Čísla komunikací a jejich značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět

K jakému označení SOKP se kloníte?

1 v modrém poli (současný stav)
18
15%
0 v červeném/modrém poli
27
23%
99 v červeném/modrém
15
13%
R1 v modrém poli
12
10%
R0 v modrém poli
8
7%
D0 v červeném poli
36
30%
jiné (návrh do fóra)
3
3%
 
Celkem hlasů: 119

pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Čísla komunikací a jejich značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

andy píše:Ad číslování komunikací: Myslím, že R1 není nic proti ničemu, v okolních státech taky mají některé dálnice shodné číslo jako nějaká jiná silnice.
Tak tady si dovolim nesouhlasit. V okolnich statech maji dalnice cislovani nesouvisejici se silnicemi I. tridy, coz u nas absolutne neplati. Mame zatim - pokud vim - jedinou vyjimku, a to prave dalnici D1, ktera dostala v sedmdesatych letech cislo rezervovane pro Prazsky okruh. Spravne cislo z tohoto pohledu melo spojeni Praha - Bratislava az od Brna, kde D2 nahradila starou silnici I/2 (ovsem jen na Morave, Slovensko si doprovodne silnice zachovalo v I. tride), naproti tomu I/2 od Jihlavy byla nahrazena D1, coz je zjevny nesoulad a prapuvodni pricina onoho problemu s cervenou a modrou jednickou.
andy píše:Jediný problém podle mě je, že se přestal u dálnic uvádět celý název a zůstalo jen číslo. Nejlepší by bylo vrátit se k někdejšímu označení Dx a rychlostní silnice začít též uvádět celým jménem, tedy R1.
Omyl, on se totiz nikdy predtim neuvadel. Pred cisly na cervenem pozadi na dalnicnim znaceni nebylo nic - jen Exy jako napr. dosud v Belgii. Cilize problem spis muze byt ten, ze se rovnou se zavedenim znaceni cisel dalnic na cervenem podkladu nepristoupilo k uvedeni v plnem tvaru vcetne pismena D, ci R v pripade rychlostnich silnic. Tim by byl problem s cervenou a modrou jednickou velice elegantne "zaretusovan".
Naposledy upravil(a) martini dne 4.3.2010 10:42:31, celkem upraveno 2 x.
Důvod: V "Navigace na okruhu" už to bylo hodně OT.
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od andy »

pavel.hrdina píše:V okolnich statech maji dalnice cislovani nesouvisejici se silnicemi I. tridy, coz u nas absolutne neplati. Mame zatim - pokud vim - jedinou vyjimku, a to prave dalnici D1, ktera dostala v sedmdesatych letech cislo rezervovane pro Prazsky okruh.
Co třeba silnice I/8 v úseku Teplice - st. hranice, nebo je to jenom překlep map.cz?
pavel.hrdina píše:
andy píše:Jediný problém podle mě je, že se přestal u dálnic uvádět celý název a zůstalo jen číslo. Nejlepší by bylo vrátit se k někdejšímu označení Dx a rychlostní silnice začít též uvádět celým jménem, tedy R1.
Omyl, on se totiz nikdy predtim neuvadel.
Přísahal bych, že za komunistů se "D1" na značkách vyskytovalo běžně. Můžu doma zkusit najít nějakou starou příručku do autoškoly :)
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pp21 »

andy píše:Přísahal bych, že za komunistů se "D1" na značkách vyskytovalo běžně. Můžu doma zkusit najít nějakou starou příručku do autoškoly :)
Ne, to rozhodně nevyskytovalo. Naopak. Na dálnicích nebylo nikdy vůbec žádné označení, že je to D1/D2/D5/D8/D11 se člověk dozvěděl POUZE z mapy. Používalo se akorát E55, E50 atd.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pavel.hrdina »

andy píše:Co třeba silnice I/8 v úseku Teplice - st. hranice, nebo je to jenom překlep map.cz?
No tam je to zatim docasna "dualita", dana nedostavenou D8 ktera ma starou I/8 nahradit a az do Lovosic to tak uz udelala. V okamziku zprovozneni 0805 dojde k preznaceni celeho zbytku I/8. Jestli na II/608 (jako od Prahy do Lovosic) nebo na neco jinyho neni v tuto chvili podstatny, na 99,9% k tomu vsak dojde.

