Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3268
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Zákon o liniových dopravních stavbách

Příspěvek od MPMP »

To já vím, jen mi "selský rozum nebere", že se lze odvolat, dostat po roce zamítavé stanovisko a vzápětí podat stejné odvolání znovu s cílem "uhrát" další rok. To mi přijde jako naprosto scestné.
Stejně jako odvolání proti stavebnímu povolení se stejnými námitkami, které byly dříve zamítnuty při stavebním řízení. Takhle je to v celé Evropě, nebo jen u nás?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Sosa »

Bohužel jde, odvoláváte se proti zamítavému stanovisku. Kraj to shodí stejně a pak to případně půjde k soudu.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Zákon o liniových dopravních stavbách

Příspěvek od ML90 »

MPMP píše:Takhle je to v celé Evropě, nebo jen u nás?
Samozřejmě nevím, jak je to různě po Evropě, ale třeba v Polsku se takhle absurdně odvolávat nelze. Po jednou zamítnutí je konec a jede se s přípravou dál. Mimochodem docela zajímavá je tu i legislativa ohledně výkupů pozemků (už jsem to tu párkrát zmiňoval). Fakticky se neprovádí klasické výkupy jako u nás, ale poté co obdoba našeho hejtmana vydá rozhodnutí o realizaci stavby automaticky všechny pozemky, kterých se to týká, přechází do vlastnictví státu. Proti tomu se odvolat nelze (trasování ale samozřejmě lze napadnout v dřívější fázi realizace stavby), lze se pak už jen soudit o výši finanční náhrady, ale to už nemá vliv na samotnou realizaci stavby.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10744
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Lenny »

Toto rozhodnutí hejtmana se vztahuje jen na dálnice a rychlostní silnice nebo i na jiné věci typu průmyslové zóny?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od ML90 »

Dobrý dotaz :) Přiznám se, že žádné podrobnosti neznám, ale obecně platí, že pro takovéto případy existují zvláštní zákony. Z toho co píše polská wikipedia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Specustawa) se podobné zákony usnadňující stavby týkají železnic, silnic, loďařského průmyslu, letišť, přenosových sítí a jaderných elektráren. Kromě toho existuje i podobný zákon, který usnadňoval výstavbu LNG terminálu ve Svinoústí.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22491
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Diaľničiar »

... nedávno zveřejnila Světová banka ve své zprávě, že Česká republika je na 130. místě na světě v délce povolování staveb ...
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=212&t=5847
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
ku8a
Příspěvky: 315
Registrován: 7.10.2016 22:29:38

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od ku8a »

Doufám, že to bude mít více pozitiv než negativ, a ikdyž to bude stát více, to zlepšení to určitě přinese!

http://archiv.ihned.cz/c1-65683680-stav ... se-zrychli
D3 nad zlato
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od ElWapp »

Vi nekdo podrobnosti toho co se ted ma schvalit a pak te velke novely co se zacina zpracovavat? Jak velke zlepseni lze ocekavat a co se stale nezmeni?
expert
Příspěvky: 240
Registrován: 1.11.2012 9:18:18

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od expert »

Tady si to můžeš všechno dopodrobna přečíst. Přeji příjemné čtení. :-)
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=927&CT1=0

V novinách jsem se dočetl, že dle projednávané novely stavebního zákona nebude třeba vyvlastnit před stavebním povolením a asi to tak opravdu je. Nový § 184a stavebního zákona zní:
(1) Není-li žadatel vlastníkem pozemku, na kterém má být požadovaný stavební záměr
nebo opatření uskutečněno, dokládá souhlas jeho vlastníka. Není-li žadatel o povolení změny
dokončené stavby jejím vlastníkem, dokládá souhlas vlastníka stavby. K žádosti o povolení
změny dokončené stavby v bytovém spoluvlastnictví vlastník jednotky dokládá souhlas
společenství vlastníků, nebo správce, pokud společenství vlastníků nevzniklo.
(2) Souhlas s navrhovaným stavebním záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu
dokumentace, nebo projektové dokumentace.
(3) Souhlas není potřebný, je-li možné potřebná práva k pozemku nebo stavbě pro
požadovaný stavební záměr nebo opatření vyvlastnit.

