České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=16&t=5016
Stránka 10 z 22

Autor:  Diaľničiar [ 4.4.2016 22:52:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Tato věc má 2 roviny. Jednak dle mého názoru v ANO nesedí (anebo nebyl před nástupem ANO do vlády) odborník na dopravu, silnice, dálnice atd., tudíž nemá odborníka, který by sledoval problémy a nedostatky v systému. (pak se musí nejdříve seznámit se vším všudy a spoléhat se na team pod sebou) Ale druhá rovina je, že pokud vláda vládne 2 roky a schválení zákona trvá dlouho a tedy se na problém reagovalo už v začátkem II. poloviny roku 2015 tak té odpovědnosti tato vláda opravdu moc nenese.

Je pravda, že nčerpání fondů na tohle nezpůsobí žádný problém ve smyslu nevyčerpání, protože kde je rok 2020 ? Ale jde o druhou stránku věci, již 6. rok po sobě je vyhlašování veřejných investicí velmi slabé, stavebnictví je v úpadku a k oživení nedochází. Tím je zpomalen proces investicí a zájmů tuto práci vykonávat a to nebude působit dobře v dalším období. (slovenské stavebnictví po letech propadů rokem 2015 povstalo, rokem 2016 se ještě má zvýšit tempo o pár % a roste i ekonomika (stejně jako v ČR) a tak již letošním rokem se projevil právě nedostatek kvalifikované pracovní síly a v sektoru dojde ke zdvižení mezd o 2-ciferné číslo) ... Česká republika řadu let tlumila veřejné investice (s politikou tlumení investic došlo ke zmražení důchodů a dávek, platů st. a veř. správy což vyvolalo prohloubení recese a tak se ještě více skrtaly zdroje veřejné a ty z fondů již nebyly k dispozici) :arrow: je proto žádoucí a bylo to již v roce 2015, aby se ta výstavba zvedla. Nestalo se a pokud se to nerozběhne ani letos bude to mít následky v oboru jako takovém. Nejde o nečerpání fondů anebo o to, že se něco postaví později. Práce budou nákladnější, to se děje jen při dvou variantách; ten první je že je výstavba obrovská a ten druhý když se zanedbá sektor a nebudou adekvátní kapacity, bude to jako kdyby byla výstavba obrovská. Ale ani při veliké realizaci mnoha staveb nemusí docházet k prodražení, na tom má další dopad za prvé cena PHM a inflace jako taková a pak hlavně pokud se nestaví třeba 2-3 roky (což jsou obyvklé cykly růstu a poklesu, to tak u stavebnictví prostě je) a pak se výstavba obnovuje, tak v oboru jsou stálé volné kapacity, které se jenom zapojí do činnosti. Pokud to ale potrvá ne 3 roky ale 6 let, tak se to odrazí nehezky v dalších pracích po celkové stránce. Ale tohle pan Ťok nepochybně ví a jenom díky tomu vyšla vůbec od něj snaha zachraňovat situaci jak je psáno na začátku vlákna od martiniho od mnou uvedeného článku.

Pan Zeman má buď to velmi špatný team poradců a nerozumí se aktuálnímu problému anebo se mu to politicky hodí a kopne si do toho do čeho se kope vždycky, "zlý velmi zlý Brusel, špatná bruselská byrokracie". Na druhou stranu pan Zeman byl vždycky za to, aby stát investoval do výstavby dopravní infrastruktury. takže ho to možná irituje celé jak to je. Koukne na to "selským rozumem" a řekne jak to vidí. Tak to vidí ostatně řada lidí. Tvrdě kritizoval pokud si dobře pamatuji stav, že se volné peníze dávaly neustále do sociálního prostoru a výdaje na investice do rozvoje regionů kam dopr. infr. patří se snižovaly, což on ze svého povolání ví stejně tak dobře, že dávky regiony nerozvíjí a že skutečná levicová politika je o něčem jiném než o deficitech určených na ne-investiční projekty.

Politická odpovědnost ale není o tom, kdo co zapříčinil, ale výsledek stavu věci. Když někde spadne most (anebo cokoliv) a někdo při tom dojde o život, určitě není na vině ministr. Jsou země, kde odstoupí a jsou země kde si to vláda ani nevšimne respektivě se toho v té zemi děje tolik, že tohle je jedna kostka "z kladenské stavebnice". Nechci dělat reklamu :D

Co je velmi špatné, že diskuse (a tím nemyslím tady tuhle) o tomto probíhá až když už je pozdě. A bude se o tom hodně psát a mluvit, ale řešení chybí.

