Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
dvori19
Příspěvky: 78
Registrován: 3.2.2019 9:42:28

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od dvori19 »

1975: Máš pravdu, omlouvám se, příspěvek od Jixm mi unikl :-(.

Trošku jsem si to myslel. A do té doby ÚS "konečně" část té dosavadní 416 shodí :-). Vzhledem k tomu, co předvádí poslední dobou, bych se tomu bohužel nedivil. Ale tak buďme optimisté alespoň v tomto.
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

...spíš je ÚS takový nevyzpytatelný... na D48, resp. u "prioritních staveb" rozhodl naopak "prodálničně"...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Aram96 »

Ještě si počkáme, to je jasné, ovšem když vezmeme v potaz, že to nebude mít vliv na žádnou stavbu, která by se reálné mohla začít stavět do roku cca 2025, tak je to myslím už jedno :D
Vládní návrh má kolečko časově delší nebo kratší než poslanecký návrh ? Pokud si vzpomínám, tak první novela 416 (s mezitimním rozhodnutím) byl poslanecký návrh, bylo to právě kvůli ušetření času ?
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Aram96 píše:Ještě si počkáme, to je jasné, ovšem když vezmeme v potaz, že to nebude mít vliv na žádnou stavbu, která by se reálné mohla začít stavět do roku cca 2025, tak je to myslím už jedno :D



Vládní návrh má kolečko časově delší nebo kratší než poslanecký návrh ? Pokud si vzpomínám, tak první novela 416 (s mezitimním rozhodnutím) byl poslanecký návrh, bylo to právě kvůli ušetření času ?
Jsem rád, že jsi to konečně uznal:o)

Tak v Parlamentu už má pak to kolečko podle mého stejně dlouhé, dokonce, pokud se nepodaří dát zkrácení lhůt, tak je těch 9 měsíců v podstatě minimum...

Vládní návrh "zdržuje" kolečko mezirezortních připomínek atd. Tím, že Ťok tohle obešel, tak si tento čas "ušetřil".
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Diaľničiar »

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od krtek700 »

Tak tahle zpráva podle mě vůbec neproletěla sdělovacími prostředky, až teď jsem na to narazil na zdopravy.
Senátoři vrátili do PS novelu drážního zákona.
https://zdopravy.cz/proc-senatori-shodi ... ifu-36576/

Tak nějak z toho mám špatný pocit a vidím to na to, že to bude mít urychlení výstavby (infrastruktura i stavební zákon) přes senát senát opravdu složité. Naštěstí je to naše pojistka demokracie a jde lehce přehlasovat :).

Ve zkratce jim vadí, že by někdo mohl kácet stromy, protože by to mohlo překážet trati. A druhý důvod, že shop na koupi jízdenky bude uchovávat data.

Ale možná to bylo šťouchnutí do Kremlíka, aby mu ukázali, že Senát jde proti vládě, protože ta argumentace je fakt hloupa.(Například to prošlo všemi výbory v Senátu a žádný to neodmítl) Pokud si to pamatuji z odkazu, tak proti hlasovali snad všechny kluby kromě ANO, kde nebyl nikdo, kdo by podpořil vrácení PS
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše: .....že Senát jde proti vládě, protože ta argumentace je fakt hloupa.
Vše, co jde proti státostraně je hloupé?
Mikuláš Bek (STAN) odmítl zákon podpořit především kvůli větším možnostem kácet stromy podél tratí. „Představte si, že to znamená, že strom spadne, má 25 metrů, to znamená i strom vzdálený 25 metrů by bylo žádoucí odstraňovat, protože je ze zákona prohlášen za riziko. Sice zodpovědný orgán má právo ho odstranit, ne povinnost, ale ve chvíli, kdy je ze zákona prohlášena situace za rizikovou, tak se předpokládá, že budou lidé aktivně jednat,“ uvedl Bek. Poukázal na to, že se to týká i tramvají. „Takže si představte tramvaj 22, která jede na Brusnici, všude okolo jsou stromy. A ze zákona se zdá, že jsou ty stromy rizikem. Já se domnívám, že to je případ vsuvek do zákona, které vyvolávají celou řadu otázek a pochybností,“ dodal.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od krtek700 »

Nevím co zase zkoušíte tou poznámkou. Nějak si nepamatuji situaci, kdy to projde v pohodě výbory a pak to velká část odmítne. I v článku máte napsáno, že se žádný problém nepředpokládal. Starost o stromy jde možná i pochopit, ale to od Wagenknechta je podle mě čiré hledání něčeho.

