Ministr dopravy Dan Ťok

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět

Pro jaký čas jste?

SELČ (tzv. letní)
41
51%
SEČ (tzv. zimní)
32
40%
Jiný
8
10%
 
Celkem hlasů: 81

Gejza
Příspěvky: 267
Registrován: 13.9.2016 21:56:11

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Gejza »

A sakra, tady se někdo vzdělal v zeměpise, tak musí slovíčkařit.
Gejzo, jsem taky geograf, ale nejsem trouba a vidím, že ML90 má na mysli zalidnění, tak to chápu jako zalidnění a nechytám za slovo.
Správně poznamenáváš, že osídlení ze statistik nezískáš. Já bych dodal, že i z map ne, protože charakter osídlení a sídel v Česku a Polsku je velmi rozdílný. Snad jen (před 300 lety rakouské) Dolní Slezsko lze s Čechami srovnat. Jinak ta hustota zalidnění je vskutku podobná a i když někde mají Poláci výhodu volné krajiny, tak jinde zas mají tak roztahaná sídla, že v Česku to neznáme. A světe div se, i tam staví.
Trumpmane, i ML90 mohl pochopit, že jsem myslel charakter sídelní soustavy (byť uznávám, že nevzdělaný Google mu to neulehčil). Uznávám, že (nejen) Poláci umějí zjevně řešit konflikty zájmů efektivněji, na druhou stranu to prostě ve venkovské rovinaté krajině, kudy vede dominantní délka dálnic, mají jednodušší. Netuším jak je to tam s druhým bydlením, ale tipnul bych si, že tam nemusí řešit tolik chalupářských křiklounů, kteří chtějí aby dálnice vedla za sousední vsí.
Nebo mi chceš říct, že prostupnost krajiny pro liniové stavby je v Polsku a Maďarsku stejná, či nižší, než u nás?
Ale jak jsem psal výše, nechci tím omlouvat neschopnost našeho státu. Jen chci podotknout, že má trochu komplikovanější podmínky. Slovensko má vzhledem k horám ještě méně příznivé podmínky a s tempem výstavby to tam ve srovnání s Polskem a Maďarskem také není žádná sláva.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Trupman »

Aha, takže jsme se dozvěděli, že achillovkou českých dálnic jsou chalupáři. Kde chalupáři nejsou, tam se zjevně staví 10krát jednodušeji. :lol:

Abych nabídl také pohled z druhé strany, v Polsku je stále běžné malé soukromé zemědělství. Něco, co v bývalém Československu komunisti zcela zničili a po revoluci se to už nikdy nenavrátilo. Velkou část naší krajiny obhospodařují velkodružstva v jednotných megalánech, v tom je Česko v Evropě vskutku výjimečné. Naopak v Polsku je každé malé pole něčí obživou. Člověk by řekl, že se Poláci budou při výkupech víc bránit... A ne, sedláci asi nejsou problém. Zato ti zpropadení chalupáři...sakramente :lol:

Ne, v tom to opravdu nevězí. :ko:
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Honkl
Příspěvky: 65
Registrován: 15.8.2017 22:34:02

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Honkl »

https://www.novinky.cz/domaci/493786-to ... dejde.html
A jedeme dále :D že já si nevsadil ...Fakt jediné jak zbohanout na politicích je si na ně vsadit :D :D
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od theodor less »

Honkl píše:A jedeme dále........
Proboha, buďte rád:
1) Když ho vyhodí, dá tam jinýho hňupa, a ten se bude akorát vymlouvat na Ťoka
2) Ťoka chtějí vyhodit i komunisti, tak to je o důvod víc ho tam nechat
3) Babiš ho stejně vyhodí, ale až potom, co mu za to komunisti něco dají
Honkl
Příspěvky: 65
Registrován: 15.8.2017 22:34:02

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Honkl »

theodor less píše:
Honkl píše:A jedeme dále........
Proboha, buďte rád:
1) Když ho vyhodí, dá tam jinýho hňupa, a ten se bude akorát vymlouvat na Ťoka
2) Ťoka chtějí vyhodit i komunisti, tak to je o důvod víc ho tam nechat
3) Babiš ho stejně vyhodí, ale až potom, co mu za to komunisti něco dají
Možná to vyznělo špatně ale jsem rád právě z těch důvodů co píšete :)
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od xipecko »

