O (ne)fungování státní správy

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
pasky
Příspěvky: 54
Registrován: 19.1.2016 19:21:37

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od pasky »

Za ty fandy do věci jsem taky moc vděčný! Ale nevím, jestli by většina jich samých označila za viníky situace politiky spíš než své nadřízené úředníky a kolegy na jiných odborech...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Standa »

Pasky: Jasně, na referenty to dopadá přes jejich nadřízené, jenže i ti mají své šéfy. IMHO to jde až úplně nahoru, k politikům. A paradoxně nejvíc právě k těm, co si na kritice úřednictva (a korupce) založili kampaň - Bárta a další. Nakonec i z toho materiálu, co dával k dispozici Honza 1, vyplývá, že právě Bárta rozjel obrovskou vlnu personální nestability na ŘSD a to samozřejmě muselo zkomplikovat fungování i na nejnižších úrovních.

Taky je potřeba si uvědomit, že u nás nikdy nevznikla "třída státních úředníků", jak ji známe ze seriálu Jistě pane ministře. Zkuste si představit, jak by vypadal v našich podmínkách: Sir Humpfry by byl okamžitě ministrem vyhozen, nahrazen stranickým tajemníkem a celá legrace by byla pryč :? ...
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Kubajsu »

Standa píše:Sir Humpfry by byl okamžitě ministrem vyhozen, nahrazen stranickým tajemníkem...
Zrovna v tomhle případě si nejsem úplně jistý, co je vlastně lepší... Samovláda nikým nevoleného úřednictva, nebo častější personální změny? Chtělo by to nějak vyvážit, ale jak?
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Mosquit »

Dosazování kamarádů do ředitelství státních organizací ničemu nepřidá, většinou dorazí člověk "za zásluhy", který má o dané doméně alespoň nějaké znalosti, tak "to dostal".

Problém lze ale hledat i na nižších pozicích: zašití úředníci, mající "12 let do důchodu", tedy s celkem slušným základním platem díky odpracovaným rokům, jsou prakticky nevyhoditelní, i když dělají svoji práci blbě nebo pomalu.
Oproti tomu nastupující inženýr s 5 lety praxe po škole, 5 lety praxe při škole, elánem a chutí něco změnit dostane směšnou sumu. To vše v situaci, kdy velká část institucí je soustředěna ve velkých městech, kde jsou zpravidla v soukromé sféře daleko vyšší platy (v Praze takový člověk dostane u soukromníků 2-3x víc), kdy se každý vedoucí musí bát přidělit osobko (protože by to pak na něj někdo vytáhnul: "úředník XY dostal za poslední 2 roky na osobním ohodnocení 350 tisíc korun!" - nejlépe ten z opozičním strany, aby mohl svého předchůdce dokonale poplivat).

Celá věc je ještě horší v tom, že úředník se ve státní správě (a za státní=naše peníze) "vychová" a "vyučí", aby následně i se znalostí vnitřních předpisů a vnitřního fungování přešel "na druhou stranu", tedy například do stavebních firem, firem zabývajících se pomocí s dotacema apod.
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od vaclav »

to je zivot, na nizsich pozicich je to stejne vsude na svete - ti zašití úředníci, mající "12 let do důchodu" byli taky kdysi nastupující inženýr s 5 lety praxe po škole, 5 lety praxe při škole, elánem a chutí něco změnit
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Standa »

Kubajsu: Asi něco mezi tím humpfryovským modelem a českou zvůlí politiků :) (on ten britský model v reálu bude něco takového). Ale v první řadě to chce trochu stabilnější a kultivovanější politický systém a to je větší problém, v podstatě neřešitelný po celém světě...
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od MPMP »

