Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

Ve výše uvedeném článku jde o to, že nový stavební zákon píší právníci HK ČR. Legislativci MD mají vznášejí námitky k ohrožení stability právního systému, odmítají zavádění nových právních institutů a obávají se, že zákon bude složitější a způsobí průtahy. Bulvár by si vybral tuto část:
Hospodářská komora je zájmové sdružení zastupující stavební a developerské firmy a k přípravě zákona tím pádem těžko může přistoupit objektivně. „Měl pravdu jeden právník - je to jako kdyby Kajínek vypracoval se svými advokáty trestní zákon“ glosoval předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od krtek700 »

Tak už to tady máte vy nedočkavci.
Vláda schválila zákon o snadnějším vyvlastňování kvůli stavbě dálnic
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ ... oprava_fih
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Ta vláda už si zasedá, kdy chce:o) nemívali pravidelné středy? A zase ta novinařina... odkdy vláda schvaluje zákony? Vláda schválila Návrh zákona.. takže ještě dloooouhé kolečko - v ideálním sledu zařazení na jednání PSP, výbory, první, druh, třetí čtení, přesun do Senátu, zařazení na jednání, výbory, schválení, prezident, Sbírka.
Mnohem méně kontroverzní předchozí novela na tohle potřebovala 9 měsíců, tady to bude řekl bych rok nejmíň...
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

1975 píše:Ta vláda už si zasedá, kdy chce:o) nemívali pravidelné středy?
07.12.2018 16:02
Základní termín pro zasedání vlády by měl podle informací ČTK z Úřadu vlády být od příštího roku v pondělí od 14:00. Vláda se od nástupu premiéra Andreje Babiše (ANO) před rokem schází většinou ve středu, často časně ráno. Kabinet i v novém roce počítá s operativními posuny jednání, pokud bude hlavní termín kolidovat s jinou akcí.
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Theodore, to byl vtip... ať zasedají, kdy je potřeba... v ČT nyní ministr dopravy říkal, že věří, že novela bude platit od poloviny 2020...no, a pak kdo tady je optimista:o)
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Sosa »

Tam chybí slovo nejdříve. Čili bude platit nejdříve od poloviny příštího roku.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

1975 píše: ...v ČT nyní ministr dopravy říkal, že věří, že novela bude platit od poloviny 2020...
Přesná citace: "Já bych chtěl, aby zákon nabyl platnosti v polovině příštího roku."
Mě tento výrok zaujal už proto, že neřekl, kterou polovinu roku má na mysli. Bral jsem v potaz, že Kremlík je právník...."
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od kot »

Není polovina roku 30.6. - 1.7. toho kterého roku ?
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

...kalendářně určitě jo:o) tady už je theodor trochu jako u Cimrmana, kde metodou rozpadu izotopu uranu určili jeho příchod do Liptákova úplně přesně, plus minus dvěstě let:o)
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

Otázky Václava Moravce z 8.12.2019 zůstaly nepovšimnuty, i když řešily Nový stavební zákon, respektive podezřelé okolnosti jeho vzniku a jeho protlačování Legislativní radou vlády. Nejsilnější dojem mám z ministryně MMR. Lže skoro tak přesvědčivě jako Babiš.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Aram96 »

Těžko hledat v parlamentu loajálnějšího babišova lokaje než je Dostálová.
Jirka95
Příspěvky: 290
Registrován: 27.8.2014 12:39:31

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Jirka95 »

Jestli to pomůže rozhýbat stavební činnost za cenu kritiky ze strany ekologických spolků a památkářů, tak je mi uplně jedno čí lokaj to je a má moji podporu. Jestli máte někdo zkušenosti třeba jen s výměnnou oken u domu blízko historického centra města (byť postaveného v pozdním komunismu) tak víte o čem to je. A eko spolky a příprava silničních staveb.. Doufám že tyhle dvě party jednou konečně dostanou co si zaslouží.
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Arame, ty pořád říkáš, jak jen nová legislativa nás spasí, a když ji někdo tlačí, tak je to zase špatně:o)

Nicméně, k věci - novela 416 prošla vládou, fajn, dá se někde najít, kdy bude zařazena do programu Sněmovny? Jakmile to tam je, tak už se to dá celkem slušně trackovat, ale jak to tam ještě není... Díky!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Aram96 »

Já jsem napsal něco o tom, že je něco špatně ? Možná si to pleteš s příspěvkem Theodora ;)
Já pouze okomentoval Dostálovou, že je bezmezně loajální Babišovi, to je všechno. Kdykoli jsem ji viděl v debatě, tak moc argumentů neměla, i když rozhodně lepší než třeba Venezuela.

Nový stavební zákon je potřeba, jsem rád, že se dělá, úplně se mi nelíbí, jak se dělá (ani ne tak to, že ho chystá HK, ale spíš jak se vypořádávají/resp. nevypořádávají připomínky), ale je samozřejmé, že zjednodušit se to nedá aniž by se nikomu "neostrouhali" práva do něčeho remcat, právě např. památkáři. No a nejvíce se těším samozřejmě na zmenšení práv ekoteroristům, snad se toho dočkáme :jidlo: A to, že to dělá babišovo hnutí je pochopitelné a jsem za to rád, že se snad dočkáme konečně změny, která nebude k horšímu. Laskavě nehledej všude kritiku, 1975 :)
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Jasně, označení "loajální lokaj" je zcela neutrální:o) A k tomu vypořádávání připomínek - asi je logické, že se vždy více ozývají ti, jejich připomínky nebyly vzaty v úvahu (anebo ministerstva, které alterantivní přístup přes HK odstavil "na druhou kolej").
To je jako když do médií brečí stravenkářské firmy, kdykoli se objeví snahy zrušit stravenky.
Nový stavební zákon je natolik složitá věc, že bohužel má před sebou ještě spoustu kol a pokusů to celé shodit...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Aram96 »

