Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Vizi
Příspěvky: 434
Registrován: 8.5.2009 15:31:12
Bydliště: Beroun nad Mží

Re: Rekategorizace slinic I. a II. třídy

Příspěvek od Vizi »

adi88 píše:To JirkaS: Aha, tak to by mě vážně nenapadlo. Dneska se to už nevidí aby silnice první třídy končila jen tak. Někde jsem viděl autoatlas z roku 1963 kde bylo plno různých, z pohledu dneška, překvapení, ale té I/60 jsem si nevšiml.
Ona byla nakonec tak krátká, že k ní často to čísílko ani neuváděli, tak v půlce atlasů a map co jsem viděl chybí ;)
Domis píše:Tu 60 mám zakreslenou ještě v mapě Brna a okolí z roku 1998.
Kdy došlo k tomu překategorizování?
V usnesení Rady města (Kuřim) č. 20 ze dne: 14.11.1995 je uvedeno pod bodem 557/95
MR souhlasí s vyřazením silnice II/385 na ul.Křižkovského z kategorie státní silnice a přeřazením do místních komunikací. Rovněž souhlasí s přeřazením silnice I/ 60 Kuřim - Lipůvka do II.třídy
Teoreticky tedy možná i od 1.1.1996, prakticky to asi spousta tvůrců map a atlasů zaregistrovala později.
Musítobýtčtyřpruhové všech zemí, spojte se!
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace slinic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

Vizi píše:Teoreticky tedy možná i od 1.1.1996, prakticky to asi spousta tvůrců map a atlasů zaregistrovala později.
Je možné, že se to provedlo až při tom hromadném přečíslování, které proběhlo v roce 1998.
maski
Příspěvky: 11
Registrován: 6.5.2009 5:35:39

Re: Rekategorizace slinic I. a II. třídy

Příspěvek od maski »

správce v tom má asi trochu zmatek. Pořád platné číslo je 6H.
Přílohy
směr Velká Dobrá
směr Velká Dobrá
000105.0.jpg (90.45 KiB) Zobrazeno 9854 x
000990.0.jpg
000990.0.jpg (94.39 KiB) Zobrazeno 9854 x
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Rekategorizace slinic I. a II. třídy

Příspěvek od jonáš »

maski píše:správce v tom má asi trochu zmatek. Pořád platné číslo je 6H.
Ovšem H neni číslice, tudíž je ho třeba nahradit číslicí nejvíc tvarově podobnou 8-)
Vizi
Příspěvky: 434
Registrován: 8.5.2009 15:31:12
Bydliště: Beroun nad Mží

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Vizi »

maski píše:správce v tom má asi trochu zmatek. Pořád platné číslo je 6H.
Pořád platné číslo je 6, to H je pouze administrativní a uvádí se při souběhu silnice po dvou oddělených komunikacích. Užívá se to buď v obcích, kde jsou vedeny jednotlivé směry silnice odděleně, v minulosti to bylo nejčastěji v Praze, v současnosti třeba II/605 v Rokycanech, druhá možnost je právě tato, tzn. existuje nová přeložka, ale původní ještě nebyla přeřazena do jiné kategorie, např. I/27 u Plzně směrem na Klatovy.

P.S. pro správce: Opravte už prosím někdo ty slinice
Musítobýtčtyřpruhové všech zemí, spojte se!
maski
Příspěvky: 11
Registrován: 6.5.2009 5:35:39

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od maski »

platným evidenčním číslem silnice je ale opravdu 6H. Index H je přidán (může být i I, J, K atd.) z důvodu evidenčních protože nemůžou existovat dvě různé silnice č. 6. U případu, který popisujete v Rokycanech (oddělené rameno komunikace) se používají indexy A, B atd.
podrobnosti na http://www.rsd.cz/doprava/atrhlp/index.htm u atributu SILNICE
Vizi
Příspěvky: 434
Registrován: 8.5.2009 15:31:12
Bydliště: Beroun nad Mží