Hlasování ve sněmovně, ODS, Top 09 se udržela, jinak prohttp://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=70987, takže s ním nějaký problém byl, ale nehlasovali proti.

Nebo snad chcete rict, že si Senát nekopne do vlády při každé možné příležitosti
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

Škoda, že se nebavíte o konkrétní námitce senátora Beka, ale přesouváte diskuzi k hodnocení Senátu. Logicky musí následovat volání po zrušení Senátu, vzývání "přímé demokracie a vyzývání k odchodu z EU.
Leckdo si podobné okamurovské nápady osvojil, ale já mu je vyvracet nebudu.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od krtek700 »

Vaše dedukce jsou fakt geniální.
Mně nešlo o Beka, ale o to, jak se zachoval Senát u tohoto konkrétního případu. Pokud takový zákon projde velmi jednoduše sněmovnou, výbory v Senátu a pak dostane tvrdou STOPku při konečném hlasování, něco špatně mi tam přijde.
Navezl jsem se maximálně do Senátu v tom způsobu, že se pořád někdo snaží nadhodit, jaká je to všemožná pojistka, jací koumáci tam jsou atd.

Konkrétně k námitce Senátora. Úplně to nechápu, přijdou mi ty výroky nějaké přeházené a nedokážu 100% říct, že tuším, co tím chtěl
Jak přesně mám chápat, co mu vadí? Že se budou moci kácet stromy, který by zasáhl do trati? S tím jako člověk dojíždějící vlakem přes les souhlasím. Podél trati mohou být nižší stromy.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od MPMP »

krtek700: fakt souhlasíš s tím, že kolem každé trati může být min. 15 m pruh volné plochy bez stromů? Fakt?
A k tomu nápadu "Podél trati mohou být nižší stromy.": máš konkrétní návrh, který druh stromu je "nižší" podle tvých představ? Já znám stromu, které rostou, tedy dnes "nižší" znamená za 10 let "vysoké" a podle tvé logiky tedy "vykácené". Nebo jsi to myslel tak, že kolem trati se nechají stromy vyrůst do 5 m, pokácejí se, vysadí nové, nechají dorůst do 5 m ...
Kdo to ale bude platit? Právě první 3 - 4 roky života stromu jsou ty nejdražší, pak už "to roste samo", ale na začátku do toho jako majitel cpeš neskutečné peníze.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od krtek700 »

MPMP: Volná plocha a plocha bez stromů není to samé. Navíc si nemyslím, že les musí začínat hned 20 metrovými stromy, je spoustu stromů, které nerostou tak vysoko, nemají tak mohutný kmen atd. Například křoviska okolo tratě by mohla pomoct i proti hluku, která si skrz les přenáší lehce.
U kraje lesa to fakt nemusí být nic výstavního. Co mám tak v hlavě, tak třeba D2 po přejetí hranic na Slovensko prochází pěknými lesy, stromy jsou daleko, a nejblíž u dálnice jsou nízké stromy.
Třeba koridor, hlavní trať v ČR z Prahy prochází na hranicích Prahy (Běchovice-Klánovice-Úvaly) hustým lesem, kde bych skoro řekl, že se větve dotýkají trolejí :D.
Koho ochráníme tím, že se nebude "sekat" těch 20 metrů?
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od kot »

No přece kůrovce ... :lol:
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od MPMP »

krtek700 píše:Koho ochráníme tím, že se nebude "sekat" těch 20 metrů?
Hlavně ten les. Nejde o ten 15 - 20 m pás bez vysokých stromů, ale jakýkoli širší pruh bez porostu, který je vykácen ve vzrostlém lese zásadně zvyšuje vznik polomů při silnějším větru. Vítr se v tom průseku může "točit" a okolní stromy to vezme s sebou. Čím je průsek užší, tím je riziko menší.
Ano, souhlasím, že kolem tratě mohou být nižší stromy, mohou být dál od tratě apod. To by tal ale ten les musel vyrůstat od malých stromků. V tom případě na kraji vyrostou stromy "krajáče" s větvemi od země odolnější proti větru, ale jakmile se pokácí široký pruh, je to nabídka pro vítr.
A kromě toho narazíme na vlastnické právo. Někdo vlastní les, ale správce tratě bude "mít právo" ho kus vykácet. A pokud tím zvýší riziko polomů ve zbytku lesa, co za to asi tak vlastníkovi zaplatí? Já si hned odpovím - nic. Takže vlastnit kus lesa u trati bude spíš trest a ne majetek. :(
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

