dálniční značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

na infoletácích ŘSD, týkajících se nových staveb, jsem si všiml, že u dálničních uzlů je použit německý symbol (Autobahnkreuzung). Nevíte někdo, jestli se do budoucna uvažuje o jeho zavedení do praxe – na dálničních a erkových uzlech? Myslím, že to má logiku, protože dálniční uzel svou povahou není to samé jako výjezd...
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: dálniční značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

Nosorožec píše:na infoletácích ŘSD, týkajících se nových staveb, jsem si všiml, že u dálničních uzlů je použit německý symbol (Autobahnkreuzung). Nevíte někdo, jestli se do budoucna uvažuje o jeho zavedení do praxe – na dálničních a erkových uzlech? Myslím, že to má logiku, protože dálniční uzel svou povahou není to samé jako výjezd...
Tohle jako tym razime uz nejakou dobu a tady tyhle letaky jsou evidentne prvni verejnou vlastovkou. Doufejme, ze to casem pochopi i ti kdoz maji moc nechat to zmenit fyzicky na znackach.

Takto nejak bychom si to predstavovali:
Obrázek

Rozdil ktery "vidite i citite" :D
Obrázek
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: dálniční značení

Příspěvek od martini »

Je to naprosto logické, i když těch typických dálničních křížení u nás zatím tolik není, ale chtělo by to do praxe urychleně zavést, neboť budou přibývat...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: dálniční značení

Příspěvek od martin »

Mně hlavně na těch nových tabulích s číslem sjezdu chybí ten starý název, ch jo
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: dálniční značení

Příspěvek od JirkaS »

Ten starý název bych tam také rád viděl. Už jen proto, že umožňuje na tabuli za nájezdem uvést vzdálenost k dalšímu nájezdu.
Ohledně rozdílného značení obyčejné MUK a křížení 2 dálnic. Kromě R1 si ho moc neužijeme :-) V Německu to má smysl také z toho důvodu, že nájezdy nejsou číslovány podle km ale podle pořadí, dálniční křížení se čísluje zvlášť. To u nás není, proto to není tak nutné rozlišovat.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: dálniční značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

martini píše:Je to naprosto logické, i když těch typických dálničních křížení u nás zatím tolik není, ale chtělo by to do praxe urychleně zavést, neboť budou přibývat...
Tak uz v tuto chvili jich neni zrovna malo:
D1 x D2
D1 x R46
R46 x R35
R35 x R55 (komplet vystavena, R55 zatim kvuli delce znacena jen jako I/55)
D1 x R48 (jeste ne vsechny rampy zprovozneny)
R1 x D5
R1 x R6
R1 x D11
R10 x R35

Ve stavbe jsou nyni:
R1 x D1
R1 x R4 (zatim ovsem je R4 az na Cukrak znacena jen jako I/4)
R1 x R10
D11 x R35 (uz letos se zprovozni)
D1 x R55 (x R49 asi az v budoucnosti)
D8 x R63
JirkaS píše:Ten starý název bych tam také rád viděl. Už jen proto, že umožňuje na tabuli za nájezdem uvést vzdálenost k dalšímu nájezdu.
Toto by slo resit i jinak, k tomu jmeno vyjezdu/uzlu neni nezbytne nutne. Ovsem ze tam to jmeno chybi, tak v tom se rozhodne shodneme. Ne kazdy si pamatuje cisla a ne kazdy jmena. Kazdy by mel mit moznost volby tak jako ji ma v dalsich zemich.
JirkaS píše:Ohledně rozdílného značení obyčejné MUK a křížení 2 dálnic. Kromě R1 si ho moc neužijeme :-)
Argumentace viz vyse - jak je videt, tak i mimo R1 uz jich neni uplne malo (v tuto chvili 6 mimo R1 a 3 na R1, dalsi 3 se stavi na R1 a 3 mimo).
JirkaS píše:V Německu to má smysl také z toho důvodu, že nájezdy nejsou číslovány podle km ale podle pořadí, dálniční křížení se čísluje zvlášť. To u nás není, proto to není tak nutné rozlišovat.
Tak tady Vas musim opravit - cislovani uzlu (kreuz/dreieck) je ve stejne rade jako cislovani normalnich vyjezdu, dokonce kdyz napr. pribude novy uzel (jako v pripade dreieck Dresden-West, kde se krizi A4 s A17 pokracujici dale jako nase D8), tak musi zapadnout do puvodni rady a tudiz dostate za cislo jeste pismenko (Dresden-West ma cislo 77b).