Důvodová zpráva k tomu říká:
Souhlas není potřeba dokládat, je-li stavební záměr podle stavebního nebo jiného zákona
titulem pro vyvlastnění, a potřebná práva k pozemku nebo stavbě, na kterých má být
požadovaný záměr uskutečněn, lze vyvlastnit. Je na investorovi, aby před zahájením realizace
stavby či opatření získal soukromoprávní titul.

Takže bude stačit vyvlastnit i po vydání stavebního povolení. Ale novela se vztahuje asi až na řízení zahájená po její účinnosti.
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od ElWapp »

Jsem zděvadý na to jednostupňové povolování. Nakreslit dálnici v podrobnosti pro stavebko a pak se jít hádat, jestli radši má jít v zářezu nebo po mostě, to mi přijde trochu nepoužitelný...
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Sosa »

Tak to jsem zvědavej, co na to řekne ústavní soud. Proč to nejde podobně jako v Polsku?
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22491
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Diaľničiar »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=212&t=5878

gratuluji :ok: , první krok ... na rozdíl od SR, kde se stále novela stavebního zákona odkládá atd., nadějné to bylo v minulé vládě, ale nepovedlo se, ta současná se k tomu rovněž zavázala ...
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od vodouch2000 »

Je to malý krok pro člověka... :-) Podle mého laického názoru je škoda, že se nepodařilo protlačit předběžnou držbu, jako u sousedů, ale trochu mě uklidňuje pasáž, že "Můžete získat stavební povolení a nemusíte mít ještě vyvlastněn pozemek. Dokud nevyvlastníte pozemek, nesmíte kopnout do země", což může asi v praxi znamenat, že se rozjede stavba všude okolo a mezitím se dořeší vlastnictví chybějících pozemků. To by mohlo eliminovat zdržení faktického zahájení stavby.
Japao Joe
Příspěvky: 1029
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Japao Joe »

Spíš to bude tak, že bude možné získat SP, ale zahájení stavby bude možné, až po získání všech pozemků. Nicméně i to je veliký pokrok, protože se budou výkupy moci řešit i po vydání SP, proti kterému se určitě někdo odvolá a souběh těchto dvou věcí ušetří spoustu času.
expert
Příspěvky: 240
Registrován: 1.11.2012 9:18:18

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od expert »

Zákon bude mít zřejmě zajímavý dopad. Stavba, která nemá ještě vyvlastněné pozemky a stojí na tom stavební povolení, tak bez ohledu na další postup vyvlastňování a výkupů bude stačit počkat do účinnosti novely zákona a pak podat žádost o stavební povolení. Vyvlastňování pak může probíhat už souběžně se stavebním řízením. Takže nejpozději s účinností novely by se měl se stavebními povoleními roztrhnout pytel. Do té doby asi už nemá cenu se zbytečně honit s nějakými žádostmi o stavební povolení.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10744
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Lenny »

expert píše:Tady si to můžeš všechno dopodrobna přečíst. Přeji příjemné čtení. :-)
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=927&CT1=0

V novinách jsem se dočetl, že dle projednávané novely stavebního zákona nebude třeba vyvlastnit před stavebním povolením a asi to tak opravdu je. Nový § 184a stavebního zákona zní:
(1) Není-li žadatel vlastníkem pozemku, na kterém má být požadovaný stavební záměr
nebo opatření uskutečněno, dokládá souhlas jeho vlastníka. Není-li žadatel o povolení změny
dokončené stavby jejím vlastníkem, dokládá souhlas vlastníka stavby. K žádosti o povolení
změny dokončené stavby v bytovém spoluvlastnictví vlastník jednotky dokládá souhlas
společenství vlastníků, nebo správce, pokud společenství vlastníků nevzniklo.
(2) Souhlas s navrhovaným stavebním záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu
dokumentace, nebo projektové dokumentace.
(3) Souhlas není potřebný, je-li možné potřebná práva k pozemku nebo stavbě pro
požadovaný stavební záměr nebo opatření vyvlastnit.

Důvodová zpráva k tomu říká:
Souhlas není potřeba dokládat, je-li stavební záměr podle stavebního nebo jiného zákona
titulem pro vyvlastnění, a potřebná práva k pozemku nebo stavbě, na kterých má být
požadovaný záměr uskutečněn, lze vyvlastnit. Je na investorovi, aby před zahájením realizace
stavby či opatření získal soukromoprávní titul.

