EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bumbik »

kvůli mě, ať obchvat Frýdku-Místku začnou stavět třeba bez dotací, je mi jedno jak, hlavně, ať už se začne, ta situace je naprosto neúnosná a mělo být dávno hotovo ... a o D35 či D0 ani nemluvě ...! nicméně asi nezačnou projednávat novelu zákona navíc ve zrychleném schvalovacím procesu, pokud by neměli elementární jistotu, že EU to schválí, nejspíš se na tom již v Bruselu předběžně dohodli ...
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
bumbik
Příspěvky: 7944
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bumbik »

tak nedohodli, viz. článek na E15
http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-l ... by-1293075

je to 50 na 50
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Far_Away
Moderátor
Příspěvky: 42
Registrován: 14.3.2009 12:05:59
Bydliště: Praha 10

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Far_Away »

Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Bobek »

Jen abychom si s vaničkou nevylili i dítě...
Království a půl princezny za 511.
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Mario »

Tady je celkové shrnutí problému a navrhované řešení současnou vládou. Dobrý kontrast s kecama Laudáta...
http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/ak ... dy-143402/
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od MPMP »

Bobek píše:Jen abychom si s vaničkou nevylili i dítě...
Nebojte, on to někdo dá k soudu s tím, že to je nezákonný postup.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Trupman »

Bez těch "keců Laudata" bysme se ovšem možná k takovému krásnému shrnutí nedostali.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Pěkně jim to Bóža natřel a asi má ve většině věcí pravdu. Největší tragédií byl ten blb Bárta, který opravdu paralyzoval co se dalo.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od MickeyMouse »

Nová EIA byla dnes první téma v Událostech. Co mě fakt pobavilo, je to, jak se to všichni politici snaží hodit na EK, jako by nám ty stavby přímo zakázala.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od dvs »

Dr.Fe1 píše:Pěkně jim to Bóža natřel
Kdo je bóža občanský jménem?
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od vodouch2000 »

Bohouš Sobotků
Nystrom
Příspěvky: 607
Registrován: 21.11.2009 16:04:12
Bydliště: J.Hradec / Č.Budějovice

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Nystrom »

Představa politiků, kteří tomu nerozumí ani za mák, že stačí připsat slovíčko "prioritní" před slovo stavba a MŽP a EU si před tím sednou na zadek je velmi úsměvná, nebo spíše smutná. Je to jen krok který měl vytvořit dojem před jednáním sněmovny k tématu, že se věci hýbou kupředu jak chceme.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bhs »

MickeyMouse píše:Nová EIA byla dnes první téma v Událostech. Co mě fakt pobavilo, je to, jak se to všichni politici snaží hodit na EK, jako by nám ty stavby přímo zakázala.
V debatě v Událostech padlo, že směrnice EU připouští za určitých podmínek nahradit novou EIA rozhodnutím exekutivy (vlády) - což plánují u 11 staveb infrastruktury udělat. Jaké podmínky to jsou ale řečeno nebylo. Zná je někdo ?
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Sosa »

bhs píše:
MickeyMouse píše:Nová EIA byla dnes první téma v Událostech. Co mě fakt pobavilo, je to, jak se to všichni politici snaží hodit na EK, jako by nám ty stavby přímo zakázala.
V debatě v Událostech padlo, že směrnice EU připouští za určitých podmínek nahradit novou EIA rozhodnutím exekutivy (vlády) - což plánují u 11 staveb infrastruktury udělat. Jaké podmínky to jsou ale řečeno nebylo. Zná je někdo ?
Sakra, to už bude rychlejší udělat novou EIA. Tohle skončí u soudů a ty se u nás dost táhnou.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bhs »

U soudů v této republice může skončit i nová EIA, pokud jim o to půjde, zase si najdou důvod, proč ji napadnout. Já si myslím, že by se to zkusit mohlo - alespoň se vytvoří návazná judikatura .... :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
balik
Příspěvky: 125
Registrován: 15.3.2009 22:01:43

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od balik »

K Bohušově agitce stojí zato přečíst si aspoň Stanjuru (na psp.cz steno ze 46. schůze 5.5.2016).
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bhs »

Přečetl jsem si Stanjuru, ale to nejdůležitější jsem tam nenašel - jak je možné, že za vlády ve které byl MD, byl zahájen druhý infringement - do toho stavu se to vůbec nemělo dostat. To je velký problém a ukázka mj. i jeho neschopnosti.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bhs »

V celkovém shrnutí problému vládou jsem se díval na D35 a moc jasné mi to není.
Píše se tam:
..... na D35 máme stanovisko EIA až z roku 2006. To znamená, že EIA u těchto dvou staveb nebyla problém. To, co trvalo dlouho, je získat potřebná povolení, vykoupit pozemky a připravit stavbu k realizaci.....
Přitom D35 je v seznamu mezi 11 prioritami, které čeští zástupci projednávají v Bruselu, aby Evropská komise v návaznosti na jejich realizaci nepokračovala v infringementu. Proč infringement, když EIA není problém ?
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
ada031
Příspěvky: 2391
Registrován: 14.6.2010 9:33:18