Pokud chcete dukazy, tak si bud zkuste na Google Maps putovat po nejake dalnici a divejte se na cisla, nebo Vam muzu najit (popr. zpristupnit) nejakou fotodokumentaci ;-)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: dálniční značení

Příspěvek od JirkaS »

pavel.hrdina píše:Tak tady Vas musim opravit - cislovani uzlu (kreuz/dreieck) je ve stejne rade jako cislovani normalnich vyjezdu, dokonce kdyz napr. pribude novy uzel (jako v pripade dreieck Dresden-West, kde se krizi A4 s A17 pokracujici dale jako nase D8), tak musi zapadnout do puvodni rady a tudiz dostate za cislo jeste pismenko (Dresden-West ma cislo 77b).
A bylo to tak vždycky, nebo až po nějakém přeznačení? Protože mám pocit, že když ještě na značkách bylo kreuz a ausfahrt, tak to tak bylo.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: dálniční značení

Příspěvek od mapman »

Němci značí tři typy křižovatek pomocí dvou smybolů, vše v jedné číselné řadě.

Základním je Ausfahrt se symbolem výjezdu.

Nadřazenými jsou pak Dreieck a Kreuz, obojí značené smybolem křížení.
Prvně jmenovaný typ je používán pro křížení kde se z jedné dálnice stávají dvě (čili z místa křížení se lze dostat na tři strany) a Kreuz tam kde se dvě dálnice opravdu kříží (tzn. lze z bodu křížení vyjet na čtyři a více strany).

Číselná řada je stejná a je takto používána už poměrně dlouho. Před zavedením čísílek byl i v Německu používán systém značení křižovatek pouze názvem.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: dálniční značení

Příspěvek od Standa »

Ale i po zavedení čísel se v Německu používají také staré názvy, nepletu-li se. Asi by to chtělo i u nás, dost lidí na to bylo zvyklých, hlavně na D1. Možná by se to dalo doplnit i na navrhovaných značkách, které jsou jinak super, naprosto logické a jenom nechápu, proč už dávno nejsou schválené a osazené (myslím hlavně ten "kreuz") :evil: .
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: dálniční značení

Příspěvek od mapman »

Tak tak, Němci si ty názvy ponechali pod čísly, to jsme my bohužel zrušili a dnes už i někteří co s tím souhlasili přiznávají, že je to chyba. Návrat zpět je ovšem vzhledem k stavu výměny na nové "bez" možný hlavně z finančně-ekonomických důvodů až při další velké výměně, což nastane tak za 10-15 let, takže úsílí je potřeba směřovat tam.

Zavedení symbolu kříže by ovšem mohlo být otázkou pár měsíců, tam těch značek mnoho není a logiku to má ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Příspěvek od Lenny »

Všimli jste si, že na úseku SSÚD Bernartice byly vyměněny kilometrovníky. Ve středním dělícím páse byly zrušeny a byly osazeny po okrajcíh. Je to v km cca 45 - 95. ;)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

... potom ještě přichází v úvahu švýcarský symbol pro rozvětvení (Verzweigung):

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... angeur.svg

který je vhodný pro uzel typu Vyškov, Brno-východ nebo Brno-západ ...
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od pavel.hrdina »

Lenny píše:Všimli jste si, že na úseku SSÚD Bernartice byly vyměněny kilometrovníky. Ve středním dělícím páse byly zrušeny a byly osazeny po okrajcíh. Je to v km cca 45 - 95. ;)
Presne jak pises, Lenny. Pri minule ceste do Prahy 22.2. jsem tim byl primo sokovan, obzvlaste pote co mi pred casem pan Prasil z RSD odpovedny za dopravni znaceni psal, ze ma velky problem prinutit SSUD k teto vymene.

Smerem na Prahu jsem si presne nevsiml, ktery kilometrovnik je posledni (nekde kolem 40 uz jsem je zase videl uprostred), ale pri smeru zpatky na Brno jsem udrzel pozornost a posledni kilometrovnik napravo je s cislem 94,0.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: dálniční značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

Nosorožec píše:... potom ještě přichází v úvahu švýcarský symbol pro rozvětvení (Verzweigung):

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... angeur.svg

který je vhodný pro uzel typu Vyškov, Brno-východ nebo Brno-západ ...
Tento symbol mi pripomnel neco podobneho, jen v opacnem gardu, na dalnicich v Dansku - konkretne znacku informujici o pripojeni pruhu na dalnici pri vjezdu (cerveny obraceny zaobleny V, na nasledujicim obrazku na prave strane):

Obrázek

Dalsi je mozno videt napr. zde: http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... stcount=74

Kazdopadne kdyz by se takovy symbol pouzil pro krizovatky typu "dreieck", tak by pak byly piktogramy 3 a naprosto jednoznacne by to identifikovalo dany typ:
1) normalni vyjezd (z "dalnice" na nedalnici)
2) vidlicka (z "dalnice" na jinou "dalnici" ale jen jednim smerem, nebo konec "dalnice" pri obousmernem napojeni na jinou "dalnici")
3) kriz (uplne krizeni dvou "dalnic", tedy vzdy s odbocenim na 2 ruzne smery ci pokracovanim rovne)