Takže bude stačit vyvlastnit i po vydání stavebního povolení. Ale novela se vztahuje asi až na řízení zahájená po její účinnosti.
To je závažné prolomení vlastnického práva. :zvraci: Co bude příště? :zvraci: Představa, že soused si na mém pozemku bude chtít postavit bytovku a získá k tomu SP s tím, že před realizací se se mnou má dohodnout by mě pěkně rozzuřila. :kladivo:
Už vidím, jak v některých případech bude investor čekat se zahájením realizace až na něj přejde vlastnické právo. S takovou úpravou rozhodně nesouhlasím. :ko:
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Warcz
Příspěvky: 2074
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Warcz »

Lenny: jak může soused vyvlastnit tvůj pozemek ?
Lenny
Autor
Příspěvky: 10744
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Lenny »

Warcz píše:Lenny: jak může soused vyvlastnit tvůj pozemek ?
Jsem trochu přehnal příklad.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Lynx
Příspěvky: 3678
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Lynx »

vodouch2000 píše:Je to malý krok pro člověka... :-) Podle mého laického názoru je škoda, že se nepodařilo protlačit předběžnou držbu, jako u sousedů, ale trochu mě uklidňuje pasáž, že "Můžete získat stavební povolení a nemusíte mít ještě vyvlastněn pozemek. Dokud nevyvlastníte pozemek, nesmíte kopnout do země", což může asi v praxi znamenat, že se rozjede stavba všude okolo a mezitím se dořeší vlastnictví chybějících pozemků. To by mohlo eliminovat zdržení faktického zahájení stavby.
To mi připomnělo takové ty obrázky z Číny, kde stojí baráček na ostrůvku zeminy uprostřed postavené dálnice.

Ale to jen tak pro odlehčení, takovéhle následky to snad mít nebude. Nemám na tohle názor.
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od JAnD »

vodouch2000 píše: Dokud nevyvlastníte pozemek, nesmíte kopnout do země", což může asi v praxi znamenat, že se rozjede stavba všude okolo a mezitím se dořeší vlastnictví chybějících pozemků. To by mohlo eliminovat zdržení faktického zahájení stavby.
Vybavuji si, když se začal stavět tunel Hrabůvka (2006?), že všude už se kopalo, ale jeden lichoběžník měl stále ornici - zřejmě ještě nebyl vykoupený
Tehdy mi můj šéf říkal, že na základě územního rozhodnutí můžou dělat zemní práce, ale nemůžou nic jiného...
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od dvs »

Kdy bude mozne pro dalnici ziskat SP?
Hned po ziskani UR? Cela doba vykupu by pak paralelne mohla bezet doba na odvolani, rozklady atd. Nebo to bude az se uskutecni nabidky k odkupu?

Odesláno z mého GT-I9195 pomocí Tapatalk
caveman
Příspěvky: 400
Registrován: 2.9.2011 8:52:20

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od caveman »

To mi neni jasne, s tim jednostupnovym rizenim. Ted bylo UR a bylo jasne, kde stavba bude a mohly se resit pozemky. Ted dokud SP (vcetne EIA/UR) nenabyde pravni moci, tak nemusi byt umisteni stavby definitivni, podle me.
Mne spis vadi, jak to bude s aplikaci vyvlastneni dal. Pokud k tomu staci stavba ve verejnem zajmu, tak s tim mam trochu problem, kdyz vidim, jak nekteri urednici/zastupitele udeluji verejny zajem stavbam... (komercni, silnice k domu pana starosty...)
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od JAnD »

caveman píše:To mi neni jasne, s tim jednostupnovym rizenim. Ted bylo UR a bylo jasne, kde stavba bude a mohly se resit pozemky. Ted dokud SP (vcetne EIA/UR) nenabyde pravni moci, tak nemusi byt umisteni stavby definitivni, podle me.
Jednostupňovka je možnost, ne nutnost. Medle to hodně pomůže u chodníků, parkovišť atp., tedy u jednoduchých staveb. U dálnic a kontroverznějších projektů zůstanou investoři raději u dvoustupňového řízení.
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10744
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od Lenny »

Jaký je rozdíl mezi dnešním jednostupňovým řízením a novým? SP a ÚR na zbývající části 0805 po zrušení platnosti ÚR bylo vydáno jednostupňově, výrokem A ÚR a výrokem B SP.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
ElWapp
Příspěvky: 1637
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Legislativa v oblasti povolování liniových staveb

Příspěvek od ElWapp »

Lenny: Kdo to vydaval? Uzemko by melo jít pres civil, stavebko pres special..
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“