Není neutrální, reagoval jsem jen na Theodora o lhaní Dostálové. Ale to, jaký mám názor na Dostálovou snad nemá co dělat s přípravou stavebního zákona.
To téměř nulové vypořádání připomínek není logické v žádném případě. Jako promiň, ale obce a města mají opravdu co mluvit do přípravy legislativy. Přirovnání k stravenkářům by v tomto případě sedělo na stavebníky, když by jim nový stavební zákon něco zhoršoval. Obce a města opravdu nejsou firmy, stejně jako občané ... MŽP ani MZ nemohou být odstaveny na druhou kolej, kdo by potom podle tebe měl jako do stavebního zákona mluvit ? Jen stavebníci a vláda ? To by to dopadlo :roll:
Že to bude ještě na dlouho, to je jasné no. Ale jak jsem psal dříve, raději o rok později a pořádně, než horkou jehlou (jak je u ANO často zvykem) a na prd. :jidlo:
alabastr
Příspěvky: 555
Registrován: 5.11.2017 12:50:18
Bydliště: Praha

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od alabastr »

1975 píše:Arame, ty pořád říkáš, jak jen nová legislativa nás spasí, a když ji někdo tlačí, tak je to zase špatně:o)

Nicméně, k věci - novela 416 prošla vládou, fajn, dá se někde najít, kdy bude zařazena do programu Sněmovny? Jakmile to tam je, tak už se to dá celkem slušně trackovat, ale jak to tam ještě není... Díky!
Sněmovní tisk 673
Novela z. o urychlení výstavby dopravní infrastruktury

https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=673

Do sněmovny dorazil 10.12.2019 a další projednávání možné od 25. 12. 2019.
Jestli už byl zařazen na program nějáké konkrétní schůze nevím, ale na tomto odkazu to lze dále sledovat jakmile nastane nějáký posun..
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

alabastr píše: Sněmovní tisk 673
Do sněmovny dorazil 10.12.2019 a další projednávání možné od 25. 12. 2019.
To je asi jediná možná cesta.
Délka stavebního řízení pomocí rekodifikace stavebního zákona je slepou uličkou:
- protahování je způsobené mimo jiné také nedodržováním stávajících lhůt stavebními úřady
- nový stavební zákon počítá s převedením úředníků obcí a měst do státních stavebních úřadů; proti přechodu jsou nejen úředníci, ale i samospráva, která je ráda zaměstná na podobných pozicích; státní stavební úřady budou bez odborníků
- protahování je způsobeno novelami SZ let 2012 a 2017; i když do té doby SZ fungoval, ministerstvo ho chce zrušit
- návrh nového stavebního zákona oslabuje veřejný zájem ve prospěch developerů
- vypracování a protlačování zákona je velice nestandardní
Jirka95
Příspěvky: 290
Registrován: 27.8.2014 12:39:31

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Jirka95 »

@theodor less
"oslabuje veřejný zájem" - pokaždé, když slyším toto spojení, se mi vybaví tento článek k D11 se super anketou dole :D
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od theodor less »

Budeme křišťálu říkat jinak kvůli Grossovi? Budeme krabici od vína říkat jinak kvůli Rathovi?
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od JAnD »

U stavebního zákona například neakceptovali zásadní připomínky ČKAIT bez uvedení důvodu...
Dáváme kvalifikované připomínky v šibeničních lhůtách, ale ty nejsou akceptovány. Paní ministryně velmi důrazně apeluje na termíny nařízené premiérem a hlavně na to, že není tedy čas na žádné filozofování. Měl jsem připomínku, že ten, kdo bude muset s tím „pravděpodobně“ mizerným zákonem pracovat a ponese následky, bude především autorizovaná osoba. Říkám bez nějakých invektiv: „Vážená paní ministryně, kde Vy a celá vláda budete, až dojde k účinnosti?“ To ale nikoho nezajímá. Hlavním problémem nového zákona je, že bude muset platit pro všechny druhy staveb, nejen pro bytové a administrativní.

Z+i 05/2019
Něco je popsáno tady, zájemci si jistě dokáží najít i předchozí díly (sice je to hlavně pohledu pozemních staveb, ale bude se vztahovat i na dopravní)

http://zpravy.ckait.cz/vydani/2019-05/j ... va-poosme/
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od JAnD »

A ještě jeden zajímavý článek.... http://zpravy.ckait.cz/vydani/2019-05/p ... ak-dlouho/
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
1975
Příspěvky: 4232
Registrován: 2.7.2009 14:40:00
Bydliště: Poblíž Vysočanské radiály, v budoucnu R520

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od 1975 »

Sněmovní tisk 673
Novela z. o urychlení výstavby dopravní infrastruktury

https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=673

Do sněmovny dorazil 10.12.2019 a další projednávání možné od 25. 12. 2019.
Jestli už byl zařazen na program nějáké konkrétní schůze nevím, ale na tomto odkazu to lze dále sledovat jakmile nastane nějáký posun..
Nevíte, kdy se toho chopí Organizační výbor, abychom poskočili o políčko kupředu?
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“