Pak mame jeste jeden patologicky pripad a to I/2 versus D2. D2 je nahrada za puvodni federalni I/2, takze absolutne korektni. Soucasna I/2 od Prahy do Pardubic vznikla tusim z II/333 a to az nekdy v roce 1998 (kdy zbytek federalni I/2 uz lezel na Slovensku tak jako dalsi jednicky typu I/60 apod.).

Nicmene mame zadelano na problem s D11 versus I/11, protoze I/11 pokracuje od Hradce na jinou stranu nez D11. To uz se tu ve foru resilo - staci hledat.

Problem D1 versus R1 je tedy u nas opravdu ojedinely a jednoznacne nema docasny charakter. Uz se shodneme?
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od andy »

Petr Pokorný píše:Na dálnicích nebylo nikdy vůbec žádné označení, že je to D1/D2/D5/D8/D11 se člověk dozvěděl POUZE z mapy. Používalo se akorát E55, E50 atd.
Dozvěděl se to přinejmenším z takovejch cedulek u mostních objektů vyvedenejch bílým písmem na černým podkladu. Jestli se to vyskytovalo i na dopravním značení si 100% jistej nejsem - je možný, že si to fakt blbě pamatuju :?
pavel.hrdina píše:Problem D1 versus R1 je tedy u nas opravdu ojedinely a jednoznacne nema docasny charakter. Uz se shodneme?
Shodneme se, že je to zřejmě jediný případ, kde se kříží dvě silnice se stejným číslem. Beru i to, že dát okruhu jiné číslo je snazší řešení než změnit podobu dopravních značek, na druhou stranu by uvádění "celého jména" komunikace podle mě bylo přínosem i bez ohledu na tuto konkrétní situaci.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od mapman »

pavel.hrdina píše:V okamziku zprovozneni 0805 dojde k preznaceni celeho zbytku I/8. Jestli na II/608 (jako od Prahy do Lovosic) nebo na neco jinyho neni v tuto chvili podstatny, na 99,9% k tomu vsak dojde.
Bohužel tě zklamu ale nedojde :(
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od JirkaS »

andy píše:
Petr Pokorný píše:Na dálnicích nebylo nikdy vůbec žádné označení, že je to D1/D2/D5/D8/D11 se člověk dozvěděl POUZE z mapy. Používalo se akorát E55, E50 atd.
Dozvěděl se to přinejmenším z takovejch cedulek u mostních objektů vyvedenejch bílým písmem na černým podkladu. Jestli se to vyskytovalo i na dopravním značení si 100% jistej nejsem - je možný, že si to fakt blbě pamatuju :?
Cedulky u mostů byly asi to jediné, kde se to používalo, ale to není značka pro číslo komunikace. Dokud se nezavedla červená čísla, tak jsem ceduli D1 viděl jen jednou. Bylo to na parkovišti v Průhonicích, kde na normálním ukazateli byl uveden směr Brno a jako číslo silnice D1 v modrém poli. Ale to byla zjevně jen místní tvořivost.
mapman píše:
pavel.hrdina píše:V okamziku zprovozneni 0805 dojde k preznaceni celeho zbytku I/8. Jestli na II/608 (jako od Prahy do Lovosic) nebo na neco jinyho neni v tuto chvili podstatny, na 99,9% k tomu vsak dojde.
Bohužel tě zklamu ale nedojde :(
Tak to je škoda. Přitom je z bývalého federálu k dispozici dost volných čísel silnic. Klidně by to mohla být podle maďarského vzoru I/80. :-)
Bohužel dálnice D1 nedodržuje původní systém, který byl zaveden asi koncem 40. let, a přeznačení silnic 1. třídy v roce 1998 vneslo další chaos. Podle původního systému by okruh byl D1, dálnice Praha-Brno-Bratislava D2 a úsek Brno-Ostrava D47.
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od andy »