nový ministr by znamenalo nově se seznámit se všemi rozběhnutými a budoucími projekty, to by byly 2 roky práce k ničemu a to už máme skoro nové volby, vždy může být lépe, ale taky může být hůř, v tomto případě si myslím že by bylo lepší, aby setrval. Ministr dopravy je v této zemi nevděčný post, jak jsou hmatatelné nebo počitatelné výsledky ostatních ministerstev? Buďme rádi že bylo zahájeno hodně kilometrů dálnic. Bohužel je ministrem i v době, kdy se modernizuje D1. Kolik by se asi zahájilo navíc, kdyby modernizace neprobíhala? Bylo by to stejně jako teď? Kapactiy firem by byly větší na výstavbu nových úseků, zkrátilo by to dobu výstavby? Bylo by více peněz na další úseky? proběhly by výkupy rychleji, kdyby se pracovníci ŘSD nemuseli věnovat modernizaci? Zapomněli by i tak zaplatit za vyvlastněné úseky D3?
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od mstitek »

xipecko píše:nový ministr by znamenalo nově se seznámit se všemi rozběhnutými a budoucími projekty, to by byly 2 roky práce k ničemu a to už máme skoro nové volby, vždy může být lépe, ale taky může být hůř, v tomto případě si myslím že by bylo lepší, aby setrval. Ministr dopravy je v této zemi nevděčný post, jak jsou hmatatelné nebo počitatelné výsledky ostatních ministerstev? Buďme rádi že bylo zahájeno hodně kilometrů dálnic. Bohužel je ministrem i v době, kdy se modernizuje D1. Kolik by se asi zahájilo navíc, kdyby modernizace neprobíhala? Bylo by to stejně jako teď? Kapactiy firem by byly větší na výstavbu nových úseků, zkrátilo by to dobu výstavby? Bylo by více peněz na další úseky? proběhly by výkupy rychleji, kdyby se pracovníci ŘSD nemuseli věnovat modernizaci? Zapomněli by i tak zaplatit za vyvlastněné úseky D3?
Nedávno tu bylo porovnání kolik kilometrů dálnic se otevírá každý rok za posledních cca 50 let a vyšlo z toho, že je to pořád víceméně stejné. Takže mi přijde, že ministr na to asi moc vliv nemá (když do toho zrovna nehodí vidle). Ale jak říkal již Cimrman, nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř.
Houdini
Příspěvky: 277
Registrován: 10.2.2011 9:42:32

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Houdini »

Gejza píše:
ML90 píše: Občas je fajn si zjistit fakta, abych nebyl za blbce :) Polsko má téměř stejnou hustotu osídlení jako ČR (123 ob./km2 vs. 134 ob./km2).
Je fajn, že si umíte nastavit zrcadlo.

Hustota osídlení není totéž co hustota zalidnění. Hustotou osídlení je v užším slova smyslu myšlen počet sídel na jednotku plochy (což nelze vyčíslit na základě dostupných statistik). Prosím podívejte se pořádně do mapy... ;)
Definice Hustoty osídlení na Katedře urbanismu a územního plánování: Údaj charakterizující průměrnou míru osídlenosti lidmi. Obvykle se udává v počtu obyvatel na čtvereční kilometr (/km²) a lze ho vypočítat jako podíl počtu obyvatel a plochy (rozlohy) daného území.
http://www.uzemi.eu/pojmy/hustota%20os%C3%ADdlen%C3%AD

Slezsko, Malopolsko a okolí Varšavy mají obdobnou sídelní strukturu i charakter osídlení. (V "řidších" oblastech se zatím postavilo méně). Nížinné oblasti navíc mají také své záludnosti viz např. Delta Visly https://mapy.cz/s/3jBHY
"Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Lynx »

Když už tady rozjíždíte to slovíčkaření ohledně osídlení / zalidnění, tak by mě zajímalo jak se určuje hustota sídel ? Co je považováno za sídlo a co už ne ?

V českých poměrech to ještě tak složité není, my máme většinou sídla s velice kompaktní zástavbou, takže to se dá většinou oddělit podle shluků zástavby. Ale co považovat za sídlo třeba ve Slezsku kde jsou to v podstatě roztroušené chalupy v krajině ? Tam je to jedině administrativně, což ale může být velice různé - týchž 500 roztroušených chalup může být třeba chápáno jako jedno sídlo a nebo taky třeba 5 sídel po 100 chalupách nebo 10 sídel po 50 chalupách .....
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Lynx »

Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tok- ... nicni_baje
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od krtek700 »

Lynx píše:Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tok- ... nicni_baje
Spíš by to chtělo odkaz na celý záznam diskuze na Primě. Překvapivě mi přišlo, že byl Stanjura až nečekaně slabý jako například, když argumentoval, že ANO má již 5 let lidi na MMR a nezměnilo zákon o výběrkách, přitom ten již několik let funguje(samozřejmě, že není dokonalý, ale máme vůbec nějaký fakt dobrý zákon? :D), ale inkriminovaný úsek byl soutěžen ještě za toho starého, což mu vysvětloval i Ťok.

