Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

Standa píše:Historii I/33 a I/37 neznám, takže netuším proč vznikla tahle v podstatě zbytečná peáž.
Ta vznikla proto, že původní I/33 dřív pokračovala kolem Hradce dál na jih na Přelouč, Kutnou Horu (dnes I/2) a dál na Zruč nad Sázavou, Tábor, Písek.
Standa píše:Původní I/19 je dnes II/602 (Pelhřimov - Jihlava - Velké Meziříčí - Brno), netuším, jestli šla ještě za Brno,
Původní I/19 končila už v Jihlavě. Dál na Velké Meziříčí - Brno - Břeclav - Bratislavu vedla I/2 (proto ta II/602), na Slovensku dodnes existuje. I/2 začínala v polích mezi Humpolcem a Jihlavou - v místě, kde křížila trasu protektorátní dálnice. Původně bylo číslo 2 vyhrazeno pro dnešní D1, 1 bylo vyhrazeno pro okruh (R1).
Vizi
Příspěvky: 434
Registrován: 8.5.2009 15:31:12
Bydliště: Beroun nad Mží

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Vizi »

Michel píše:Tak, tak, na Slovensku na rozdíl od nás původní silnice I. třídy vedle dálnic nedegradují na silnice II. třídy, ale nechávají je v původní kategorii s původním číslem.
Mimochodem neví někdo proč tomu tak bylo? Není to totiž záležitost novodobá, ale od chvíle, kdy byly první dálnice v tehdejší federaci otevřeny se u nás degradovalo a na Slovensku ne.
Musítobýtčtyřpruhové všech zemí, spojte se!
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od mapman »

No, to je pouze a jen tím, že jsme už v době otevírání prvních dálnic měli federaci a toto už bylo v kompetenci jednotlivých republik a ne federace. Prostě odlišný přístup, stejně jako u některých detailů dopravního značení... např. značení odpočívek, na Slovensku se značí co pamatuju na zeleném podkladě a s názvem.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

mapman píše:No, to je pouze a jen tím, že jsme už v době otevírání prvních dálnic měli federaci a toto už bylo v kompetenci jednotlivých republik a ne federace. Prostě odlišný přístup, stejně jako u některých detailů dopravního značení... např. značení odpočívek, na Slovensku se značí co pamatuju na zeleném podkladě a s názvem.
Těch rozdílů ve značení bylo víc. Podle mě nejviditelnější byly ukazatele. Zatímco u nás se používají stále ty samé, pouze se změnila barva z modrožluté na modrobílou, na Slovensku se v některých úsecích vyskytovaly tabule, které neměly tvar klasického ukazatele. Byly zarovnané do obdélníku a na kraji za jménem cíle a km byla jen malá žlutá šipka (uvnitř té obdélníkové tabule). Zajímavé je, že vlastně odporovaly vyhlášce.
Jinak s názvem se stále značí i výjezdy, což mi přijde rozumné. Zeleně značené odpočívky se musely zavést až po rozpadu federace, případně na jejím konci, ve federální vyhlášce 100/75 bylo veškeré značení na dálnicích ještě modré.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od mapman »

Já toho taky moc nepamatuju :) nicméně od 1.1.1990 už bylo zavedeno zelené značení, je dost možné, že předtím byly odpočívky označovány pouze samostatnými značkami pro (P) a (ČS), protože žádné velké si tam z té doby před nepamatuju.

Ten rozdíl u malých směrových značek je patrný dodnes např. i v Brně. Tam se taky používají značky řady IS1-IS5 jako obdélníkové s šipkou uvnitř, zatímco v Čechách takové vůbec nenajdeme a používají se klasické směrníky s trojúhelníkovitým okrajem vpravo vlevo nebo nahoře, podle směru. Čím byla tato anomálie způsobena netuším, osobně taky nemám rád směrníky a raději vidím ty s šipkou uvnitř. Budu se opakovat, nicméně směryníky by se pocelé Evropě používají typicky pouze v místě odbočení (v křižovatce) kde udávají směr jízdy - užití desítky metrů před křižovatkou je prostě špatně :(
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

mapman píše:Já toho taky moc nepamatuju :) nicméně od 1.1.1990 už bylo zavedeno zelené značení, je dost možné, že předtím byly odpočívky označovány pouze samostatnými značkami pro (P) a (ČS), protože žádné velké si tam z té doby před nepamatuju.
Já ze slovenské D2 pamatuji odpočívku Sekule a ta byla podle mě jménem pod značkami označena již za času modrých tabulí. K tomu ještě stylizovaným S přímo na odpočívce, což je ale věc architekta, ne dopravního značení.
Na tu vyhlášku z roku 1989 jsem zapomněl, přeznačovat na zeleno se tedy stihlo ještě na konci federálu.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