Ze systematickeho (a matematickeho) hlediska by se mi tento model libil, akorat onen piktogram "vidlicky" by asi chtel malinko dopilovat aby graficky "sedel" k tem zbylym (a nutno podotknouti ze napric zapadni Evropou celkem standardnim) dvema.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: dálniční značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

Nosorožec píše:... potom ještě přichází v úvahu švýcarský symbol pro rozvětvení (Verzweigung):

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... angeur.svg

který je vhodný pro uzel typu Vyškov, Brno-východ nebo Brno-západ ...
Takze takto nejak byste si to predstavoval?
Obrázek

(srovnejte s dalsimi dvema)
Obrázek
Obrázek
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

to: Pavel Hrdina

Nádherný pohled - přesně tak bych si to představoval!!! :)

Teď ještě aby se to co nejdřív zavedlo do praxe...

Mimochodem, na Slovensku jsou v tomto před námi:
http://www.plus1den.sk/slovensko/2008/0 ... nacky.html
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

To Pavel Hrdina: Systematicky je to téměř dokonalé, možná jsou tam dvě drobné systematické nepřesnosti, které ale asi není možné rozumně podchytit:

1. Uzly typu D1xD2 nebo R1xR6, které jsou stavebně "kříže", ale formálně spíše "rozvětvení", neboť jedna větev vzápětí pokračuje jako "nedálnice"

2. Uzly typu Hulín, což je technicky vzato kříž, ale formálně je to "zatáčka D1", ze které vybíhají v jednom místě 2 další dálnice (erka)

... ale to už jsou opravdu detaily, celkový koncept 3 piktogramů je myslím správný.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: dálniční značení

Příspěvek od martin »

Mně se osobně to švýcarské rozbočení nelíbí, spíš bych byl pro symbol kříže, jak pro "rozbočení", tak pro standardní křížení. A ještě víc se mi líbí rakouské označení - Knoten, uzel. Naprosto univerzální, výstižné a informativní.

Mimochodem, všimli jste si, jak je to dopravní značení a označování všude věcí "národní identity"? V D, A i CH je to jedno a to samé označeno jinak. Nutno říct, že občas v tom mají zmatek i samotní Němci. Ještě teď mám v blahé paměti, jak jsem se minulý semestr v Dolním Sasku hádal s rodilou učitelkou němčiny, že nejenže existuje, ale normálně se používá výraz Umfahrung - obchvat. Až po ukázání stránek ASFINAGu mi dala za pravdu :) A taky že jo, v celým Německu na to člověk nenarazí, teď ve Švýcarsku jsem to ale viděl x-krát, ale hnedle prakticky u hranic v Allgäu už byl Umgehung, komedianti :)
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

to martin:

myslím, že ve Švýcarsku je to patrně dáno tím, že mají jako další oficiální jazyky francouzštinu a italštinu: Výraz "Verzweigung" odpovídá francouzskému "Biforcation" a italskému "Diramazione"...
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: dálniční značení

Příspěvek od JirkaS »

Mně se to rozbočení nelíbí graficky. Symboly výjezd, kříž v sobě obsahují dálnici, zatímco to rozbočení symbolizuje jakoukoliv silnici. Je to takový přikázaný směr jízdy přenesený na informační tabuli.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: dálniční značení

Příspěvek od mapman »

Z mojeho pohledu bych se přikláněl k zavedení pouze onoho symbolu křížení dálnic, pro velikost naší republiky je určitě dostačující.

Ještě doplním základní terminologii:

První symbol pro běžný výjezd = Výjezd (v D a A Ausfahrt)
Druhý symbol pro křížení = Uzel (v D Kreuz, v A Knoten)

Na ten EXIT jsme si sice už zvykli ale asi ho všichni chápeme jako hodně nečeský termín, termín výjezd mi přijde vhodně použitý.

Ce se týče termínu Uzel, přijde mi v tomto bližší ten termín rakouský (jehož je to vlastně překlad) a to ať už z hlediska stručnosti a výstižnosti, tak z hlediska srozumitelnosti pro ne-čechy.

Pokud jsem si všiml tak k tomu symbolu Uzlu jsou tu v podstatě jen pozitivní reakce, takže nejspíš má smysl to tlačit do reality...
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: dálniční značení

Příspěvek od martin »

Mně hlavně tolik chybí jméno sjezdu a číslo Exitu (pardon, výjezdu :D )

Obrázek

Já nevim, že se muselo vyměnit jedno za druhý a nedalo se tam oboje.
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: dálniční značení

Příspěvek od Nosorožec »

naprosto souhlasím - je škoda, že se názvy výjezdů zrušily...
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: dálniční značení

Příspěvek od Trupman »

Rozlišování výjezdů, uzlů, křížení a bůhvíčeho je už jenom takové hraní. Co opravdu chybí na dálničním značení, tak to černý "terčík" na směrových tabulích pro označení centra města. To se hodí hlavně na obchvatech a směřování na městské radiály. :?
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“