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Vizi »

maski píše:platným evidenčním číslem silnice je ale opravdu 6H. Index H je přidán (může být i I, J, K atd.) z důvodu evidenčních protože nemůžou existovat dvě různé silnice č. 6.
Myslel jsem to spíš tak, že to H či jiné písmeno by se nemělo objevovat na dopravních značkách, tam by pořád mělo jenom 6. I když teď si tím příliš jistý nejsem ;)
maski píše:U případu, který popisujete v Rokycanech (oddělené rameno komunikace) se používají indexy A, B atd.
podrobnosti na http://www.rsd.cz/doprava/atrhlp/index.htm u atributu SILNICE
Děkuji za rozšíření mých obzorů, docela by mě zajímalo jak stará věc tohle je, schválně to zkonzultuji doma s mapovými podklady staršího data
Musítobýtčtyřpruhové všech zemí, spojte se!
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

Nevite nahodou nekdo kdy doslo k precislovani II/150 v useku Havl. Brod - Sebranice na I/19? Vim, ze nekdy v roce 1998/99 byla puvodni I/18 zmenena na II/150, ale nevim, kdy se znovu vratila do silnic I. tridy. Navic tam neni zase az tak velky provoz a treba mezi Novym Mestem a Bystrici n. P. mi podle parametru a stavu spis pripominala silnici II. tridy.
Vubec mi pripada ze by stala za uvahu nova rekategorizace, protoze treba podle me by stavajici II/303 z Nachoda do Broumova mohla byt klidne silnici I.tridy. A takovych prikladu by se mozna naslo vic.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od dd »

Rozdělení do tříd je podle mého podle významu silnice a ne podle kvality nebo šířkového uspořádání. Proto např. po dostavbě dálnice občas "vznikají" luxusní II.
I - celostátní význam
II - krajský význam
III - lokální význam

Já bych byl také pro rekategorizaci - vyřazení některých I do II. Pár jich, myslím, celostátní význam nemá.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

S tim rozdelenim podle vyznamu samozrejme souhlasim, ale treba prave u te I/19 mi mezi Havl. Brodem a Sebranicemi moc vyznamna nepripada. Podobne mi pripada I/36 mezi Holicemi a Cesticemi ale tam to beru jako rekneme budouci spojku mezi I/11 a R35. Dnesni I/2 je take kandidat na prerazeni zpet do kategorie silnic II.trid.
Ale tohle je otazka na delsi diskusi.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od siesa »

Me takhle v rychlosti napadaji, ze jsou zbytecne: I/66 jako privadec pro Pribram od R4 (to je jednicka absolutne zbytecne...), stejne jako I/61 do Kladna od R7 a R6... Pak treba I/69 ze Vsetina do Vizovic (hned vedle vede I/57 jako spojka s I/49). Dalsi zbytecnou silnici prvni tridy je I/71 (vede jaksi do nikam). No a jakozto severocesky patriot bych pichl i do svyho hnizda...I/27 z Dubi do Mostu je taky o nicem... Jo a I/30 v Usti n/L bych hodil na II/613 a netahl bych ji zbytecne skrz cely mesto...Mno :kladivo:
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od viky »

siesa píše:Me takhle v rychlosti napadaji, ze jsou zbytecne: I/66 jako privadec pro Pribram od R4 (to je jednicka absolutne zbytecne...), stejne jako I/61 do Kladna od R7 a R6... Pak treba I/69 ze Vsetina do Vizovic (hned vedle vede I/57 jako spojka s I/49). Dalsi zbytecnou silnici prvni tridy je I/71 (vede jaksi do nikam). No a jakozto severocesky patriot bych pichl i do svyho hnizda...I/27 z Dubi do Mostu je taky o nicem... Jo a I/30 v Usti n/L bych hodil na II/613 a netahl bych ji zbytecne skrz cely mesto...Mno :kladivo:
Provoz na I/69 vůči I/49+I/57 je 70:30,takže by nebylo dobré z ní dělat dvojku.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

kik píše:S tim rozdelenim podle vyznamu samozrejme souhlasim, ale treba prave u te I/19 mi mezi Havl. Brodem a Sebranicemi moc vyznamna nepripada.
On je ještě také význam "politický". I/19 byla zavedena i z těchto důvodů - investoři si nevybírají oblasti, kam nevede ani slušná silnice. Navíc význam původní I/18 mohl být dost velký, jenže její stav tomu neodpovídal. Jinak to byla nejkratší spojka západ-východ (až do Michalovců).
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od jonáš »