JirkaS píše:Bohužel dálnice D1 nedodržuje původní systém, který byl zaveden asi koncem 40. let, a přeznačení silnic 1. třídy v roce 1998 vneslo další chaos. Podle původního systému by okruh byl D1, dálnice Praha-Brno-Bratislava D2 a úsek Brno-Ostrava D47.
V principu asi každý systém bude mít nějakou nevýhodu. Je celkem pochopitelný, že vlivem změn v plánech za pochodu budou vznikat vymykající se "nekoncepčnosti". Jediný ideální (a proto neuskutečnitelný) řešení by bylo vyčkat kompletního vybudování silniční sítě a potom všechno přeznačit :D Každopádně ohledně označování různých silnic stejnými čísly asi nezbývá, než si na ně zvyknout 8-)
Tuší někdo, proč vlastně u těch červených čísel není to písmeno "D"? Na Slovensku ho tam myslím mají.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Martin_L »

andy píše:Dozvěděl se to přinejmenším z takovejch cedulek u mostních objektů vyvedenejch bílým písmem na černým podkladu. Jestli se to vyskytovalo i na dopravním značení si 100% jistej nejsem - je možný, že si to fakt blbě pamatuju :?
Dobře, ale to není informativní dopravní značka v pravém slova smyslu. Stejně tak se na těchto cedulkách uvádí i číslo silnice III. třídy, určitě se ale shodneme na tom, že čísla třetích tříd se v praxi na značení neuvádějí (kromě objížďkových tabulí).
andy píše:Tuší někdo, proč vlastně u těch červených čísel není to písmeno "D"? Na Slovensku ho tam myslím mají.
Na Slovensku je duplicita mezi D a R. Dálnice D1 je u nich něco úplně jiného než rychlostnice R1, stejně tak D2 x R2, D3 x R3 atd... Oproti tomu u nás s vyjímkou "dé jedničky" a Pražského okruhu a blížícího se průšvihu ve východních Čechách o duplicitu nejedná, neboť dálnice a rychlostnice má vždy takové číslo, jako silnice, kterou nahrazuje. "Pražský případ" je ojedinělá záležitost a proto by měla být řešena individuálně, nikoli systémovým zásahem, protože v systému jako takovém, chyba není. Osobně se mi velmi líbí, že jsme dostatečně malý stát na to, aby všechna naše označení silnic mohla být tvořena jen přirozenými čísly (navíc vtipně roztříděnými počtem cifer) a obejdeme se bez písmenek.
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Martin_L »

mapman píše: Bohužel tě zklamu ale nedojde :(
Opravdu? :shock: Tak to mě velmi mrzí. Předpokládám, že hlavním důvodem bude určitý tlak na ponechání staré silnice v kategorii I. třídy. Tomu by se dalo i rozumět (např. I/27 by v opačném případě začínala na křižovatce s II. třídou, což není možné), ale pak nechápu, proč není na Cínovec protažena např. silnice I/63.
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od andy »

Martin_L píše:
andy píše:Dozvěděl se to přinejmenším z takovejch cedulek u mostních objektů vyvedenejch bílým písmem na černým podkladu. Jestli se to vyskytovalo i na dopravním značení si 100% jistej nejsem - je možný, že si to fakt blbě pamatuju :?
Dobře, ale to není informativní dopravní značka v pravém slova smyslu. Stejně tak se na těchto cedulkách uvádí i číslo silnice III. třídy, určitě se ale shodneme na tom, že čísla třetích tříd se v praxi na značení neuvádějí (kromě objížďkových tabulí).
Jj, není to dopravní značka - žil jsem v dojmu, že i na značkách se číslo dálnice vyskytovalo, ale vypadá to, že jsem se asi sek :oops: BTW číslo silnice III. třídy jsem na značce cca před 20 lety viděl, nevím už ale, kde to bylo.
Martin_L píše:Na Slovensku je duplicita mezi D a R. Dálnice D1 je u nich něco úplně jiného než rychlostnice R1, stejně tak D2 x R2, D3 x R3 atd... Oproti tomu u nás s vyjímkou "dé jedničky" a Pražského okruhu a blížícího se průšvihu ve východních Čechách o duplicitu nejedná, neboť dálnice a rychlostnice má vždy takové číslo, jako silnice, kterou nahrazuje. "Pražský případ" je ojedinělá záležitost a proto by měla být řešena individuálně, nikoli systémovým zásahem, protože v systému jako takovém, chyba není. Osobně se mi velmi líbí, že jsme dostatečně malý stát na to, aby všechna naše označení silnic mohla být tvořena jen přirozenými čísly (navíc vtipně roztříděnými počtem cifer) a obejdeme se bez písmenek.
U nás jsou duplicity taky (viz výše). Ale i bez ohledu na to pořád nechápu, proč je silnice, která se jmenuje D1, a všichni ji tak i znají, značena jen číslovkou :roll:
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od JirkaS »

