kauza Metrostav / David Rath

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
alabastr
Příspěvky: 555
Registrován: 5.11.2017 12:50:18
Bydliště: Praha

kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od alabastr »

Nevím do jakého vlákna to dát, snad to sem trochu patří, dnes jsem se dočetl v článku o kauze Rath že v druhé větvi jeho korupční kauzy dnes mimojiné: "Stavební společnost Metrostav dostala tříletý zákaz účastnit se veřejných zakázek." Jde o ten Metrostav který se účastní i výstavby liniových staveb nebo to je nějáká odnož s podobným názvem ale vlastně jinou firmu? Bude to mít vliv na souteže které právě probíhají nebo jen na budoucí které se teprve budou vyhlašovat?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Taky jsem četl, ale nevěděl jsem, kam to dát a měl jsem na jazyku přesně ten samý dotaz :mrgreen:
Každopádně pokud by to bylo tak, že by na zakázky nesměl celý metrostav, tak by to silně zahýbalo se stavebními kapacitami, ale myslím, že takový zásah soudu prostě neprojde, protože jde tak nějak proti zájmům státu ..

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/zal ... t-40310044
alabastr
Příspěvky: 555
Registrován: 5.11.2017 12:50:18
Bydliště: Praha

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od alabastr »

Tady je k tomu samostatný článek:
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/sou ... y-40311857

"Pokud by rozsudek byl pravomocný, na Metrostav by to mohlo mít velmi citelný dopad. Významnou část svých výdělků má totiž tato stavební firma právě ze státních a veřejných zakázek, například na českých silnicích od ŘSD."
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Záleží na přesné formulaci "nesmí se ucházet", to taky totiž nemusí znamenat, že nesmí dělat podzhotovitele, tedy subku. Což znamená menší zisky, ale není to úplná stopka.
Ta by byla spíše na škodu, protože zrovna Metrostav dělá asi nejlepší CB.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Přesně, modernizace od Metrostavu jsou jednoznačně nejlepší. :kladivo:

Je ovšem důležité, aby ta firma byla přes prsty seknuta, to určitě schvaluji. Co psal Martin, by bylo asi win-win řešení. Kapacit by neubylo, jen by Metrostav měl méně peněz ze zakázek :jidlo:
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Zlatá léta

Příspěvek od theodor less »

Snad by to mohlo být i nové vlákno: METROSTAV
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/ ... oakcie_rts
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od P_V »

Metrostav se odvolal. Než se odvolání vyřeší, smí se ho veřejných zakázek hlásit, respektive odkdy bude platit ten trest, pokud by s odvoláním neuspěl? Od teď nebo od odvolacího rozsudku?
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od MPMP »

Od okamžiku, kdy nabude právní moci a to dosud nenastalo.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Příprava staveb ŘSD

Příspěvek od Aram96 »

Přesně tak
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od krtek700 »

A netušíte, jak by to bylo s případnými zakázkami, které by měl zaslumvěné před nabytím? Nemusel by odstoupit? Co jsem četl, tak to není o účasti v soutěži, ale přímo v zakázkách.
Příjde mi to podobné s tím, když někdo dostane například zákaz práce s dětmi(pedofil), ale nabude právní moci v průběhu tábora, který pořádá. Tak asi taky nemůže dělat vedoucího do konce tábora, ale musí skončit hned ne?
Lynx
Příspěvky: 3683
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Lynx »

Také by mě zajímalo to vymezení, co to přesně znamená "nesmí 3 roky". Již běžící zakázky - do toho podle mě vstupovat nelze. Srovnání s táborovým vedoucím neplatí, protože tam jde o akutní riziko dalšího ohrožení dětí, zatímco tady je to prostý trest, kde žádné takovéhle akutní následky nehrozí.

Logicky mi to připadá tak, že po 3 roky - tedy ve lhůtě 3 let od nabytí právní moci - nesmí podat nabídku.

Na to co se děje před tím a má následek do přítomnosti (běžící zakázky) nebo potom by to vliv mít nemělo. Tolik podle logiky. Ale jestli je to tak i podle práva, to netuším.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od krtek700 »

To já bych právě předpokládal, že by mohl být nějaký zákaz zákazu účastnit se soutěže.
Tohle je přímo ze zákona. Jestli je to přesně tohle, tak plnění veřejných zakázek mi přijde jako přerušení i všech probíhajících.

§ 15
Druhy trestů a ochranných opatření
(1) Za trestné činy spáchané právnickou osobou lze uložit pouze tyto tresty
f) zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži,

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-418
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od P_V »

Pokud i plnění, může teď nastat situace, že Metrostav může sabotovat všechna VŘ od teď. Stačí když se do nich přihlásí s bezchybnou nabídkou (zatím smí), a budou se muset zrušit, protože si zadavatel nebude moci dovolit ho vyhrát, s tak nejistou budoucností. Z důvodu presumpce neviny ho do nabytí právní moci rozsudku vyloučit nelze.