No však ta "celostátní významnost" je taky jen čistě politický kritérium. Nemělo by se to spíš kategorizovat podle skutečnýho zatížení?
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Lenny »

S menšími vyjímkami bych to nechal raději, tak jak to je. Nemá cenu měnit co chvíle koncepci....
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od JirkaS »

Taky bych to nechal. Funguje to vcelku dobře víc než 60 let. Změnou podle intenzit nejspíš bylo to přečíslování koncem 90. let a ne ve všem se povedlo.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

Specielně té I/18 je mi trochu líto, ale byla by to díky značné zanedbanosti a velké délce asi nejproblematičtější jednička. Do budoucna bych asi uvítal přesun některých II. mezi I., především kvůli stabilnímu zajištění systematičtějších rekonstrukcí a kvalitnější údržby, ale nespěchá to (rozhodně je víc potřeba sladit D a R a povýšit některé I. mezi R, včetně zavedení nějaké kategorie R pro širší 1+1 s MÚK - viz text I/38 Želetava).

Případně bych zvážil nějakou kategorii přivaděčů k D a R v místech, kde se nejedná o součást nějakého souvislejšího tahu I. nebo II.: Siesou zmíněná I/66 by mohla být třeba P104 (nebo R104), což by znamenalo "přivaděč č.1 k D4" a P nebo R by odlišovalo kategorii (některé dnešní přivaděče by se mezi "lehčí" R asi vešly - všimněte si, že R4 už jsem upgradoval ;) ). Ale asi je to zbytečná komplikace, jednalo by se jen o pár případů...
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od adamos »

Po dočtení tohoto vlákna jsem se ponořil do různých internetových zdrojů a projel si prstem v mapě celou republiku. narazil jsem i na značení E tahů naší zemí. A teď už se dostávám k mírně off topic dotazu. Tady říkají, že E59 vede z Prahy do Zagrebu. Protože jsem v Praze značku E59 nikdy neviděl, ptám se - je to novinka, nebo se prostě neznačí, protože z Prahy na Jihlavu už vede E50 a E65 a někdo moudrý nechce, aby bylo přeéčkováno?
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od siesa »

Standa píše:Případně bych zvážil nějakou kategorii přivaděčů k D a R v místech, kde se nejedná o součást nějakého souvislejšího tahu I. nebo II.: Siesou zmíněná I/66 by mohla být třeba P104 (nebo R104), což by znamenalo "přivaděč č.1 k D4" a P nebo R by odlišovalo kategorii (některé dnešní přivaděče by se mezi "lehčí" R asi vešly - všimněte si, že R4 už jsem upgradoval ;) ). Ale asi je to zbytečná komplikace, jednalo by se jen o pár případů...
Mo me se to zda byt jako docela zajimavej navrh.. Ono takovych veci by bylo urcite o dost vic. Kdyz vezmu v potaz jenom Brno, tak me napada hned spousta pripadu. Treba R50, I/41, I/52 nebo R23.
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

Je sice pravda ze spousta investoru preferuje kdyz ne blizkost dalnice, tak minimalne silnici I. tridy, ale to by takove oblasti jako Broumovsko, Semilsko, oblast Mlade Vozice a Vlasimi (i kdyz u te Vlasimi je D1 celkem blizko) nebo okoli Boskovic ci Jevicka mely mit problemy s investory a nic takoveho se mi nezda.
Ta I/19 byla opravdu spis politicke rozhodnuti :o