Standa píše:Kubajsu: Asi něco mezi tím humpfryovským modelem a českou zvůlí politiků :) (on ten britský model v reálu bude něco takového). Ale v první řadě to chce trochu stabilnější a kultivovanější politický systém a to je větší problém, v podstatě neřešitelný po celém světě...
To se netýká jen politického systému. Nebarvěme si soukromou sféru na růžovo. Tam taky nebude mít zelenou inženýr s 5 lety praxe po škole, 5 lety praxe při škole, elánem a chutí něco změnit. pokud ten jeho elán nebude mít vyústění ve zvýšení obratu v následujícím kvartálu a tím i odpovídající prémie, tak se s ním nadřízený (obávám se) velice rychle rozloučí. Kolika firem dnes vládne jejich skutečný majitel aby si spočítal, co je pro něj dlouhodobě výhodné a kolika pouze najatý management, který se dívá jen do příštích kvartálních odměn? Co myslíte?
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Sosa »

Spousta lidí si maluje soukromý sektor velmi na růžovo. Ona ta situace není proti státnímu sektoru tolik jiná. Ve velkých firmách to funguje skoro stejně jako ve státní správě, taky jdou první lidi co chtějí něco změnit, protože dělají vlny a ukazují na neschopné, či všeho schopné nadřízené. U menších firem o všem rozhoduje majitel a ten má taktéž své preference. Občas je opravdu úžasné, co vše ještě může fungovat a jak neschopní jsou někteří majitelé firem. A příprava staveb není o moc lepší než ve státním, jen se vše lépe schová pod smlouvy a není zde opozice, která by mohla něco vytáhnout na veřejnost. i v poslední době bylo odhaleno pár projektů v soukromé sféře, kde příprava trvá stejně dlouho jak na ŘSD.
V ČŘ jsou dle mého názoru ve stavebnictví dva problémy a to 1) zákony, které se neustále mění a to občas dost divoce, 2) soudy, které v podstatě nefungují, neboť kdo by chtěl vést 10 a více let soudní spory s velmi nejistým výsledkem.
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Mosquit »

vaclav píše:to je zivot, na nizsich pozicich je to stejne vsude na svete - ti zašití úředníci, mající "12 let do důchodu" byli taky kdysi nastupující inženýr s 5 lety praxe po škole, 5 lety praxe při škole, elánem a chutí něco změnit
To je dost představa, z osobní zkušenosti vím, že spousta nastupujících úředníků se tam jde ve skutečnosti zašít, nebo pracovat "protože je nevzali jinde"

Můj příspěvek byl spíš směřován na ty peníze, kdy v soukromé firmě:
- zaměstnavatel si může sám určit, koho přijme a za kolik
- zaměstnanec si může během práce sám navrhnout změnu platu a výsledek je na dohodě

Vs. (státní správa)
- nástupní plat je daný
- když budu někde zašitej, roky přibývají, plat se zvedá, jsem nevyhoditelný
- když by chtěl vedoucí přidat, může z toho mít sám problémy
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Mike »

vzpomenu slova nejmenovaného profesora z ústavu, který jsem měl čest navštěvovat

" nadprůměrná aktivita je poloviční nekázeň "

dodnes to platí jak u soukromníka, tak ve státním
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Kubajsu »

A potlačování nekázně tudíž zákonitě musí vést ke snižování hodnoty průměrné aktivity...
Petanecek
Příspěvky: 371
Registrován: 14.11.2012 10:47:44

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Petanecek »

Nenašel jsem něco vhodnějšího, takže to půjde sem:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... ilis-nizke

Může mi někdo vysvětlit, proč byl přijímán zákon o výkupu pozemků a 8 násobku ceny?? Pro pokračovní D3, dle tohoto odkazu, je nabízená cena "základní" a to 13 Kč za m2, i když se cena půdy pohybuje od 16 Kč za m2 výše?? Tak na co je ten zákon o výkupech?? Tedy, že by se něčím vychvalovali a nyní skutek utek??
Zdržuji se hlavně jižně od Dunaje, ale rád se podívám i na severní břeh a sem tam i na západ od Rýna.
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2042
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Jirka L »

Ale ten osminásobek platí samozřejmě i tady, jde jen o to, ze které ceny se vypočítává
http://www.ceskatelevize.cz/ píše:Celková částka, která se odvíjí od osminásobku obvyklé ceny, by potom měla být místo nabízených 870 tisíc asi 1,4 milionu.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od monin »