PS.: Chci se zeptat, zda už magořím a začínám mít divné pocity, nebo fakt jedou určité skupiny v ČT po Ťokovi. Zejména třeba Václav Moravec(ten má podle mého problém s poměrně velkou částí politických stran, které se mu nelíbí a je to bohužel poznat), nebo mé oblíbené Události, komentáře. Nejde o to, že by to téma rozebírali, ale jak se toho uchopí. Například v 90 se tématu také věnovali a debata vypadala úplně odlišně a člověk se dozvěděl i něco jiného. Pokud se 2x za první 3 díly OVM v roce 2019 řeší Ťok a dle vyjádření na twitteru nebyl ani jednou pozván, je něco špatně(bylo to myslím i v Událostech, kde točili nějaké otázky s Ťokem před Primou). (Po OVM s Babišem Moravec na Ťoka reagoval na twitteru, teď o tom nepoznání nic nenapsal, tak předpokládám, že je to pravda.)

Pokud si to pamatuji, tak tady bylo něco podobného, když se oznámilo, že mýto vyhrál někdo jiný než KAPSCH. Mám pocit, že spoustě lidem nejde o to, aby sundali Ťoka, ale aby na tom ministerstvu nebyl nikdo dlouhou dobu.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Aram96 »

Nechci reagovat na celý příspěvek, ale co se Moravce týče, řekl bych, že s Ťokem už to přehání, bral jsem ještě tu hádku s Babišem, ale teď si do něj znovu a znovu kopat nemusel.
Jinak, jestli má nějaké strany rád nebo ne, je jeho věc a není to znát, řekl bych, že dříve to bývalo poznat mnohem více, nepomatuju si jeho úplné začátky, ale třeba tak před 6-8 lety to bylo poznat, že stranil. Teď bych řekl, že na oponenty v 99% reaguje podle toho, zda mu odpovídají na otázky nebo ne, případně skákají do řeči atd. Bohužel i já sám vidím, že je skupina stran, která více než ta druhá skáče do řeči a nemluví k věci. A víceméně tomu odpovídá rozložení stran podle proudů na pravici a levici. Dá se to pochopit, protože ona sama o sobě levicová politika je o tom, že právě neříkáte i to B, ale jen A, což se mi nezdá férové ;) Toť k Moravcovi, doufám, že to neberete jako OT.
bumbik
Příspěvky: 7958
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od bumbik »

rozhovor s ministrem - zajímavé jsou novinky, které budou v projednávaném zákoně 416
http://ceskapozice.lidovky.cz/ze-vsech- ... QOZyrVn0nQ
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Sosa »

bumbik píše:rozhovor s ministrem - zajímavé jsou novinky, které budou v projednávaném zákoně 416
http://ceskapozice.lidovky.cz/ze-vsech- ... QOZyrVn0nQ
Za 40 dní zákon v Polsku.
Zajímavý rozhovor.
1975
Příspěvky: 4233
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od 1975 »

... no, zajímavé je i to připomenutí Polska - pokud tedy mluví pravdu, tam prošel přísný zákon za 40 dní. U nás "bezkonfliktní 416" za 9 měsíců... a samozřejmě, přijali ji před Eurem 2012 a nyní sklízejí...(=otevírají)
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Aram96 »

theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od theodor less »

Hospodářské noviny 9.1.2019
Ministr loni v září v překotném tempu podepsal desetimiliardový kontrakt s konsorciem CzechToll/SkyToll. Jak se krátce po podpisu ukázalo, stát prozatím žádný nový mýtný systém nepotřebuje, bohatě by vystačil s tím "starým", protože plány na rozšíření zpoplatnění byly odloženy na neurčito. I zdroje blízké ministrovi hovoří o tom, že prezident Miloš Zeman se svým okolím tlačil na to, aby antimonopolní úřad tendr nerušil a uznal vítězství zmíněného konsorcia, za nímž stojí nejbohatší Čech Petr Kellner. Ten samý Kellner, pro něhož je současný první muž republiky už několik let zřejmě především obchodním zástupcem pro oblast Číny.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od krtek700 »

theodor less píše:Hospodářské noviny 9.1.2019
Ministr loni v září v překotném tempu podepsal desetimiliardový kontrakt s konsorciem CzechToll/SkyToll. Jak se krátce po podpisu ukázalo, stát prozatím žádný nový mýtný systém nepotřebuje, bohatě by vystačil s tím "starým", protože plány na rozšíření zpoplatnění byly odloženy na neurčito. I zdroje blízké ministrovi hovoří o tom, že prezident Miloš Zeman se svým okolím tlačil na to, aby antimonopolní úřad tendr nerušil a uznal vítězství zmíněného konsorcia, za nímž stojí nejbohatší Čech Petr Kellner. Ten samý Kellner, pro něhož je současný první muž republiky už několik let zřejmě především obchodním zástupcem pro oblast Číny.