JirkaS: Díky za vysvětlení a za opravu! Neměl jsem v práci po ruce starý autoatlas, abych si to ověřil (jen jsem si byl jistý, že z Pelhřimova do Jihlavy byla I/19, ovšem to bylo už po otevření D1) a vedení I/33 jsem si z hlavy nevybavil, i když si na ní teď samozřejmě vzpomínám, hlavně když se o ní píše tady na fóru v souvislosti s přeznačením II/333 (což mne přivádí k myšlence, jestli by se tato dvě témata neměla nějak spojit). Nedá mi ale ještě se na něco nezeptat k I/2: byla tedy od začátku v polích v peáži s I/38 až do Jihlavy? A kudy vedla za Brnem?
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

Standa píše:Nedá mi ale ještě se na něco nezeptat k I/2: byla tedy od začátku v polích v peáži s I/38 až do Jihlavy? A kudy vedla za Brnem?
V žádné peáži s I/38 nebyla. Nešla od dnešního křížení s D1 v Pávově, ale od Větrného Jeníkova - dnešní II/523. Z Brna vedla po Vídeňské (I/52) na Rajhrad a dál až do Bratislavy - u nás dnes II/425. Na Slovensku ji v Kútách přesměrovali místo k hranici v Lanžhotě na Holíč, jinak je od Kút až na maďarskou hranici značena ve své původní trase.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

Díky, to jsem ani netušil, že II/523 je bývalá jednička! Faktem je, že její číslo moc nezapadá do okolí, takže je zřejmé, že byla přidána dodatečně.
Vizi
Příspěvky: 434
Registrován: 8.5.2009 15:31:12
Bydliště: Beroun nad Mží

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Vizi »

JirkaS píše:Nešla od dnešního křížení s D1 v Pávově, ale od Větrného Jeníkova - dnešní II/523.
Spíš to bylo v každé mapě jinak, v některé byla kreslená už z Humpolce po II/523, v jiné z Větrného Jeníkova, ale taky doopravdy z polí po III/13110 od jejího křížení s dálnicí u obce Slavníč
Musítobýtčtyřpruhové všech zemí, spojte se!
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

Vizi píše:Spíš to bylo v každé mapě jinak, v některé byla kreslená už z Humpolce po II/523, v jiné z Větrného Jeníkova, ale taky doopravdy z polí po III/13110 od jejího křížení s dálnicí u obce Slavníč
Ano, tohle bylo asi nejrozšířenější zakreslení v těch běžných autoatlasech 1:400 000.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

Vlastne jsem zapomnel ze I/33 vedla puvodne az z Tabora. Ta I/37 z Jaromere byla puvodne v useku do Choustnikova Hradiste II/299 a pak na useku Kocbere 'jenom' silnice III. tridy - ale v parametrech silnice I. tridy. Dal to do Trutnova to pak byla II/300. Takze si urednici de facto usetrili praci.
A na tu peaz I/19 a II/150 jsem taky uplne zapomnel.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od mapman »

I/33 vedla původně snad dokonce z Písku, tam co je dnes I/29 (to bývala Jižní spojka)
Vizi
Příspěvky: 434
Registrován: 8.5.2009 15:31:12
Bydliště: Beroun nad Mží

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Vizi »

mapman píše:I/33 vedla původně snad dokonce z Písku
Přesně tak, Písek - Oltyně (peáž s I/19) - Tábor - Načeradec (peáž s I/18) - Bezděkov a dál až do Náchoda
mapman píše:tam co je dnes I/29 (to bývala Jižní spojka)
A ještě dříve Klatovy - Nepomuk - Rožmitál pod Třemšínem - Láz (- Příbram) ;)
Musítobýtčtyřpruhové všech zemí, spojte se!
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od jonáš »

Mi to přijde děsně kontraproduktivní, stejně jako značení R kategorie v atlasech coby normální silnice. Jako šoféra mě zajímá kvalita povrchu, šířka a trasování, nikoli jestli má ten kousek nějakej "celostátní význam" nebo byl diskvalifikován na okresku.
Jaroslav
Příspěvky: 359
Registrován: 18.3.2009 10:49:10

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Jaroslav »

jonáš píše:... Jako šoféra mě zajímá kvalita povrchu, šířka a trasování, nikoli jestli má ten kousek nějakej "celostátní význam" nebo byl diskvalifikován na okresku.
ano, pakliže jedete ze lhoty do novákova, tak Vás ucelený tah národního významu nezajímá... ale pakliže byste měl hledat cestu Praha-Ostrava mezi okreskama, tak by to bylo něco jiného... Ostatně v praxi si to můžete vyzkoušet na silnici I/18, která je dnes fakticky okreska bez dálkového značení...