andy píše:U nás jsou duplicity taky (viz výše). Ale i bez ohledu na to pořád nechápu, proč je silnice, která se jmenuje D1, a všichni ji tak i znají, značena jen číslovkou :roll:
Prostě tak někdo rozhodl. V Německu taky není A ve značce.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Mike »

možná jsem to někde přehlédl, ale proč dostala čísla dálnic červený podklad ?
jen kvůli odlišení od R ?
nebo je to zase nějaká EU harmonizace ?

těším se, až Dynavix vydá aktualizi map - s okruhem
jak tam bude Liška říkat "sjeďte ze silnice číslo1 a poračujte po dálnici čislo 1" :D
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Martin_L »

andy píše: Jj, není to dopravní značka - žil jsem v dojmu, že i na značkách se číslo dálnice vyskytovalo, ale vypadá to, že jsem se asi sek :oops: BTW číslo silnice III. třídy jsem na značce cca před 20 lety viděl, nevím už ale, kde to bylo.
To je možné, ale bezesporu se jednalo o nějakou místní lidovou tvořivost. V jednom starém Světě motorů jsem kdysi četl článek o tom, jak někde nějaký místní občan stvořil směrovou šipku ve formě označení mezinárodní silnice (tuším, že to bylo E14) se zobáčkem ve směru odbočení. Bylo to v místě, kde byla nějak nepřehledně značená křižovatka a článek se zabýal tím, jak je tato tvořivost prospěšná (i když nemá oporu ve vyhlášce) a zda-li by se značka v této podobě neměla začít používat oficiálně. Takže odchylky od systému se občas objeví.
andy píše:U nás jsou duplicity taky (viz výše). Ale i bez ohledu na to pořád nechápu, proč je silnice, která se jmenuje D1, a všichni ji tak i znají, značena jen číslovkou :roll:
Ty duplicity ale nejsou vyvolány systémem, nýbrž špatnými a nekoncepčními rozhodnutími v jednotlivých případech (systém sám o sobě bez vlastní změny umožňuje provést koncepční řešení). Systém jako takový je dobrý.

A co se týče toho chybějícího "D": Berte to tak, že právě ta červená barva symbolizuje ono dé. U rychlostnic zůstalo u modré barvy, ale při dodržení všech systémových pravidel opět nemůže dojít k jakékoliv duplicitě. Modrý podklad v tomto případě symbolizuje, že erko je chápáno spíše jako "lepší jednička", zatímco laická veřejnost jej vnímá jako "horší dálnici" (anebo mezi D a R ve většině nerozlišuje vůbec).
Mike píše:možná jsem to někde přehlédl, ale proč dostala čísla dálnic červený podklad ? jen kvůli odlišení od R ? nebo je to zase nějaká EU harmonizace ?
EU harmonizace těžko, neboť i ve staré evropské patnáctce je v každé zemi přístup jiný. Rakušané mají modrý čtverec/obdélník, Němci modrý "patvar", Italové osmihran postavený na vrchol a Belgičané číslo dálnice jako takové nepoužívají vůbec. Podle mě je logickou odpovědí na otázku "proč byla zavedena červená čísla?" to, že to bylo zkrátka potřeba. Nutnost číselného označení dálnice s přibývající hustotou sítě a množícími se peážemi a komplikovanými křižovatkami byla zjevná. Červená barva pak jaksi vyplynula z dosavadních barevných zvyklostí českých směrových tabulí jako jediná volná a navíc je to dostatečně výrazná barva.
Mike píše:těším se, až Dynavix vydá aktualizi map - s okruhem
jak tam bude Liška říkat "sjeďte ze silnice číslo1 a poračujte po dálnici čislo 1" :D
Osobně bych byl nejraději, kdyby Liška říkal "sjeďte z Pražského okruhu a pokračujte po dálnici číslo 1". ;)
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pp21 »