A jelikož o zákazu rozhodl soud, což je státní orgán, pak až bude muset MS přerušit rozdělané práce, může se odvolat na překážku na straně zadavatele (taky stát) a žádat smluvní pokutu...
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od dd »

krtek700 píše:To já bych právě předpokládal, že by mohl být nějaký zákaz zákazu účastnit se soutěže.
Tohle je přímo ze zákona. Jestli je to přesně tohle, tak plnění veřejných zakázek mi přijde jako přerušení i všech probíhajících.

§ 15
Druhy trestů a ochranných opatření
(1) Za trestné činy spáchané právnickou osobou lze uložit pouze tyto tresty
f) zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži,

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-418
Z toho, jak to podávali na ČT24, to vyznělo tak, že ten zákaz plnění veřejných zakázek znamená, že nebudou ani subdodavatelem nebo se jinak podílet. Chápal jsem to tedy tak, že stávající veřejné zakázky, kde je Metrostav přímo, doběhnou, nových soutěží se nesmí účastnit, a kde je subdodavatelem dnes, tam je to problém vlastníka zakázky, který si bude muset sehnat jiného subdodavatele.
krtek700 píše:Ale jak už jsem psal, tohle je prostě hloupý trest, hlavně v tomhle oboru. Tohle poškodí firmu i veřejný sektor. Napálit jim vysokou pokutu a víc neřešit.
Já Vás vážně nechápu. To souhlasíte s korupcí? Nebo, co ještě víc by se muselo stát, aby ji soudy konečně začaly trestat? U soudu mělo zaznít něco ve smyslu, že to dělají všichni, že jim to přišlo naprosto normální, že nedávali úplatky, ale provize (a to jako mělo být v pořádku :shock: ). A vy byste jim dal maximálně pokutu a víc neřešil.. klidně v tom dál pokračujte, pánové.

Není to hloupý trest. Hloupé je jenom to, že se to neřeší systémově. Metrostav se v tom ocitl vlastně náhodou. Nebýt velkého zájmu na odsouzení Ratha, tak se Metrostav vůbec neřeší. Přitom takové prohlášení u soudu, jak píšu výše, by v jiných zemích zalarmovalo policii a státní zástupce a vedlo k dalšímu vyšetřování minimálně u všech dalších zakázek Metrostavu.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od krtek700 »

dd: V tom zákoně je zákaz plnění veřejných zakázek a to je podle mého laického úsudku přerušení všeho od této chvíle. Pokud se nepletu, tak se zakázky fakturují podle provedených prací, takže by po zákazu neměli poslat žádnou fakturu. (Zrovna u stavební firmy by tam asi měli nějaký prostor pro předání atd.)

A za tím, že je to hloupý trest si stojím. Zasáhne to každou firmu úplně jinak podle toho, kolik dělají pro stát. V případě obří stavební firmy na tom v současné situaci může dost tratit i stát kvůli zvýšení cen. A vlastně oproti pokutě proti tomu stát bude tratit ještě více, protože nedostane nic a ještě bude platit dráž :D


Ve všech ohledech jednodušší je trest peněžitý. Nevím o jaké částky tam šlo atd. ať jim klidně dají 500 mega(nebo víc, ať spočítají, kolik cca Metrostav má zisku ze stavebních zakázek státu za 3 roky).


A ještě ze strany M, možná na tom nakonec i vydělá(nebude platit obří pokutu ale makat bude). Pokud platí, že jsou stavební firmy skoro na hraně, tak pokud vypadne ze zakázek státu M, budou ho muset nahradit jiné firmy.
A máme dvě varianty
1) Metrostav pustí zaměstnance a stroje dalším firmám. Myšleno, ne úplně dobrovolně.
2) Metrostav se pustí na zakázky soukromého sektoru a s dalšími velkými firmami si vymění stroje a možná některé stroje.

Já bych si teda skoro vsadil na variantu číslo 2, ale uvídíme, která je podle mě přijatelná pro všechny strany.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Aram96 »

Tak ono hlavně, než tohle soudní kolečko doběhne, tak polovinu rozdělaných zakázek stihnou dokončit :lol: Tohle nebude na 1 rok, to se povleče určitě déle, už jen kvůli tomu, aby měli čas na "vyřešení" problému v případě, že bude pravomocný rozsudek takový, jaký je ten současný.
hiob
Příspěvky: 783
Registrován: 15.3.2009 19:13:36

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od hiob »

Ihned.cz píše:Potrestána byla také společnost Metrostav. Ta musí zaplatit peněžitý trest 10 milionů korun a tři roky nesmí uzavírat smlouvy o veřejných zakázkách. "Verdikt jsme nečekali. S rozsudkem se neztotožňujeme a naši právníci se odvolají," uvedl mluvčí firmy Vojtěch Kostiha. Odmítl říci, co by pro firmu tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách znamenal.
dle tohoto je uložen nepravomocně trest "zákaz účasti", ne plnění, tj. ČT nebo ihned.cz něco pomíchal.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Lenny »

Zapomínáte na to, že skupina Metrostav je veliká a obsahuje mnoho firem. Soudní verdikt se týká přímo Metrostavu s jeho IČO, ostatní firmy ze skupiny mají jiné IČO a jich se zákaz netýká.