Ten napad s precislovanim privadecu na Rxxx ci Dxxx vubec neni spatny, ale zase je to otazka na delsi diskusi a hlavne presvedceni uredniku MD :cry:
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od pp21 »

adamos píše:Tady říkají, že E59 vede z Prahy do Zagrebu. Protože jsem v Praze značku E59 nikdy neviděl, ptám se - je to novinka, nebo se prostě neznačí, protože z Prahy na Jihlavu už vede E50 a E65 a někdo moudrý nechce, aby bylo přeéčkováno?
Bé je správně: http://www.rsd.cz/doc/Silnicni-a-dalnic ... ho-vyznamu
E59 (96,766 km)
- I/38 Jihlava MÚK s D1 - Jihlava
- II/602 Jihlava - Jihlava
- I/38 Jihlava - Hatě Rakousko
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od kik »

Vsiml si nekdo nekolika celkem dost dlouhych peazi nejen silnic I. tridy, ale i silnice I. tridy se silnici II. tridy? Prikladem peazi silnic I/ tridy je peaz I/19 a I/34 mezi Pelhrimovem a Pohledem u Havl. Brodu nebo peaz I/33 s I/37 mezi HK a Jaromeri, mezi peaz silnice I. a II. tridy bych zaradil peaz I/2 s II/322 mezi Lhotou u Prelouce a Pardubicemi nebo peaz I/37 s II/300 v useku Kocbere - Trutnov.
Pritom treba I/33 by ted mohla klidne zacinat az v Jaromeri misto v HK - Plotistich.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Standa »

kik píše:Vsiml si nekdo nekolika celkem dost dlouhych peazi nejen silnic I. tridy, ale i silnice I. tridy se silnici II. tridy? Prikladem peazi silnic I/ tridy je peaz I/19 a I/34 mezi Pelhrimovem a Pohledem u Havl. Brodu nebo peaz I/33 s I/37 mezi HK a Jaromeri....
Je to tak, ale bývá to hodně i v zahraničí. Historii I/33 a I/37 neznám, takže netuším proč vznikla tahle v podstatě zbytečná peáž.

Peáž I/19 a I/34 vznikla poněkud uměle: dnešní I/19 je takový mix části původní I/19 (Plzeň - Pelhřimov) a části původní I/18 (Havl.Brod - I/43 u Boskovic). Původní I/19 je dnes II/602 (Pelhřimov - Jihlava - Velké Meziříčí - Brno), netuším, jestli šla ještě za Brno, původní I/18 je od I/3 do Havl.Brodu jen II/150, potom I/19 a od I/43 zase jen II/150 až do Val.Mezu, odkud ji přebírá I/35 na hranici se Slovenskem. Na Slovensku zůstala 18 až do Michalovců, ale v místech, kde už je hotová D1 už asi nebude v kategorii I (nepamatuji se přesně, jak to mají na Slovensku s původními silnicemi u dálnic, ale četl jsem to tu v příslušném vlákně). Kuriózní je de facto peáž I/19 a II/150 v celé trase po původní I/18.

EDIT: Tak jsem to dohledal, podle této mapy (nalezené přes odkazy od Diaľničiara) je I/18 na Slovensku "jednička" v celé své délce.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10774
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Lenny »

I/37 začínala v HK a končila na D1, ten úsek na Trutnov, byl doplněn posléze v 90. letech. I/33 tam jednou začínat bude v Jaroměři, po dostavbě D11.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Michel
Příspěvky: 203
Registrován: 22.3.2009 9:50:35
Bydliště: Havířov

Re: Rekategorizace silnic I. a II. třídy

Příspěvek od Michel »

Standa píše:EDIT: Tak jsem to dohledal, podle této mapy (nalezené přes odkazy od Diaľničiara) je I/18 na Slovensku "jednička" v celé své délce.
Tak, tak, na Slovensku na rozdíl od nás původní silnice I. třídy vedle dálnic nedegradují na silnice II. třídy, ale nechávají je v původní kategorii s původním číslem.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“