Je pravda, že se může dělat něco jiného za ty peníze anebo za peníze určené k spolufinancování. Anebo i nic, sníží se deficit. :D To se nestane, to by další rok ta kapitola dostala méně peněz. Ale co je horší, že se nerozběhne samotná výstavba. Máme 4. měsíc, jsem zvědav kolik staveb se letos začne. Kromě modernizace D1. :twisted:

Tak se tedy bude vyhlašovat nová výstavba v roce 2017. Doufám ale, že se k tomu přistoupí zodpovědně, aby se i začalo něco dělat. Aby to nedopadlo tak, že se sice v roce 2017 bude soutěžit, ale reálně se začne na jaro 2018 ... ale stejně tak má na tom 50% podíl i MŽP. Že to nechávala doprava tak je jedna věc. Ale proč nezáleží MŽP na ochraně ŽP :?: Od roku 1992 do roku 2004 je hodně času na změny, to je ale zas o tom, v jakém stavu to ŽP bylo jako priorita.

Autor:  dvs [ 5.4.2016 19:57:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Zde je odkaz na
70/16 Návrh dalšího postupu v investorské přípravě dopravních staveb opírajících se o stanoviska EIA vydaná dle z. 244/1992 Sb.; T: 5.4.2016,
http://www.komora.cz/pro-podnikani/legi ... -2016.aspx

který byl poslán do meziresotního připomínkování.
Je tam i excel se seznamem staveb.

Autor:  bumbik [ 6.4.2016 10:32:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

no dle toho excelu u stavby D48 Rychaltice - Frýdek-Místek došlo k "Rescreening 2015" může mi někdo vysvětlit o co jde? a co to tedy znamená pro dokončení MÚK Rychaltice? protože jinak mi to přijde jako kocourkov - na dopravním infu je vypsaná uzavírka v Rychalticích do konce tohoto roku na výstavbu mostu, přitom se tam (pokud vím) vůbec nic neděje a kvůli EIA v tom seznamu tomu rozumím tak, že se do konce roku snad ani nekopne do země ... kdy se tedy reálně může začít dokončovat ten 4pruh v Rychalticích? je to tam opravdu vopruz

Autor:  dvs [ 8.4.2016 9:22:12 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Pod tim "Rescreening 2015" se snad skrývá po česky sepsání tzv. "Vyhodnocení změn velkých projektů", aby se dokladovalo, že projekt splňuje kritéria EU směrnice a mohlo se žádat o proplacení. Viz. třeba kauza s D0 omezená rychlost u Jesenice a stavba PHS.

I v tom excelu je tento úsek R48 v kolonce "Má hlavní stavební povolení".
Ty hotové dokumenty jsou http://portal.cenia.cz/eiasea/view/eia100_vzvp?p=1 R48 tam není tak snad až to bude hotové a bude se žádat, tak se tam objeví.

Takže tady by snad už EIA neměla bránit dostavbě.

Autor:  bumbik [ 8.4.2016 9:26:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

dvs píše:
Takže tady by snad už EIA neměla bránit dostavbě.


a přesto v Rychalticích žádná změna, tedy pokud nepočítám všechny nové červené 48 v rámci přeznačení nového pojetí, které jsou u Příbora, Rychaltic a FM, už toho chybí přeznačit jen minimum ... ale z hlediska nedokončené MÚK Rychaltice žádný pokrok a hlavní stavební povolení sice D48 má, ale na dokončení MÚK Rychaltice se minulý rok po vyřešení majetkoprávních sporů žádalo o SP na dané SO a řízení bylo kvůli EIA právě přerušeno, tak pokud se objeví na úřední desce pokračování stavebního řízení, tak věřím, že SP se vydá a začne se stavět, ale snad se toho dočkáme letos, už to trvá příliš dlouho :?

Autor:  dvs [ 8.4.2016 9:34:45 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Tak to se asi jen tak nedočkáme. To vypadá, že i na těch pár set metrů je potřeba to ověření (tzv. coherence stamp) a ten štempl nokdo nevydá, když je to podle staré EIA.