Že se nám mapman ani nepochlubil.. :D
http://zpravy.idnes.cz/urednici-odmeny- ... domaci_kha
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od hh »

A pak kdo furt negativisticky útočí :(
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od kot »

Monine, i kdyby se opravdu jednalo o mapmana, ty mu to nepřeješ ? Za mě by to bylo jedině dobře, pokud někdo opravdu žije svou prací a pracuje nadstandartně, ať je za to dobře zaplacen. Pro společnost takový pracovník udělá rozhodně více než nějaký prvoligový fotbalista s dutou hlavou. Kdyby na ministerstvu dopravy a v ŘSD sedělo více "srdcařů" nemuseli bychom na foru tak moc plakat, jak pomalu jde vše vpřed. No, klidně nastup do státní správy a ukaž co umíš. Třeba se ti podaří dotáhnout dopravní značení do stavu totálního luxusu... :oops:
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od mapman »

Jen pro uklidnění, o mapmana se opravdu nejedná, mapman už ani není zaměstnancem MD :) A za tu projevenou důvěru dík...
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od monin »

Tak mapman mě sice předběhl, ale pokusím se dovysvětlit. Ani setinou vteřiny mě při čtení toho článku v MfD nenapadlo, že se jedná o mapmana. Už jen z toho důvodu, že v nadpisu stojí něco o nějakém náměstkovi. Byl to jen obyčejný přátelský šťouchanec, třeba i z toho důvodu, že jsem měl pocit, jako kdyby za posledního roku mapman zde na tomto fóru nějak vyhasl. A jak je vidět, bohužel, nebyl to jen pocit, ale ona je to tvrdá realita a nyní už víme i proč. Což je opravdu velká škoda, že člověk zrovna jako on, to tam mezi těmi všemi konzervami zabalil, protože díky jemu a pár lidem okolo něj, to konečně vše nabralo správný směr, správný šmrnc a to co se podařilo horko těžko prosadit je určitě i jeho obrovský úspěch a zásluha. Takže pokud by těch půl mega vyfasoval zrovna on, určitě bych mu to rozhodně ze srdce přál. A ani ve snu by mě nenapadlo, že si snad někdo může myslet, že tím co jsem zde ráno napsal, jsem měl opravdu na mysli to, že ten balík peněz shrábnul právě on, a že mu to dokonce ještě závidím. Tak to s dovolením za prvé.
Za druhé si dovolím, vzhledem k některým posledním (podotýkám některým) opravdu už dost arogantním a povýšeneckým příspěvkům např. od hh či Lennyho (tím nemám na mysli dnešní příspěvek od hh zde :) ), aby se toto dálniční fórum smrsklo pro naprostou jasnost, čirost a přehlednost, na cca tři vlákna. A to např. na tyto tři.:
1. Vše co u nás děláme, děláme dobře a správně, a jsme na to příslovečně a dostatečně pyšní a hrdí (vlákno by obsahovalo cca 98% příspěvků).
2. Dále vlákno o tom, že u nás sice není něco v pořádku, ale do 14 dnů to dokážeme rychle napravit (cca 1,5% příspěvků).
3. A v poslední řadě vlákno o nedostatcích, které jsme schopni odstranit a napravit bohužel až od dvou neděl, ale max. do jednoho měsíce (cca 0,5% příspěvků).
Pro kota si dovolím doplnit, že to je jen návrh a zatím nic definitivního. :) Protože třeba takový hh, či Lenny bude určitě prosazovat ještě čtvrté vlákno, respektive befel, že se zde nesmí objevit např. nic ze zahraničí, co by jen sebeméně naznačovalo, či ukazovalo, že tam mají nedej bože něco smysluplnějšího, nebo lepšího, než tu máme my. :)

Každopádně mapmanovi patří jeden velký dík za tu všechnu více jak dobrou práci kterou na MD odvedl a lze jen doufat, že tam po sobě zanechal alespoň adekvátní náhradu. Hodně štěstí. :ok:
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
jendelin.i
Příspěvky: 65
Registrován: 15.10.2009 20:07:00

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od jendelin.i »