Článek placený na : https://archiv.ihned.cz/c1-66423390-dan ... mu-byznysu

Je to komentář, který je psán v dost zavádějícím stylu alá, reálná ověřená zpráva. Na začátku komentáře autor napsal, že má zdroje snad všude, ale výsledkem není ověřený článek, ale komentář, takže bych to viděl celé jako fabulaci(pokud se nepletu, tak novináři berou info jako ověřené, když jim to potvrdí 2 různé zdroje, což by neměl mít autor problém).
Ty km navíc do tendru přinesla ČSSD, zrušení tendru by se hodilo snad jen Kapsch ne?
Jestli jsem pochopil tu část, co jsem mohl číst, tak Ťok je řízen Zemanem, a ten je řízen PPF. V tom by Ťoka vymáchali všichni, kdyby ty informace měl někdo, vidím to na to, že Pan novinář nepřenesl přes srdce, že se jim nepodařilo sundat Ťoka.
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od vodouch2000 »

"Dan Ťok se dnes stal nejdéle sloužícím ministrem dopravy v novodobých českých dějinách."
(zdroj: fcb ČT24, ČTK)
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od krtek700 »

vodouch2000 píše:"Dan Ťok se dnes stal nejdéle sloužícím ministrem dopravy v novodobých českých dějinách."
(zdroj: fcb ČT24, ČTK)
Je to FAKE :D Nejdéle sloužícím se stane zítra, dnes pouze vyrovnal.

Jinak dneska dopoledne zajímavé interpelace na Ťoka ohledně nového mýta od ODS, kteří se ptali na těch 800 zpoplatnění navíc.
Nejvíce ale zaujal poslanec za Piráty, který se ptal, proč ministerstvo vypsalo soutěž na nové mýto, když už měl stát od Kapsche nějaký kus satelitního mýta "vytvořen"(prý to bylo testováno na vozech Pošty) za nějakých pár set milionů korun, proč tedy je zakázka na to stejné, ale 10x dražší. Také navrhl, že jsme měli ještě 5 let prodlužovat KAPSCH, že prý za pět let už budou všechny auta smart, a budou si mýto moci vybírat samo od auta bez prostředníka. Ťok, přiznám se že i já, byl dost zaskočen a tak nějak to nechápal. Na dotaz Ťoka, proč tedy nepřišel KAPSCH nebo kdokoli jiný do soutěže s mnohem levnějším řešením, které už stát má, bohužel Pirát nereagoval :D.
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od kot »

Takže na povel všichni prodají auta a honem poběží koupit zatím neexistující smart auta ? To teda hulil hodně dobrej matroš !!!!
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od Warcz »

Nedohledáte někdo ten dotaz ? Piráty mam rád, ale jestli to fakt chtěji takhle tak to je ulet. V písemných interpelacích to není.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od mstitek »

Nechystá náhodou EU nějaké nařízení v tomto smyslu? Mám pocit, že jsem to nedávno někde četl.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od krtek700 »

Warcz píše:Nedohledáte někdo ten dotaz ? Piráty mam rád, ale jestli to fakt chtěji takhle tak to je ulet. V písemných interpelacích to není.
Bylo to v dopoledních. Přiznám se, že jako milovník politiky a častý sledující přenosů ze sněmovny jsem tento typ interpelace viděl poprvé. Kouknu do stenozáznamu.

Jinak jsem teď rychle našel tenhle článek z minulého roku. Je to prakticky to stejné, ale trochu méně absurdní. Poslanec se jmenoval stejně, asi je to mýtný expert strany.
https://www.info.cz/byznys/prohrane-myt ... 27831.html
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Ministr dopravy Dan Ťok

Příspěvek od MPMP »

Ano, chystá, ale pro mýto je to nepoužitelné. Nařízení EU se má týkat NOVĚ VYRÁBĚNÝCH aut, nikoliv již prodaných. A jak všichni víme, následná kompletní obměna vozového parku v ČR je na dalších minimálně 20 let.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“