andy píše:BTW číslo silnice III. třídy jsem na značce cca před 20 lety viděl, nevím už ale, kde to bylo.
Před nedávnem se jedno objevilo na některém kruháči u Zdib (Klecan či Úžic) na II/608, nějakej aktivní značkonávrhář jaksi nebral v potaz zavedené zvyklosti (či normy nebo nařízení)
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pp21 »

Martin_L píše:Osobně se mi velmi líbí, že jsme dostatečně malý stát na to, aby všechna naše označení silnic mohla být tvořena jen přirozenými čísly (navíc vtipně roztříděnými počtem cifer) a obejdeme se bez písmenek.
Jo jo, ještě aby se v dopravním zpravodajství naučili říkat "silnice číslo 13" a ne zbytečné "silnice první třídy číslo 13" či dokonce "silnice číslo římská jedna lomeno 13" ;o)
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pavel.hrdina »

Martin_L píše:
Mike píše:možná jsem to někde přehlédl, ale proč dostala čísla dálnic červený podklad ? jen kvůli odlišení od R ? nebo je to zase nějaká EU harmonizace ?
EU harmonizace těžko, neboť i ve staré evropské patnáctce je v každé zemi přístup jiný. Rakušané mají modrý čtverec/obdélník, Němci modrý "patvar", Italové osmihran postavený na vrchol a Belgičané číslo dálnice jako takové nepoužívají vůbec. Podle mě je logickou odpovědí na otázku "proč byla zavedena červená čísla?" to, že to bylo zkrátka potřeba. Nutnost číselného označení dálnice s přibývající hustotou sítě a množícími se peážemi a komplikovanými křižovatkami byla zjevná. Červená barva pak jaksi vyplynula z dosavadních barevných zvyklostí českých směrových tabulí jako jediná volná a navíc je to dostatečně výrazná barva.
1) V Belgii se statni cisla dalnic pouzivaji jen v pripadech, kdy dany tah nepokryva nejaka Exy[z], coz je napr. poslednich nekolik kilometru A10 od uzlu Jabbeke (dale pokracuje E40 jako A18) do Oostende. A jak takove oznaceni dalnice vypada?
Obrázek

2) Cervenou barvu jsme vysoce pravdepodobne prevzali z jedne nejmenovane Alpske zeme, ktera (alespon pokud vim) jako jedina v centralni casti Evropy pouziva zeleny podklad dalnicniho znaceni. Oni zase prevzali od Nemcu ten specialni "ramecek" pro cisla dalnic. Podle cilu na nasledujici fotografii myslim neni potreba zduraznovat o jakou zemi se jedna: ;-)
Obrázek

A pro uplnost bych jeste mel uvest, ze jedna dalsi dulezita zeme pouziva cerveny podklad pro cisla dalnic (a dokonce jednu dobu koncem 80. let, tedy v podobne dobe jako my, zvazovali prechod k zelenemu podkladu a na nekolika mistech to i zkouseli, nicmene vzhledem uz k tehdejsimu mnozstvi dalnic se to nepodarilo). Opet neni treba uvadet jmeno zeme - kdo vi, ten vi: :-)
Obrázek

Zajimave ovsem je, ze se jim to podarilo na kilometrovnicich: :D
Obrázek

A mimochodem - uz jsme nejakou dobu krute off-topic...
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pavel.hrdina »