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od ada031 »

Ano, z roku 2006, přesně 12/2006, ale podle starého zákona. Ono totiž posuzování vlivů na životní prostředí, zahájené před nabytím účinnosti zákona 100/2001 Sb., se dle tohoto zákona mohlo dokončit podle původního zákona, což vedlo k tomu, že nemalé množství posuzování se uměle zahájilo dne 21.12.2001, ale ukončení bylo třeba až v roce 2005 nebo 2006, ale podle starých pravidel.
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Mario »

No není to jednoduché teď vše zachraňovat... Mi taky nejvíc vadí, jak si někteří politici berou do huby EK nebo EU... Je to stejné, jako by vám rodiče řekli, že když si najdete práci, tak vám dají 85% peněz na stavbu domu. A vy se na práci vykašlete, nehledáte si ji a mezi kamarády rozhlašujete, že kvůli zlým rodičům nemáte dům...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Trupman »

Ještě jste zapomněl zmínit, že těm rodičům ročně posíláte 2/3 toho, co vám oni pak bohorovně vracejí, přičemž vás nutí pod výhrůžkami pokut žít přesně podle jejich představ a není žádný zákonný postup, jak se tomuto jejich vrtochu vyhnout.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od ML90 »

Trupman píše:Ještě jste zapomněl zmínit, že těm rodičům ročně posíláte 2/3 toho, co vám oni pak bohorovně vracejí, přičemž vás nutí pod výhrůžkami pokut žít přesně podle jejich představ a není žádný zákonný postup, jak se tomuto jejich vrtochu vyhnout.
Fajn, až na to, že ta EU nejsou žádní "rodiče", ale my sami. Když už to chcete nějakým podobným způsobem přirovnávat, tak EU je rodina žijící v jednom domě - pokud chcete aby soužití fungovalo, tak musíte mít nějaká pravidla a zároveň je spoluvytváříte. EU fakt není žádná cizí entita, která by nám cokoliv přikazovala. Na vytváření veškerých pravidel se podílejí i čeští zástupci od Evropského komisaře (jmenovaného standardně zvolenou vládou ČR) přes přímo zvolené poslance Evropského parlamentu až po ministry/premiéra ČR. Systém rozhodování v EU opravdu není "o nás bez nás".

A pokud jde o ty (ne)výhody - počítat je jenom na základě rozdílu toho co od nás jde do unijního rozpočtu (který se mimochodem stabilně pohybuje kolem 1 % HDP celé EU) a co dostaneme na dotacích je demagogie. Co třeba věci, které se nedají spočítat, a z kterých čeští podnikatelé obrovsky profitují, jako je otevření hranic nebo sjednocení standardů ve všech členských státech?

Pardon za trochu OT, ale tohle nadávání na EU u věcí, za které si opravdu můžeme jenom my sami, už mě docela štve.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od bhs »

ada031 píše:Ano, z roku 2006, přesně 12/2006, ale podle starého zákona. Ono totiž posuzování vlivů na životní prostředí, zahájené před nabytím účinnosti zákona 100/2001 Sb., se dle tohoto zákona mohlo dokončit podle původního zákona, což vedlo k tomu, že nemalé množství posuzování se uměle zahájilo dne 21.12.2001, ale ukončení bylo třeba až v roce 2005 nebo 2006, ale podle starých pravidel.
Znamená to tedy, že kdyby se ty dva úseky D35 dokončily v roce 2013 (před zahájením druhého infringementu), tak by bylo vše OK a peníze na to bychom z EU dostali ?
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od dvs »

Stacilo vykoupit pozemky a ziskat stavebni povoleni do konce brezna 2015.
Ted by se stavelo a kdyz bychom to chteli proplatit, tak by se sepsalo stanovisko jako u D0 apod.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Příspěvek od Trupman »

ML90 píše:Pardon za trochu OT, ale tohle nadávání na EU u věcí, za které si opravdu můžeme jenom my sami, už mě docela štve.
Přirovnání s rodiči nebyl můj nápad, jak můžete vidět.
A o tom, jakou moc mají čeští zástupci v EK a europarlamentu, ani netřeba mluvit. Kdybyste žil v jednom domě s rodinou, která by měla úplně jiné názory a pravidla jak vy, tak se nejspíš odstěhujete, případně máte spoustu jiných možností, jak se těmto "vrtochům" vyhnout. Jenže EU se vyhnout nedá a pokud se o to jenom pokusíte, tak začne skrz své poskoky vyhrožovat válkou (viz Cameron v UK dnes).
Neomlouvám české vlády a zákonodárce. Naopak, ten problém tady skutečně eskaloval hlavně díky nim, ale primární příčina je na straně EK.

A co se týče věcí, které "se nedají spočítat". Co takhle všechny ty náklady na byrokracii s EU spojenou? Čím víc mechanismů k přerozdělování, tím víc peněz se nikdy nevrátí. O nalívání financí do černých děr typu Řecko nemluvě.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“