Proč úředník s politikem prohrávají boj s kverulantem?
(řazeno dle významu)
Vypozorováno v éře bémovské Prahy, mnoho staveb se dnes nestaví kvůli událostem před 10ti a více lety. A pak ještě přišel bártovsky veřejný nečas.
1. Podcenění. Oni TO (odvolání, soud...) nemůžou vyhrát.
2. Vlezdoprdelsví, pochlebování, autocenzura. Nejvyšší: "My jsme dobří, my stavíme." (rozuměj připravujeme stavby). Ostatní přizvukují. Pokud by se našel někdo, kdo by rozpoznal v projektu slabá místa a upozornil na ně, okamžitě by byl ostrakizován - že je na straně kverulantů.
3. Změny legislativy (ÚP VÚC -> ZÚR, změny EIA). "Pohromy" přicházejí postupně - typicky PO 511 - sotva se vyřešily ZÚR, přišla EIA.
4. Neschopnost. Úředník brečí - udělal jsem, co jsem měl a ONI to napadli a zrušili. Politik hází perly, typicky radní Nosek (ODS), střídavě doprava a územní rozvoj - problém s pražskými ZÚR chtěl vyřešit tím, že dojedná na MMR, aby Praha žádné ZÚR mít nemusela, protože je zároveň krajem i městem. Přejme mu klid na politickém hřbitově. Prostě neschopnost rozpoznat pravou příčinu problému.
5. Motivace. Úředník je zaplacen a vzdělán na to, aby zvládnul standardní proces. Velké problémy mohou být nad jeho síly. Naopak kverulant je maximálně motivován - finančně, "podnikatelské" zájmy / NE za mým dvorkem / kytička, brouček / zlí betonáři... Problémy zásadně přitahuje a přifukuje.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Warcz »

Čekal jsem nějaký názor na tu Pošvářovou v DVTV. Co si o tom myslíte co tam říkala ?
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od hh »

To téma, co posílal monin, nechť je krásná ukázka absurdity, povrchních znalostí a těžkosti laika se v něčem reálně vyznat.

Náměstek ministra dopravy dostal 300 tisíc. Vypatlanej fotbalista dostal ve stejné době 30 milionů. Ve finále je to čůrák, akorát umí kopat. Všichni ho zbožňují. Náměstek ušetřil 3 miliardy a dostal 300 tisíc. Ve finále je to čůrák, že dělá pro stát... Vím, že je to dvousečné, taky mám v úřady primárně nedůvěru, možná je náměstek idiot a z daní nás všech zbohatl. Ale kdo to ví? Pár lidí...

Zpět k silnicím, byl nějaký Dostál, šéf TSK, nechal opravit dost luxusně 5. května, že. Vyhodili ho. Dneska se za ukrutných kolon opravuje Jižní spojka po úsecích á 300 m s hnusným hrubým asfaltem a po pruzích. Tragédie.

Zaměstnancem MD byl někdo s nickem Mapman. Udělal akci R na D. Zavedl výrazné změny ve značení. Nedal to, odešel.

Všichni říkají v Německu bla bla ideál ... v Německu ale úřady berou, tyto lidi berou. Úřady mají autoritu.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od dvs »

Podle vyjadreni mdcr to nebyla odmena namestka jmenovaneho v tom clanku.

Nebylo tech 30 melounu spis castka za prestup mezi kluby nez odmena primo fotbalistovi.

Mapman: Dovolim se zeptat, zda nepracujou stale ve stejnem baraku a jenom nemaj smlouvu rovnou se statem.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od Diaľničiar »

To ani není o nefungování. To je všeobecně o tomto: dokud se bude přistupovat k věcem způsobem "a proč to dělat? na co změny a k čemu je to dobré? a nestačí to tak jak to je?"

Tak se mnoho věcí nezmění nikdy. Až bude přístup opačný, jak jde věci vylepšit a jak provést změnu tak aby byla s co nejmenším zásahem do systému až se to bude měnit ale zároveň aby se docílil požadovaný efekt, tak to bude lepší. A to není o tom zda má úředník 18 anebo 25 tisíc Kč. To je o myšlení.

