dd píše:Jak to vypadá ve skutečnosti? Značka neodpovídá obrázku v článku. Když pojedu od Přerova do Holic nebo k Olympii, musím měnit pruh? (podle značky ne, podle obrázku ano)
Pravda, ten obrázek v článku je zavádějící, správně je schema na značce. Pokud byste od Přerova vjel na kruhový objezd (nestřihl to rovnou doprava na Olomouc) a stále pokračoval ve svém pruhu, tak vás to vyhodí na třetím výjezdu na Olympii a Velký Týnec. Ten vnitřní pruh na kruháči totiž začíná (jestli si to teda správně pamatuji) až u vjezdu od Olomouce...vlastně měla by tam být opravdu dokonalá spirála :)
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od dd »

Tak potom to tak špatné není. Ale záleží na přehlednosti značení, možná by pomohly šipky na silnici. Hlavní je tah Přerov - Šternberk a v jednom směru je přímá větev a ve druhém je samostatný pruh, který se pouze 1x kříží (a to docela bezpečně, při nájezdu na ko). Ostatní směry používají jen vnější pruh a je to pro ně obyčejný ko. Alespoň tak jsem to pochopil podle značky, je to správně? :-)
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Okružní křižovatky

Příspěvek od pp21 »

Trupman píše:Pravda, ten obrázek v článku je zavádějící, správně je schema na značce....
Já jsem sí říkal, že to musí bejt kravina, protože (dle terminologie v grafice) se směry Olympie/Přerov -> Holice prakticky nedají projet
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“