Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Jaká je prosím vaše zkušenost s rychlostí promítnutí změn v dopravní situaci a dopravním značení do navigací?
Když někde přibyde nový výjezd z kruhového objezdu nebo nové omezení rychlosti, nový zakaz vjezdu ap. projeví se to v podkladech za měsíc, půl rok, rok, nebo déle? (Samozřejmě za předpokladu zařízení, které je on-line, nebo pravidelné aktualizace podkladů v off-line navigaci.)
Existuje jednotná národní databáze, ze které si to tvůrci podkladů jednou za čas nahrají, podobně jako seznam existujících ulic a č.p.? Nebo řidiči změny sami hlásí na nějakém webu a sami upravují podobně jako např. openstreetmap? Případně je to kombinace obojího?
Když někde přibyde nový výjezd z kruhového objezdu nebo nové omezení rychlosti, nový zakaz vjezdu ap. projeví se to v podkladech za měsíc, půl rok, rok, nebo déle? (Samozřejmě za předpokladu zařízení, které je on-line, nebo pravidelné aktualizace podkladů v off-line navigaci.)
Existuje jednotná národní databáze, ze které si to tvůrci podkladů jednou za čas nahrají, podobně jako seznam existujících ulic a č.p.? Nebo řidiči změny sami hlásí na nějakém webu a sami upravují podobně jako např. openstreetmap? Případně je to kombinace obojího?
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Pokud používají jako zdroj OSM tak rychlost promítnutí záleží jen na tom kterém výrobci (aktualizace jsou 2-4× do roka). Pokud používají jiné zdroje tak se dokonce stávalo, že plánovaný úsek se v mapách objevil ještě dříve než se koplo (D11 u HK jsem zažil dokonce dvakrát).
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Já byl například včera překvapen, když nás navigace od google maps chtěla nechat sjet z D1 u Lokte 66.
Teď ověřeno, a přes na Loket lze podle navigace sjet.
Liší se to fakt podle výrobce. Podle mě jsou nejpřesnější ty online navigace, ale jak je vidět, tak ani google maps nejsou stoprocentní a ještě k tomu na D1.
Teď ověřeno, a přes na Loket lze podle navigace sjet.
Liší se to fakt podle výrobce. Podle mě jsou nejpřesnější ty online navigace, ale jak je vidět, tak ani google maps nejsou stoprocentní a ještě k tomu na D1.
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Já myslím, že mají přednastavený stavby i očekávaný dokončení, kdy se tyto stavby promítnou do map. V Praze mě navigace naváděla do Blanky od doby očekávaného otevření a naváděla do tunelu přestože našli promočený kabely a tunel byl stále uzavřen.
D3 nad zlato
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Třeba u Waze se to dělá tak, že se cesta nakreslí a současně se na ní dá zákaz s platností do data otevření. Když na to potom nikdo nesáhne, tak se cesta v to datum otevře. U klasických navigací je to podobně. pamatuji starší kousky, že měli některé dálnice šedou barvou, protože byla jasná trasa, ale nevědělo se kdy se otevřou.
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Když jsem ještě používal autonavigaci Garmin, ani po třech letech tam nedodali některé nové silnice (nař. II/157 v ČB). A když jsme jim napsal, odpověděli, že to má na starosti nějaký jejich dodavatel.
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Když všechno funguje jak má, tak mapové podklady ve Waze (týká se mobilní aplikace, na webu pak pouze routingu, nikoliv "dlaždic") se aktualizují jednou denně ke stavu z předchozího dne. Když to nefunguje, tak se může čekat i týdny.
Mapu spravuje komunita a informace o změnách čerpá, kde se dá. Toto fórum je třeba velmi dobrým zdrojem
Nevím, jak si to Viados v prvním příspěvku představuje ohledně "jednotná národní databáze, ze které si to tvůrci podkladů jednou za čas nahrají". Existuje třeba Silniční a dálniční síť ČR, ale ta se aktualizuje 2* ročně, končí III. třídami a jsou v ní zaznamenány i silnice, které v reálu třeba vůbec neexistují, takže se s tím stejně musí opatrně. Nějaký jednotný národní on-line pasport cest a značení je totální sci-fi.
Mapu spravuje komunita a informace o změnách čerpá, kde se dá. Toto fórum je třeba velmi dobrým zdrojem
Nevím, jak si to Viados v prvním příspěvku představuje ohledně "jednotná národní databáze, ze které si to tvůrci podkladů jednou za čas nahrají". Existuje třeba Silniční a dálniční síť ČR, ale ta se aktualizuje 2* ročně, končí III. třídami a jsou v ní zaznamenány i silnice, které v reálu třeba vůbec neexistují, takže se s tím stejně musí opatrně. Nějaký jednotný národní on-line pasport cest a značení je totální sci-fi.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Pište česky, prosím!
-
- Příspěvky: 924
- Registrován: 14.5.2009 11:09:38
- Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
V obci zavedli jednosměrky (dokonce prozatím jen dočasně přenosnýma značkama), ve Waze se objevilo asi třetí den.
-
- Příspěvky: 5269
- Registrován: 26.12.2015 0:06:38
- Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Třeba u TomTom jsou velké aktualizace po třech měsících (zákresy nových komunikací ...) a téměř denně malé změny od komunity (jednosměrky, rychlost ...). Velké aktualizace vychází z velké části od profesionálů, ty malé jsou opravovány on-line (přímo z navigace nebo z webu) či prostřednictvím komunitního webu. Ale kolikrát jsem hlásil chyby i na jeden specializovaný web, ze kterého vycházely všechny možné navigace.
Ono to není jen tak. Dnešní navigace mají nahránu celou Evropu a těch oprav ke zpracování se jim tam musí denně scházet víc než dost
Ono to není jen tak. Dnešní navigace mají nahránu celou Evropu a těch oprav ke zpracování se jim tam musí denně scházet víc než dost
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Děkuji všem za odpovědi. Takže pokud tomu dobře rozumím, tak v podstatě všechny navigace závisí na hlášení od komunity, pokud jde o "malé" změny jako jsou např. změny v jednotlivých ulicích - ať už jde o změnu rychlostního limitu, zjednosměrnění, přidaný nebo zrušený zákaz vjezdu atd., protože centrálně to žádný dodavatel nemůže zmenežovat.
-
- Příspěvky: 5269
- Registrován: 26.12.2015 0:06:38
- Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Je nebo byl nějaký web, kam se to všechno mohlo hlásit a oni to pro výrobce map připravovali. Ale nemůžu si vzpomenout Protože komunita nedokáže upravit třeba problém, aby Vás navigace netahala zkratkou, která je jen o sekundy kratší a přitom spíš ulička. Ale také ze zkušenosti vím, že ta změna se promítla až třeba ve třetí velké aktualizaci.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Tak určitě lze opravy hlásit na mapy.cz nebo vkládat (či hlásit) do OSM (www.openstreetmap.org).
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Re: Promítnutí změn dopravního značení do navigací
Taky pozor na to, že řada navigací pracuje se dvěma levelama, čili aktualizace map pro trvalý změny a aktuální dopravní info pro uzavírky a dočasný změny (a třetí level momentální průjezdnost a rychlost ze sledování uživatellů resp. dat googla). A to dopravní info snad nějakou centrální databázi a api taky má, aspoň doufám