Petr Pokorný píše:
andy píše:BTW číslo silnice III. třídy jsem na značce cca před 20 lety viděl, nevím už ale, kde to bylo.
Před nedávnem se jedno objevilo na některém kruháči u Zdib (Klecan či Úžic) na II/608, nějakej aktivní značkonávrhář jaksi nebral v potaz zavedené zvyklosti (či normy nebo nařízení)
A ja jsem podobnou vec videl na kruhaci u Sakvic, kde se od II/420 odpojuje III/4203 a nejaka tvoriva duse to tam nezapomnela uvest.
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od hh »

Červené dálnice má i Francie či Polsko. Jsem rád, že to tak máme, je to výraznější.

Ten rozpor v NL značení a kilometráky to je sranda, to jsem si ani neuvědomil.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od pavel.hrdina »

hh píše:Červené dálnice má i Francie či Polsko. Jsem rád, že to tak máme, je to výraznější.
Tak samo, ale oba maji modry podklad dalnicniho znaceni. Chtel jsem predevsim poukazat na to, ze jsme co do barev kompatibilni predevsim se Svycarskem - a dalsi vec kterou nam byli vzorem jsou dalnicni znamky. Tam jsou jednoznacne prukopniky.
hh píše:Ten rozpor v NL značení a kilometráky to je sranda, to jsem si ani neuvědomil.
Na Nizozemi jsem zase upozornoval proto, ze je to jedna z tech nejstarsich zemi - stavitelu dalnic - podobne jako Nemecko, Belgie a samozrejme Ceskoslovensko (to jak to to tu pak dopadlo je vec jina).

A kdyz jsme u toho, tak stejna podkladova barva kilometrovniku s dalnicnim znacenim je jev spise vzacny a prekvapivy - sam si zkus uvedomit kde to tak je. Ja si vybavuju v tuto chvili pouze Nemecko (tam je znaceni fakt na celkove vysoke urovni a mnoho zemi se u nich celkem logicky inspirovalo) a Rakousko.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Mike »

pavel.hrdina píše:i predevsim se Svycarskem - a dalsi vec kterou nam byli vzorem jsou dalnicni znamky. Tam jsou jednoznacne prukopniky.
akorát že když jsem tam byl v 90.roce, tak 40SFr bylo dost peněz.
dneska stojí známka stále 40SFr, jen je to zhruba 700,-Kč
akže MUSÍME, alepsoň s ohledem na cenu, mít dálnice lepší :lol:

a když už jsme OT, tak ještě pohled do té Belgie.
dostat se z Bruselu do Lutychu je jen s mapou velká legrace, právě kvůli chybějícím číslům.
protože na ringu píšou Luik, až cestou se z toho stane - v mapě uváděné Liege :shock:
stačí minout nenápadnou cedulku s nápisem valonia
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od jonáš »

No hlavně nevim, kolik procent z normálních šoférů jezdí podle čísel. Řekl bych že moc ne, já mam k numerům blízko (i v hexu) ale furt to spíš beru podle cílů, a moc nevěřim ani navigaci. Natož kdyby na mě z ní hulákal Liška :lol:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Mike »

Liška je dobrej ;)
jen v tom Bruselu jsem ho ještě neměl :?
a v čechách jezdím dost podle čísel, když se v obci na 100metrech křížej 3 II, tak mi název další vesnice je většinou k prdu.
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od egelebege »

mapman píše:
Jinak D0 jsme diskutovali mnohokrát, i různé jiné verze:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
K tomuhle ještě doplnim jedno:
A2.GIF
A2.GIF (1.64 KiB) Zobrazeno 26022 x
A - označení krajského města, kde se okruh nachází
2 - pořadí okruhu od centra
čili MO by byl A1. - Španělskej vzor :D
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od Martin z Ostravy »

To značení okruhu alá Španělsko by mohlo být matoucí, protože to připomíná značené dálnice tak jak je tomu u sousedů. Měl by to být D0 a basta :)
R48 -> D48 se podařilo!
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“