Novelou Stavebního zákona byly spolky (Děti Země a pod.) od 1. ledna 2018 vyloučeny ze všech územních a stavebních řízení pro stavby, u kterých není vyžadována EIA. U Ústavního soudu leží návrh na zrušení a není tedy vyloučeno, že se spolky opět stanou účastníky řízení. Tedy spolky (dříve občanská sdružení), k jejichž vzniku jsou zapotřebí pouze 3 lidé.
V řízeních navazujících na EIA jsou spolky nadále účastníky, pokud existují tři roky nebo sesbíraly 200 podpisů. To znamená, že tři lidé, kteří se "dali dohromady"před třemi roky mohou blokovat výstavbu. Nebylo by řešením sloučit tyto podmínky?
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Lenny »

200 podpisů nasbíráš za chvíli.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od kot »

Navíc když třeba opilci zaplatíš pár piv....
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Na programu vlády mělo být minulý týden, 4.11.2019, projednání novely 416.
Byl by tu nějaký zdatnější úředník, který by osvětlil, zda:
1) bylo přijato usnesení č.792 - tedy, že to prošlo vládou a má to být předloženo Parlamentu
2) číslo OVA je 162/19
Divné je, že se s tím ministr nikde nechlubil, ani v pátečním reportu na FB to neuvedl:o)

... anebo se to neprojednalo? Nicméně, na programu vlády následující to už nebylo.

link - https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2019-11-04

Děkuji.

P.S.: Aram96 jistě ocení, že jedním z klíčových bodů je přidání slov "liniový zákon" do názvu zákona/novely:o)))
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od bumbik »

na TV Barrandov řekl v úterý v duelu Jaromíra Soukupa (Jak to nesleduju náhodou při přepínání kanálů jsem na to shodou okolností narazil) ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, že projednání novely 416 je na pořadu příští týden a že do konce roku se bude projednávat na vládě i nový stavební zákon ...
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Aram96 »

No konečně budeme mít liniový zákon :jidlo: :lol: :lol:
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

...snad příští týden na vládu...

uvnitř tohoto: https://zdopravy.cz/revize-slibu-minist ... tok-37609/

Uvedl, že bez změn právních předpisů výstavba příliš urychlit nepůjde. „Proto jsme připravili novelu zákona o urychlení výstavby, kterou snad příští týden bude projednávat vláda,“ řekl Kremlík. Nově by se společné územní a stavební řízení a případně posuzování vlivu na životní prostředí mělo dít na základě zjednodušené dokumentace. „To urychlí rozhodovací procesy až o tři roky,“ řekl ministr.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

1975 píše:Kremlik uvedl, že bez změn právních předpisů výstavba příliš urychlit nepůjde.
Tímto prohlášením bere vítr z plachet těm, kteří neustále volají po legislativních změnách, ale i těm, kteří navrhovali cestu "od zápasu k zápasu".
Honzl
Příspěvky: 287
Registrován: 9.11.2017 23:11:08

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Honzl »

Mne jen zaráží, že ministr dopravy neví, jestli a kdy bude klíčový zákon pro jeho resort v jeho vládě projednáván... Měl by na to být už dávno připraven, znát den a hodinu a být s celým štábem ve střehu, neb je to o jeho vlastním bytí či nebytí ve vládě...
Jixm
Příspěvky: 271
Registrován: 19.4.2018 21:37:50

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Jixm »

Projednání stanoveno na 25.11.2019 viz https://apps.odok.cz/veklep-detail?p_p_ ... tab=detail
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

theodor less píše:V řízeních navazujících na EIA jsou spolky nadále účastníky, pokud existují tři roky nebo sesbíraly 200 podpisů. To znamená, že tři lidé, kteří se "dali dohromady"před třemi roky mohou blokovat výstavbu. Nebylo by řešením sloučit tyto podmínky?
Ačkoli zůstává zachován počet potřebných podpisů (min. 200 podpisů v případě spolků existujících méně než 3 roky), nově musí podpisová listina obsahovat také číslo jednací a datum vydání oznámení o zahájení navazujícího řízení nebo, v případě odvolání proti závěru zjišťovacího řízení, číslo jednací a datum vydání tohoto rozhodnutí.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“