Autor:  bumbik [ 8.4.2016 9:36:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

dvs píše:
Tak to se asi jen tak nedočkáme. To vypadá, že i na těch pár set metrů je potřeba to ověření (tzv. coherence stamp) a ten štempl nikdo nevydá, když je to podle staré EIA.

takže vlastně, neplatí, že EIA nebude bránit dostavbě, protože brání a bránit bude :kladivo: takže letos se zas nekopne do země :oops: :cry: :evil:

Autor:  kot [ 8.4.2016 12:18:18 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Ale kdyby se "nekoplo" jen tam, ale ono se nekopne na spoustě dalších míst... :mrgreen:

Autor:  expert [ 9.4.2016 10:04:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

V lidových novinách byl článek vyznívající tak, že se nic nepodařilo vyjednat a vše se bude posuzovat znovu a můžeme si za to sami. Samotný článek jsem na netu nenašel, hlavní pasáže jsou tady.
http://tn.nova.cz/clanek/cesko-nedostan ... -sami.html

Autor:  MickeyMouse [ 10.4.2016 15:05:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Dnes byl v OVM reditel RSD Kroupa. Resili novou EIA na stare stavby a dostavbu D0 (kterou redakce zarputile nazyvala R1). Vyplynulo z toho, ze problem ma 91 staveb, u nekterych se snazi o zpracovani stanoviska, ze posouzeni podle stare EIA je v souladu s novou EIA - sem patri i D0 z Ruzyne k D8. U jinych bude nova EIA, otazkou je, zda lze neco prevzit ze stare (biologicke vyzkumy). Kroupa tam prinesl mapu, na ktere je to vsechno vyznacene. Vypadala jako typicka mapa, kterou RSD a SFDI zverejnuji na zacatku roku.

Autor:  vodouch2000 [ 17.4.2016 20:12:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

http://echo24.cz/a/wmj3X/konec-dalnic-v ... kovy-vlady

Autor:  pivko [ 17.4.2016 20:38:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Opět nezbývá než se ptát, kdo je za toto odpovědný a kdo bude odeslán na trh práce. Ale zřejmě se jako vždy zjistí, že za to vlastně nikdo nemůže.

Když jsem tu před časem říkal, že jediné, co po tomhle šaškovi na postu ministra dopravy zbude, budou úsekovky na dálnicích, smáli jste se mi.

Autor:  MPMP [ 18.4.2016 8:25:49 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

pivko píše:
Když jsem tu před časem říkal, že jediné, co po tomhle šaškovi na postu ministra dopravy zbude, budou úsekovky na dálnicích, smáli jste se mi.
A on za to může?

Autor:  MickeyMouse [ 18.4.2016 8:34:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

vodouch2000 píše:
http://echo24.cz/a/wmj3X/konec-dalnic-v-cesku-selhani-sobotkovy-vlady?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=konec-dalnic-v-cesku-selhani-sobotkovy-vlady


Ten článek je přece příšerný. Už jsem ho dával do vlákna o novinářských blábolech. Autor si ani nedal práci s novým označením dálnic!!! A pak to celé vyznívá, jako snaha, sejmout odpovědnost za stávající stav z předchozích vlád. Jakkoliv tu současnou nemám rád, tak ale musím uznat, že ona je na tom všem vinná ze všech nejmíň. To Ťokovi předchůdci nechtěli do EIA hrábnout, aby se jim nestalo, že se nějaká stavba zpozdí a mohli vesele poklepávat a střihat...
Článek má pravdu jen v jedné věci, že kořeny všech současných problémů třeba hledat u Bárty. Jinak je to nehorázný blábol, ještě napsaný tak, aby šokoval. :zvraci:

Autor:  pivko [ 18.4.2016 8:42:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

MPMP píše:
pivko píše:
Když jsem tu před časem říkal, že jediné, co po tomhle šaškovi na postu ministra dopravy zbude, budou úsekovky na dálnicích, smáli jste se mi.
A on za to může?


Ta otázka na mém tvrzení něco mění? ;)

Autor:  MPMP [ 18.4.2016 9:39:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

pivko píše:
MPMP píše:
pivko píše:
Když jsem tu před časem říkal, že jediné, co po tomhle šaškovi na postu ministra dopravy zbude, budou úsekovky na dálnicích, smáli jste se mi.
A on za to může?
Ta otázka na mém tvrzení něco mění? ;)
Když to chceš brát takhle, tak potom nezůstane po žádném ministrovi nic. Nepamatuji se, že by ministr něco někdy osobně vytvořil. A na tom, že se za jeho ministrování zprovozní nějaká dopravní stavbě má většinou naprosto nulovou zásluhu.