Autorita úřadu spočívá i v pomoci a komunikaci. Já když dojdu na úřad, tak by mělo být automatické že když něčemu nerozumím tak mi to bude ochotně vysvětleno. S úsměvem a i 2x pokud bude potřeba. Všude samozřejmě. Ale pokud to bude o tom támhle je cedule, neumíte číst? A s ještě takovým výrazem na tváří ve smyslu neotravuj dej mi pokoj a přiď až to budeš mít správně, další :lol: ale to souvisí s tím jak často se mění legislativa a podmínky. Proč se ještě 25 let po revoluci mění systém co bude dělat ten který úřad ve vztahu k občanům? Proč se mění neustále i ty papíry k tomu? A když se mění tak vše zcela ale ne najednou ale postupně a pracuje se v provizoriu. Ta doprava je toho součástí, vychází to odzhora, není to o tom že tak funguje 1 úřad.

K dalšímu. Ministr to je prestižní funkce. To není o platu, když tam jde manažer ze soukromého sektoru tak ho čeká ještě i mediální pozornost a stres a nemá klid a platově je zcela jinde. Má zas auto atd. ale to je ta prestiž. Jenomže lidé kolem něj mají tak-tak, aby dokázali řídit ty pod nima. Ale ti pod nima na těch odděleních, tedy ti co vykonávají tu práci nemají tolik kolik se platí v soukromém sektoru. Tabulky nepustí, tak se dávají odměny. Vy nemáte ani ponětí jaké jsou platy v soukromém sektoru v těchto fázích výkonu práce. A ty výhodu k tomu, kde referent má osobní vůz, má veškeré IT zázemí při sobě. A firemní výhody, teď se nebavíme o dělnících, ale i ti mají často víc jak třeba učitel. Teď nejdu srovnávat fyzickou práci 12h denně v horku s učitelem co má VŠ. Pokud ve státní správě nebude lepší systém fungování a odměnování, lepší to nebude. A mimochodem mnoho firem vyplácí 13. plat anebo odměny dle hospodaření. Takže odměnit kohokoliv za dobře vykonanou práci by mělo být samozřejmostí i v státě. Hlavně je to v zájmu všech. Ale mělo by fungovat i zosobnění škod. Atd. Odměna 300.000 Kč za třeba úsporu (někdo najde nedostatky na nějakém díle za miliony, někdo nalezne lepší způsob údržby co udělá další statisíce ale ročně na všech pobočkách ŘSD) si tu odměnu zaslouží.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: O (ne)fungování státní správy

Příspěvek od monin »

Diaľničiar: to je téměř dokonale vyjádřeno, zvláště při pátku a v čase kdy většina úřadu v této zemi zeje už prázdnotou . :ok: :)
Proto jen ve zkratce k tomu co napsal hh - každopádně to zní daleko lépe, než co v jiném vláknu napsal Lenny, který mi v podstatě mezi řádky naznačil, že jsem chuj a když jsem tak moc chytrý a vše tak dobře znám, mám natrhat na zahradě kilo švestek, sednout na kolo a dojet s nimi na TSK, tam se mám první uklízečky, na kterou zrovna narazím a která zrovna zalévá narcisky s konvičkou, která byla vysoutěžena s nejnižší možnou cenou - á 345,28 Kč (bez dph), zeptat, na koho bych se tam mohl obrátit, ten mne vyslechne, řekne mi "Milý chlapče, můžeš se vrátit zase spokojeně domů, vše je v naprostém pořádku, my jsme přece instituce, kterou protékají miliardy, takže si nemusíš dělat vůbec žádné starosti, že bychom nevěděli jak vše správně dělat, jistě máš svých dost, teď tě čeká možná takové eet a spousta jiných věcí, tak se zbytečně nezatěžuj, nezdržuj se věcmi, které jsou v pořádku a do kterých ti nic není, každopádně díky za ty švestky a nezapomeň prosím tě včas podat příští rok daňové přiznání. :)
Jinak samozřejmě s některými věcmi, které popsal hh lze souhlasit, ale kolega ze Slovenska na to již zareagoval a jeho reakce byla brilantní. :ok:
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“