Jinak uznávám, že například barvou čáry by se silnice dle kvality odlišovat mohly...
elrondecuba
Příspěvky: 123
Registrován: 15.3.2009 14:12:09
Bydliště: Praha 4

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od elrondecuba »

Vizi píše:A ještě dříve Klatovy - Nepomuk - Rožmitál pod Třemšínem - Láz (- Příbram) ;)
A ještě přerušená Dožice - Radošice (nebo až Starý Smolivec?).
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

Jaroslav píše:...Jinak uznávám, že například barvou čáry by se silnice dle kvality odlišovat mohly...
Raději šířkou zakreslené komunikace, přičemž barva by nadále rozlišovala třídu - dost lidí jezdí podle čísla silnice a kontinuita barvy v mapě je důležitá (specielně pro ty delší cesty). Dokonce jsem to v nějaké zahraniční mapě i viděl. U nás je v tomto směru docela dobrý nový autoatlas OPD, kde jsou odlišena D a R (velmi podobně, ale různě), ale i čtyřpruhy směrově dělené a nedělené na I (a dokonce i na II). Víc do hloubky, tedy k rozlišení kvality silnice nad rámec počtu pruhů třeba tou různou šířkou, už nejde, ale dost se v tomto směru dá odhadnout z trasování (klikatost trasy, průtahy/obchvaty).
kollma
Příspěvky: 218
Registrován: 27.12.2013 17:32:57

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kollma »

http://www.trutnovak.cz/dalnice-d11-bud ... l-tok/3113

V článku se píše "..., protože se naopak plánuje síť „jedničkových“ komunikací ještě zmenšit a ponechat zde skutečně jen ty opravdu hlavní."

Vážně se něco plánuje a který silnice I. třídy by se mohly vyřadit?
Pavel Q
Příspěvky: 329
Registrován: 5.10.2010 17:49:14

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Pavel Q »

Rád bych se zeptal, dnešní II/639 (Kamenice n. Lipou - H. Cerekev - Kostelec u Jihlavy) byla v minulosti I/39?
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

Ano. A II/602 v úseku Pelhřimov - Jihlava byla I/19.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

kollma píše:http://www.trutnovak.cz/dalnice-d11-bud ... l-tok/3113

V článku se píše "..., protože se naopak plánuje síť „jedničkových“ komunikací ještě zmenšit a ponechat zde skutečně jen ty opravdu hlavní."

Vážně se něco plánuje a který silnice I. třídy by se mohly vyřadit?
Spíš jestli to nebude jen snaha státu ušetřit, protože o "dvojky" se už stará příslušný kraj, ale o "jedničky" stát. I když na druhou stranu bych se redukci některých "jedniček" nebránil - např. I/66, I/27 z Mostu do Dubí, I/70 či I/71. Na druhou stranu bych některé silnice II. třídy povýšil na "jedničky" už třeba jenom kvůli hustotě provozu.
Ale tohle by mělo být na delší diskusi a ne na rozhodnutí od stolu.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

Reakce na JirkuS z tématu I/34 (ale víc odpovídající tomuto tématu):

Ta I/33 byla zajímavá, dokonce tam byla peáž s I/18 (též již bývalou). Koukal jsem, jak to přeznačili: I/29 vzali z Jižní spojky v Praze, peáž s I/19 odpadla, protažení II/137 se nabídlo samo, peážní úsek s I/18 využil její nové číslo II/150, protažení II/336 mi přijde poněkud umělé, II/126 naopak docela logické, nová I/2 (téma samo pro sebe ;) ) a konečně II/333 - číslo sebrané odjinud. Předpokládám, že I/2 mezi Přeloučí a Pardubicemi byla původně II/322 (podle návaznosti) a I/2 mezi Prahou a Kutnou Horou byla právě ta II/333, pokud si matně vzpomínám.

Každopádně se odstraněním I/33 a I/18 z okolí D1 vytvořil dost divný prostor, IMHO ne moc dobře napojený na jiné směry, než je Praha a Jihlava. Právě ta nejednotná úroveň "dvojek" (jak mezi kraji celkově tak i v rámci krajů) mi u nás dost vadí a naopak bych spíš některé z nich zařadil (vrátil) mezi "jedničky". Podívejte se, kolik toho mají v Rakousku v kategorii B - a asi se shodneme, že se nám tam i mimo dálnice jezdí vesměs lépe, než u nás (teď nemám na mysli "zanedbané" pohraničí směrem k nám ;) ). Nebo prostředky poskytované krajům na II a III účelově vázal :twisted: .
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

Stando, máš pravdu v tom že II/333 spojovala Prahu s Kutnou Horou. Ja bych přidal ještě jednu takovou nelogičnost a tou je přečislování bývalé I/17 mezi Štipoklasy a Čáslaví. Ta byla přeznačena na II/339 která teď začíná na křižovatce s I/38 u Kalabousku, pokračuje přes Čáslav do Štipoklas a odtud po své původní trase přes Bohdaneč do Ledče nad Sázavou. V Čáslavi vede v krátké peáži s II/338, se kterou se znovu setkává na křižovatce u Vrbky kousek před Ledčí. Tady taky někdo použil asi nejsnadnější řešení a tak místo obvyklého čisla 617 je tam teď 339.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

Kik: Tak to je asi stav po dokončení obchvatu Čáslavi, na který se přeložila původní I/38. S těmi peážemi je to tam teď docela maso (od východu): úsek I/17+II/338; I/38+II/337; II/337+II/338; II/337+II/338+II/339; II/338+II/339. Koukal jsem se na značení na Streetview (jestli to mají lepší, než v centru Prahy :) ) a objevil hodně zajímavou věc tady - stačí popojet trochu dopředu a otočit se dozadu a je tam už úplně jiné značení !
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“