Autor:  MickeyMouse [ 19.4.2016 5:41:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Krome nakupu novych vlaku nabizi zeleznice jeste jeden zpusob jak utratit penize, ktere kvuli EIA nebudou moct jit do dalnic a silnic: http://m.ihned.cz/c1-65254930-ceska-nad ... ve-zakazky

Autor:  bhs [ 19.4.2016 18:39:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

MPMP píše:
pivko píše:
Když jsem tu před časem říkal, že jediné, co po tomhle šaškovi na postu ministra dopravy zbude, budou úsekovky na dálnicích, smáli jste se mi.
A on za to může?
Pokud se oficiálně potvrdí, že nám EK defakto odsunula výstavbu dálnic kvůli EIA ve výše uvedeném rozsahu , pak ano (řeč je o politické odpovědnosti - a měl by odstoupit). To nevylučuje "zásluhy" předchozích ministrů. Vyvinil by se jedině tehdy, pokud by po třech-čtyřech měsících po nástupu do "úřadu" přišel na vládu s dokumentem, který by pojmenoval blížící se velký problém a stanovil jasný a reálný postup co s tím dělat, aby byl problém zažehnán nebo aby byl přápadný negativní dopad minimální.

Autor:  Honey72 [ 20.4.2016 8:32:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

To je pravda, už mohl paralelně jednat o nové EIA a ne teprve před měsícem, kdy už vlastně bylo jasné, že výjimka neprojde.

Jinak vymlouvat se na na předcházející ministry a vlády, to je naše specialita.

Autor:  Standa [ 20.4.2016 8:36:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

bhs píše:
...Pokud se oficiálně potvrdí, že nám EK defakto odsunula výstavbu dálnic kvůli EIA ve výše uvedeném rozsahu , pak ano (řeč je o politické odpovědnosti - a měl by odstoupit). To nevylučuje "zásluhy" předchozích ministrů. ...
To platí i pro ministra životního prostředí (oba za stranu, která slíbila, "že to prostě udělá"... :? ). Nicméně v tom pořád vidím spíš trochu podraz ze strany EK.

Autor:  bhs [ 20.4.2016 11:49:45 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Samozřejmě, že to platí i pro ministra ŽP .....

Jinak co se EK týká - myslím, že každý ví, že ČR mezi protekční země nepatří, spíš je to naopak - a s tím by měli všichni zodpovědní setsakra počítat při své bohulibé činnosti ....

Autor:  JirkaS [ 20.4.2016 13:36:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Slovensko taky nepatří k oblíbencům, Maďarsko už vůbec ne, ale problém je jen u nás :-)

Autor:  bhs [ 20.4.2016 14:07:34 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Asi tak nějak ... :-( a neměl by být až tak velký problém zjistit, kdo v případě problémů okolo EIA "zavěsil"

Autor:  Standa [ 20.4.2016 14:54:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

JirkaS: Asi jim Slováci, ani Maďaři nedali takovou pěknou příležitost v nejvhodnější dobu. Nebo si to dovolí jen vůči nám, protože vědí, že naše současná vláda se ve své servilitě nebude moc bránit... Každopádně je to zajímavá časová shoda, že se ten problém s platností EIA pořádně rozjel krátce po hysterických výkřicích čelných představitelů EK a EP (Junker, Schulz,...) o zrušení příspěvků pro "nesolidární země". Na druhou stranu, jeden dobře informovaný známý mě ujišťoval, že takhle EK nefunguje a že technické záležitosti jsou striktně odděleny od politických...

Každopádně, potvrdí-li se průšvih, měla by z toho být správně vyvozena především politická odpovědnost příslušných ministrů. Z praktického hlediska bych se ovšem dost obával, kým by asi tak bylo schopné hnutí ANO obsadit uvolněné ministerské posty, takže raději na demisi netrvám (ne že by to někoho zajímalo :) ).

Autor:  bhs [ 20.4.2016 15:17:40 ]
Předmět příspěvku:  Re: EIA - posuzování vlivu staveb na životní prostředí

Potvrdí-li se průšvih, měli by oba ministři resignaci nabídnout (tím potvrdí, že si jsou průšvihu a svojí rolí v něm vědomi), otázkou pak je bude-li přijata. A vedle toho by se mělo zjistit, kdo z top manažerů v případě problémů okolo EIA "zavěsil" a adekvátně tyto manažery nebo náměstky odměnit

Stránka 10 z 22 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/