Klidně se může stát, že soutěž vyhraje Subterra a pro ní bude dělat Metrostav. A jede se dál.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Aram96 »

Ano, tohle tady (nebo v jiném tématu) padlo víceméně hned jako jedna z prvních teorií, jak bude problém vyřešen :)
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od theodor less »

Lenny píše:Klidně se může stát, že soutěž vyhraje Subterra a pro ní bude dělat Metrostav. A jede se dál.
U soutěží je limit na výkony subdodávek. Cílem je, aby vítěz soutěže zakázku nerozprodal. Ten limit se obchází převlečením montérek (výstražných vest) do těch, které mají to správné logo. V tomto případě jde o jiný level. Už nejde jen o podmínky soutěže, ale o soudní rozhodnutí a "výkon trestu". Tomu by musel odpovídat i způsob, jak to oj.ebat. Co takové navýšení základního jmění dceřiných společností převodem strojů?
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od kyk »

K hloupému trestu... Pokud se neřízne do živého, pak si další firmy, nejen ve stavebnictví dál budou hrát stejnou písničku a provizní systém v téhle republice pojede dál beze změny. Nikdo není nenahraditelý, ani Metrostav. S posledním odstavcem, zvlášť s poslední větou "dd" naprosto souhlasím.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od krtek700 »

Lenny: Uvidíme, ale podle mě to platí pro všechny minimálně pod tou firmou(které ta trestaná vlastní). Kdyby ten trest dostala Subterra, tak bych si také myslel, že by měl Metrostav šanci, i když by to tak logicky nemělo být. Ale to by nám asi osvětlil i nějaký obyčejný právník, co se pohybuje ve větších firmách. Spíš mě na tom zaráží, že to nerozebralo nějaké médium, co to ve skutečnosti znamená. Dokonce se média ani neshodnou, co to je za trest. ČT, Rozhlas, idnes mají zákaz plnění/účasti na zakázkách ihned,novinky mají zákaz do soutěže. Pak to máme vyřešit my :D

kyk: Fakt je podle Vás chytřejší zákaz věřejných zakázek, než adekvátní pokuta + ten trest pro nějaké ty manažery, kteří to osobně domlouvali? Pokuta je jasná a když by dostali třeba několikanásobek ceny zakázky, tak to odstrašující určitě bude.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od mstitek »

kyk píše:K hloupému trestu... Pokud se neřízne do živého, pak si další firmy, nejen ve stavebnictví dál budou hrát stejnou písničku a provizní systém v téhle republice pojede dál beze změny. Nikdo není nenahraditelý, ani Metrostav. S posledním odstavcem, zvlášť s poslední větou "dd" naprosto souhlasím.
A nebylo by efektivnější poslat pár manažerů z té firmy do chládku, než aby odešli jen s podmínkou? Tyhle firemní tresty obvykle potrestají hlavně řadové zaměstnance, kteří jsou v tom dost nevinně. Manažeři, kteří za tím stojí dostanou maximálně zlatej padák a jede se dál, viz CEO Boeingu.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše:Fakt je podle Vás chytřejší zákaz věřejných zakázek, než adekvátní pokuta + ten trest pro nějaké ty manažery, kteří to osobně domlouvali? Pokuta je jasná a když by dostali třeba několikanásobek ceny zakázky, tak to odstrašující určitě bude.
Chytrost, výhodnost a utilitárnost nejsou slova, s kterými by chtěl být soudce spojován. Peněžitý trest by byl navíc zpochybňován pro jeho adekvátnost. Zákazem plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěžistát firmě nic nebere; jenom dává najevo, že firmě dává čas na nápravu.
cawez
Příspěvky: 92
Registrován: 15.2.2019 0:28:09

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od cawez »

Trest je úplně v pohodě a nejlepší možný pro to, aby se tyhle praktiky přestaly dít. Potrestání zaměstnanců a tvářit se, že firma za to nemůže je nesmysl. Byli to zaměstnanci firmy? Byli. Má firma odpovědnost za své zaměstnance? Má. Navíc myslet si, že se tyhle odrbávky dělali, aniž by si toho vedení všimlo, je dost naivní.

To o co trestem jde, je adekvátně potrestat právnickou osobu, potažmo její akcionáře. A to za to, že si buď nedostatečně hlídali svoje zaměstnance, co dělají za svinstva, případně že záměrně parazitovali na korupčním prostředí. Beztak pochybuju, že akcionáři minimálně netušili, jak systém funguje.

No a to čeho trest dosáhne je, že od teď si akcionáři a majitelé firem dají pořádně pozor, co budou jejich manažeři jménem firmy vytvářet za hovadiny, protože budou vědět, co se může stát, když přijdou v nemilost. Případně že přestanou přistupovat lidem z veřejného sektoru na korupční nabídky, protože jim to prostě a jednoduše nebude stát za to riziko. A o to tady snad jde, ne?

A řeči, že to není výhodné pro stát atd. To snad nemůže nikdo myslet vážně, ne? To jako doopravdy myslíte, že se soudce bude rozhodovat podle toho, jestli je to pro někoho výhodné?

Nehledě na to, že to z dlouhodobého hlediska výhodné pro stát je, protože to zase trochu zkultivuje prostředí.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“